W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

INFORMACJA DLA PODMIOTÓW POWIERZAJĄCYCH PRACĘ CUDZOZIEMCOM

Uprzejmie informujemy, że na mocy ustawy z dnia 31 marca br. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw wprowadzono regulacje o przedłużeniu ważności z mocy prawa zezwoleń na pracę, zezwoleń na pracę sezonową, oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy oraz wiz krajowych celem wykonywania pracy do upływu 30. dnia następującego po odwołaniu stanu epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego (tego który obowiązywał jako ostatni).

USTAWOWE PRZEDŁUŻENIE WAŻNOŚCI UPRAWNIEŃ
  • Jeżeli ostatni dzień ważności zezwolenia na pracę, przypada w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, ogłoszonego w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2, okres ważności tego zezwolenia na pracę ulega przedłużeniu z mocy prawa do upływu 30. dnia następującego po dniu odwołania tego ze stanów, który obowiązywał jako ostatni. Przepis zdania pierwszego stosuje się odpowiednio do decyzji o przedłużeniu zezwolenia na pracę lub przedłużeniu zezwolenia na pracę sezonową.
  • W przypadku przedłużenia okresu ważności zezwolenia na pracę na podstawie ust. 1 wniosek składa się nie wcześniej niż w terminie 90 dni przed upływem okresu ważności zezwolenia na pracę określonego w tym zezwoleniu i nie później niż w ostatnim dniu okresu ważności przedłużonego na podstawie ust. 1.
  • Jeżeli w oświadczeniu o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi, wpisanym do ewidencji oświadczeń wskazano okres pracy, którego koniec przypada w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, ogłoszonego w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2, cudzoziemiec może wykonywać pracę określoną oświadczeniem na rzecz podmiotu, który złożył oświadczenie, w okresie lub okresach nieobjętych oświadczeniem do upływu 30 dnia następującego po dniu odwołania tego ze stanów, który obowiązywał jako ostatni, bez zezwolenia na pracę. Dodatkowego okresu wykonywania pracy, o którym mowa, nie wlicza się do okresu wykonywania pracy, o którym mowa w art. 87 ust. 3 i art. 88z ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
  • Jeżeli ostatni dzień okresu pobytu cudzoziemca na podstawie wizy krajowej przypada w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, ogłoszonego w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2, okres pobytu na podstawie tej wizy oraz okres ważności tej wizy ulega przedłużeniu z mocy prawa do upływu 30. dnia następującego po dniu odwołania tego ze stanów, który obowiązywał jako ostatni. W przypadku, o którym mowa, w dokumencie podróży cudzoziemca nie umieszcza się nowej naklejki wizowej.

 

Wprowadzone regulacje nie zwalniają jednak z obowiązku uzyskania zezwolenia na pracę przez pracodawcę, zatrudniającego cudzoziemca.

 

Jednocześnie informujemy, że wprowadzone przywołaną ustawą regulacje, z dniem jej wejścia w życie tj. od 1 kwietnia 2020 r. zawieszają bieg terminów procesowych w postępowaniach administracyjnych, wiążących strony i organy prowadzące postępowania. W związku z powyższym urząd będzie rozpatrywał wnioski prawidłowo i kompletnie sporządzone wydając rozstrzygnięcia, natomiast w przypadku stwierdzenia braków formalnych i/lub materialnych postępowanie będzie prowadzone z uwzględnieniem ww. regulacji.

Materiały

USTAWOWE PRZEDŁUŻENIE WAŻNOŚCI UPRAWNIEŃ W OBSZARZE ZATRUDNIENIA CUDZOZIEMCÓW
USTAWOWE​_PRZEDŁUŻENIE​_WAŻNOŚCI​_UPRAWNIEŃ.pdf 0.40MB
{"register":{"columns":[]}}