W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Prawa człowieka w Radzie Europy

Rada Europy jest organizacją międzynarodową o charakterze regionalnym, utworzoną na podstawie Statutu, przyjętego w Londynie 5 maja 1949 r. Jej członkami jest 47 państw europejskich. Poza strukturami Rady Europy pozostają Białoruś, Kosowo oraz Stolica Apostolska (która posiada status obserwatora).

Podstawowym celem Rady Europy jest osiąganie większej jedności pomiędzy jej członkami, aby chronić i realizować ideały i zasady stanowiące ich wspólne dziedzictwo oraz ułatwić postęp ekonomiczny i społeczny.

Warunkiem członkostwa w Radzie Europy jest uznawanie zasady praworządności, reguł demokracji oraz poszanowanie praw człowieka i podstawowych wolności, co w praktyce wymaga przeprowadzenia wolnych wyborów do parlamentu.

Organami Rady Europy są:

  1. Komitet Ministrów,
  2. Zgromadzenie Parlamentarne,
  3. Kongres Władz Lokalnych i Regionalnych.

Za obsługę administracyjną Rady Europy odpowiada Sekretariat, na czele którego stoi Sekretarz Generalny.

Komitet Ministrów jest organem decyzyjnym Rady Europy. Przedstawicielami państw członkowskich w Komitecie Ministrów są ministrowie spraw zagranicznych, jednakże w praktyce państwa reprezentowane są przez ambasadorów. Komitet Ministrów rozważa, w związku z zaleceniem Zgromadzenia Parlamentarnego lub z własnej inicjatywy, środki właściwe dla realizacji celu Rady Europy, włączając w to zawieranie konwencji i umów oraz przyjmowanie przez rządy wspólnej polityki odnośnie do poszczególnych spraw. Na mocy Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, Komitet Ministrów sprawuje nadzór nad wykonywaniem wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oraz posiada wyłączne prawo wnioskowania o wydanie przez Trybunał opinii doradczych. Decyzje Komitetu Ministrów mogą przybierać formę niewiążących zaleceń kierowanych do rządów państw członkowskich.

W skład Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy wchodzą przedstawiciele parlamentów państw członkowskich. Zgromadzenie może omawiać i formułować zalecenia w sprawach z zakresu celów i działań Rady Europy. Ponadto omawia i może formułować zalecenia dotyczące każdej sprawy przekazanej mu do przez Komitet Ministrów. Wybiera ono Sekretarza Generalnego Rady Europy, Komisarza Praw Człowieka Rady Europy, a także sędziów Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Szczególną wagę Rada Europy przywiązuje do ochrony praw człowieka. Istotną rolę pełnią w tym zakresie:

  1. Komisarz Praw Człowieka Rady Europy,
  2. Komitet Sterujący do Spraw Praw Człowieka (CDDH),
  3. Europejski Komitet do Spraw Zapobiegania Torturom oraz Nieludzkiemu lub Poniżającemu Traktowaniu albo Karaniu (CPT),
  4. Europejska Komisja Przeciwko Rasizmowi i Nietolerancji (ECRI).

Urząd Komisarza Praw Człowieka Rady Europy został utworzony w 1999 r. na podstawie rezolucji Komitetu Ministrów. Do zadań Komisarza należy m.in. promowanie edukacji i świadomości o prawach człowieka w państwach członkowskich, ułatwianie działalności krajowym rzecznikom praw obywatelskich lub instytucjom o podobnym charakterze, udzielanie porad i informacji na temat przestrzegania praw człowieka oraz zapobiegania ich naruszeniom. Zadania te wykonywane są poprzez wykorzystanie różnych mechanizmów, w tym kierowanie zaleceń ogólnych do państw członkowskich oraz składanie w nich wizyt. Polska gościła Komisarza Praw Człowieka Rady Europy dwukrotnie – w latach 2002 i 2006.

Komitet Sterujący do Spraw Praw Człowieka (CDDH) został powołany przez Komitet Ministrów Rady Europy. Komitet ten nadzoruje i koordynuje prace międzyrządowe w Radzie Europy z zakresu z zakresu praw człowieka, w tym równości płci i bioetyki. Pełni także rolę doradczą. Do jego zadań należy m.in. działanie na rzecz poprawy efektywności mechanizmów kontroli przestrzegania Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, prowadzenie działań obliczonych na ustanawianie standardów w prawach człowieka, dokonywanie prawnej analizy kwestii związanych z prawami człowieka i przyczynianie się w ten sposób do rozwijania polityk tematycznych Rady Europy. Komitetowi Sterującemu do Spraw Praw Człowieka podlegają: Komitet ekspertów do spraw reformy Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (DH-GDR), Komitet bioetyczny (DH-BIO) oraz Komisja do spraw równości płci (GEC).

Europejski Komitet do Spraw Zapobiegania Torturom oraz Nieludzkiemu lub Poniżającemu Traktowaniu albo Karaniu (CPT) został utworzony na mocy art. 1 Europejskiej konwencji o zapobieganiu torturom oraz nieludzkiemu lub poniżającemu traktowaniu albo karaniu z 1987 r. Choć Komitet nie jest organem sądowniczym, uzupełnia on de facto działalność sądową Europejskiego Trybunału Praw Człowieka poprzez zapewnienie pozasądowego mechanizmu zapobiegawczego w celu ochrony osób pozbawionych wolności przed torturami oraz innymi formami złego lub poniżającego traktowania. Komitet złożony jest z przedstawicieli państw członkowskich Rady Europy, reprezentujących różne środowiska eksperckie, w tym prawników, policjantów oraz lekarzy. Organizuje wizytacje miejsc, w których  przebywają osoby pozbawione wolności, m.in. aresztów śledczych, zakładów karnych, posterunków policji, młodzieżowych ośrodków wychowawczych, szpitali psychiatrycznych i aresztów w celu wydalenia. Po każdej wizycie Komitet przygotowuje szczegółowy raport dotyczący danego państwa, zawierający m.in. zalecenia i uwagi w zakresie przestrzegania praw człowieka w wizytowanych jednostkach. Raport jest publikowany wraz z odpowiedzią Państwa na stronie internetowej CPT

Materiały

Raport CPT z wizyty w Polsce w dniach 21 marca - 1 kwietnia 2022 r. - en
Raport​_CPT​_z​_wizyty​_w​_Polsce​_w​_dniach​_21​_marca​_-​_1​_kwietnia​_2022​_r​_-​_en.pdf 0.65MB
Raport CPT z wizyty w Polsce w dniach 21 marca - 1 kwietnia 2022 r.- pl
Raport​_CPT​_z​_wizyty​_w​_Polsce​_w​_dniach​_21​_marca​_-​_1​_kwietnia​_2022​_r-​_pl.docx 0.09MB
Odpowiedź władz polskich na raport CPT z wizyty w Polsce w dniach 21 marca-1 kwietnia 2022 r.-en
Odpowiedź​_władz​_polskich​_​_na​_raport​_CPT​_z​_wizyty​_w​_Polsce​_w​_dniach​_21​_marca-1​_kwietnia​_2022​_r-en.pdf 0.47MB
Odpowiedź władz polskich na raport CPT z wizyty w Polsce w dniach 21 marca -1 kwietnia 2022 r.- pl
Odpowiedź​_władz​_polskich​_​_na​_raport​_CPT​_z​_wizyty​_w​_Polsce​_w​_dniach​_21​_marca​_-1​_kwietnia​_2022​_r-​_pl.pdf 1.40MB
Raport dla Rządu Rzeczypospolitej Polskiej z wizyty Europejskiego Komitetu do spraw zapobiegania torturom oraz nieludzkiemu lub poniżającemu traktowaniu albo karaniu (CPT) przeprowadzonej w Polsce w dniach 9–16 września 2020 r. (wersja oryginalna)
Raport​_CPT​_z​_wizyty​_ad​_hoc​_w​_2020​_r​_opublikowany​_na​_stronie​_RE.pdf 0.64MB
Raport dla Rządu Rzeczypospolitej Polskiej z wizyty Europejskiego Komitetu do spraw zapobiegania torturom oraz nieludzkiemu lub poniżającemu traktowaniu albo karaniu (CPT) przeprowadzonej w Polsce w dniach 9–16 września 2020 r. (tłumaczenie na język polski)
Raport​_CPT​_z​_wizyty​_ad​_hoc​_w​_2020​_r​_opublikowany​_na​_stronie​_RE​_PL.docx 0.08MB
Odpowiedź władz polskich na raport z wizyty Europejskiego Komitetu do spraw zapobiegania torturom oraz nieludzkiemu lub poniżającemu traktowaniu albo karaniu (CPT), przeprowadzonej w Polsce w dniach 9–16 września 2020 r.
Odpowiedź​_władz​_polskich​_na​_raport​_z​_wizyty​_ad​_hoc​_w​_Polsce​_CPT​_w​_2020​_r​_.pdf 0.84MB
Sprawozdanie władz polskich dla Europejskiego Komitetu do Spraw Zapobiegania Torturom oraz Nieludzkiemu lub Poniżającemu Traktowaniu albo Karaniu (CPT) po wizycie przeprowadzonej w Polsce w dniach 11 – 22 maja 2017 r.
Sprawozdanie​_władz​_polskich​_dla​_Europejskiego​_Komitetu​_do​_Spraw​_Zapobiegania​_Torturom​_oraz​_Nieludzkiemu​_lub​_Poniżającemu​_Traktowaniu​_albo​_Karaniu​_(CPT)​_po​_wizycie​_przeprowadzonej​_w​_Polsce​_w​_dniach​_11​_–​_22​_maja​_2017​_r.pdf 25.20MB
Raport z wizyty Europejskiego Komitetu do Spraw Zapobiegania Torturom oraz Nieludzkiemu lub Poniżającemu Traktowaniu albo Karaniu (CPT) przeprowadzonej w Polsce w dniach 11 – 22 maja 2017 r. (tłumaczenie na język polski)
Raport​_z​_wizyty​_Europejskiego​_Komitetu​_do​_Spraw​_Zapobiegania​_Torturom​_oraz​_Nieludzkiemu​_lub​_Poniżającemu​_Traktowaniu​_albo​_Karaniu​_(CPT)​_przeprowadzonej​_w​_Polsce​_w​_dniach​_11​_–​_22​_maja​_2017​_r​_(tłumaczenie​_na​_język​_polski).pdf 23.58MB
Raport z wizyty Europejskiego Komitetu do Spraw Zapobiegania Torturom oraz Nieludzkiemu lub Poniżającemu Traktowaniu albo Karaniu (CPT) przeprowadzonej w Polsce w dniach 11 – 22 maja 2017 r. (wersja oryginalna)
Raport​_z​_wizyty​_Europejskiego​_Komitetu​_do​_Spraw​_Zapobiegania​_Torturom​_oraz​_Nieludzkiemu​_lub​_Poniżającemu​_Traktowaniu​_albo​_Karaniu​_(CPT)​_przeprowadzonej​_w​_Polsce​_w​_dniach​_11​_–​_22​_maja​_2017​_r​_(wersja​_oryginalna).pdf 1.01MB
Wizyta w Polsce Europejskiego Komitetu do Spraw Zapobiegania Torturom oraz Nieludzkiemu lub Poniżającemu Traktowaniu albo Karaniu (CPT) w dniach 5-17 czerwca 2013 r.
Wizyta​_w​_Polsce​_Europejskiego​_Komitetu​_do​_Spraw​_Zapobiegania​_Torturom​_oraz​_Nieludzkiemu​_lub​_Poniżającemu​_Traktowaniu​_albo​_Karaniu​_(CPT)​_w​_dniach​_5-17​_czerwca​_2013​_r.doc 0.04MB
Raport z wizyty Europejskiego Komitetu do Spraw Zapobiegania Torturom oraz Nieludzkiemu lub Poniżającemu Traktowaniu albo Karaniu (CPT) przeprowadzonej w Polsce w dniach 5 - 17 czerwca 2013 r.
Raport​_z​_wizyty​_Europejskiego​_Komitetu​_do​_Spraw​_Zapobiegania​_Torturom​_oraz​_Nieludzkiemu​_lub​_Poniżającemu​_Traktowaniu​_albo​_Karaniu​_(CPT)​_przeprowadzonej​_w​_Polsce​_w​_dniach​_5​_-​_17​_czerwca​_2013​_r.doc 0.45MB
Odpowiedź władz polskich na raport z wizyty Europejskiego Komitetu do Spraw Zapobiegania Torturom oraz Nieludzkiemu lub Poniżającemu Traktowaniu albo Karaniu (CPT) przeprowadzonej w Polsce w dniach 5 - 17 czerwca 2013 r.
Odpowiedź​_Polski​_na​_raport​_CPT.pdf 0.65MB
Zestawienie standardów związanych z traktowaniem osób pozbawionych wolności [CPT/Inf/E (2002) 1] wydane przez Europejski Komitet do Spraw Zapobiegania Torturom oraz Nieludzkiemu lub Poniżającemu Traktowaniu albo Karaniu (CPT)
Zestawienie​_standardów​_związanych​_z​_traktowaniem​_osób​_pozbawionych​_wolności​_[CPT​_Inf​_E​_(2002)​_1]​_wydane​_przez​_Europejski​_Komitet​_do​_Spraw​_Zapobiegania​_Torturom​_oraz​_Nieludzkiemu​_lub​_Poniżającemu​_Traktowaniu​_albo​_Karaniu​_​_(CPT).pdf 1.03MB
Sprawozdanie Europejskiego Komitetu Przeciwdziałania Torturom oraz Nieludzkiemu lub Poniżającemu Traktowaniu albo Karaniu (CPT) z wizytacji przeprowadzonej w Polsce w dniach 26 listopada - 8 grudnia 2009 r.
Sprawozdanie​_Europejskiego​_Komitetu​_Przeciwdziałania​_Torturom​_oraz​_Nieludzkiemu​_lub​_Poniżającemu​_Traktowaniu​_albo​_Karaniu​_(CPT)​_z​_wizytacji​_przeprowadzonej​_w​_Polsce​_w​_dniach​_26​_listopada​_-​_8​_grudnia​_2009​_r.pdf 0.53MB
Sprawozdanie władz polskich dla Europejskiego Komitetu Przeciwdziałania Torturom oraz Nieludzkiemu lub Poniżającemu Traktowaniu albo Karaniu po wizytacji przeprowadzonej w 2009 roku
Sprawozdanie​_władz​_polskich​_dla​_Europejskiego​_Komitetu​_Przeciwdziałania​_Torturom​_oraz​_Nieludzkiemu​_lub​_Poniżającemu​_Traktowaniu​_albo​_Karaniu​_po​_wizytacji​_przeprowadzonej​_w​_2009​_roku.pdf 0.56MB
Sprawozdanie Europejskiego Komitetu do Spraw Zapobiegania Torturom oraz Nieludzkiemu lub Poniżającemu Traktowaniu albo Karaniu (CPT) z wizytacji przeprowadzonej w Polsce w 2009 roku - jednostki penitencjarne
sprawozdanie-eksztnptk-cpt-z-wizytacji-przeprowadzonej-w-polsce-w-2009-roku---jednostki-penitencjarne.doc 0.22MB
Sprawozdanie Europejskiego Komitetu ds. Zapobiegania Torturom oraz Nieludzkiemu lub Poniżającemu Traktowaniu albo Karaniu (1996) ang
Sprawozdanie​_Europejskiego​_Komitetu​_ds​_Zapobiegania​_Torturom​_oraz​_Nieludzkiemu​_lub​_Poniżającemu​_Traktowaniu​_albo​_Karaniu​_(1996)​_ang.pdf 0.46MB
Sprawozdanie Europejskiego Komitetu ds. Zapobiegania Torturom oraz Nieludzkiemu lub Poniżającemu Traktowaniu albo Karaniu (2000) ang
Sprawozdanie​_Europejskiego​_Komitetu​_ds​_Zapobiegania​_Torturom​_oraz​_Nieludzkiemu​_lub​_Poniżającemu​_Traktowaniu​_albo​_Karaniu​_​_(2000)​_ang.pdf 0.49MB
Sprawozdanie Europejskiego Komitetu ds. Zapobiegania Torturom oraz Nieludzkiemu lub Poniżającemu Traktowaniu albo Karaniu (2004) ang
Sprawozdanie​_Europejskiego​_Komitetu​_ds​_Zapobiegania​_Torturom​_oraz​_Nieludzkiemu​_lub​_Poniżającemu​_Traktowaniu​_albo​_Karaniu​_​_(2004)​_ang.pdf 0.70MB

Europejska Komisja Przeciwko Rasizmowi i Nietolerancji (ECRI) jest organem Rady Europy właściwym w zakresie praw człowieka, odpowiedzialnym za monitorowanie problemów rasizmu i nietolerancji z powodu pochodzenia etnicznego, obywatelstwa, koloru skóry, religii oraz języka, jak również ksenofobii, rasizmu i nietolerancji. Każde państwo członkowskie ma prawo powołania jednego członka Komisji. Może nim zostać wyłącznie ekspert dający rękojmię pełnienia funkcji w sposób niezależny i bezstronny. Komisja została utworzona na mocy Deklaracji i Planu Działalności, przyjętych 9 października 1993 r. podczas szczytu głów państw i szefów rządów Rady Europy w Wiedniu. Podstawy działania Komisji zostały określone w statucie, nadanym jej przez Komitet Ministrów Rady Europy 13 czerwca 2002 r. Komisja m. in. dokonuje przeglądu i oceny efektywności ustawodawstwa, polityk i innych środków przyjmowanych w państwach członkowskich w kontekście zwalczania rasizmu, ksenofobii, antysemityzmu i nietolerancji, proponuje działania na szczeblu lokalnym, krajowym i europejskim oraz formułuje zalecenia wobec państw członkowskich.   

W Radzie Europy opracowano szereg umów międzynarodowych, z których znaczna część dotyczy praw człowieka. Do najważniejszych spośród nich zaliczyć należy:

  1. Konwencję o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności z protokołami dodatkowymi (1950 r.),
  2. Europejską konwencję o zapobieganiu torturom oraz nieludzkiemu lub poniżającemu traktowaniu albo karaniu (1987 r.),
  3. Konwencję ramową o ochronie mniejszości narodowych (1995 r.),
  4. Konwencję o prawach człowieka i biomedycynie wraz z protokołami dodatkowymi (1997 r.), 
  5. Konwencję w sprawie działań przeciwko handlowi ludźmi (2005 r.),
  6. Konwencję o ochronie dzieci przed seksualnym wykorzystywaniem i niegodziwym traktowaniem w celach seksualnych (2007 r.),
  7. Konwencję w sprawie zapobiegania i zwalczania przemocy wobec kobiet i przemocy domowej (2011 r.).

Informacje na temat bieżącej działalności organizacji dostępne są na stronie internetowej Rady Europy.

Materiały

Konwencję o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności z protokołami dodatkowymi (1950 r.)
Konwencję​_o​_ochronie​_praw​_człowieka​_i​_podstawowych​_wolności​_z​_protokołami​_dodatkowymi​_(1950​_r).rtf 0.17MB
Europejską konwencję o zapobieganiu torturom oraz nieludzkiemu lub poniżającemu traktowaniu albo karaniu (1987 r.)
Europejską​_konwencję​_o​_zapobieganiu​_torturom​_oraz​_nieludzkiemu​_lub​_poniżającemu​_traktowaniu​_albo​_karaniu​_(1987​_r).rtf 0.09MB
Konwencja ramowa o ochronie mniejszości narodowych (1995 r.)
Konwencję​_ramową​_o​_ochronie​_mniejszości​_narodowych​_(1995​_r).rtf 0.10MB
Konwencję o ochronie dzieci przed seksualnym wykorzystywaniem i niegodziwym traktowaniem w celach seksualnych (2007 r.)
Konwencję​_o​_ochronie​_dzieci​_przed​_seksualnym​_wykorzystywaniem​_i​_niegodziwym​_traktowaniem​_w​_celach​_seksualnych​_(2007​_r).doc 0.25MB
Konwencję w sprawie zapobiegania i zwalczania przemocy wobec kobiet i przemocy domowej (2011 r.)
Konwencję​_w​_sprawie​_zapobiegania​_i​_zwalczania​_przemocy​_wobec​_kobiet​_i​_przemocy​_domowej​_(2011​_r).pdf 0.44MB

Rekomendacje Komitetu Ministrów Rady Europy

Materiały

Zalecenie Nr R (2006)2 Komitetu Ministrów do Państw Członkowskich Rady Europy w sprawie Europejskich Reguł Więziennych
Zalecenie​_Nr​_R​_(2006)2​_Komitetu​_Ministrów​_do​_Państw​_Członkowskich​_Rady​_Europy​_w​_sprawie​_Europejskich​_Reguł​_Więziennych.doc 0.18MB
Zalecenie Nr R (99)22 Komitetu Ministrów do Państw Członkowskich Rady Europy dotyczące przeludnienia więzień i wzrostu populacji więziennej
Zalecenie​_Nr​_R​_(99)22​_Komitetu​_Ministrów​_do​_Państw​_Członkowskich​_Rady​_Europy​_dotyczące​_przeludnienia​_więzień​_i​_wzrostu​_populacji​_więziennej.doc 0.07MB
Zalecenie Nr R (2003)22 Komitetu Ministrów do Państw Członkowskich Rady Europy w sprawie zwolnienia warunkowego
Zalecenie​_Nr​_R​_(2003)22​_Komitetu​_Ministrów​_do​_Państw​_Członkowskich​_Rady​_Europy​_w​_sprawie​_zwolnienia​_warunkowego.doc 0.10MB
Zalecenie CM/Rec (2010)5 Komitetu Ministrów dla Państw Członkowskich w zakresie środków zwalczania dyskryminacji opartej na orientacji seksualnej lub tożsamości płciowej
Zalecenie​_CMRec​_(2010)5​_Komitetu​_Ministrów​_dla​_Państw​_Członkowskich​_w​_zakresie​_środków​_zwalczania​_dyskryminacji​_opartej​_na​_orientacji​_seksualnej​_lub​_tożsamości​_płciowej.pdf 0.09MB
Zalecenie Nr R (93)6 Komitetu Ministrów do Państw Członkowskich Rady Europy dotycząca penitencjarnych i kryminologicznych aspektów kontroli chorób zakaźnych, włączając w to AIDS oraz powiązane problemy zdrowotne w więzieniu
Zalecenie​_Nr​_R​_(93)6​_Komitetu​_Ministrów​_do​_Państw​_Członkowskich​_Rady​_Europy​_dotycząca​_penitencjarnych​_i​_kryminologicznych​_aspektów​_kontroli​_chorób​_zakaźnych,​_włączając​_w​_to​_AIDS​_oraz​_powiązane​_problemy​_zdrowotne​_w​_więzi.doc 0.07MB
Zalecenie Nr R (98)7 Komitetu Ministrów do Państw Członkowskich dotyczące etycznych i organizacyjnych aspektów opieki zdrowotnej w więzieniu
Zalecenie​_Nr​_R​_(98)7​_Komitetu​_Ministrów​_do​_Państw​_Członkowskich​_dotyczące​_etycznych​_i​_organizacyjnych​_aspektów​_opieki​_zdrowotnej​_w​_więzieniu.doc 0.12MB
Zalecenia CM/Rec(2021)2 Komitetu Ministrów Rady Europy dla państw członkowskich w sprawie środków przeciwko handlowi towarami używanymi do wykonywania kary śmierci, tortur lub innego okrutnego, nieludzkiego lub poniżającego traktowania albo karania
zał​_2a​_CM​_Rec(2021)2E​_PL​_(4).docx 0.11MB
{"register":{"columns":[]}}