W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Konferencja Wojewody dot. CPK i rozwoju sieci kolejowej w województwie kujawsko-pomorskim

25.07.2024

Wojewoda Kujawsko-Pomorski o planach rozwoju sieci kolejowej w regionie. Kujawsko – Pomorskie skorzysta na zmianach w planie rozwoju sieci kolejowej w ramach Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK). Na temat odbyła się dziś konferencja Wojewody Kujawsko – Pomorskiego.

Konferencja Wojewody dot. CPK i rozwoju sieci kolejowej w województwie kujawsko-pomorskim

Do  dzisiejszej konferencji skłonił mnie pewien zamazany obraz rzeczywistości prezentowany przez polityków PIS w sprawie CPK i planów kolejowych w województwie kujawsko-pomorskim

– rozpoczął wystąpienie Wojewoda.

Półtorej roku temu dyskutowaliśmy o tym, że nasze w planach KDP województwo jest traktowane marginalnie tylko w postaci jednej szprychy dzielącej i dezintegrującej region w takiej formule. Zbieranie podpisów pod przywróceniem tego starego rozwiązania jest dla mnie zbieraniem podpisów przeciw województwu kujawsko-pomorskiemu, w tym przeciw Bydgoszczy

dodał.

Wojewoda odniósł się do niedawno zaprezentowanych przez Premiera Donalda Tuska i Ministra Infrastruktury Dariusza Klimczaka planów dotyczących CPK. Lotnisko pod Baranowem będzie budowane, ale nastąpiła istotna zmiana w komponencie kolejowym. Filozofia oparta na szprychach została zastąpiona koncepcją modernizacji linii kolejowych do większości dużych miast w Polsce- wyjaśnił.

Nowa propozycja uwzględnia modernizację linii kolejowych w znacznej części kraju. W województwie kujawsko-pomorskim dotyczy to linii:

  • Bydgoszcz i Toruń otrzymają ten sam standard modernizacji linii kolejowych z Warszawy przez Włocławek,
  • Dla Grudziądza priorytetem jest zapewnienie połączenia z głównymi liniami pociągów dalekobieżnych
  • Planowana jest poprawa połączeń z Gdańskiem i Poznaniem, wcześniej nieuwzględnianych w planach w standardzie ekspresowym.

Wojewoda podkreślił, że poprzednie plany "szprychowe" pod kątem terminowym były nierealne, o czym świadczy brak wydanych warunków przyłączenia do sieci trakcji elektrycznej.

We współpracy Wojewody z Marszałkiem Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotrem Całbeckim, na zaproszenie Marszałka, we wrześniu zostaną zorganizowane konsultacje nowego projektu z samorządami województw. Wojewoda zaprosił do udziału również przedstawicieli poprzedniego rządu:  Ministrów Łukasza Schreibera i Ministra Marcina Horałę.

Konsultacje będą podstawą do wydatkowania środków unijnych na rozwój infrastruktury kolejowej.

 

Przedstawione podczas dzisiejszej konferencji plany automatycznie nie likwidują dotychczasowych prac.

Nadal trwa przygotowywanie dokumentacji (STEŚ) na tzw. szprychę nr 1 biegnącą z Warszawy przez Grudziądz do Trójmiasta z wydłużoną perspektywą jej realizacji. Równocześnie trwają rozmowy o właściwym skomunikowaniu Grudziądza z liniami dalekobieżnymi do momentu uruchomienia docelowego układu.

Materiały

Prezentacja​_CPK​_i​_rozwój​_sieci​_kolejowej​_kuj-pom
Prezentacja​_CPK​_i​_rozwój​_sieci​_kolejowej​_kuj-pom.pdf 34.29MB
{"register":{"columns":[]}}