Obowiązki handlowców owoców i warzyw
Definicja handlowca
Handlowcem jest każda osoba fizyczna lub prawna posiadająca produkty, o których mowa w art. 1 rozporządzenia delegowanego (UE) 2023/2429, w celu ich prezentowania lub wystawiania na sprzedaż, sprzedaży lub jakiejkolwiek innej formy obrotu lub faktycznie prowadząca którąkolwiek z wymienionych działalności, w odniesieniu do sektorów i produktów objętych normami handlowymi, w tym:
- sprzedaż na odległość za pośrednictwem Internetu lub w inny sposób;
- działalność tego rodzaju prowadzoną przez osobę fizyczną lub prawną na własny rachunek lub w imieniu osoby trzeciej;
- działalność prowadzoną w Unii lub poprzez wywóz do państw trzecich lub przywóz z państw trzecich.
(zgodnie z art. 3 ust. 2 rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2023/2430)
Szczegółowe informacje o zakresie i stosowaniu norm handlowych Unii Europejskiej znajdują się w zakładce Normy handlowe.
Obowiązek przekazywania informacji
Zgodnie z art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 19 grudnia 2003 roku o organizacji rynków owoców i warzyw oraz rynku chmielu, handlowcy świeżymi owocami i warzywami objętymi wymaganiami norm handlowych Unii Europejskiej, zobowiązani są przekazywać do Wojewódzkiego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, informacje o:
- rozpoczęciu prowadzenia działalności w zakresie obrotu owocami lub warzywami objętymi normami handlowymi Unii Europejskiej - nie później niż w dniu rozpoczęcia prowadzenia tej działalności,
- wyrażonej w kilogramach ilości owoców lub warzyw objętych normami handlowymi Unii Europejskiej, wprowadzonych do obrotu w poprzednim roku kalendarzowym - w terminie do końca pierwszego kwartału roku następnego.
Informacje należy przekazywać na opracowanym przez Inspekcję formularzu:
F-9 Formularz przekazania informacji o rozpoczęciu lub zaprzestaniu prowadzenia działalności w zakresie obrotu świeżymi owocami i warzywami objętymi normami handlowymi oraz o ilości owoców i warzyw wprowadzonych do obrotu.
Formularz do pobrania znajduje się w zakładce Wzory dokumentów.
Wypełniony formularz, należy przekazać do właściwego ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę handlowca wojewódzkiego inspektoratu.
Handlowiec zobowiązany jest również przekazać do właściwego wojewódzkiego inspektoratu:
- informację o każdej zmianie danych, takich jak: imię, nazwisko, miejsce zamieszkania i adres albo nazwa, siedziba i adres handlowca oraz rodzaj i zakres prowadzonej działalności - w terminie 7 dni od dnia dokonania zmiany,
- informację o zaprzestaniu prowadzenia działalności - w terminie 7 dni od jej zaprzestania.
Informację o zaprzestaniu prowadzenia działalności, należy przekazać na tym samym wzorze formularza.
Zwolnienie z obowiązku przekazywania informacji
Na mocy rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 28 grudnia 2012 roku w sprawie handlowców zwolnionych z obowiązku przekazywania informacji wojewódzkiemu inspektorowi jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych oraz wpisywanych do bazy danych o handlowcach z obowiązku przekazywania wyżej wymienionych informacji zwolnieni są handlowcy, którzy:
- nie są zobowiązani do przestrzegania norm handlowych, lub
- prowadzą działalność w sektorze owoców i warzyw ograniczoną do ich przewozu, lub
- w poprzednim roku kalendarzowym wprowadzili do obrotu świeże owoce lub warzywa w ilości mniejszej niż 100 tys. kilogramów.
Jak wypełnić „Formularz przekazania informacji o rozpoczęciu lub zaprzestaniu prowadzenia działalności w zakresie obrotu świeżymi owocami i warzywami objętymi normami handlowymi oraz o ilości owoców i warzyw wprowadzonych do obrotu"?
Formularz jest skierowany do wszystkich handlowców świeżymi owocami i warzywami, którzy wprowadzają do obrotu owoce i warzywa objęte wymaganiami norm handlowych Unii Europejskiej, zarówno tych prowadzących działalność gospodarczą jak i nieprowadzących działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców.
Obrót oznacza posiadanie żywności lub pasz w celu sprzedaży, z uwzględnieniem oferowania do sprzedaży lub innej formy dysponowania, bezpłatnego lub nie oraz sprzedaż, dystrybucję i inne formy dysponowania.
Formularz należy wypełnić zgodnie ze wskazówkami zamieszczonymi w uwagach, znajdujących się na pierwszej stronie wzoru formularza.
Dodatkowe wskazówki:
- handlowcy mogą uzupełnić formularz korzystając z wersji elektronicznej lub z wersji do wydruku,
- w przypadku korzystania z formularza w wersji elektronicznej, po wydrukowaniu, na każdej stronie wydruku należy nanieść podpis oraz pieczątkę (pieczątka jest wymagana w przypadku handlowców prowadzących działalność gospodarczą),
- należy obowiązkowo podać do którego wojewódzkiego inspektoratu przekazywany będzie formularz,
- należy zaznaczyć czego dotyczy informacja przekazywana na formularzu,
- w przypadku przekazywania informacji o ilości wprowadzonej do obrotu w danym roku kalendarzowym, w odpowiedniej rubryce należy wpisać rok,
- handlowiec uzupełniający formularz powinien zaznaczyć czy prowadzi działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców w zakresie obrotu świeżymi owocami i warzywami - w tym przypadku handlowiec powinien dołączyć odpis z Krajowego Rejestru Sądowego a w przypadku osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą informację o numerze identyfikacji podatkowej NIP,
- w formularzu należy podać dane wyłącznie na temat obrotu handlowego świeżymi owocami i warzywami, które objęte są wymaganiami norm handlowych - szczegółowe informacje na ten temat znajdują się w zakładce Normy handlowe w części Obowiązujące normy handlowe,
- nie należy podawać danych na temat produktów zwolnionych ze stosowania norm handlowych - szczegółowe informacje na ten temat znajdują się w zakładce Normy handlowe w części Uchylenie stosowania norm handlowych.
W polu nr 12 „data rozpoczęcia prowadzenia działalności":
- handlowcy prowadzący działalność gospodarczą podają formalną datę rozpoczęcia działalności gospodarczej w zakresie obrotu owocami i warzywami objętymi normami handlowymi UE,
- handlowcy nieprowadzący działalności gospodarczej podają datę rozpoczęcia działalności w zakresie obrotu świeżymi owocami i warzywami objętymi normami handlowymi UE, to jest datę od kiedy praktycznie posiadają owoce i warzywa w celu ich prezentowania lub wystawiania na sprzedaż, sprzedaży lub jakiejkolwiek innej formy obrotu.