W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Przykłady „dobrych praktyk” lokalnych działań, podejmowanych w gminach i powiatach województwa warmińsko-mazurskiego na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie wobec osób starszych

Gmina Lidzbark Warmiński

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Lidzbarku Warmińskim w roku 2022 przystąpił do obchodów Światowego Dnia Świadomości Znęcania Się Nad Osobami Starszymi, przypadającego 15 czerwca. Działania miały na celu zwiększenie świadomości i uwrażliwienie społeczeństwa  na przemoc wobec osób starszych.

Na tę okoliczność GOPS nawiązał współpracę ze Stowarzyszeniem Działaczy Pomocy Społecznej WSZYSCY RAZEM i Punktem Informacyjno-Konsultacyjnym Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Stowarzyszenie udostępniło bezpłatne wsparcie prawne, psychologiczne i socjalne na rzecz osób starszych oraz uczestniczyło w promowaniu inicjatywy. Opracowany został plakat informujący o prowadzonej kampanii.

W ramach współpracy ze Stowarzyszeniem 15 osób skorzystało ze wsparcia specjalistycznego: psychologicznego i  prawnego.  W ramach współrealizacji z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Lidzbarku Warmińskim - Punktu  Informacyjno-Konsultacyjnego, 4  seniorów skorzystało ze wsparcia psychologicznego.
Ponadto seniorzy z Gminy Lidzbark Warmiński, w ramach współpracy ze Stowarzyszeniem, mieli możliwość uczestnictwa w otwartych wykładach zwiększających świadomość w zakresie: bezpieczeństwa cyfrowego, socjalnego, przemocy, komunikacji społecznej i zdrowego trybu życia.
Informacje o możliwości  wsparcia seniorów rozpowszechniane są na bieżąco za pośrednictwem sołtysów, parafii, informacji umieszczanych na tablicach ogłoszeń czy w mediach społecznościowych.

Załącznik:

Plakat Gm. Lidzbark Warmiński.pdf

 

Gmina Pisz

Pracownicy Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Piszu od dwóch lat realizują projekty socjalne skierowane do osób starszych.

W grudniu 2020 r. M-GOPS zrealizował projekt socjalny pt. „TECZKA SENIORA”. Projekt powstał z myślą o osobach starszych, które znalazły się w trudnej sytuacji  w związku z panującą epidemią Covid-19 w kraju. Pracownicy socjalni Ośrodka zainicjowali pomysł przygotowania „Teczki Seniora”. W teczce umieszczono  m.in. „ Kopertę Życia” oraz  materiały dotyczące niebezpieczeństw czyhających na współczesnego seniora, tj. ulotki z Policji, ulotkę dotyczącą możliwości skorzystania z systemu teleopieki domowej dla seniora, ulotkę dotyczącą indywidualnej opieki domowej oraz ulotkę Gminnego Zespołu Interdyscyplinarnego w Piszu, zawierającą informacje gdzie poszukiwać pomocy w sytuacji doświadczania przemocy. Pracownicy Ośrodka, poza teczką, przygotowali ponadto dla seniorów paczki żywnościowe i kartki bożonarodzeniowe z opłatkiem. Wsparciem objętych zostało 28 osób.

W grudniu 2021 r. M-GOPS zrealizował projekt socjalny pt. „Świąteczna Paczka Seniora" . Był on kontynuacją poprzedniej edycji projektu pt. „TECZKA SENIORA”. Projekt również powstał z myślą o osobach starszych, które znalazły się w trudnej sytuacji w związku z panującą epidemią Covid-19 w kraju. Pracownicy socjalni Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Piszu zainicjowali pomysł przygotowania „Świątecznej Paczki Seniora” i przygotowali teczki. W teczce umieszczono materiały takie jak w roku poprzednim. Pracownicy socjalni, oprócz teczki, przygotowali także paczki żywnościowe dla seniorów i kartki bożonarodzeniowe z opłatkiem. Wsparciem objętych zostało 14 osób.

Załączniki:

Pisz 1.jpg

Pisz 2.jpg

Pisz 3.jpg

 

Gmina Olecko

Członkowie Zespołu Interdyscyplinarnego w Olecku, w związku ze Światowym Dniem Praw Osób Starszych obchodzonym corocznie 15 czerwca, w maju 2022 r. przygotowali plakat. Plakat razem z ulotkami dotyczącymi przeciwdziałania przemocy wobec osób starszych został przekazany przez przewodniczącą Zespołu Interdyscyplinarnego do Klubu Seniora, Dziennego Domu Seniora oraz Związku Emerytów i Rencistów. Ponadto plakat został przesłany do wszystkich instytucji działających na terenie Miasta Olecka z prośbą o jego wyeksponowanie w budynkach. Na stronie internetowej Miejskiego Ośrodka  Pomocy Społecznej w Olecku oraz w zakładce Zespołu Interdyscyplinarnego zamieszczono grafikę z plakatem oraz informację o Światowym Dniu Praw Osób Starszych.

Załącznik:

Plakat Olecko.png

 

Miasto Elbląg

Elbląskie Centrum Usług Społecznych w  Elblągu, w ramach „Kampanii 19 Dni Przeciwko Przemocy”, zorganizowało w dniach: 1-19 listopada 2021 r. spotkania w  Klubie Seniora ECUS. Podczas spotkań podejmowano temat przeciwdziałania przemocy wobec osób starszych, uwrażliwiano seniorów na zjawisko przemocy, informowano o sposobach reagowania na przemoc oraz o miejscach i sposobach uzyskania wsparcia. Uczestnicy spotkania otrzymali ulotki i broszury informacyjne oraz mieli możliwość uzyskania wiedzy w jaki sposób reagować na przemoc, jak dostrzec u siebie lub osób z otoczenia symptomy świadczące o doznawaniu przemocy.

 

Gmina Rybno

Gmina Rybno, co roku podejmuje inicjatywy na rzecz bezpieczeństwa osób starszych,  jak również rozwinięcia świadomości, iż przemoc wobec osób starszych stanowi pogwałcenie praw człowieka.

Co roku w ramach Kampanii „Biała wstążka” pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, tj. pracownicy socjalni oraz asystent rodziny pełnią dyżur w GOPS, podczas którego udzielają pomocy zgłaszającym się ofiarom przemocy w rodzinie. Hasło przewodnie, które towarzyszyło ww. wydarzeniu w roku 2021 brzmiało: „Przemoc jest orężem ludzi słabych – bądźmy silni życzliwością, uśmiechem i miłością”.

W Gminie Rybno funkcjonują Kluby Seniora i Dzienne Domy Pobytu dla osób w wieku 60+. Uczestnicy mogą spędzać tam czas na rozmowie, wymianie poglądów czy zabawie.                               To właśnie w tych miejscach, przewodnicząca Zespołu Interdyscyplinarnego w Rybnie w ramach wzmocnienia lokalnych struktur przeciwdziałania przemocy wobec osób starszych, regularnie odwiedza seniorów z Gminy Rybno. Podczas takich odwiedzin omawiane są problemy seniorów i przeprowadzane są pogadanki na temat przemocy wobec osób starszych. Celem spotkań jest poinformowanie seniorów, co to jest przemoc, jakie są jej symptomy, stereotypy oraz co najważniejsze - gdzie szukać pomocy, gdy dojdzie do przemocy ze strony najbliższych. Seniorom przekazywane są ulotki, informacje gdzie i pod jakimi numerami telefonów szukać pomocy dla osób doznających przemocy w rodzinie. Spotkania z seniorami mają zawsze charakter otwartej dyskusji, która ma za zadanie uświadomienie im, że mają prawo do godnego, bezpiecznego i spokojnego życia  oraz uwrażliwienie ich na krzywdę innych. Seniorzy zostali zapoznani z „niemym gestem ratującym życie”, prostym i czytelnym ruchem dłoni, który może uratować ludzkie życie. Podczas spotkań wyemitowany został film edukacyjno-prewencyjny, zrealizowany przez Fundację ProPublika w ramach zadania publicznego „Bezpieczny senior - wiem i pomagam. Edycja ogólnopolska”. Projekt został dofinansowany ze środków Programu Rządowego na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020. Wykonano ponadto plakaty „Mam prawo do…”.

Podczas spotkań poruszane były również tematy dotyczące tolerancji i szacunku we współczesnym świecie, w celu wskazania różnic pomiędzy ludźmi, w tym odmiennych poglądów czy myśli. Dużo radości sprawiło seniorom analizowanie wiersza ks. Jana Twardowskiego pod tytułem „Podziękowanie”, który ukazuje nam naturę człowieka. Interpretacja seniorów była mądra i bardzo czytelna: człowiek ma prawo popełniać błędy, ma wiele wad i niedoskonałości, ale mimo wszystko jest człowiekiem, który zasługuje na akceptację i szacunek, nie należy odtrącać drugiego człowieka.                                               

Do działań na rzecz bezpiecznego, potrzebnego seniora w Gminie Rybno przyłączają się również przedszkola, szkoły, Policja i pracownicy ośrodka zdrowia.

„Tylko wspólnymi działaniami na rzecz poprawy Ich (seniorów) zdrowia oraz podniesienia samooceny możemy sprawić, że jesień swojego życia przeżyją w radości, spokoju i godności” -Przewodnicząca Zespołu Interdyscyplinarnego Ewa Dobracka-Zawada.

 

Załączniki:

KBW Rybno.jpg

DPC Rybno.jpg

Rybno 1.jpg

Rybno 2.jpg

Rybno 3.jpg

Rybno 4.jpg

Rybno 5.jpg

Rybno 6.jpg

Rybno 7.jpg

Rybno 8.jpg

Rybno 9.jpg

Rybno 10.jpg

 

Miasto Olsztyn

Pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Olsztynie w 2022 r. zrealizowali projekt socjalny pt. „Milczenie ułatwia przemoc”.

W ramach projektu zostały przeprowadzone spotkania edukacyjne dla seniorów przez pracowników socjalnych Zespołu Pracy Socjalnej Nr 1 w MOPS, realizujących zadania związane z przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie. Spotkania odbyły się w 4 Dziennych Domach Pomocy Społecznej prowadzonych przez Ośrodek.

W trakcie spotkań pracownicy socjalni zapoznali uczestników z problematyką przemocy wobec osób starszych, niepełnosprawnych, przedstawili możliwości pomocowe, omówili przebieg procedury „Niebieskie Karty” oraz stereotypy dotyczące zjawiska przemocy. Została poruszona również kwestia konieczności reagowania w sytuacjach wystąpienia przemocy oraz przekazano przygotowane przez pracowników socjalnych ulotki. W spotkaniach edukacyjnych uczestniczyło ogółem 125  osób.

Celem spotkań edukacyjnych, zrealizowanych w ramach ww. projektu było podniesienie świadomości na temat zjawiska przemocy w rodzinie wobec osób starszych, niepełnosprawnych; nabycie umiejętności szukania skutecznej pomocy przez osoby starsze, niepełnosprawne, krzywdzone oraz zagrożone przemocą w rodzinie; zwiększenie poczucia bezpieczeństwa seniorów, osób niepełnosprawnych; uwrażliwienie społeczności na problem przemocy wobec osób starszych, niepełnosprawnych.

W ocenie pracowników socjalnych oraz uczestników, spotkania wniosły wiele nowego: seniorzy byli zaangażowani i ciekawi tematu, zadawali wiele interesujących pytań. Spotkania edukacyjne z grupą seniorów okazały się bardzo pozytywne, budujące oraz dały kierunek do planowania  i realizowania nowych działań. Zainteresowanie uczestników problematyką oraz miła atmosfera podczas spotkań skłania pracowników socjalnych Zespołu Pracy Socjalnej Nr 1 do rozszerzenia spotkań edukacyjnych na inne miejsca, placówki przeznaczone dla seniorów, niepełnosprawnych na terenie miasta Olsztyna.

 

Załączniki:

Ulotka Olsztyn.jpg

Olsztyn 1.jpg

Olsztyn 2.jpg

Olsztyn 3.jpg

Olsztyn 4.jpg

Olsztyn 5.jpg

Olsztyn 6.jpg

 

Gmina Olsztynek

Dzienny Dom „Senior +” w Olsztynku od lat współpracuje z Komisariatem Policji w Olsztynku przeprowadzając prelekcje i warsztaty dla seniorów m.in. na temat bezpieczeństwa w domu i rodzinie. Seniorzy chętnie uczestniczą w tych spotkaniach. W Dziennym Domu  odbywają się kursy pierwszej pomocy dla seniorów.

Seniorzy w Olsztynku od lat angażują się w Kampanię „Biała Wstążka”. Po krótkiej prelekcji na temat kampanii, uczestnicy przypinają białe wstążki oraz zapoznają się z ulotkami, by przekazać informację o akcji najbliższym. Kampania ma na celu podniesienie świadomości osób starszych w tematyce przemocy wobec kobiet

W ramach działań Dziennego Domu „Senior +”  przeprowadzone zostały również warsztaty
z samoobrony dla seniorów. Instruktor poprowadził pogadankę oraz ćwiczenia praktyczne, jak zachować się w sytuacji zagrożenia na ulicy, w parku czy w domu.

Środowiska osób starszych są monitorowane przez pracowników socjalnych i kadrę dziennego domu w celu sprawdzenia funkcjonowania seniorów w środowiskach rodzinnych.
W szczególności zwraca się dużą uwagę na relacje panujące w rodzinie.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Olsztynku wspólnie ze Stowarzyszeniem Wspierania Działań Na Rzecz Osób Potrzebujących Pomocy „DROGA” w Olsztynku podejmuje działania upowszechniające zagadnienia związane z zapobieganiem przemocy wśród seniorów, m.in. w ramach projektu pn.  „Przemoc to niemoc. Oddolny program aktywizacji społeczności lokalnej w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie”. Projekt jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. W ramach projektu realizowane są następujące działania:                                                                          

 a) przygotowanie publikacji i programu szkoleniowego na temat praktycznych aspektów przemocy wśród seniorów;                                                                                                         

b) przeprowadzenie 15 warsztatów po 3 godzin dla 150 seniorów.                                                                                                            

Publikacja zawiera program szkoleniowy i treści pokazujące:                                                         

1) różne formy przemocy i nadużyć, jakich doświadczają seniorzy w rodzinach lub instytucjach, tj. np. domy opieki.                                                                                  

2) symptomy i oznaki stosowania różnych form przemocy wobec osób starszych, zwłaszcza przypadki przemocy ekonomicznej, psychicznej tj. na przykład: niewyjaśnione upadki i urazy, nadmierne ilości recept, niedożywienie lub odwodnienie bez przyczyny związanej z chorobą, zmiana wzorców żywieniowych lub problemy ze snem, bezradność, niewyjaśnione zmiany
w zachowaniu, samookaleczenia, wypłaty pieniędzy nieregularne lub nietypowe dla starszej osoby, wypłaty pieniędzy, które są niezgodne ze stanem finansowym starszej osoby, zmiana testamentu lub tytułu własności w celu opuszczenia domu lub majątku „nowym znajomym lub krewnym”, podejrzana aktywność na koncie karty kredytowej, zaniedbanie, pomijanie istotnych potrzeb psychosomatycznych, społecznych i materialnych osób starszych, izolacja społeczna, oddzielenie ludzi w podeszłym wieku od reszty społeczeństwa.                            Powyższe działania są realizowane w partnerstwie z OTS, który współpracuje z organizacjami senioralnymi z terenu województwa warmińsko-mazurskiego oraz posiada wykształconą kadrę, mającą kwalifikacje  w zakresie szkoleń na rzecz osób starszych. 

Szczegóły dotyczące projektu znajdują się pod linkiem: https://stowarzyszeniedroga.com.pl/projekt-przemoc-to-niemoc-oddolny-program-aktywizacji-spolecznosci-lokalnej-w-zakresie-przeciwdzialania-przemocy-domowej/

 

Miasto Ełk

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Ełku w okresie: październik – grudzień 2022 r. realizuje projekt pn. „Miasto Ełk – skutecznie przeciw przemocy” w ramach „Rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpiecznej im. Władysława Stasiaka na lata 2022-2024”. W ramach projektu zaplanowanych zostało szereg działań na rzecz osób starszych, w tym m.in.:

  1. Zajęcia wspierające – Grupa wsparcia Seniorzy – Seniorom, mająca na celu przywrócenie poczucia bezpieczeństwa, uwrażliwienie na współczesne przejawy przemocy w rodzinie i zaniedbanie oraz ataki na wnuczka, cyberbezpieczeństwo.
  2. Warsztaty samoobrony dla seniorów - zajęcia mają na celu zwrócenie uwagi seniorów na sytuacje agresji i przemocy, aby na co dzień czuły się komfortowo i bezpiecznie; pogadanka, instruktaż jak reagować i bronić się przed przemocą.
  3. Projekt socjalny „Spotkanie dwóch pokoleń” – spotkanie seniorów z dziećmi w Klubie Seniora, pogadanka z funkcjonariuszem Komendy Powiatowej Policji w Ełku oraz członkami Zespołu Interdyscyplinarnego Miasta Ełku na temat zagrożeń, przemocy wobec osób starszych, symboliczne ubieranie choinki jako symbol zrozumienia międzypokoleniowego.

Gmina Iława

W dniach 11 i 17 października 2022 r. odbyły się spotkania w Klubach Seniora Gminy Iława nt. bezpieczeństwa seniorów. W spotkaniach uczestniczyli przedstawiciele Policji. Podczas spotkań m.in. zwrócono szczególną uwagę na problematykę przemocy domowej, która może dotyczyć osób starszych.

W dniu 26 października 2022 r. zorganizowano kolejne spotkania w Klubach Seniora Gminy Iława, tym razem z udziałem psychologa. Psycholog przeprowadził warsztaty profilaktyczne w oparciu o studium przypadku oraz dyskusję. Podczas warsztatów seniorzy nauczyli się rozpoznawać formy przemocy oraz odpowiednio reagować w przypadku doświadczenia lub bycia jej świadkiem. Specjalista zwrócił szczególną uwagę na „dbałość o siebie”, stawianie granic oraz na potrzebę bezpieczeństwa jako jedną z podstawowych potrzeb.

Gmina Jedwabno

W Gminie Jedwabno podejmowano różne inicjatywy na rzecz osób starszych uwzględniające problem przemocy, w tym m.in.:

1. Zorganizowano szkolenie on-line dla pracowników Środowiskowego Domu Samopomocy w Jedwabnie pt. „Przemoc wobec osób starszych i niepełnosprawnych”. Szkolenie odbyło się w dniu 13 listopada 2020 r. i zostało przeprowadzone przez Stowarzyszenie na Rzecz Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” Centrum Pomocy Specjalistycznej w wymiarze 8 godzin.

2. Zorganizowano spotkanie uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Jedwabnie z dzielnicowym Gminy Jedwabno w dniu 22 czerwca 2022 r., podczas którego omówiono m.in. kwestie związane z przemocą w rodzinie (spotkania z dzielnicowym organizowane są w ŚDS przynajmniej raz w roku).

3. Przeprowadzono dla uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Jedwabnie miniwykład na temat problemu przemocy wobec osób starszych z pokazem filmu edukacyjno-prewencyjnego „Bezpieczny senior – wiem i pomagam. Edycja Ogólnopolska”. Wydarzenie odbyło się w dniu 14 listopada 2022 r.

Gmina Biskupiec (p. olsztyński)

Seniorzy z Gminy Biskupiec systematycznie uczestniczą w prelekcjach i pogadankach obejmujących prewencję i ochronę ich praw, ponadto mają możliwość skorzystania ze wsparcia w formie specjalistycznej pomocy prawnej i psychologicznej, świadczonej w Ośrodku Wsparcia Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Biskupcu.

W dniu 19 października 2022 r. MOPS – sekcja Ośrodek Wsparcia, Dom Dziennego Pobytu we współpracy z Komisariatem Policji w Biskupcu przeprowadził spotkanie z seniorami. Celem spotkania było uświadomienie osobom starszym czym jest zjawisko przemocy, jakie są formy przemocy oraz gdzie mogą zgłaszać się po pomoc. Seniorom przekazano materiały, wśród których były m.in. ulotka dotycząca działalności Ośrodka Wsparcia, Poradni Zdrowia Psychicznego oraz krótka ankieta na temat tego czym jest przemoc. Tę część spotkania prowadziła przewodnicząca Zespołu Interdyscyplinarnego. Prezentację przewodniczącej urozmaicił pokaz krótkich filmów tematycznych z krajowych i zagranicznych kampanii przeciw przemocy wobec osób starszych. Filmy zapoczątkowały owocną rozmowę nt. tworzenia warunków godnego, bezpiecznego i spokojnego życia. W dalszej części spotkania dzielnicowy Komisariatu Policji przedstawił aspekt ochrony prawnej osób starszych, w tym procedurę „Niebieskie Karty”. W spotkaniu wzięło udział 24 seniorów z Gminy Biskupiec.

 

Załączniki:

M.biskupiec 1.jpg

M. Biskupiec 2.jpg

M. Biskupiec 3.jpg

M. Biskupiec 4.jpg

M. Biskupiec 5.jpg

M. Biskupiec 6.jpg

 

Gmina Dubeninki

Pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dubeninkach prowadzili wśród seniorów działania edukacyjne podnoszące wiedzę na temat przemocy w rodzinie. Dostarczali seniorom opracowaną przez siebie ulotkę o tematyce przemocy w rodzinie, zawierającą wykaz instytucji z terenu Gminy Dubeninki, świadczących pomoc ofiarom i sprawcom przemocy oraz ulotkę o tematyce uzależnienia od alkoholu i wszczynania procedur wobec osoby nadużywającej alkoholu z wykazem miejsc wsparcia w Gminie i poza nią. Ulotki umieszczone zostały również w miejscach ogólnie dostępnych.

Załącznik:

Ulotki Dubeninki.pdf

 

Gmina Markusy

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Markusach współpracuje z Klubami Seniora, m.in. poprzez udział przedstawiciela Ośrodka w spotkaniach z seniorami, podczas których, przy wykorzystaniu prezentacji multimedialnej, omawiane są m.in. zagadnienia dotyczące zagrożeń bezpieczeństwa seniora. Znaczna część czasu podczas spotkań poświęcana jest omówieniu problemu przemocy w rodzinie względem osób starszych. Poruszane są kwestie poszanowania godności, obowiązki opieki oraz zaniedbań. Seniorzy informowani są o przysługujących prawach oraz przedstawia się im możliwości rozwiązania problemów. Nie brakuje również czasu na dyskusję oraz pytania uczestników. Na koniec spotkań seniorzy mogą skorzystać z indywidualnych konsultacji ze specjalistą pracy socjalnej, podczas których mają możliwość odbycia rozmowy w bezpiecznych warunkach.

 

Gmina Kisielice

Wiceprzewodnicząca Zespołu Interdyscyplinarnego w Kisielicach opracowała broszurę informacyjną w celu  zwiększenia świadomości osób starszych na temat zjawiska przemocy w rodzinie oraz wskazania miejsc, gdzie można uzyskać pomoc.

Pracownicy socjalni podczas wizytacji środowisk osób starszych, zamieszkujących na terenie Gminy Kisielice rozdysponowywali broszury informacyjne dotyczące problemu przemocy wobec osób starszych, jak również przeprowadzali rozmowy, podczas których informowali o instytucjach świadczących pomoc w przypadku wystąpienia problemu przemocy.
Dodatkowo powyższe broszury zostały rozdysponowane wśród beneficjentów Klubu Seniora w Kisielicach.

Załącznik:

Broszura Kisielice.pdf

 

Miasto Lidzbark Warmiński

W 2021 r. podpisane zostało porozumienie o współpracy pomiędzy Burmistrzem Miasta Lidzbarka Warmińskiego, a Prezesem Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Lidzbarskiej                          na zasadzie art. 9a ust. 8 ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Prezes Stowarzyszenia została członkiem Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie. W ramach tego Stowarzyszenia funkcjonuje Uniwersytet Trzeciego Wieku w Lidzbarku Warmińskim, którego koordynatorem jest ww. Prezes. Uniwersytet Trzeciego Wieku Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Lidzbarskiej prowadzi wszechstronną działalność na rzecz osób starszych, w tym w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

W maju 2021 r. Przewodniczący Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie spotkał się z opiekunkami domowymi świadczącymi usługi opiekuńcze w celu omówienia współpracy i wymiany informacji w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie wobec osób starszych.

 

Powiat Olsztyński

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Olsztynie od wielu lat realizuje Kampanię „Biała Wstążka”, która  jest sprzeciwem wobec przemocy stosowanej w stosunku kobiet oraz złożeniem deklaracji przerwania milczenia w kwestii jej stosowania, jak również wyrazem powstrzymania się od stosowania przemocy we wszystkich jej formach i chęci reagowania na wszelkie jej przejawy.

W roku 2022 Centrum, w ramach Programu Osłonowego „Wspieranie jednostek samorządu terytorialnego w tworzeniu systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie” Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, realizuje projekt  pt. „Dobry kierunek – (s)przeciw przemocy”. Jego celem jest podniesienie świadomości społecznej mieszkańców powiatu olsztyńskiego na temat zjawiska przemocy w rodzinie, w tym osób starszych.

Projekt wdrażany jest przy współpracy z ośrodkami pomocy społecznej z terenu powiatu olsztyńskiego, poprzez wielorakie działania, min. czynności podnoszące świadomość pracowników współpracujących z ofiarami przemocy i ich oprawcami na temat skutków przemocy w rodzinie oraz promowanie metod funkcjonowania bez użycia przemocy, a także upowszechnianie informacji o możliwościach i formach udzielania pomocy zarówno osobom dotkniętym przemocą, jak i stosującym przemoc.

Projekt jest prowadzony dwutorowo poprzez szkolenie pracowników ośrodków pomocy społecznej oraz opiekunów zastępczych Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie oraz kampanie społeczne, mające na celu wskazanie osobom dotkniętym przemocą, gdzie szukać wsparcia w jej zwalczaniu oraz uwrażliwienie świadków przemocy, aby nie przechodzili obok niej obojętnie i wiedzieli gdzie zgłosić ją odpowiednim służbom. Kampanie społeczne są prowadzone na terenie powiatu olsztyńskiego, m.in. w miejscach odwiedzanych przez duże społeczności. Dotarcie do mieszkańców z wiadomościami: czym jest przemoc, jakie są konsekwencje jej stosowania i co można zrobić, aby ustabilizować sytuację rodzinną, pozwoli lokalnej społeczności uzyskać wiedzę, jak reagować i radzić sobie w sytuacji kryzysowej. Ponadto działania prowadzone są poprzez media społecznościowe – Facebook FECEBOOKPCPR i stronę internetową Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie (pcpr-powiatolsztynski.pl)

W ramach projektu zaplanowano m.in. przeprowadzenie:

  1. Kampanii „Help Me” - Cichy krzyk – kampanii dotyczącej gestu wskazującego na to, że osoba która go używa wymaga natychmiastowego wsparcia, gdyż najprawdopodobniej jest ofiarą przemocy. Będzie to kampania społeczna prowadzona we wszystkich gminach powiatu olsztyńskiego. Informacje będą rozmieszczone w szkołach, w sklepach i kościołach, na ogólnie dostępnych tablicach ogłoszeń oraz w domach kultury i świetlicach wiejskich.
  2. Kampanii „Biała Wstążka”, w ramach której zostaną rozpowszechnione informacje na temat tego, gdzie można uzyskać pomoc i wsparcie w sytuacji przemocy, co zostanie zrealizowane poprzez umieszczenie na terenie powiatu plakatów informujących oraz na stronach urzędów miast i gmin z terenu powiatu olsztyńskiego. Kampania zostanie skierowana do mieszkańców powiatu olsztyńskiego. Informacje będą rozmieszczone w szkołach sklepach, kościołach, na tablicach ogłoszeń oraz w domach kultury i świetlicach wiejskich.

W ramach Powiatowego Ośrodka Interwencji Kryzysowej prowadzonego przez Centrum, od 2008 roku funkcjonuje telefon interwencyjny - nr 665 237 899. To numer pod który może zadzwonić każda osoba potrzebująca wsparcia w związku z doświadczaniem przemocy. Z tej formy pomocy całorocznie korzystają osoby, chcące porozmawiać o tym co mogą zrobić w sytuacjach dla nich trudnych. Pod ten numer dzwonią osoby w różnym wieku, ale właśnie to tu jest możliwość bezpośredniego wsparcia ogólnie dostępnego dla osób starszych.

W roku 2022 udzielono 21 porad telefonicznych przez pracownika socjalnego, w tym 4 osobom po 62 roku życia.

 

Powiat Szczycieński

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Szczytnie włączyło się w obchody Światowego Dnia Świadomości Znęcania się nad Osobami Starszymi poprzez zorganizowanie spotkań z seniorami dwóch szczycieńskich placówek.

Pierwsze ze spotkań odbyło się w dniu 28 września 2022 r. w Klubie Seniora w Szczytnie. Podczas spotkania pracownik PCPR wraz z dyrektorem zaprezentowali jego uczestnikom informacje nt. form przemocy, przepisów prawnych chroniących osoby starsze przed przemocą, a także przekazane zostały materiały edukacyjno-informacyjne. Seniorzy wykazali bardzo duże zainteresowanie tematem, o czym świadczyła ożywiona dyskusja i wiele pytań kierowanych do osoby prowadzącej spotkanie. W spotkaniu udział wzięło 21 osób.

Kolejne spotkanie  z seniorami odbyło się 26 października 2022 r. w Środowiskowym Domu Samopomocy w Szczytnie. W spotkaniu udział wzięły 23 osoby oraz dyrektor i pracownicy placówki. Ta grupa osób również została zapoznana z informacjami nt. form przemocy oraz z przepisami prawnymi chroniącymi osoby starsze przed przemocą. Uczestnicy spotkania otrzymali materiały edukacyjno-informacyjne dotyczące przeciwdziałania przemocy.

 

 

 

 

 

 

 

Materiały

Plakat Gm. Lidzbark Warmiński
Plakat​_Gm​_Lidzbark​_Warmiński.pdf 12.44MB
Pisz 1
Pisz​_1.jpg 2.98MB
Pisz 2
Pisz​_2.jpg 2.60MB
Pisz 3
Pisz​_3.jpg 2.81MB
Plakat Olecko
Plakat​_Olecko.png 0.70MB
KBW Rybno
KBW​_Rybno.jpg 0.05MB
Rybno 1
Rybno​_1.jpg 0.07MB
Rybno 2
Rybno​_2.jpg 0.06MB
Rybno 3
Rybno​_3.jpg 0.09MB
Rybno 4
Rybno​_4.jpg 0.24MB
Rybno 5
Rybno​_5.jpg 0.24MB
Rybno 6
Rybno​_6.jpg 0.17MB
Rybno 7
Rybno​_7.jpg 0.07MB
Rybno 8
Rybno​_8.jpg 1.43MB
Rybno 9
Rybno​_9.jpg 1.62MB
Rybno 10
Rybno​_10(1).jpg 1.60MB
Ulotka Olsztyn
Ulotka​_Olsztyn.pdf 0.17MB
Olsztyn 1
Olsztyn​_1.jpg 3.26MB
Olsztyn 2
Olsztyn​_2.jpg 2.99MB
Olsztyn 4
Olsztyn​_4.jpg 2.92MB
Olsztyn 5
Olsztyn​_5.jpg 2.99MB
Olsztyn 6
Olsztyn​_6.jpg 2.97MB
M. Biskupiec 1
M​_Biskupiec​_1.jpg 0.30MB
M. Biskupiec 2
M​_Biskupiec​_2.jpg 0.25MB
M. Biskupiec 3
M​_Biskupiec​_3.jpg 0.22MB
M. Biskupiec 4
M​_Biskupiec​_4.jpg 0.26MB
M. Biskupiec 5
M​_Biskupiec​_5.jpg 0.29MB
M. Biskupiec 6
M​_Biskupiec​_6.jpg 0.31MB
Ulotki Dubeninki
Ulotki​_Dubeninki.pdf 0.90MB
Broszura Kisielice
Broszura​_Kisielice(1).pdf 0.59MB
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Informacje o publikacji dokumentu
Pierwsza publikacja:
02.12.2022 12:40 Urszula Kalinowska
Wytwarzający/ Odpowiadający:
Wydział Polityki Społecznej
Tytuł Wersja Dane zmiany / publikacji
Przykłady „dobrych praktyk” lokalnych działań, podejmowanych w gminach i powiatach województwa warmińsko-mazurskiego na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie wobec osób starszych 1.0 02.12.2022 12:40 Urszula Kalinowska

Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP

{"register":{"columns":[]}}