Interreg VI-A Litwa-Polska 2021-2027
Program Interreg VI-A Litwa – Polska 2021-2027 jest kontynuacją wcześniejszych edycji programu Interreg Litwa – Polska z lat 2014-2020 i 2007-2013.
Celem programu jest wspieranie inteligentnego, zrównoważonego i sprzyjającego włączeniu społecznemu wzrostu na obszarze przygranicznym poprzez współpracę transgraniczną.
Instytucją zarządzającą programu jest Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Republiki Litewskiej. Natomiast instytucją krajową po stronie polskiej Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej RP. Wspólny sekretariat programu (główny podmiot wykonawczy, odpowiadający za kontakty z beneficjentami) mieści się w Wilnie. Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku pełni funkcję Krajowego Kontrolera w Programie.
W województwie podlaskim Program jest realizowany w:
- podregionie białostockim (powiaty białostocki, sokólski oraz miasto Białystok),
- podregionie suwalskim (powiaty augustowski, grajewski, moniecki, sejneński, suwalski oraz miasto Suwałki).
Program jest skierowany do beneficjantów, takich jak:
- władze lokalne, regionalne i krajowe,
- organy publiczne i podmioty prawa publicznego,
- stowarzyszenia,
- organizacje pozarządowe,
- Europejskie Ugrupowania Współpracy Terytorialnej (EUWT).
Budżet Programu wynosi 124,6 mln EUR, w tym wkład z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego 99,7 mln EUR. Poziom dofinansowania wynosi maksymalnie 80% wartości projektu.
Szczegółowe informacje dotyczące Programu znajdują się na STRONIE INTERNETOWEJ.
Mechanizm wsparcia dla polskich NGOs – beneficjentów Interreg
Informujemy, iż Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej udziela wsparcia finansowego w realizacji projektów polskim beneficjentom programów Interreg 2021-2027 z sektora NGO oraz beneficjentom Funduszy Małych Projektów (FMP) w programach Interreg niezarządzanych przez Polskę.
Wsparcie finansowe jest przekazywane na pokrycie wydatków kwalifikowalnych, w części odpowiadającej dofinansowaniu z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) w walucie EUR. Maksymalna wysokość wsparcia wynosi: 50% dla NGOs, a dla beneficjentów FMP – 10% kwoty EFRR, która jest zaplanowana w projekcie Interreg dla beneficjenta. Wsparcie ma charakter zwrotny i nie jest oprocentowane.
Szczegóły dotyczące zasad udzielania i zwrotu wsparcia finansowego, a także dokumentacji niezbędnej do uzyskania wsparcia są dostępne na stronie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej: https://www.gov.pl/web/fundusze-regiony/wsparcie-dla-polskich-ngos---beneficjentow-interreg
ZGŁOŚ NADUŻYCIE
Jeżeli spotkali się Państwo z jakąkolwiek formą nadużycia finansowego, korupcji i/lub konfliktu interesów w związku z wdrażaniem Programu Interreg VI-A Litwa-Polska 2021-2027, prosimy o zgłoszenie tego faktu:
- pocztą elektroniczną na adres nieprawidlowosci@bialystok.uw.gov.pl,
- listownie na adres: Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku ul. Mickiewicza 3, 15-213 Białystok,
- za pośrednictwem strony internetowej Europejskiego Urzędu ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF): https://anti-fraud.ec.europa.eu/index_pl
Zgłoszenia można dokonać anonimowo. Zapewniamy poufność osobom zgłaszającym. Jeśli chcieliby Państwo dowiedzieć się jakie działania zostały podjęte w ramach zgłoszenia, prosimy o pozostawienia kontaktu do siebie, np. w formie adresu e-mail.
Oddział Europejskiej Współpracy Terytorialnej
Telefony:
+48 857439263
+48 857439220
+48 857439287
Materiały
Klauzula informacyjna wspólna LT-PLklauzula_informacyjna_wspolna_LT_PL_21_27.doc 0.06MB Klauzula informacyjna LT-PL art. 13
Klauzula_informacyjna_LT_PL_21_27_art13.doc 0.04MB Klauzula informacyjna LT-PL art. 14
Klauzula_informacyjna_LT_PL_21_27_art14.doc 0.04MB Klauzula informacyjna sygnaliści LT-PL art. 13
Klauzula_informacyjna_sygnalisci_LT_PL_21-27_art13.doc 0.04MB