W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ogłoszenie Wojewody Łódzkiego z dnia 29 listopada 2024 r. - nabór wniosków o objęcie dopłatą zadań własnych organizatorów dotyczących zapewnienia funkcjonowania publicznego transportu zbiorowego w ramach Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej.

02.12.2024

OGŁOSZENIE WOJEWODY ŁÓDZKIEGO z dnia 29 listopada 2024 r.

Ogłaszam nabór wniosków o objęcie dopłatą zadań własnych organizatorów dotyczących zapewnienia funkcjonowania publicznego transportu zbiorowego w ramach Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej.

Wysokość środków dla województwa łódzkiego na rok 2025 przeznaczonych na dofinansowanie zadań własnych organizatorów w zakresie przewozów autobusowych wynosi 47 490 168,99 zł.  

W 2025 r. mogą również zostać zawarte umowy o dopłatę, których okres obowiązywania i przewidzianego dofinansowania przewozów o charakterze użyteczności publicznej przekracza rok budżetowy i jest nie dłuższy niż 10 lat.

Zaangażowanie środków na umowy „wieloletnie” nie może przekroczyć 70% kwoty środków przekazanych wojewodzie w roku poprzednim. 

Termin składania wniosków: 03-09 grudnia 2024 r.

Wnioski o dofinansowanie należy złożyć w formie elektronicznej za pomocą Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej (e-PUAP) na adres skrzynki podawczej:

/lodzuw/skrytka

(w tym celu należy załączyć do e-pisma skany: wniosku oraz wymaganych dokumentów, dodatkowo wniosek o objęcie dopłatą winien być złożony w wersji edytowalnej z wymaganymi podpisami w wersji elektronicznej)

Wnioski złożone po tym terminie nie będą rozpatrywane.

(decyduje data wpływu do Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi)

 

  1. W ramach ogłaszanego naboru dofinansowanie może zostać udzielone na zadania własne organizatorów dotyczących zapewnienia funkcjonowania publicznego transportu zbiorowego w zakresie przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej.
  2. Dopłacie ze środków Funduszu podlegają linie komunikacyjne:

- niefunkcjonujące co najmniej 3 miesiące przed dniem wejścia w życie ustawy z dnia 16 maja 2019 r. o Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej oraz

- linie, na które umowa o świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego zostanie zawarta po dniu wejścia w życie ustawy, tj. po 18 lipca 2019 r.

  1. Warunkiem uzyskania dopłaty jest:
  1. uzyskanie zgody organu stanowiącego właściwego organizatora na zawarcie umowy o świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego,
  2. zawarcie umowy o świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego po dniu  wejścia w życie ustawy,
  3. sfinansowanie ze środków własnych organizatora części ceny usługi w wysokości nie mniejszej niż 10%.

Ponadto:

  1. linie komunikacyjne nieuruchomione w terminie, wskazanym we wniosku, nie podlegają dofinansowaniu ze środków Funduszu w danym roku budżetowym,
  2. w ramach naboru o dopłatę nie może ubiegać się organizator prowadzący przewóz realizowany w ramach komunikacji miejskiej,
  3. w przypadku linii komunikacyjnych wybiegających poza obszar administracyjny gminy/powiatu dany organizator ma obowiązek wskazać, że zostało zawarte stosowne porozumienie z innymi gminami/powiatami przez które przebiega przedmiotowa linia.
  1. Dopłata nie zostanie przyznana w przypadku, gdy w okresie rozliczeniowym dla pojedynczej linii o charakterze użyteczności publicznej wystąpi dodatni wynik finansowy, pomimo pomniejszenia go o kwotę rozsądnego zysku, organizator nie występuje z wnioskiem o dopłatę do tej linii.
  2. Maksymalna kwota dopłaty do 1 wozokilometra przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej wynosi 3 zł.
  3. Organizator składa wniosek o objęcie dopłatą do Wojewody Łódzkiego (zgodnie z załączonym wzorem do ogłoszenia), wraz z pozostałymi wymaganymi załącznikami.
  4. Do wniosku o objęcie w danym roku budżetowym dofinansowaniem, organizator dołącza dokumenty potwierdzając dane i informacje zawarte we wniosku, m.in.:
  1. wyliczenia planowanej wielkości pracy eksploatacyjnej wyrażonej w wozokilometrach wykonanej na każdej linii w danym roku budżetowym,
  2. wyliczenia planowanej kwoty deficytu każdej linii w danym roku budżetowym,
  3. wyliczenia planowanej łącznej kwoty dopłaty w danym roku budżetowym,
  4. zaświadczenie o nadaniu NIP oraz REGON,
  5. statut jednostki,
  6. opis trasy poszczególnych linii komunikacyjnych,
  7. mapa poglądowa trasy przebiegu linii komunikacyjnych.
  1. Wniosek o objęcie dopłatą sprawdzany jest pod względem formalnym i merytorycznym. Wniosek nie spełnia wymogów formalnych, gdy:

1)    organizator nie zastosował się do wzorów dokumentów określonych dla danego zadania,

2)    nie zawiera wszystkich wymaganych danych lub nie dołączono do niego wszystkich wymaganych załączników,

3)    został złożony po terminie zakończenia naboru wniosków,

4)    dotyczy zadania nie podlegającego dopłacie,

5)    wnioskowana kwota dopłaty przekracza maksymalną kwotę dopłaty do jednego wozokilometra,

6)    nie został podpisany przez osoby uprawnione do reprezentowania organizatora.

  1. W przypadku, gdy wniosek o dopłatę nie spełnia wymogów formalnych lub określonych w ogłoszeniu o naborze, zawiera oczywiste omyłki, Wojewoda wzywa organizatora do uzupełnienia lub poprawienia oczywistych omyłek, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.
  2. Wojewoda, rozpatrując wniosek bierze pod uwagę:

1) powierzchnię obszaru właściwości organizatora;

2) liczbę mieszkańców obszaru właściwości organizatora;

3) liczbę linii komunikacyjnych w przewozach autobusowych o charakterze użyteczności publicznej, dla których organizator złożył wniosek, które nie funkcjonowały co najmniej 3 miesiące przed dniem wejścia w życie ustawy;

4) długość linii komunikacyjnych w przewozach autobusowych o charakterze użyteczności publicznej, dla których organizator złożył wniosek, które nie funkcjonowały co najmniej 3 miesiące przed dniem wejścia w życie ustawy;

5) liczbę zatrzymań autobusu na przystankach komunikacyjnych na liniach komunikacyjnych w przewozach autobusowych o charakterze użyteczności publicznej, dla których organizator złożył wniosek, które nie funkcjonowały co najmniej 3 miesiące przed dniem wejścia w życie ustawy;

6) realizację potrzeb osób niepełnosprawnych oraz osób o ograniczonej zdolności ruchowej w zakresie dostępu do przewozów na liniach komunikacyjnych w przewozach autobusowych o charakterze użyteczności publicznej, dla których organizator złożył wniosek, które nie funkcjonowały co najmniej 3 miesiące przed dniem wejścia w życie ustawy;

7) wskaźnik dochodów podatkowych na jednego mieszkańca, o którym mowa w przepisach ustawy z dnia 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (Dz.U. z 2022 r. poz. 2267, z 2023 r. poz. 1586 i 2005 oraz z 2024 r. poz. 123), jednostki samorządu terytorialnego będącej organizatorem, a w przypadku związku tych jednostek - średnią arytmetyczną dochodu jednostek wchodzących w skład związku;

8) zapewnienie dostępności komunikacyjnej terenów objętych przedsięwzięciami lub inwestycjami powiązanymi z przedsięwzięciem infrastrukturalnym, o których mowa w art. 5c ust. 1 ustawy z dnia 8 grudnia 2006 r. o finansowym wsparciu niektórych przedsięwzięć mieszkaniowych (Dz.U. z 2023 r. poz. 788, 1463 i 1693).

  1. W przypadku, gdy wnioski uzyskały taką samą ocenę, decydującym kryterium jest wskaźnik dochodów podatkowych na jednego mieszkańca.
  2. W przypadku złożenia przez jednostki samorządu terytorialnego wniosków o łącznej wnioskowanej kwocie dopłaty nieprzekraczającej całkowitej kwoty przewidzianej dla województwa, ocena merytoryczna wniosków nie będzie przeprowadzana.
  3. Pierwszeństwo w objęciu dopłatą przyznaje się organizatorom w następującej kolejności:
  1. gminom,
  2. związkom międzygminnym,
  3. związkom powiatowo-gminnym,
  4. powiatom,
  5. związkom powiatów,
  6. województwom.
  1. Wojewoda po rozpatrzeniu wniosków o dopłatę, informuje organizatora o objęciu dopłatą w ramach środków Funduszu, albo o nieobjęciu dopłatą.
  2. Organizator, któremu została udzielona dopłata, jest obowiązany do prowadzenia wyodrębnionej ewidencji księgowej otrzymanych dopłat oraz wydatków objętych dopłatą.
  3. Obowiązujące dokumenty dotyczące naboru zostały umieszczone na stronie internetowej Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi pod adresem: https://www.gov.pl/web/uw-lodzki/fundusz-rozwoju-przewozow-autobusowych-o-charakterze-uzytecznosci-publicznej.

 

W przypadku pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu z pracownikami Oddziału Komunikacji, Wydziału Rolnictwa i Transportu:

Żaneta Bieńko, Julia Szymańska, Ewa Sokołowska (42) 664-10-43

Bartosz Pokora – Kierownik Oddziału (42) 664-13-12

Sekretariat Wydziału Rolnictwa i Transportu (42) 664-11-85

 

Załączniki:

  1. Załącznik Nr 1 - Wniosek o objęcie dopłatą w roku 2025 (wniosek jednoroczny) oraz Wniosek o objęcie dopłatą w latach 2025 – 20… (wniosek wieloletni),
  2. Załącznik Nr 2 - Schemat wyliczeń – wielkości pracy eksploatacyjnej, planowanej kwoty deficytu, planowanej łącznej kwoty dopłaty (w przypadku wniosku wieloletniego załącznik należy wypełnić na każdy rok w osobnym arkuszu),
  3. Załącznik Nr 3 - Wykaz linii autobusowych objętych dopłatą ze środków Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej,
  4. Załącznik Nr 4 – Oświadczenie organizatora.

 

WOJEWODA ŁÓDZKI
        Dorota Ryl

 

Materiały

Załącznik nr 1 do ogłoszenia - FRPA 2025 r. (wniosek jednoroczny)
Załącznik​_nr​_1​_do​_ogłoszenia​_-​_FRPA​_2025​_r​_(wniosek​_jednoroczny).xlsx 0.02MB
Załącznik nr 1 Nabór w 2025 - (wniosek wieloletni)
Załącznik​_nr​_1​_Nabór​_w​_2025​_-​_(wniosek​_wieloletni).xlsx 0.02MB
Załącznik nr 2 do ogłoszenia - FRPA 2025 r.
Załącznik​_nr​_2​_do​_ogłoszenia​_-​_FRPA​_2025​_r.xlsx 0.01MB
Załącznik nr 3 do ogłoszenia - FRPA 2025 r.
Załacznik​_nr​_3​_do​_ogłoszenia​_-​_FRPA​_2025​_r.xlsx 0.01MB
Załącznik nr 4 do ogłoszenia - FRPA
Załącznik​_nr​_4​_do​_ogłoszenia​_-​_FRPA.doc 0.03MB
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Informacje o publikacji dokumentu
Pierwsza publikacja:
02.12.2024 11:05 Agnieszka Rosiak
Wytwarzający/ Odpowiadający:
Żaneta Bieńko
Tytuł Wersja Dane zmiany / publikacji
Ogłoszenie Wojewody Łódzkiego z dnia 29 listopada 2024 r. - nabór wniosków o objęcie dopłatą zadań własnych organizatorów dotyczących zapewnienia funkcjonowania publicznego transportu zbiorowego w ramach Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej. 1.0 02.12.2024 11:05 Agnieszka Rosiak

Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP

{"register":{"columns":[]}}