W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wsparcie dla polskich firm

Wsparcie dla polskich firm

Zgodnie z zasadami realizacji niektórych programów opcjonalnych ESA (GSTP, ARTES 4.0, NAVISP, PRODEX, InCubed) niezbędnym warunkiem udziału w planowanych przetargach jest wcześniejsze otrzymanie listu poparcia. Wystawiany jest on przez delegację danego Państwa Członkowskiego, wraz z deklaracją maksymalnego udziału finansowego. 
Letter of Support oznacza zobowiązanie danego kraju do pokrycia określonych kosztów projektu w wypadku, gdy pochodzący z tego państwa wykonawca wygra przetarg ESA. W niektórych przypadkach wystarczy pozytywna ocena ze strony ESA.  Ogólne opisy planowanych działań są regularnie publikowane na portalu ESA-STAR. Wybrane tematy, zatwierdzone przez Komitet ds. Polityki Przemysłowej ESA, są umieszczane na ESA-STAR jako:

  • ogłoszenia o planowanych przetargach (IITT – Intended Invitations To Tender),
  • przetargi (ITT) otwarte dla państw, które zadeklarowały swoje zainteresowanie i gotowość finansowania. Wnioski do ESA można składać również w naborach ciągłych.

Polskie podmioty, które chcą uczestniczyć w przetargach w ramach wybranych programów opcjonalnych, zobowiązane są do złożenia wniosku o list poparcia polskiej delegacji, zgodnie z procedurą opisaną poniżej. Wypełniony wniosek w języku polskim i angielskim powinien mieć objętość 3 do 6 stron.
W fiszce projektu, zgodnie ze wzorem, należy:

  • krótko przedstawić zakres merytoryczny i techniczny całego projektu,
  • opisać rolę i zadania Wnioskodawcy (polski podmiot może składać do EMITS wnioski samodzielnie lub jako partner w międzynarodowym lub krajowym konsorcjum),
  • korzyści z realizacji projektu (w tym korzyści technologiczne i możliwości przyszłych zastosowań rozwiązań opracowanych w ramach projektu),
  • harmonogram rzeczowy i finansowy.

Wypełnioną fiszkę w języku polskim i angielskim należy przesłać w formie elektronicznej do Departamentu Innowacji i Polityki Przemysłowej Ministerstwa Rozwoju i Technologii na adres: kosmos@mrit.gov.pl. W przypadku programu PRODEX również do Departamentu Innowacji i Rozwoju Ministerstwa Edukacji i Nauki. Dokumnety powinny być plikami PDF oraz niezabezpieczonymi dokumentami Word. 

Podstawą udzielenia listu poparcia jest prawidłowo i szczegółowo wypełniony formularz projektowy. 
Procedura udzielenia listu poparcia trwa do 6 tygodni od złożenia wniosku. Po tym terminie Wnioskodawcy przekazywana jest informacja dotycząca listu poparcia. W przypadku pozytywnej opinii na temat projektu, Delegacja polska przekazuje do ESA list poparcia (Letter of Support), podpisany przez Przewodniczącą polskiej delegacji do ESA. Wnioskodawca uczestniczy w wybranym przetargu zgodnie z odpowiednimi procedurami Agencji.

Programy opcjonalne ESA w odniesieniu do których Polska zadeklarowała wniesienie wkładu finansowego (w mln Euro):

  • Earth Obserwation – 10,50 mln Euro
  • Space Transportation – 4,16 mln Euro
  • Human and Robotic Exploration – 12,50 mln Euro
  • Navigation – 1,00 mln Euro
  • Commercialisation, Industrial Policy and Procurement – 1,00 mln Euro
  • Telecommunications and Integrated Applications – 8,10 mln Euro
  • Space Safety – 4,00 mln Euro
  • GSTP – 5,74 mln Euro
  • PRODEX – 4,00 mln Euro

Przystąpienie Polski do programu InCubed w 2022 r.

Z zadowoleniem informujemy, że podczas posiedzenia Rady Programowej ds. Obserwacji Ziemi Europejskiej Agencji Kosmicznej we wrześniu 2022 r. podjęta została decyzja o przystąpieniu Polski do elementu InCubed, faza InCubed+ europejskiego programu Earth Watch realizowanego przez Europejską Agencję Kosmiczną. Polska przystąpiła do programu z wkładem finansowym w wysokości 1,10 mln Euro.

Udział Polski w programie umożliwia polskim przedsiębiorcom ubieganie się o kontrakty poprzez udział w przetargach związanych z rozwojem technologii i produktów obserwacji Ziemi.

Korzyści dla podmiotów polskiej branży kosmicznej płynące z realizacji projektów obejmują wsparcie rozwoju segmentów kosmicznych, naziemnych oraz użytkowych z obszaru obserwacji Ziemi, w celu stworzenia systemu lub zespołu systemów przeznaczonych na rynek komercyjny. Działania są bezpośrednio zgłaszane przez wykonawcę do ESA. Końcowym rezultatem tych działań jest produkt (definiowany jako dowolny sprzęt, oprogramowanie, techniki, technologie, system lub podsystem) lub usługa, które są gotowe do komercjalizacji.

Program przewiduje różną możliwość dofinansowania projektów w zależności od charakteru projektu – cykl obniżania ryzyka lub cykl rozwoju produktu. W obydwu przypadkach dotyczących segmentów: kosmicznego, naziemnego i danych. Cykl obniżania ryzyka ma na celu analizę techniczną lub techniczne ograniczanie ryzyka. Cykl rozwoju produktu ma na celu rozwój, kwalifikacje, weryfikacje lub walidacje produktu.

Należy podkreślić, że program przewiduje preferencje dla MSP, gdzie dofinansowanie do zgłaszanego przez wnioskodawcę projektu może wynieść nawet 80% wartości koniecznych do poniesienia kosztów. Jednocześnie współfinansowanie projektów przez wnioskodawców przyczyni się do znacznego wzrostu nakładów w sektorze kosmicznym w Polsce i zwiększy zaangażowanie kapitału prywatnego w obrotach sektora kosmicznego.

Udział w programie wymaga otrzymania listu poparcia od delegacji do ESA.

Informacja o samym elemencie InCubed można znaleźć na stronie internetowej progamu.

 

Wzór fiszki projektowej dla programów: GSTP, Artes 4.0, NAVISP, PRODEX i element InCubed (program Earth Watch)

Materiały

Fiszka ESA
2020-03-03​_fiszka​_ESA.docx 0.05MB
ESA Technology Tree
ESA​_Technology​_Tree​_version​_v30​_-​_Abbreviated​_Version.pdf 0.56MB
Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
07.03.2023 11:37 Hubert Zieliński
Pierwsza publikacja:
07.01.2019 09:51 Martyna Krawczonek
{"register":{"columns":[]}}