Praca i pobyt w Rumunii
Praca i pobyt w Rumunii
Praca
Na rumuńskim rynku pracy obywatele polscy są traktowani identycznie jak Rumuni. Oznacza to, że mogą oni podejmować każdy legalny rodzaj pracy. Należy jednak pamiętać, że wedle prawa rumuńskiego wszystkie umowy o pracę muszą być najpóźniej do dnia podjęcia pracy zgłoszone i zarejestrowane w lokalnym urzędzie pracy (Inspectoratul Teritorial de Muncă).
W Rumunii umowy o pracę są podpisywane przeważnie na czas nieokreślony. Istnieją wyjątki odstąpienia od tej zasady, np. zastępstwo czasowe z powodu urlopu macierzyńskiego, praca sezonowa. Umowa o pracę na czas nieokreślony standardowo zawiera klauzulę o obowiązującym okresie próbnym (np. jeden miesiąc lub trzy miesiące), po którym może być ona rozwiązana.
Pracownicy oddelegowani czasowo z Polski do pracy w Rumunii muszą zgłosić ten fakt w lokalnym urzędzie pracy. Standardowo dane kontaktowe takiego urzędu powinny zostać przekazane firmie polskiej przez rumuńskiego lub zagranicznego odbiorcę świadczonych usług. Zawiadomienie powinno być dostarczone do urzędu pracy najpóźniej w dniu poprzedzającym rozpoczęcie pracy. Informacje o wszelkich zmianach dotyczących delegowanych pracowników muszą również być przekazane do właściwego lokalnego urzędu. Kary za niedostarczenie takiego formularza wynoszą od 4500 lei do 9000 lei. W razie kontroli konieczne może okazać się przedstawienie kopii kontraktu z inwestorem na świadczenie usług związanych z oddelegowaniem pracowników.
Pobyt
Polacy przez trzy miesiące mogą przebywać w Rumunii bez wypełniania formalności administracyjnych.
Przy planowaniu dłuższego pobytu, przed upływem trzech miesięcy od dnia przybycia do Rumunii, obywatel państwa członkowskiego Unii Europejskiej musi zarejestrować swój pobyt w miejscowym oddziale urzędu ds. cudzoziemców (Inspectoratul Român pentru Imigrări). Urząd ten ma oddziały w każdym mieście wojewódzkim.
Rejestrację pobytu na okres przekraczający trzy miesiące uzyskują obywatele UE:
* zatrudnieni lub prowadzący działalność gospodarczą w goszczącym państwie członkowskim;
* mający wystarczające środki utrzymania dla siebie i członków swojej rodziny, aby nie stanowić podczas swego pobytu obciążenia dla systemu pomocy społecznej goszczącego państwa członkowskiego oraz mający pełne ubezpieczenie zdrowotne;
* przybyli do goszczącego państwa członkowskiego w celu podjęcia nauki, w tym szkolenia zawodowego, oraz mający pełne ubezpieczenie zdrowotne i środki finansowe na swoje utrzymanie.
O rejestrację mogą także ubiegać się członkowie rodzin osób, które wypełniają jeden z powyższych warunków.
Szczegółowe dane dostępne są na stronie http://igi.mai.gov.ro/en/content/free-movement