Naruszenie prawa pacjenta do poszanowania intymności
przykład naruszenia prawa pacjenta do poszanowania intymności
Stan faktyczny ustalony przez Rzecznika: W jednej z przychodni, lekarz podstawowej opieki zdrowotnej przyjmował pacjentów w rejestracji. Świadkami badania lekarskiego były postronne osoby, które zgłaszały się do podmiotu leczniczego.
Stanowisko Rzecznika: Rzecznik stwierdził, że doszło do naruszenia prawa pacjenta do poszanowania intymności poprzez niezapewnienie pacjentowi odbycia wizyty lekarskiej w warunkach zapewniających intymność. Pacjent ma prawo do poszanowania intymności i godności, w szczególności w czasie udzielania mu świadczeń zdrowotnych. Przez intymność należy rozumieć zarówno przeżycia wewnętrzne, jak i jego fizyczność, których ujawnienie powoduje u przeciętnego człowieka uczucie dyskomfortu lub zażenowania. Naruszenie intymności powoduje uczucie wstydu. Nie ulega wątpliwości, że opowiadanie o swoim stanie zdrowia i poddawanie się czynnościom medycznym w obecności przypadkowych osób stanowi dla pacjenta sytuację wyjątkowo trudną, naruszającą jego poczucie intymności.
Wnioski:
- każdy pacjent ma prawo oczekiwać, że będzie traktowany z należytym szacunkiem i godnością;
- świadczenia zdrowotne są udzielane z poszanowaniem godności i intymności pacjenta w pomieszczeniach do tego przystosowanych;
- niedopuszczalne jest przeprowadzenie badań w obecności osób postronnych lub w pomieszczeniach do tego nie przeznaczonych;
- trudności organizacyjne lub lokalowe w podmiocie leczniczym nie zwalniają personelu medycznego z obowiązku zapewnia pacjentom praw do poszanowania ich intymności i godności.
Naruszenia prawa pacjenta do poszanowania godności, o którym mowa w art. 20 ustawy o prawach pacjenta.