Dyrektywa ws. ograniczenia stosowania niektórych niebezpiecznych substancji w sprzęcie elektrycznym i elektronicznym
Informacja o dyrektywie
Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/65/UE z dnia 8 czerwca 2011 r. w sprawie ograniczenia stosowania niektórych niebezpiecznych substancji w sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, zwana dalej „Dyrektywą RoHS II” wprowadza ograniczenia w zakresie stosowania określonych substancji w wyrobach elektrycznych i elektronicznych.
Przepisy Dyrektywy RoHS II obowiązują od dnia 3 stycznia 2013 r. i mają na celu poprawę ochrony zdrowia ludzi oraz środowiska na wszystkich etapach życia produktu, włączając etap odzysku i unieszkodliwiania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, zwanego dalej „EEE”.
Przepisy Dyrektywy RoHS II zastąpiły przepisy Dyrektywy 2002/95/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 27 stycznia 2003 r. w sprawie ograniczenia stosowania niektórych niebezpiecznych substancji w sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (Dz. Urz. UE L 37 z 13.02.2003, str. 127) tzw. dyrektywa RoHS I.
Kategorie EEE objęte dyrektywą RoHS II to, zgodnie z załącznikiem I do niniejszej dyrektywy:
- Wielkogabarytowe urządzenia gospodarstwa domowego
- Małogabarytowe urządzenia gospodarstwa domowego
- Sprzęt informatyczny i telekomunikacyjny
- Sprzęt konsumencki
- Sprzęt oświetleniowy
- Narzędzia elektryczne i elektroniczne
- Zabawki, sprzęt rekreacyjny i sportowy
- Wyroby medyczne
- Przyrządy do nadzoru i sterowania, włącznie z przyrządami do nadzoru i sterowania
w obiektach przemysłowych - Automaty wydające11. Inne EEE nieobjęte żadną z powyższych kategorii.
Zgodnie z załącznikiem II do dyrektywy RoHS II, wykaz substancji niebezpiecznych objętych ograniczeniem uwzględnia:
- ołów,
- rtęć,
- kadm,
- sześciowartościowy chrom,
- polibromowane bifenyle, oznaczone symbolem „PBB”,
- polibromowane etery di fenylowe, oznaczone symbolem „PBDE”.
Od dnia 22 lipca 2019 r. na podstawie przepisów dyrektywy delegowanej Komisji (UE) 2015/863 z dnia 31 marca 2015 r. zmieniającej załącznik II do dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/65/UE do wykazu substancji objętych ograniczeniem dodano ftalany:
- ftalan di-2-etyloheksylu oznaczonego symbolem „DEHP”,
- ftalan benzylu butylu oznaczonego symbolem „BBP”,
- ftalan dibutylu oznaczonego symbolem „DBP”,
- ftalan diizobutylu oznaczonego symbolem „DIBP”.
Przepisy dyrektywy RoHS II w porównaniu do przepisów dyrektywy RoHS I zostały rozszerzone o zapisy dot. wykonania procedury oceny zgodności obejmującej ocenę EEE na zgodność z wymaganiami dyrektywy w zakresie obecności i wartości stężeń substancji objętych ograniczeniem oraz obligum sporządzania deklaracji zgodności, w tym umieszczanie na wyrobach elektrycznych i elektronicznych oznakowania CE* przed wprowadzeniem ich do obrotu.
*CE - Oznakowanie CE (Conformité Européenne) umieszczone na wyrobie stanowi deklarację producenta, że oznakowany wyrób spełnia wymagania dyrektyw tzw. „Nowego Podejścia” Unii Europejskiej (UE) (dyrektyw, w tym RoHS II, wprowadzanych po 1985 r. na nowych zasadach, zgodnie z którymi nie określa się szczegółowych wymagań technicznych
w przepisach prawnych) i że dopełniono odpowiedniej procedury oceny zgodności.
Transpozycja Dyrektywy RoHS II do porządku prawa krajowego została dokonana Rozporządzeniem Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 21 grudnia 2016 r. w sprawie zasadniczych wymagań dotyczących ograniczenia stosowania niektórych niebezpiecznych substancji w sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (Dz. U. poz. 7).
Od dnia 13 czerwca 2019 r. obowiązują przepisy Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/2102 z dnia 15 listopada 2017 r. zmieniająca dyrektywę 2011/65/UE w sprawie ograniczenia stosowania niektórych niebezpiecznych substancji w sprzęcie elektrycznym i elektronicznym.
Zmiany przepisów dyrektywy RoHS II dotyczą aktualizacji zapisów Art. 2, 3 oraz 4 dyrektywy.
Dyrektywa 2017/2102 wprowadza przepisy na podstawie których, wybrane grupy produktów niszowych zostają wyłączone z zakresu stosowania dyrektywy 2011/65/UE, między innymi z uwagi na fakt uzyskania nieznacznych korzyści dla środowiska lub zdrowia oraz możliwości wygenerowania ryzyka powstania nierozwiązywalnych problemów w zakresie zgodności z wymaganiami lub zakłócenia rynku z powodu objęcia tych produktów przepisami dyrektywy.
Wprowadza obowiązek wyraźnego określenia warunków wyłączenia dla odzyskanych z EEE części zamiennych służących do ponownego użycia głównie dla wszystkich kategorii SEE określonych w załączniku I do dyrektywy 2011/65/UE.
Dyrektywa 2017/2102 określa maksymalny okres obowiązywania istniejących wyłączeń zawartych
w załączniku III Dyrektywy RoHS II dla wszystkich kategorii SEE, włączając kategorię 11.
Dokumenty powiązane:
- Ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. o systemie oceny zgodności;
- Ustawa z dnia 13 kwietnia 2016 r. o systemach oceny zgodności i nadzoru rynku;
- Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2011/65/UE z dnia 8 czerwca 2011 r.
w sprawie ograniczenia stosowania niektórych niebezpiecznych substancji w sprzęcie elektrycznym i elektronicznym; - Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/2102 z dnia 15 listopada 2017 r. zmieniająca dyrektywę 2011/65/UE w sprawie ograniczenia stosowania niektórych niebezpiecznych substancji w sprzęcie elektrycznym i elektronicznym
Przydatne linki
Strona Komisji Europejskiej (KE) poświęcona dyrektywie RoHS II
Strona internetowa zawierająca informacje nt. konsultacji
Kontakt
Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii
Departament Innowacji i Polityki Przemysłowej
Wydział Regulacji Przemysłowych
e-mail: Patrycja.Ruskowska@mrpit.gov.pl
- Ostatnia modyfikacja:
- 03.02.2021 16:15 Agata Kubel-Grabau
- Pierwsza publikacja:
- 04.01.2019 16:36 Agata Żołnacz-Okoń