W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wizyta „Daru Młodzieży” w Mindelo

18.09.2023

Po raz pierwszy w historii do brzegów Republiki Zielonego Przylądka przybił polski żaglowiec szkolny „Dar Młodzieży”.

Dar Młodzieży

Biała Fregata dotarła do Mindelo rankiem 18 września i przebywała na wyspach trzy doby. Przy akompaniamencie gorących rytmów muzyki koabowerdeńskiej wykonywanych przez lokalny zespół muzyczny, wpływający statek przywitał Ambasador RP dr hab. Bartłomiej Zdaniuk, przedstawiciel miejscowego protokołu dyplomatycznego, a także mieszkający w Cabo Verde Polacy. Dla uczczenia pobytu „Daru Młodzieży”, Ambasada RP w Dakarze zorganizowała szereg przedsięwzięć kulturalnych i edukacyjnych mających na celu promocję Polski w Republice Zielonego Przylądka.

Już 18 września Ambasador RP i komendant żaglowca uroczyście przyjęli na pokładzie statku przedstawicieli władz miasta Mindelo i gminy São Vicente, rektorów i dziekanów lokalnych uczelni wyższych oraz reprezentantów świata dyplomacji, kultury i biznesu.

Dnia19 września, w Centrum Kultury w Mindelo odbył się wernisaż wystawy polskiej malarki Olgi Gutek. Artystka od dwunastu lat mieszka na wyspie Boa Vista. Ocean Atlantycki i podwodne życie są jej największą inspiracją. W ramach „Krajobrazy Oceaniczne: pod powierzchnią” zaprezentowała cykl obrazów przedstawiających bogactwo fauny morskiej Wysp Zielonego Przylądka. Gutek wykonała również mural przedstawiający Białą Fregatę, a który umieszczony został na fasadzie budynku centrum kultury przy jednej z najruchliwszych ulic Mindelo.

Dzień później odbył się slam poetycki dedykowany Wisławie Szymborskiej w setną rocznicę jej urodzin. Podczas spotkania wiersze polskiej noblistki były recytowane zarówno po polsku, jak i po portugalsku. Jednym z recytujących był Komendant „Daru Młodzieży”, Kapitan ż.w. Rafał Szymaniak. Publiczność bardzo ciepło przyjęła poezję Szymborskiej.

Obecność Białej Fregaty w największym mieście portowym Republiki Zielonego Przylądka była też wyśmienitą okazją do poszerzenia kontaktów w zakresie edukacji i nauki. Przybyli wraz ze statkiem dr Przemysław Wilczyński oraz dr Tomasz Stupak z Uniwersytetu Morskiego w Gdyni poprowadzili panel podczas konferencji „Offshore wind farms development and safety of navigation” zorganizowanej przez Uniwersytet Piaget. Z kolei prof. Włodzimierz Szymaniak z tegoż Uniwersytetu wygłosił wykład dla polskich studentów uczestniczących w rejsie. Profesor przybliżył losy powstańców listopadowych na Wyspach Zielonego Przylądka i porucznika Józefa Konrada Chełmickiego. Poza tym, studenci i pracownicy lokalnej uczelni morskiej ISECMAR mogli zwiedzić Białą Fregatę i dowiedzieć się więcej o jej historii oraz funkcjonowaniu.

Komendant „Daru Młodzieży” oraz oficerowie mieli też okazję poznać bliżej miasto Mindelo oraz wyspę Santo Antao. Historię, kulturę oraz związek Cabo Verde z morzem przybliżyła im Kamila Kowalewska, polska przewodniczka mieszkająca na stałe na Wyspach Zielonego Przylądka. 

Wizyta owocowała wymianą doświadczeń i kontaktów i zacieśniła współpracę pomiędzy Polską a Republiką Zielonego Przylądka. Warto przypomnieć, że tegoroczny rejs Białej Fregaty odbywa się pod hasłem upamiętnienia setnej rocznicy przekroczenia równika przez pierwszy polski żaglowiec szkolny „Lwów”. Stąd po postoju w Mindelo, „Dar Młodzieży” udał się na południe, by tak jak jego poprzednik przed stu laty, również przekroczyć zerowy równoleżnik.

Chwała polskim żaglom!

 

Zdjęcia (34)

{"register":{"columns":[]}}