Wiza typu D – złożenie wniosku
Gdzie załatwisz sprawę?
Jeśli planujesz podróż do Polski, wniosek wizowy powinieneś złożyć w Wydziale Konsularnym i Polonii Ambasady RP w Londynie.
Zgodnie z Decyzją nr 99 Ministra Spraw Zagranicznych z dnia 27 sierpnia 2012 r. w sprawie wyznaczenia w niektórych państwach urzędów konsularnych, w których udziela się wiz, od dnia 27 sierpnia 2012 r. jedynym urzędem konsularnym na terytorium Wielkiej Brytanii przyjmującym wnioski wizowe oraz wydającym wizy jest Wydział Konsularny i Polonii Ambasady RP w Londynie. Aby złożyć wniosek wizowy należy umówić się na spotkanie wizowe w Wydziale Konsularnym w Londynie rejestrując uprzednio aplikację na stronie www.e-konsulat.gov.pl.
W razie pytań prosimy o kontakt pod adres: london.visa@msz.gov.pl.
Czy musisz składać dokumenty osobiście?
Wniosek o wydanie wizy powinieneś złożyć osobiście. Wydział Konsularny i Polonii Ambasady RP w Londynie nie przyjmuje aplikacji nadesłanych faksem lub pocztą elektroniczną.
Jak umówisz się na spotkanie?
Na wizytę w sprawie złożenia wniosku wizowego umów się w systemie e-konsulat.
Przeczytaj, jakie są kolejne etapy rejestracji i co musisz zrobić:
-
Zaakceptuj ogólne zasady składania wniosku.
UWAGA: przy ubieganiu się o wizę na studia (Wiz Krajowa – Studia I rok – początek; Wiza Krajowa – Studia II rok i powyżej; Wiza Krajowa – Studia inne (np. doktoranckie, programy wymiany, Erasmus, NAWA) należy wybrać dostępny termin, wypełnić formularz, wydrukować go i przynieść wraz z dokumentami uzupełniającymi w dniu na jaki został zarejestrowany.
Terminy nowych spotkań udostępniane są każdego dnia roboczego około godz. 20:00.
Ubiegając się o wizę w innym celu należy postępować zgodnie z dalszą instrukcją:
-
Wybierz rodzaj usługi (Wiza Krajowa D – Obywatele WB – członkowie rodziny obywateli RP; Wiza krajowa D - Obywatele WB – Praca; Wiza krajowa D – Inne), wprowadź i zapisz wstępny wniosek o wydanie wizy. Pamiętaj, że dane wpisywane do wniosku muszą być w takie same jak dane w dokumentach, które posiadasz.
-
Na podany adres e-mail otrzymasz prośbę o potwierdzenie wstępnego wniosku. Masz na to 48 godzin.
-
Kolejny krok to wypełnienie pełnego wniosku wizowego w ciągu następnych 48 godzin. Jeśli wniosek nie zostanie wypełniony w tym czasie, Twoja rezerwacja zostanie anulowana a dane usunięte z systemu.
-
W sytuacji, gdy dla danego konsulatu poprawnych wniosków będzie więcej, niż dostępnych w danym okresie terminów wizyty, przydzielanie terminu nastąpi w drodze losowania elektronicznego.
-
Po wylosowaniu Twojego wniosku, na podany przez Ciebie adres e-mail wyślemy informację o terminie wizyty. Pozostałe wnioski będą brały udział w kolejnych losowaniach, do czasu ich wylosowania.
Pamiętaj:
- dane wpisywane do wniosku muszą być w takie same jak dane w dokumentach, które posiadasz,
- pracownicy urzędów konsularnych nie mają żadnej możliwości ingerencji w proces losowania terminów wizyt.
Pamiętaj, że wniosek o wizę musisz złożyć nie wcześniej niż pół roku i nie później niż na 15 dni przed planowaną podróżą.
W przypadku nie zachowania tych terminów Twój wniosek może nie zostać przyjęty.
Rejestracja jest bezpłatna!
Jakie dokumenty musisz złożyć?
- Wypełniony w systemie e-Konsulat, wydrukowany i podpisany formularz wizowy.
- Kolorowa fotografia o wymiarach 3,5 x 4,5 cm. Zdjęcie powinno być:
- ostre, wykonane na białym tle i wydrukowane na papierze wysokiej jakości,
- nie starsze niż 6 miesięcy,
- zrobione na wprost, pokazujące wyraźnie oczy i twarz z obu stron od czubka głowy do górnej części barków tak, aby twarz zajmowała 70-80% zdjęcia. Do fotografii należy zdjąć nakrycie głowy.
- Paszport wydany w ciągu ostatnich 10 lat, ważny co najmniej 3 miesiące od daty planowanego powrotu, posiadający minimum 2 wolne strony przeznaczone na wizy.
- Dokument wymagany na dowód uzasadnienia składania wniosku wizowego w Wydziale Konsularnym i Polonii Ambasady RP w Londynie, a także na dowód legalnego przebywania na terenie Wielkiej Brytanii – residence permit.
- Osoba ubiegająca się o wydanie wizy krajowej składa osobiście dokument potwierdzający posiadanie podróżnego ubezpieczenia medycznego, o którym mowa w art. 25 ust. 1 pkt 2 lit. a lub dokument potwierdzający posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Podróżne ubezpieczenie medyczne o kwocie ubezpieczenia nie niższej niż 30 000 EUR musi być ważne przez okres planowanego pobytu cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, pokrywać wszelkie wydatki, które mogą wyniknąć podczas pobytu na tym terytorium w związku z koniecznością podróży powrotnej z powodów medycznych, potrzebą pilnej pomocy medycznej, nagłym leczeniem szpitalnym lub ze śmiercią, w którym ubezpieczyciel zobowiązuje się do pokrycia kosztów udzielonych ubezpieczonemu świadczeń zdrowotnych bezpośrednio na rzecz podmiotu udzielającego takich świadczeń, na podstawie wystawionego przez ten podmiot rachunku.
Więcej informacji: www.gov.pl/web/dyplomacja/wizy, w zakładce "Informacja Ministra Spraw Zagranicznych o ubezpieczycielach i oferowanych przez nich ubezpieczeniach, spełniających warunki, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt 2 lit. a i ust. 1b ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach". - Potwierdzenie posiadania środków finansowych w formie ustalonej przez placówkę.
- Dokument potwierdzający zakwaterowanie (np. oficjalne zaproszenie lub rezerwacja hotelu).
- Dokumenty potwierdzające cel pobytu na terytorium RP.
W przypadku wizy krajowej – cel praca
- zezwolenie na pobyt w Zjednoczonym Królestwie (residence permit) z pozwoleniem na pracę.
DODATKOWO NALEŻY DOŁĄCZYĆ w przypadku:
- wykonywania pracy w okresie nieprzekraczającym 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy – oryginał Oświadczenia o zamiarze powierzenia wykonywania pracy, zarejestrowanego w urzędzie pracy w Polsce, właściwym ze względu na miejsce rejestracji podmiotu powierzającego wykonywanie pracy,
- wykonywania pracy na podstawie zezwolenia na pracę – oryginał zezwolenia na pracę na terytorium RP zarejestrowanego w urzędzie wojewódzkim właściwym ze względu na miejsce rejestracji podmiotu powierzającego wykonywanie pracy.
W przypadku wizy krajowej – cel studia
(czyli odbycie studiów pierwszego stopnia, studiów drugiego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich albo studiów trzeciego stopnia):
- zezwolenie na pobyt w Zjednoczonym Królestwie (residence permit, które jest ważne w terminie deklarowanego pobytu na terytotium RP),
- list ze szkoły lub uczelni w Zjednoczonym Królestwie zaadresowany do Sekcji Wizowej Ambasady RP. Studenci powinni się upewnić, że pismo zawiera informacje o rodzaju kursu, uczęszczaniu na zajęcia i zamierzonego okresu urlopu/wakacji w trakcie ważności wizy,
- potwierdzenie przyjęcia na studia z uczelni w Polsce, zawierające informacje m.in. o rodzaju studiów, czasie trwania, wraz z potwierdzeniem uiszczenia opłaty.
Dodatkowo, przy wnioskach wizowych dla osób niepełnoletnich przedstaw:
- na podstawie art. 11.1. WKW: nieletni składają wniosek na formularzu podpisanym przez osobę sprawującą władzę rodzicielską lub opiekuna prawnego; nie wymaga się pisemnej, notarialnie poświadczonej zgody drugiego rodzica,
- paszporty rodziców – oryginał,
- akt urodzenia – oryginał.
Jeśli dziecko jest wpisane do paszportu rodzica lub opiekuna prawnego – złóż oddzielny wniosek wizowy. Wiza zostanie wklejona do paszportu rodzica lub opiekuna prawnego.
PAMIĘTAJ!
- Z reguły wyżej wymienione dokumenty są wystarczające do wydania decyzji, ale konsul może poprosić o dodatkową dokumentację.
- Konsul ma prawo zaprosić aplikującego o wizę na rozmowę do urzędu, ale nie musi tego robić.
- Wizy typu D pozwalają na przebywanie w innych krajach strefy Schengen przez 90 dni w każdym 180-dniowym okresie. Oznacza to, że możesz przebywać legalnie w strefie Schengen, wyłącznie jeśli w okresie ostatnich 180 dni Twój pobyt w krajach strefy nie przekroczył 90 dni.
- Wiza typu D może zostać wydana z maksymalnie rocznym okresem ważności.
- Pamiętaj, że wiza nie gwarantuje wjazdu na terytorium Polski – ostateczną decyzję zawsze podejmuje Straż Graniczna.
Ile zapłacisz?
Opłata za złożenie wniosku wizowego do rozpatrzenia wynosi 118 GBP.
Opłata musi zostać uiszczona w dniu składania wniosku wizowego. Akceptowane są opłata w gotówce, kartą płatniczą, postal order oraz czeki wystawione na „Embassy of the Republic of Poland”.
Każda osoba aplikująca o wizę powinna dokonać opłaty za rozpatrzenie wniosku wizowego i otrzymać potwierdzenie uiszczenia opłaty.
Kategorie osób zwolnionych z opłaty wizowej:
- Dzieci poniżej 6 roku życia,
- Naukowcy z państw trzecich, podróżujący w celu prowadzenia badań naukowych, poniżej 25 roku życia,
- Przedstawiciele organizacji non-profit poniżej 25 roku życia, uczestniczący w imprezach organizowanych przez organizacje non-profit.
Dla dzieci w wieku od 6 do 12 roku życia opłata wizowa wynosi 59 GBP.
Dla obywateli Ukrainy opłaty wizowe wynoszą:
- Długoterminowa wiza narodowa (D): 0 GBP
Opłata za wniosek wizowy nie podlega zwrotowi niezależnie od decyzji konsula.
Jaki jest termin realizacji?
Decyzja o wydaniu wizy wydawana jest w ciągu 15 dni roboczych licząc od dnia dokonania opłaty. W razie konieczności szczegółowego sprawdzenia dokumentów rozpatrzenie wniosku może zostać przedłużone do 30 dni.
Jak odbierzesz dokumenty?
Odbiór decyzji wizowych odbywa się osobiście w dniach:
poniedziałek | 13:00-15:00 |
wtorek - piątek | 9:00-11:00 |
Wyjątkowo decyzje wizowe mogą być odsyłane pocztą. Wówczas należy dołączyć zaadresowaną na siebie (imię, nazwisko i adres) i przedpłaconą kopertę Royal Mail "special delivery".
Jak możesz się odwołać?
Jeśli nie zgadzasz się z decyzją konsula, przysługuje Ci prawo do złożenia wniosku o ponowne rozpatrzenie aplikacji wizowej. Musisz złożyć go w siedzibie urzędu, który wydał decyzję wizową, w przeciągu 14 dni od jej otrzymania.
Opłata za ponowne rozpatrzenie wniosku wynosi 118 GBP.
W celu złożenia wniosku w tej sprawie należy zapisać się na wizytę wizową poprzez system e-Konsulat.
Materiały
Lista wymaganych dokumentów przy składaniu wniosku o wizę krajową (D)Lista_wymaganych_dokumentów_przy_składaniu_wniosku_o_wizę_krajową_(D).docx 0.02MB
Podstawa prawna
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 22 marca 2022 r. w sprawie wiz dla cudzoziemców
Ustawa z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach
Ustawa z dnia 25 czerwca 2015 r. – Prawo konsularne
Rozporządzenie Ministra Spraw Zagranicznych z dnia 5 maja 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie opłat konsularnych
Rozporządzenie Ministra Spraw Zagranicznych z dnia 21 maja 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie opłat konsularnych