Konferencja „Włączenie społeczne w zamówieniach publicznych”
14.06.2023
14 czerwca 2023 roku odbyła się w formule online konferencja „Włączenie społeczne w zamówieniach publicznych”.
O konferencji
W wydarzeniu wzięło udział około 130 przedstawicieli administracji rządowej oraz samorządowej zaangażowanych w udzielanie zamówień publicznych.
Instytucje zamawiające mogą przyczynić się do włączenia społecznego osób defaworyzowanych i zagrożonych wykluczeniem. Jest to możliwe dzięki świadomym decyzjom zakupowym oraz możliwościom jakie daje Prawo zamówień publicznych.
Konferencja poświęcona została zagadnieniu włączenia społecznego. Szczególna uwaga została zwrócona na potrzebę uwzględniania w ramach zamówień publicznych zagadnienia dostępności dla osób z niepełnosprawnościami. Celem wydarzenia było podniesienie świadomości Zamawiających na temat konieczności uwzględniania potrzeb osób defaworyzowanych, w tym osób z niepełnosprawnościami.
Przebieg wydarzenia
Konferencję otworzyła Pani Joanna Knapińska - Wiceprezes Urzędu Zamówień Publicznych. W swoim wystąpieniu podkreśliła wagę działań edukacyjno-informacyjnych Urzędu w obszarze społecznych zamówień publicznych.
Poza organizacją szkoleń i konferencji Urząd przygotowuje i zamieszcza na stronie internetowej materiały, poradniki, dobre praktyki stanowiące praktyczną pomoc dla zamawiających. Działania podejmowane przez UZP w zakresie społecznych zamówień publicznych, wpisują się w realizację celów społecznych określonych w strategicznych dokumentach rządowych takich jak:
- „Zalecenia w sprawie uwzględniania przez administrację rządową aspektów społecznych w zamówieniach publicznych”,
- „Polityka zakupowa państwa”,
- Program „Dostępność Plus”
- „Krajowy Program Rozwoju Ekonomii Społecznej”.
W pierwszej części konferencji omówiono instrumenty z ustawy Prawo zamówień publicznych sprzyjające włączeniu społecznemu. Przybliżona została także ustawa o ekonomii społecznej i jej wpływ na zamówienia publiczne. Uczestnicy mogli również zapoznać się z doświadczeniami Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej jako społecznie zaangażowanej instytucji zamawiającej.
W drugiej części omówione zostały zagadnienia dostępności architektonicznej i projektowania uniwersalnego w praktyce. Poruszone zostały kwestie form wsparcia działań na rzecz dostępności dla osób z niepełnosprawnościami skierowanych do instytucji administracji publicznej. W tej części konferencji uczestnicy mieli okazję zapoznać się również z praktycznymi przykładami działań w obszarze dostępności podejmowanymi przez instytucję zamawiające. Swoimi doświadczeniami w tym zakresie podzieliły się przedstawicielki Muzeum Emigracji w Gdyni oraz Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Wydarzenie zrealizowano w ramach projektu „Profesjonalizacja kadr w zamówieniach publicznych” współfinansowanego ze środków UE w Programie Operacyjnym Wiedza Edukacja Rozwój, Oś priorytetowa II: Efektywne polityki publiczne dla rynku pracy, gospodarki i edukacji, Działanie 2.18: Wysokiej jakości usługi administracyjne. Wpisuje się ono również w realizację programu rządowego Dostępność Plus.
Materiały
Program konferencji „Włączenie społeczne w zamówieniach publicznych”Program_konferencji_UZP_14062023.pdf 0.19MB Włączenie społeczne w zamówieniach publicznych
Włączenie_społeczne_w_zamówieniach_publicznych.pdf 0.81MB Przedsiębiorstwo społeczne a zamówienia publiczne
Przedsiębiorstwo_społeczne_a_zamówienia_publiczne.pdf 0.32MB Dostępność i projektowanie uniwersalne w praktyce
Dostępność_i_projektowanie_uniwersalne_w_praktyce.pdf 6.16MB Dostępna Instytucja Kultury - Muzeum Emigracji w Gdyni
Dostępna_Instytucja_Kultury_-_Muzeum_Emigracji_w_Gdyni.pdf 2.16MB