W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister Kamila Król na Radzie UE ds. konkurencyjności

02.12.2022

Wiceminister Kamila Król uczestniczyła w posiedzeniu Rady UE ds. konkurencyjności w części „Rynek wewnętrzny i przemysł” oraz w części „Przestrzeń kosmiczna”, które odbyło się 1-2 grudnia w Brukseli. Przedmiotem obrad były projekty nowych regulacji, m.in. rozporządzenia dot. europejskiego ekosystemu półprzewodników oraz rozporządzenia w sprawie ekoprojektu. Ministrowie dyskutowali także na temat zakresu wykorzystywania danych oferowanych przez europejskie systemy satelitarne.

wiceminister Kamila Król na posiedzeniu Rady UE ds. konkurencyjności

Uważamy, że tzw. akt ws. czipów wzmocni ekosystem półprzewodników w UE i przyczyni się do zapewnienia bezpieczeństwa dostaw półprzewodników dla gospodarki europejskiej, umożliwiając realizację transformacji klimatycznej i cyfrowej. Dzięki zapisom umożliwiającym wsparcie produkcji układów scalonych obecnej generacji, które nie są jeszcze produkowane w Unii oraz zobowiązaniu inwestorów do zapewnienia pozytywnego efektu nowych inwestycji na łańcuch wartości półprzewodników w Unii, o które zabiegaliśmy w toku negocjacji, akt ws. czipów przyczyni się do realizacji ambitnego celu zwiększenia udziału UE w światowym rynku półprzewodników

– powiedziała wiceminister Kamila Król podczas posiedzenia.

Rada UE ds. konkurencyjności przyjęła tzw. podejście ogólne w sprawie aktu ws. czipów.

Wiceszefowa MRiT wyraziła poparcie dla zasadniczego celu rozporządzenia ustanawiającego ramy ustalania wymogów dotyczących ekoprojektu dla zrównoważonych produktów, jakim jest rozwój gospodarki o obiegu zamkniętym. Przedstawicielka Polski zwróciła jednak uwagę na obciążenia dla przedsiębiorców wynikające z projektu.

Wprowadzając nowe regulacje powinniśmy z ostrożnością podchodzić do nakładania nowych obowiązków na podmioty gospodarcze. Jest to istotne szczególnie dzisiaj, kiedy państwa Unii Europejskiej mierzą się z kryzysem na rynku energii i innymi konsekwencjami rosyjskiej agresji na Ukrainę. Nie zapominajmy także, że gospodarki krajowe wciąż jeszcze odczuwają skutki pandemii COVID-19.

– stwierdziła wiceminister Król.

Ministrowie odpowiedzialni za rynek wewnętrzny i przemysł przyjęli także podejście ogólne do dwóch innych aktów prawnych – dyrektywy w sprawie należytej staranności przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju, a także rozporządzenia w sprawie ochrony oznaczeń geograficznych w odniesieniu do produktów rzemieślniczych i przemysłowych.

Podczas piątkowego posiedzenia Rady ds. Konkurencyjności w części „Przestrzeń kosmiczna” dyskutowano także o wykorzystaniu danych dostępnych z europejskich systemów satelitarnych.

Również krajowe agencje kosmiczne powinny aktywnie włączyć się w promowanie wykorzystania danych satelitarnych. Polska Agencja Kosmiczna przeszkoliła blisko 800 pracowników administracji rządowej i samorządowej odnośnie możliwości wykorzystania danych satelitarnych dla usprawnienia realizacji wykonywanych zadań. Szkolenia dotyczyły m.in. zarządzania kryzysowego, gospodarki przestrzennej i rolnictwa

– dodała wiceminister.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}