Procedura uzyskiwania zezwolenia na uruchomienie lub stosowanie aparatu rtg / uruchomienie medycznej pracowni rtg
Wykonywanie działalności polegającej na uruchamianiu lub stosowaniu aparatów rentgenowskich do celów diagnostyki medycznej, radiologii zabiegowej, radioterapii powierzchniowej i radioterapii schorzeń nienowotworowych oraz uruchamianie medycznej pracowni rentgenowskiej wymaga zezwolenia na podstawie ustawy z dnia 29 listopada 2000r. – Prawo atomowe (tekst jednolity Dz. U. z 2023 r., poz. 1173 z pózn.zm.).
Zezwolenie na uruchamianie lub stosowanie aparatów rentgenowskich do celów rentgenodiagnostyki, radiologii zabiegowej, radioterapii powierzchniowej i radioterapii schorzeń nienowotworowych oraz uruchamianie medycznych pracowni rentgenowskich stosujących takie aparaty wydaje właściwy terenowo państwowy wojewódzki inspektor sanitarny na wniosek kierownika jednostki organizacyjnej.
Zgodnie z art. 123 ustawy Prawo atomowe – kierownik jednostki organizacyjnej, który bez wymaganego zezwolenia podejmuje działalność polegającą na stosowaniu źródeł promieniowania jonizującego podlega administracyjnej karze pieniężnej w wysokości nieprzekraczającej pięciokrotności kwoty przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku kalendarzowym poprzedzającym popełnienie czynu, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego na podstawie art. 20 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Do wniosku o wydanie przedmiotowego zezwolenia należy dołączyć dokumenty określone w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 30 sierpnia 2021 r. w sprawie dokumentów wymaganych przy składaniu wniosku o wydanie zezwolenia na wykonywanie działalności związanej z narażeniem na działanie promieniowania jonizującego albo przy zgłoszeniu wykonywania tej działalności (Dz. U. z 2021 r. poz. 1667):
Jeżeli treść przedstawionych przez wnioskodawcę dokumentów jest niewystarczająca dla wykazania, że warunki bezpieczeństwa jądrowego lub ochrony radiologicznej zostały spełnione, organ wydający zezwolenie, zgodnie z przepisami art. 5 ust. 1b ustawy Prawo atomowe może:
- przeprowadzić kontrolę spełniania warunków ochrony radiologicznej u wnioskodawcy,
- zażądać wykonania na koszt wnioskodawcy badań lub ekspertyz w celu stwierdzenia spełniania warunków ochrony radiologicznej (np. pomiary dozymetryczne osłon stałych / rozkład mocy dawki wokół aparatu RTG),
- zażądać dodatkowych informacji wykazujących spełnianie wymagań ochrony radiologicznej przez wnioskodawcę.
Zgodnie z art. 5 ust. 9 ustawy Prawo atomowe, kierownik jednostki organizacyjnej zobowiązany jest do zgłaszania organowi wydającemu zezwolenie wszelkich zmian danych określonych w zezwoleniu.
Materiały
F02-NR03__-wniosek-_o-uruchomienie_aparatu_rtg - dla jednostki nie bedącej jednostką ochrony zdrowiaF02-NR03__-wniosek-_o-uruchomienie_aparatu_rtg_-_2024.doc 0.09MB wniosek o wydanie zezwolenia - stosowanie
dla_jednostki_ochrony_zdrowia_F01-NR03_-wniosek-_o-wydanie_zezwolenia_+_RODO.doc 0.11MB ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 30 sierpnia 2021 r.
D2021000166701-1.pdf 0.51MB Prawo_atomowe
Prawo_atomowe_D20231173Lj.pdf 2.33MB Ankieta-radiologii-i-diagnostyce-obrazowe
Ankieta-radiologii-i-diagnostyce-obrazowej-wyd-IV(12).doc 0.06MB wniosek-o-uchylenie-wygaszenie-wzor
wniosek-o-uchylenie-wygaszenie-wzor_2023.doc 0.04MB klauzula_-_post_kontrolne,_administracyjne
klauzula_-_post_kontrolne,_administracyjne,_egzekucyjne.pdf 0.11MB