Program budownictwa socjalnego i komunalnego
Cel programu to zwiększenie zasobu mieszkaniowego gminy służącego zaspokojeniu potrzeb osób o niskich dochodach, w tym zagrożonych wykluczeniem społecznym
Zasady Programu
Bezzwrotne finansowe wsparcie udzielane jest na następujące rodzaje przedsięwzięć:
- tworzenie lub modernizacja lokali mieszkalnych wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy,
- mieszkania chronione,
- noclegownie, schroniska dla osób bezdomnych, ogrzewalnie i tymczasowe pomieszczenia,
- udział gminy albo związku międzygminnego w przedsięwzięciu innego inwestora, polegającym na tworzeniu lokali mieszkalnych na wynajem.
Wysokość wsparcia uzależniona jest od rodzaju przedsięwzięcia oraz podmiotu ubiegającego się o dofinansowanie. Gminy mogą ubiegać się o wsparcie nawet w wysokości 80% kosztów inwestycji (budowa, remont, przebudowa, zmiana sposobu użytkowania budynku), w ramach której powstaną lub zostaną zmodernizowane lokale mieszkalne zwiększające mieszkaniowy zasób gminy , mieszkania chronione, noclegownie i schroniska dla osób bezdomnych.
Wnioski przyjmowane są w systemie ciągłym, aż do wyczerpania dostępnych środków.
Maksymalny czas realizacji przedsięwzięcia objętego wsparciem nie może przekroczyć 36 miesięcy.
Kto może skorzystać?
- gmina
- jednoosobowa spółka gminna
- związek międzygminny
- powiat
- organizacja pozarządowa
- inne podmioty prowadzące działalność pożytku publicznego
Finansowanie programu
Program finansowany jest ze środków Funduszu Dopłat i jest obsługiwany przez BGK.
Fundusz Dopłat zasilany jest rezerwą celową budżetu państwa.
Budżet państwa przeznaczy na dofinansowanie inwestycji w latach 2021-2025 środki maksymalnie do wysokości 5 mld zł.
Korzyści dla gmin
- możliwość zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych mieszkańców przy niższym zaangażowaniu finansowym gminy (w większości przypadków wymagane jedynie 20% środków własnych), co oznacza niższe wydatki z budżetu gminy
- możliwość finansowania nowego zasobu, jak również remontów istniejącego zasobu komunalnego (remonty pustostanów oraz lokali zamieszkanych)
- wsparcie współpracy z innymi inwestorami mieszkaniowymi (m.in. SIM, spółkami gminnymi, spółdzielniami mieszkaniowymi) w celu realizacji mieszkań na wynajem (jako tzw. łańcuszek przeprowadzek).
Od kiedy obowiązuje?
Program obowiązuje od 2006 roku, zaś od 5 marca 2021 r. można uzyskać wyższe wsparcie wprowadzone ustawą z dnia 10 grudnia 2020 r. o zmianie niektórych ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 11). Powyższe dane uwzględniają już te zmiany.
Kontakt
Podmiotem odpowiedzialnym za przyjmowanie i weryfikację wniosków oraz wypłatę dofinansowania jest Bank Gospodarstwa Krajowego.
Szczegółowe informacje o programie oraz zasadach i trybie ubiegania się o finansowe wsparcie można uzyskać w Banku Gospodarstwa Krajowego, Sekretariacie Departamentu Funduszy Mieszkaniowych (tel.:+48 22 475 96 10). Można także skontaktować się z infolinią (801 598 888) lub tel. +48 22 475 88 88.
Więcej informacji: https://www.bgk.pl/programy-i-fundusze/programy/bezzwrotne-wsparcie-budownictwa-z-funduszu-doplat/
Podstawa prawna
Ustawa o finansowym wsparciu tworzenia lokali mieszkalnych na wynajem, mieszkań chronionych, noclegowni, schronisk dla bezdomnych, ogrzewalni i tymczasowych pomieszczeń (Dz.U. 2020 poz. 508)