W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Raport

Jak wygląda polski ekosystem start-upowy? Jakie stoją przed nami szanse a jakie wyzwania? Odpowiedź na te i wiele innych pytań znajdziemy w raporcie „Rynek start‑upów w Polsce. Trendy technologiczne”

Polski ekosystem start-upowy charakteryzuje się dużą dynamiką, różnorodnością i potencjałem innowacyjnym, stojąc jednocześnie przed wyzwaniami związanymi z finansowaniem i adaptacją do szybko zmieniających się trendów technologicznych.

Polskie start-upy znajdują się na różnych etapach rozwoju, począwszy od pomysłu po dojrzałe przedsiębiorstwa gotowe na ekspansję. Raport poddaje m.in. analizie formy wsparcia z których najczęściej korzystają start-upy, poziomy zaawansowania technologicznego, gotowości do podejmowania współpracy z podmiotami ekosystemu i skalowalność rozwiązań.

TOP 10 faktów wynikających z raportu:

  • ok. 3300 start-upów działa w Polsce
  • >10 pracowników jest zatrudnionych w 70 %  start-upów
  • dla 1/3 założycieli inspiracją było hobby
  • >5 lat ma ponad połowa  start-upów
  • 56 % start-upów ma wśród założycieli kobietę
  • 51 % start-upów wybrało działalność w formie spółki z o.o.
  • ok. 80 % startupów jest we wczesnej fazie rozwoju
  • główne specjalizacje to: w AI, Big data, software, robotyce, biotechnologii oraz  cyberbezpieczeństwie
  • start-upy najczęściej finansują się przychodami ze sprzedaży (ok. 43 %) oraz środkami własnymi (37,5 %)

Jakie wyzwania stoją przed polskimi start-upami ?

Polskie start-upy coraz śmielej spoglądają w stronę rynków międzynarodowych i odnoszą pierwsze sukcesy za granicą, jednak napotykają na szereg istotnych wyzwań, które mogą stanowić przeszkodę w ich dalszym rozwoju i ekspansji. Aby skutecznie pokonać te bariery, konieczne jest dokładne przeanalizowanie ich modeli biznesowych oraz zapewnienie wsparcia na każdym etapie internacjonalizacji.

Największym wyzwaniem dla polskich start-upów jest:

  • Rosnący poziom kosztów, który obciąża ich budżety i ogranicza możliwości rozwoju – 47 % przedsiębiorstw wskazuje to jako istotną przeszkodę.
  • Trudność w pozyskiwaniu kapitału, szczególnie na wczesnych etapach rozwoju – 36 % start-upów.
  • Niekorzystne regulacje, które utrudniają adaptację na zagranicznych rynkach (21 %) oraz niewystarczające wsparcie instytucjonalne i organizacyjne (20 %).

Start-upy borykają się także z brakiem dostępu do specjalistycznej wiedzy technologicznej, co ogranicza ich zdolność do innowacji i rozwoju produktów (13 %). Aby polskie start-upy mogły skutecznie konkurować na rynkach międzynarodowych, konieczne jest zwiększenie wsparcia oraz rozwój strategii, które pozwolą na przezwyciężenie tych wyzwań i osiągnięcie sukcesu na globalnej scenie.

 

A co z naszymi szansami ?

Z analizy badań przedstawionych w raporcie wynika, że start-upy w Polsce mają wysoki potencjał technologiczny.

Warszawa stanowi główne centrum dla rozwoju DeepTech, gromadząc kluczowe zasoby, talenty oraz inwestorów, co sprzyja synergii i innowacji w branży.

Dużą rolę w rozwoju start-upów odgrywają również ośrodki akademickie, fundusze venture capital oraz programy wsparcia rządowego, które nie tylko zapewniają finansowanie, ale także dostęp do wiedzy, mentoringu i sieci kontaktów.

Więcej o start-upach i rozwoju polskiego ekosystemu start-upowego można przeczytać w raporcie.

Zapraszamy do lektury.

Materiały

Rynek start-upów w Polsce​_do odczytu
Rynek​_start-upow​_w​_Polsce.pdf 8.20MB
Rynek start-upów w Polsce​_do druku
Rynek​_start-upów​_w​_Polsce​_do​_druku.pdf 65.18MB
{"register":{"columns":[]}}