Realizacja Celów Zrównoważonego Rozwoju: wyzwania dotyczące zagadnień oraz obszarów polityk publicznych
-
Główne zagadnienia przekrojowe: punkty wejścia dla transformacjiW Globalnym Raporcie Zrównoważonego Rozwoju (ang. Global Sustainable Development Report, GSDR) z 2019 roku nakreślono systemowe ramy wpływu na Cele Zrównoważonego Rozwoju (ang. Sustainable Development Goals, SDGs) i ich wzajemnych interakcji. Ten pierwszy od czasów ustanowienia SDGs raport został przygotowany przez niezależną grupę naukowców wyznaczonych przez Sekretarza Generalnego ONZ i był zaprezentowany na Forum Politycznym Wysokiego Szczebla ONZ ds. zrównoważonego rozwoju w 2019 roku.
-
Jak planować realizację SDGs?Większość rządów centralnych oraz wiele władz regionalnych i lokalnych opracowało mechanizmy mające wspierać realizację SDGs. Zazwyczaj jest to krajowa strategia zrównoważonego rozwoju bądż krajowy plan działań.
-
Łączenie SDGs z obszarami polityk publicznychZobowiązanie do kierowania się zasadami zrównoważonego rozwoju jest zapisane w art. 5 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Zasada zrównoważonego rozwoju wpisuje się w podstawowe normy konstytucyjne, takie jak między innymi praworządność oraz prawa i wolności obywatelskie.