W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

VI Ogólnopolskie Święto Rad Działalności Pożytku Publicznego

27.11.2020

W piątek 27 listopada 2020 r. odbyła się konferencja z okazji ogólnopolskiego święta Rad Działalności Pożytku Publicznego.

W spotkaniu, realizowanym za pośrednictwem mediów elektronicznych, uczestniczyli m.in. Wicepremier, Przewodniczący Komitetu ds. Pożytku Publicznego – prof. Piotr Gliński, Wiceprzewodniczący Komitetu ds. Pożytku Publicznego, Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Młodzieżowej – Piotr Mazurek oraz Dyrektor Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego – Wojciech Kaczmarczyk. W konferencji uczestniczyła także Pełnomocnik Wojewody Mazowieckiego do spraw Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi Magdalena Dąbrowska, członkini Mazowieckiej Rady DPP.

W wystąpieniu otwierającym spotkanie Wicepremier Piotr Gliński przedstawił działania, podejmowane w ostatnim roku przez Radę Ministrów w zakresie wsparcia państwa dla społeczeństwa obywatelskiego i organizacji pozarządowych. Mówił także o toczących się obecnie pracach legislacyjnych w tym obszarze, koncentrujących się na trzech polach: ustawie o Radzie Dialogu Obywatelskiego, zmianach procedury zlecania zadań publicznych określonej w obowiązującej ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz dążeniu do ujednolicenia i uproszczenia systemu sprawozdawczego organizacji pozarządowych. Profesor Piotr Gliński przedstawił realizowane przez Narodowy Instytut Wolności programy, w tym program wsparcia doraźnego w związku z covid-19, który ma rekompensować straty organizacji pozarządowych spowodowane pandemią, a także stan prac nad wprowadzeniem programu NOWE FIO. Zaznaczył także, że w dobie szybko zmieniającego się świata konieczne jest działanie na rzecz młodego pokolenia i jego włączania w debatę publiczną. Takie mają być m.in. zadania Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem powołanej w 2019 roku, a także Rzecznika Rządu ds. Polityki Młodzieżowej. Wicepremier Piotr Gliński serdecznie podziękował także wszystkim, którzy angażują się w działalność Rad Pożytku Publicznego na każdym ich szczeblu.

W drugiej części konferencji uczestnicy wzięli udział w spotkaniach tematycznych, które dotyczyły m.in. współpracy rad działalności pożytku publicznego z innymi podmiotami i samorządem lokalnym, roli wojewódzkich RDPP w programowaniu nowej perspektywy finansowej UE oraz procesie stanowienia prawa, a także obszarów wsparcia organizacji pozarządowych dotkniętych pandemią covid-19.

{"register":{"columns":[]}}