W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Konferencja ze społecznych zamówień publicznych

12.10.2022

Konferencja „Dostępność cyfrowa i informacyjno-komunikacyjna w zamówieniach publicznych”

12 października 2022 roku odbyła się w formule online konferencja „Dostępność cyfrowa i informacyjno-komunikacyjna w zamówieniach publicznych”. Wydarzenie zrealizowano w ramach projektu „Profesjonalizacja kadr w zamówieniach publicznych” współfinansowanego ze środków UE w Programie Operacyjnym Wiedza Edukacja Rozwój, Oś priorytetowa II: Efektywne polityki publiczne dla rynku pracy, gospodarki i edukacji, Działanie 2.18: Wysokiej jakości usługi administracyjne. Wpisuje się ono również w realizację programu rządowego Dostępność Plus.

W wydarzeniu wzięło udział około 150 przedstawicieli administracji rządowej oraz samorządowej zaangażowanych w udzielanie zamówień publicznych.

W ramach tegorocznej edycji konferencji na temat społecznych zamówień publicznych szczególna uwaga została zwrócona na potrzebę uwzględniania w ramach zamówień publicznych zagadnienia dostępności dla osób z niepełnosprawnościami w obszarze cyfrowym i informacyjno-komunikacyjnym.

Konferencję otworzył Pan Hubert Nowak - Prezes Urzędu Zamówień Publicznych, który w wystąpieniu wprowadzającym wskazał, iż organizacja corocznych konferencji na temat społecznych zamówień publicznych, jak również pozostałe działania Urzędu Zamówień Publicznych w zakresie promocji szerszego uwzględniania aspektów społecznych w  zamówieniach publicznych, w tym zagadnienia dostępności dla osób z niepełnosprawnościami, wpisują się w realizację celów społecznych określonych w strategicznych dokumentach rządowych takich jak „Zalecenia w sprawie uwzględniania przez administrację rządową aspektów społecznych w zamówieniach publicznych”, „Polityka zakupowa państwa”, rządowy Program Dostępność Plus czy „Krajowy Program Rozwoju Ekonomii Społecznej”. Zaprezentował również aktualne dane statystyczne na temat stopnia uwzględniania aspektów społecznych w zamówieniach publicznych.

W pierwszej części konferencji zwrócono uwagę na obowiązki instytucji publicznych w zakresie uwzględniania wymogów dotyczących dostępności dla osób z niepełnosprawnościami w świetle ustawy Prawo zamówień publicznych oraz ustawy o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami. Przedstawiono także założenia ustawy o dostępności niektórych produktów i usług wdrażającej tzw. Europejski Akt Dostępności. Drugą część konferencji poświęcono przybliżeniu uczestnikom pojęcia dostępności cyfrowej, jak również omówieniu wymagań w tym zakresie związanych z organizacją wydarzeń online. W tej części konferencji uczestnicy mieli okazję zapoznać się również z praktycznymi przykładami działań w obszarze dostępności podejmowanymi przez instytucję zamawiające. Swoimi doświadczeniami w tym zakresie podzieliły się przedstawicielki Urzędu m. st. Warszawy oraz Politechniki Warszawskiej.

Materiały

Dostępność w zamówieniach publicznych
Dostępność​_w​_zamówieniach​_publicznych.pdf 0.76MB
Ustawa o zapewnieniu dostępności a zamówienia publiczne
Ustawa​_o​_zapewnieniu​_dostępności​_a​_zamówienia​_publiczne.pdf 0.14MB
Europejski Akt Dostępności
Europejski​_Akt​_Dostępności.pdf 0.41MB
Wymagania dostępności cyfrowej w zamówieniach publicznych
Wymagania​_dostępności​_cyfrowej​_w​_zamówieniach​_publicznych.pdf 0.38MB
Dostępność informacyjno-komunikacyjna w zamówieniach publicznych podczas wydarzeń
Dostępność​_informacyjno-kumunikacyjna​_w​_zamówieniach​_publicznych​_podczas​_wydarzeń.pdf 1.01MB
Politechnika Warszawska Ambasadorem Innowacji na rzecz Dostępności
Politechnika​_Warszawska​_Ambasadorem​_Innowacji​_na​_rzecz​_Dostępności.pdf 4.07MB
Program konferencji
Program​_konferencji.pdf 0.19MB
{"register":{"columns":[]}}