Wiza typu C – złożenie wniosku
Kto powinien aplikować o wizę?
- Jeśli jesteś obywatelem kraju Unii Europejskiej/EEA/EFTA, możesz wjechać do Polski na podstawie ważnego paszportu lub dowodu osobistego. Ważność dokumentu musi obejmować okres co najmniej planowanego pobytu w Polsce.
- Jeśli jesteś obywatelem jednego z niżej wymienionych państw, nie potrzebujesz wizy, aby wjechać do Polski lub przejechać tranzytem przez Polskę, pod warunkiem, że pobyt w Polsce lub strefie Schengen nie przekroczy 90 dni:
Albania (tylko posiadacze paszportu biometrycznego), Andora, Antigua i Barbuda, Argentyna, Australia, Bahamy, Barbados, Bośnia i Hercegowina (tylko posiadacze paszportu biometrycznego), Brazylia, Brunei, Chile, Czarnogóra (tylko posiadacze paszportu biometrycznego), Dominika, Grenada, Gruzja (tylko posiadacze paszportu biometrycznego), Gwatemala, Honduras, Hong Kong (posiadacze paszportu SAR), Izrael, Japonia, Kanada, Kiribati, Kolumbia, Korea Południowa, Kostaryka, Macao (posiadacze paszportu Regiao Administrativa Especial de Macau), Macedonia (tylko posiadacze paszportu biometrycznego), Malezja, Mauritius, Meksyk, Mikronezja, Mołdawia (tylko posiadacze paszportu biometrycznego), Monaco, Nowa Zelandia, Nikaragua, Panama, Paragwaj, Peru, Samoa, Salwador, Serbia (tylko posiadacze paszportu biometrycznego; posiadacze paszportów wydanych przez „KOORDINACIONA UPRAVA” w Belgradzie dla obywateli Kosowa muszą posiadać wizę), St. Kitts i Nevis, San Marino, St. Lucia, St. Vincent i Grenadyny, Singapur, Seszele, Stany Zjednoczone Ameryki, Tajwan (pod warunkiem, że w paszporcie jest zamieszczony numer identyfikacyjny obywatela), Timor Wschodni, Trinidad i Tobago, Tuvalu, Ukraina (tylko posiadacze paszportu biometrycznego), Urugwaj, Watykan, Wenezuela, Wyspy Marshalla, Wyspy Salomona Vanuatu, Zjednoczone Emiraty Arabskie. - Wiza nie jest również wymagana od: Obywateli Brytyjskich Terytoriów Zamorskich (również tych, którzy nie mają prawa stałego pobytu w Wielkiej Brytanii), Brytyjskich Podmiotów, którzy nie mają prawa stałego pobytu w Wielkiej Brytanii i Brytyjskich Osób Chronionych.
- Obywatele państw, które nie zostały wymienione w powyższym wykazie, potrzebują wizy do Polski.
- Państwa trzecie, których obywatele lub aplikanci należący do szczególnych kategorii, są podmiotem uprzedniej opinii lub informacji:
Afganistan, Algieria, Arabia Sudyjska, Azerbejdżan, Bahrajn, Bangladesz, Białoruś (posiadacze paszportów dyplomatycznych i służbowych), Egipt, Erytrea, Etiopia, Federacja Rosyjska, Filipiny, Iran, Irak, Jemen, Jordania, Kamerun, Kenia, Kirgistan, Demokratyczna Republika Kongo, Korea Północna, Liban, Libia, Mali, Mauretania, Maroko, Niger, Nigeria, Oman, Pakistan, Rwanda, Somalia, Sri Lanka, Sudan, Sudan Południowy, Syria, Tadżykistan, Tunezja, Turkmenistan, Uzbekistan, Wietnam, Autonomia Palestyńska, Uchodźcy, Bezpaństwowcy. - Ponadto obowiązkiem wizowym objęci są:
- Posiadacze dokumentu podróży dla Bezpaństwowca (Konwencja z Nowego Jorku 28 Wrzesień 1954),
- Posiadacze Certyfikatu Podróży (Czarny),
- Posiadacze niebieskiego dokumentu podróży blue travel document (Konwencja genewska z 28 lipca 1951 r.).
PAMIĘTAJ! Posiadanie wizy nie jest równoznaczne z automatycznym prawem wjazdu do Polski i / lub strefy Schengen. Osoba posiadająca wizę będzie poproszona na granicy zewnętrznej strefy Schengen o przedstawienie dowodów, że spełnia warunki wjazdu zgodne z przepisami kodeksu granicznego Schengen (art. 5).
Gdzie załatwisz sprawę?
- Jeśli planowana podróż odbywa się tylko do jednego kraju w strefie Schengen, proszę ubiegać się o wizę w konsulacie tego kraju.
- Jeśli planowana podróż odbywa się do więcej niż jednego kraju strefy Schengen, należy ubiegać się o wizę w konsulacie tego kraju Schengen, który jest głównym celem podróży.
- Jeśli nie masz głównego celu podróży, powinieneś ubiegać się o wizę w konsulacie tego kraju Schengen, którego granicę przekroczysz jako pierwszą.
- W przypadku tranzytu przez jedno państwo członkowskie, powinieneś ubiegać się o wizę w konsulacie tego kraju. W przypadku tranzytu przez kilka państw członkowskich, powinieneś ubiegać się o wizę w konsulacie kraju, którego granicę przekroczysz jako pierwszą.
- Jeśli planujesz podróż do Polski, wniosek wizowy powinieneś złożyć w Wydziale Konsularnym i Polonii Ambasady RP w Londynie.
Zgodnie z Decyzją nr 99 Ministra Spraw Zagranicznych z dnia 27 sierpnia 2012 r. w sprawie wyznaczenia w niektórych państwach urzędów konsularnych, w których udziela się wiz, od dnia 27 sierpnia 2012 r. jedynym urzędem konsularnym na terytorium Wielkiej Brytanii przyjmującym wnioski wizowe oraz wydającym wizy jest Wydział Konsularny i Polonii Ambasady RP w Londynie. Aby złożyć wniosek wizowy należy umówić się na spotkanie wizowe w Wydziale Konsularnym i Polonii w Londynie rejestrując uprzednio aplikację na stronie www.e-konsulat.gov.pl.
W razie pytań prosimy o kontakt mailowy pod adresem london.visa@msz.gov.pl.
Czy musisz składać dokumenty osobiście?
Wniosek o wydanie wizy musisz złożyć osobiście. Wydział Konsularny i Polonii nie przyjmuje wniosków nadesłanych faksem, listownie lub pocztą elektroniczną. W związku z uruchomieniem VIS (Visa Information System) z dniem 20 listopada 2015 r. wszystkie osoby ubiegające się o wizę muszą stawić się w urzędzie osobiście w celu złożenia dokumentów i pobrania od nich odcisków palców.
Jak umówisz się na spotkanie?
Jak umówisz się na spotkanie?
Na wizytę w sprawie złożenia wniosku wizowego umów się w systemie e-konsulat.
Przeczytaj, jakie są kolejne etapy rejestracji i co musisz zrobić:
-
Zaakceptuj ogólne zasady składania wniosku.
-
Wybierz rodzaj usługi (Wiza Schengen C - Członkowie rodziny obywateli RP; Wiza Schengen C – Inne; Wiza Schengen C – Biznes; Wiza Schengen C - Turystyka, Odwiedziny; Wiza Schengen C – Konferencje, Sport), wprowadź i zapisz wstępny wniosek o wydanie wizy. Pamiętaj, że dane wpisywane do wniosku muszą być w takie same jak dane w dokumentach, które posiadasz.
-
Na podany adres e-mail otrzymasz prośbę o potwierdzenie wstępnego wniosku. Masz na to 48 godzin.
-
Kolejny krok to wypełnienie pełnego wniosku wizowego w ciągu następnych 48 godzin. Jeśli wniosek nie zostanie wypełniony w tym czasie, Twoja rezerwacja zostanie anulowana a dane usunięte z systemu.
-
W sytuacji, gdy dla danego konsulatu poprawnych wniosków będzie więcej, niż dostępnych w danym okresie terminów wizyty, przydzielanie terminu nastąpi w drodze losowania elektronicznego.
-
Po wylosowaniu Twojego wniosku, na podany przez Ciebie adres e-mail wyślemy informację o terminie wizyty. Pozostałe wnioski będą brały udział w kolejnych losowaniach, do czasu ich wylosowania.
Pamiętaj:
- dane wpisywane do wniosku muszą być w takie same jak dane w dokumentach, które posiadasz,
- pracownicy urzędów konsularnych nie mają żadnej możliwości ingerencji w proces losowania terminów wizyt.
Pamiętaj, że wniosek o wizę musisz złożyć nie wcześniej niż pół roku i nie później niż na 15 dni przed planowaną podróżą.
W przypadku nie zachowania tych terminów Twój wniosek może nie zostać przyjęty.
Rejestracja jest bezpłatna!
Jakie dokumenty musisz złożyć?
- Wypełniony w systemie e-Konsulat, wydrukowany i podpisany formularz wizowy.
- Kolorowa fotografia o wymiarach 3,5 x 4,5 cm. Zdjęcie powinno być:
- ostre,
- wykonane na białym tle i wydrukowane na papierze wysokiej jakości,
- nie starsze niż 6 miesięcy,
- zrobione na wprost, pokazujące wyraźnie oczy i twarz z obu stron od czubka głowy do górnej części barków tak, aby twarz zajmowała 70-80% zdjęcia; do fotografii należy zdjąć nakrycie głowy.
- Paszport wydany w ciągu ostatnich 10 lat, ważny co najmniej 3 miesiące od daty planowanego powrotu, posiadający minimum 2 wolne strony. W przypadku posiadania drugiego ważnego paszportu należy go dołączyć do wniosku wizowego.
- Dokument wymagany na dowód uzasadnienia składania wniosku wizowego w Wydziale Konsularnym i Polonii Ambasady RP w Londynie, a także na dowód legalnego przebywania na terenie Wielkiej Brytanii – residence permit ważny przez okres co najmniej 1 miesiąca po planowanym powrocie z Polski / strefy Schengen.
- Osoby ubiegające się o wizę Schengen (jednolitą), uprawniającą do jedno- lub dwukrotnego wjazdu wykazują, że posiadają odpowiednie, ważne podróżne ubezpieczenie medyczne pokrywające wszelkie wydatki, które podczas ich pobytu(-ów) na terytorium państw członkowskich strefy Schengen mogą wyniknąć w związku z koniecznością powrotu z powodów medycznych, potrzebą pilnej pomocy medycznej, nagłym leczeniem szpitalnym lub ze śmiercią. Osoby ubiegające się o wizę wielokrotnego wjazdu wykazują, że posiadają odpowiednie, ważne podróżne ubezpieczenie medyczne obejmujące okres ich pierwszej planowanej wizyty. Ubezpieczenie musi być ważne na całym terytorium państw członkowskich strefy Schengen, obejmować całkowity okres planowanego pobytu. Minimalna kwota ubezpieczenia wynosi 30 000 EUR.
- Dowód posiadania zarezerwowanego biletu na podróż powrotną do Zjednoczonego Królestwa lub dokument potwierdzający zorganizowanie dalszej podróży (jeżeli osoba nie wraca do Zjednoczonego Królestwa), taki jak zezwolenie na wjazd do kraju docelowego, potwierdzony bilet na podróż międzynarodową, dowód posiadania wystarczających środków na pokrycie takich kosztów.
- Dokument potwierdzający zakwaterowanie (np. oficjalne zaproszenie lub rezerwacja hotelu) albo posiadanie wystarczających środków na pokrycie kosztów zakwaterowania. W stosownych przypadkach jako dowód może posłużyć potwierdzenie pokrywania kosztów pobytu przez inną osobę w formie urzędowego formularza (potwierdzenie dotyczące zakwaterowania i wyżywienia).
- Imienne wyciągi z rachunków bankowych w Zjednoczonym Królestwie obejmujące co najmniej ostatnie trzy miesiące i wykazujące saldo rachunku.
- Karta kredytowa (karty kredytowe) i wyciąg z konta karty kredytowej wskazujący nazwisko oraz miejsce zamieszkania posiadacza karty kredytowej. Wyciąg musi zawierać informacje na temat miesięcznego limitu lub górnego pułapu wydatków.
- Jeżeli osoba ubiegająca się o wizę otrzymuje wsparcie finansowe od:
- swojego małżonka:
a) akt małżeństwa,
b) wyciągi z rachunku bankowego małżonka (zob. powyżej) oraz
c) oświadczenie woli wspierania współmałżonka. - swojego rodzica (swoich rodziców):
a) dokument potwierdzający związek pokrewieństwa, np. akt urodzenia,
b) wyciągi z rachunku bankowego rodzica (rodziców) (zob. powyżej) oraz
c) oświadczenie woli wspierania osoby ubiegającej się o wizę.
- swojego małżonka:
- Pracownicy najemni:
- aktualne urzędowe pismo od pracodawcy, opatrzone podpisem, zawierające imię i nazwisko, datę wydania, adres, dane kontaktowe, stanowisko podpisującego i numer rejestracyjny w Zjednoczonym Królestwie. Należy również wskazać stanowisko i wynagrodzenie pracownika oraz
- odcinki wypłaty za ostatnie trzy miesiące.
- Osoby samozatrudnione:
- aktualne urzędowe pismo od księgowego, pracownika banku lub prawnika, opatrzone podpisem, zawierające imię i nazwisko, datę wydania, adres, dane kontaktowe i nazwę stanowiska podpisującego oraz numer rejestracyjny w Zjednoczonym Królestwie, które określa rodzaj działalności na własny rachunek prowadzonej w Zjednoczonym Królestwie lub posiadanego tam przedsiębiorstwa. Pismo powinno również wskazywać roczne wynagrodzenie uzyskiwane z przedsiębiorstwa oraz
- formularz samooceny wydany przez organy podatkowe i celne.
- Studenci:
- aktualne urzędowe pismo ze szkoły, kolegium lub uniwersytetu w Zjednoczonym Królestwie, opatrzone podpisem, zawierające datę wydania, imię i nazwisko osoby ubiegającej się o wizę, a także informację o rodzaju studiów i tygodniowej liczbie godzin wykładowych oraz udokumentowanej obecności.
- Małoletni (dzieci poniżej 18 roku życia):
- akt urodzenia oraz
- w przypadku małoletnich podróżujących samotnie albo tylko z jednym rodzicem (przewiduje się odstępstwa w przypadku, gdy wyłączną pieczę nad dzieckiem sprawuje jeden rodzic lub gdy miejsce zamieszkania dziecka ustanowiono u jednego rodzica):
a) oryginały paszportów obojga rodziców lub poświadczone kopie strony personalizacyjnej paszportów,
b) dowód zgody rodziców lub opiekunów oraz
c) zaświadczenie z brytyjskiej szkoły. - w przypadku sprawowania wyłącznej pieczy należy przedłożyć następujące dokumenty:
a) akt urodzenia, w którym wymieniony jest jeden z rodziców,
b) akt zgonu nieobecnego rodzica lub
c) orzeczenie sądowe.
Dokumenty, które muszą zostać przedstawione w zależności od celu podróży:
- Podróż służbowa
- zaproszenie od firmy lub organu władzy do udziału w spotkaniach lub konferencjach albo potwierdzenie rejestracji udziału w imprezach związanych z handlem, przemysłem lub pracą,
- inne dokumenty wykazujące istnienie stosunków handlowych lub zawodowych, lub
- bilety wstępu lub dowód rejestracji na targi i kongresy.
- Studia lub szkolenie zawodowe
- poświadczenie zapisu na kursy zawodowe lub teoretyczne prowadzone w placówce edukacyjnej (w szkole, kolegium lub na uniwersytecie, itp.) w ramach kształcenia podstawowego i kierunkowego,
- legitymacja studencka lub zaświadczenie o planowanych kursach,
- dokumenty dotyczące zakwaterowania lub dowód potwierdzający posiadanie wystarczających środków na pokrycie kosztów zakwaterowania, oraz
- w stosownych przypadkach umowa o staż.
- Turystyka
- potwierdzona rezerwacja hotelu na pełny czas pobytu na terytorium państwa członkowskiego lub dowód posiadania wystarczających środków na pokrycie kosztów zakwaterowania podczas planowanego pobytu lub
- potwierdzenie rezerwacji wycieczki lub inny stosowny dokument, taki jak lista uczestników wycieczki.
- Wizyta w celach prywatnych (u rodziny lub przyjaciół)
- jeżeli nie przedstawiono formularza dotyczącego pokrywania kosztów pobytu przez inną osobę (zob. pkt I.3) proszę przedstawić kopię strony personalizacyjnej paszportu lub dokumentu pobytowego osoby przyjmującej w państwie członkowskim oraz
- (w stosownych przypadkach) dokument potwierdzający związek pokrewieństwa.
- Leczenie
- dokument urzędowy wystawiony przez zakład opieki zdrowotnej poświadczający konieczność objęcia danej osoby opieką medyczną w tym zakładzie,
- potwierdzenie uiszczenia zaliczki tytułem kosztów leczenia lub
- dowód posiadania środków finansowych wystarczających na pokrycie wszystkich kosztów leczenia.
- Członkowie oficjalnej delegacji podróżujący na oficjalne zaproszenie skierowane do rządu danego państwa trzeciego w celu wzięcia udziału w spotkaniach, konsultacjach, negocjacjach lub programach wymiany, a także w imprezach organizowanych na terytorium jednego z państw członkowskich przez organizacje międzyrządowe
- pismo sporządzone przez organ danego państwa trzeciego potwierdzające, że osoba ubiegająca się o wizę jest członkiem oficjalnej delegacji udającej się do państwa członkowskiego w celu uczestnictwa w jednej z wyżej wymienionych imprez, oraz kopia oficjalnego zaproszenia organizacji międzyrządowej w danym państwie członkowskim lub
- nota werbalna.
- Marynarze
- w stosownych przypadkach książeczka żeglarska,
- aktualne urzędowe pismo od armatora, opatrzone podpisem, zawierające imię i nazwisko, a także stopień marynarza oraz
- nazwa statku, data wejścia do portu oraz data zaokrętowania marynarza.
- Kierowcy samochodów ciężarowych
- aktualne urzędowe pismo od krajowego stowarzyszenia (związku) przewoźników w kraju przyjmującym, które zajmuje się międzynarodowym transportem drogowym, opatrzone podpisem i określające cel, czas trwania i częstotliwość przejazdów,
- pisemny wniosek partnera handlowego z siedzibą w państwie członkowskim,
- licencja kierowcy na wykonywanie przewozów międzynarodowych oraz
- list przewozowy.
- Tranzyt lotniczy
- wiza lub pozwolenie na wjazd do państwa będącego ostatecznym celem podróży i potwierdzone bilety na dalszą podróż.
Dodatkowo, przy wnioskach wizowych dla osób niepełnoletnich trzeba przedstawić:
- na podstawie art. 11.1. WKW: Nieletni składają wniosek na formularzu podpisanym przez osobę sprawującą władzę rodzicielską lub opiekuna prawnego; mie wymaga się pisemnej, notarialnie poświadczonej zgody drugiego rodzica
- paszporty rodziców – oryginał,
- akt urodzenia dziecka – oryginał.
Jeśli dziecko jest wpisane do paszportu rodzica lub opiekuna prawnego – złóż oddzielny wniosek wizowy. Wiza zostanie wklejona do paszportu rodzica lub opiekuna prawnego.
PAMIĘTAJ!
- Z reguły wyżej wymienione dokumenty są wystarczające do wydania decyzji, ale konsul może zażądać dodatkowej dokumentacji.
- Wniosek wizowy złóż nie wcześniej niż na 3 miesiące przed zaplanowaną podróżą.
- Konsul ma prawo zaprosić aplikującego o wizę na rozmowę do urzędu, ale nie musi tego robić.
- Przedłożenie podrobionych dokumentów oraz udzielenie fałszywej informacji może spowodować zakaz wjazdu do państw układu Schengen.
- Wiza nie gwarantuje wjazdu na terytorium strefy Schengen – ostateczną decyzję zawsze podejmują służby państwa, w którym planujesz przekroczyć granicę strefy.
PAMIĘTAJ! Wizowy System Informacyjny (VIS) ma służyć m.in. wymianie pomiędzy państwami członkowskimi danych o wnioskach wizowych i o związanych z nimi decyzjach. W związku z osiągnięciem przez niego pełnej sprawności operacyjnej, w dokumencie podróży cudzoziemca ubiegającego się o wydanie wizy Schengen nie umieszcza się stempla świadczącego o dopuszczalności wniosku, o którym mowa w art. 20 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 810/2009 z dnia 13 lipca 2009 r. ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Wizowy (kodeks wizowy).
Ile zapłacisz?
Opłata za złożenie wniosku wizowego do rozpatrzenia wynosi 79 GBP.
Opłata jest uiszczana w dniu składania wniosku wizowego. Akceptowane są opłata w gotówce, kartą płatniczą, postal order oraz czeki wystawione na „Embassy of the Republic of Poland”.
Każda osoba aplikująca o wizę dokonuje opłaty za rozpatrzenie wniosku wizowego i otrzymać potwierdzenie uiszczenia opłaty.
Nie dokonuje się zwrotów wniesionej opłaty, nawet w przypadku decyzji odmownej.
Kategorie osób zwolnionych z opłaty wizowej:
- dzieci poniżej 6 roku życia,
- uczniowie, studenci, uczestnicy studiów doktoranckich i towarzyszący nauczyciele, którzy podróżują w celu podjęcia studiów lub udziału w szkoleniu,
- naukowcy z państw trzecich, podróżujący w celu prowadzenia badań naukowych,
- przedstawiciele organizacji non-profit poniżej 25. roku życia, uczestniczący w imprezach organizowanych przez organizacje non-profit
Dla dzieci w wieku od 6 do 12 roku życia opłata wizowa wynosi 40 GBP.
Dla obywateli Ukrainy opłaty wizowe wynoszą:
- Wiza krótkoterminowa Schengen (C): 31 GBP
Opłata wizowa za tryb pilny (dostępny wyłącznie dla obywateli Białorusi, Rosji i Ukrainy): 61 GBP
Opłata za wniosek wizowy nie podlega zwrotowi niezależnie od decyzji konsula.
Jaki jest termin realizacji?
Konsul ma 15 dni kalendarzowych na podjęcie decyzji wizowej. W wyjątkowych przypadkach termin ten może zostać wydłużony do 30 lub 60 dni.
Jak odbierzesz dokumenty?
Odbiór decyzji wizowych odbywa się osobiście w dniach:
poniedziałek | 13:00-15:00 |
wtorek-piątek | 9:00-11:00 |
Wyjątkowo decyzje wizowe mogą być odsyłane pocztą. Wówczas należy dołączyć zaadresowaną na siebie (imię, nazwisko i adres) i przedpłaconą kopertę Royal Mail "special delivery".
Jak możesz się odwołać?
Jeżeli w Twojej sprawie została wydana decyzja negatywna, będziesz o niej powiadomiony na piśmie - wraz z podaniem powodów decyzji konsula. Jeśli nie zgadzasz się z tą decyzją, możesz złożyć wniosek o ponowne rozpatrzenie Twojej aplikacji wizowej. Wniosek musisz złożyć w siedzibie urzędu, który wydał decyzję wizową. Masz na to 14 dni od daty otrzymania negatywnej decyzji.
Opłata za ponowne rozpatrzenie wniosku wynosi 70 GBP.
W celu złożenia wniosku w tej sprawie należy zapisać się na wizytę wizową poprzez system e-Konsulat.
Cofanie lub unieważnianie wizy Schengen
Jeśli otrzymałeś decyzję o cofnięciu lub unieważnieniu wizy Schengen, z którą się nie zgadzasz, przysługuje ci prawo do złożenia wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy. Jeśli jednak sam wystąpiłeś o cofnięcie wizy Schengen i konsul przychylił się do tego wniosku nie przysługuje Ci prawo do odwołania się od takiej decyzji.
Wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy przez konsula powinien być złożony w terminie 14 dni od dnia otrzymania decyzji o unieważnieniu lub cofnięciu wizy Schengen w siedzibie urzędu, który wydał decyzje. W celu złożenia wniosku w tej sprawie należy zapisać się na wizytę wizową poprzez system e-Konsulat.
Wniosek po ponowne rozpatrzenie sprawy w przypadku cofnięcia lub unieważnienia wizy Schengen jest bezpłatny.
Skarga na odmowę wydania wizy Schengen, decyzję o cofnięciu lub unieważnieniu wizy Schengen oraz na działalność konsula w tym zakresie
Jeśli konsul po rozpatrzeniu Twojego wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy wydał ponowną decyzję o odmowie wydania wizy, jej unieważnieniu lub cofnięciu, z którą się nie zgadzasz przysługuje Ci skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Skargę należy przekazać za pośrednictwem konsula, który podjął decyzję w terminie 30 dni od dnia otrzymania decyzji podjętej w wyniku ponownego rozpatrzenia sprawy.
Przekazując skargę konsulowi nie wnosisz do konsula żadnej opłaty, jednak postępowanie przed sądami administracyjnymi podlega opłatom. Musisz więc liczyć się z tym, że zostaniesz wezwany przez sąd do uiszczenia opłaty sądowej. Informacje dotyczące wysokości opłat sądowych w przypadku wniesienia skargi do sądu administracyjnego oraz możliwości ubiegania się o zwolnienie z kosztów postępowania oraz języka postępowania znajdują się na poniższej stronie:
bip.warszawa.wsa.gov.pl/133/wpis-sadowy-zasady-dokonywania-wpisu.html
Materiały
Lista wymaganych dokumentów przy składaniu wniosku o wizę krótkoterminową Schengen (C)Lista_wymaganych_dokumentów_przy_składaniu_wniosku_o_wizę_krótkoterminową_Schengen_(C).docx 0.02MB
Podstawa prawna
Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 810/2009 z dnia 13 lipca 2009 r. ustanawiające Wspólnotowy Kodeks Wizowy (kodeks wizowy)
Ustawa z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach
Ustawa z dnia 25 czerwca 2015 r. – Prawo konsularne
Rozporządzenie Ministra Spraw Zagranicznych z dnia 5 maja 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie opłat konsularnych
Rozporządzenie Ministra Spraw Zagranicznych z dnia 21 maja 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie opłat konsularnych