W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

"Solidarni z Senegalem: Polska pomoc w Senegalu 2016-2020"

29.10.2021

Zapraszamy do zapoznania się z publikacją pt. "Solidarni z Senegalem: Polska pomoc w Senegalu 2016-2020", wydaną z okazji pięciolecia Ambasady RP w Dakarze.

ISM

Szanowni Państwo, Drodzy Przyjaciele,

W tym roku obchodzimy 5-lecie Ambasady RP w Dakarze, po jej ponownym otwarciu w 2016 r. Odbudowywanie polskiej obecności dyplomatycznej w tej części kontynentu afrykańskiego jest ogromnym wyzwaniem. Wymaga dużo pracy i determinacji, ale jednocześnie daje mnóstwo satysfakcji z wzajemnej współpracy, nawiązanych kontaktów, zrealizowanych projektów, a przede wszystkim radości i dumy z faktu, iż Polska jest znów obecna, rozpoznawalna i doceniana jako wiarygodny partner w relacjach dwustronnych.

Jedną z najlepiej widocznych aktywności Polski w Senegalu jest realizacja projektów finansowanych z funduszy Polskiej pomocy, czyli programu współpracy rozwojowej rządu polskiego, w którym Senegal jest jednym z krajów priorytetowych.

Przedsięwzięcia realizowane w latach 2016-2020 wpisywały się w priorytety tematyczne Programu Wieloletniego Polskiej pomocy dla Afryki, takie jak kapitał ludzki, ochrona środowiska, wsparcie przedsiębiorczości i sektora prywatnego, ale przede wszystkim odpowiadały na potrzeby i wyzwania rozwojowe krajów partnerskich. W odniesieniu do Senegalu nawiązywały do założeń planu rozwoju kraju Wschodzący Senegal (Plan Senegal Emergent).

Projekty implementowane przez Ambasadę oraz polskie organizacje pozarządowe dotyczyły przede wszystkim zdrowia, poprawy jakości edukacji, aktywizacji osób niepełnosprawnych, przedsiębiorczości kobiet, dostępu do wody i poprawy warunków sanitarnych oraz zrównoważonego rozwoju.

W pierwszym i drugim roku funkcjonowania Ambasady głównymi partnerami w ich implementacji były ośrodki, w których pracują polscy misjonarze. Z czasem Ambasada poszerzyła bazę partnerów, rozpoczynając współpracę z lokalnymi organizacjami pozarządowymi, a także z organami administracji centralnej i lokalnej. Od 2019 r. rozpoczęliśmy realizację projektów także w krajach dodatkowej akredytacji – w Republice Zielonego Przylądka i w Gambii.

Z wielką przyjemnością oddaję Państwu publikację podsumowującą zaangażowanie Polskiej pomocy w Senegalu i wybranych krajach akredytacji Ambasady RP w Dakarze. Cieszymy się, że dzięki polskiej aktywności kobiety, dzieci, młodzież, osoby niepełnosprawne uzyskali realną poprawę swojej sytuacji życiowej, lepszy dostęp do podstawowej opieki zdrowotnej i edukacji, szansę na rozwój przedsiębiorczości, dostęp do czystej wody i lepszych warunków sanitarnych.  

Zapraszam do lektury,

Margareta Kassangana
Ambasador RP w Republice Senegalu, Burkina Faso, Republice Gambii, Republice Gwinei, Republice Gwinei Bissau, Republice Mali, Republice Wybrzeża Kości Słoniowej, Republice Zielonego Przylądka  

Materiały

"Solidarni z Senegalem: Polska pomoc w Senegalu 2016-2020"
Solidarni​_z​_Senegalem​_-​_Polska​_pomoc​_w​_Senegalu​_2016-2020.pdf 2.80MB
{"register":{"columns":[]}}