Budownictwo
W ramach zamówień publicznych podmioty publiczne określają w opisie przedmiotu zamówienia charakterystykę energetyczną nowo wznoszonych budynków lub obiektów poddawanych renowacji.
Za budynek o niskim zużyciu energii należy uznać budynek spełniający wymogi związane z oszczędnością energii i izolacyjnością cieplną zawarte w przepisach techniczno-budowlanych, o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz. U. z 2019 r. poz. 1186, z późn. zm.), tj. w szczególności dział X oraz załącznik nr 2 do rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. z 2019 r., poz. 1065).
Przepisy techniczno-budowlane wskazują jedynie poziom wymagań minimalnych, do których zalicza się:
- zapewnienie wartości wskaźnika EP [kWh/(m2 rok)], określającego roczne obliczeniowe zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną do ogrzewania, wentylacji, chłodzenia oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej, a w przypadku budynków użyteczności publicznej, zamieszkania zbiorowego, produkcyjnych, gospodarczych i magazynowych - również do oświetlenia wbudowanego, obliczonej według przepisów dotyczących metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynków, mniejszej od wartości granicznych określonych w ww. rozporządzeniu;
- spełnienie wymagań izolacyjności cieplnej dla przegród oraz wyposażenia technicznego budynku określonych w załączniku nr 2 do ww. rozporządzenia.
„Budynek o niskim zużyciu energii” jest powszechnie obowiązującym standardem od 1 stycznia 2021 r.
Materiały
Stosowanie kryterium kosztu opartego na LCC z zastosowaniem metody kalkulacji kosztów cyklu życia dla budynków w oparciu o przepisy rozporządzenia w sprawie metody kalkulacji kosztów cyklu życia budynków oraz sposobu przedstawiania informacji o tych kosztach (2022 r.)Stosowanie_kryterium_kosztu_z_zastosowaniem_metody_kalkulacji_kosztów_cyklu_zycia_dla_budynków.pdf 0.73MB Analiza inwestycji budowlanej pod kątem możliwości ograniczenia negatywnego oddziaływania na środowisko (2020 r.)
Analiza-inwestycji-pod-katem-oddzialywania-na-srodowisko.pdf 2.09MB Wskazówki dotyczące zastosowania w ramach zamówień publicznych rozwiązań przeciwdziałających oddziaływaniu na środowisko w odniesieniu do poszczególnych elementów inwestycji budowlanej (2021 r.)
Wskazowki.pdf 1.43MB Kryteria GPP - Biurowce - projektowanie, budowa i zarządzanie (dokument z 2016 r.)
Kryteria_GPP_budynki_biurowe.pdf 0.81MB Kryteria GPP projektowanie budowa i utrzymanie dróg (dokument z 2016 r.)
Kryteria_GPP_projektowanie_budowa_i_utrzymanie_drog.pdf 0.90MB Kryteria GPP - Infrastruktura wodno-ściekowa (dokument z 2013 r.)
Kryteria_GPP_infrastruktura_wodno_sciekowa.pdf 0.91MB Kryteria GPP - Farby, lakiery i oznakowanie drogowe (dokument z 2018 r.)
kryteria_GPP_dla_farb.pdf 0.36MB Kryteria GPP - Oświetlenie drogowe i sygnalizacja świetlna (dokument z 2018 r.)
Kryteria_GPP_Oswietlenie_drogowe.pdf 1.23MB