W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Reforma planowania przestrzennego

Makieta miasta, widok z góry

Sejm 7 lipca 2023 r. przyjął największą do tej pory zmianę ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Większość przepisów nowelizacji weszła w życie 24 września 2023 r. i stanowi pierwszy etap długo wyczekiwanej reformy systemu planowania i zagospodarowania przestrzennego.

Zasadnicze cele reformy to uproszczenie procedur oraz poprawa ładu przestrzennego w kraju przy uwzględnieniu interesu publicznego. Przedsiębiorcy w Polsce potrzebują jasnych reguł inwestowania. Mieszkańcy wnioskują o ochronę cennych terenów przed chaotyczną zabudową. Gminy muszą dysponować lepszymi dokumentami, aby poprawiać jakość życia mieszkańców. Dlatego w ramach reformy planowania przestrzennego dajemy samorządom nowe narzędzia planistyczne, które odpowiedzą na te wyzwania.

Cele reformy

  • zwiększenie elastyczności i integralności systemu planowania przestrzennego
  • przeciwdziałanie rozpraszaniu się zabudowy na tereny rolnicze, leśne i przyrodniczo cenne
  • ułatwienie inwestowania na terenach już zabudowanych
  • cyfryzacja danych o planowaniu przestrzennym
  • większa przejrzystość konsultacji społecznych

Więcej informacji znajdziesz w zakładce Baza wiedzy dotycząca reformy systemu planowania przestrzennego

{"register":{"columns":[]}}