Promocja zdrowia
- „Skąd się biorą produkty ekologiczne” – program edukacyjny dla przedszkoli
- Program "Trzymaj Formę!"
- Program „ARS, czyli jak dbać o miłość?"
- Krajowy Program Zwalczania AIDS i Zapobiegania Zakażeniom HIV
- Program „Wybierz Życie – Pierwszy Krok”
- Program "Bieg po zdrowie"
- Program „Podstępne WZW”
- Program „Znamię! Znam je?”
Państwowa Inspekcja Sanitarna została powołana, aby realizować zadania dotyczące zdrowia publicznego. Ich wykonywanie polega na sprawowaniu zapobiegawczego i bieżącego nadzoru sanitarnego oraz prowadzeniu działalności zapobiegawczej i przeciwepidemicznej w zakresie chorób zakaźnych i innych chorób powodowanych warunkami środowiska, a także na prowadzeniu działalności oświatowo-zdrowotnej.
Państwowa Inspekcja Sanitarna inicjuje, organizuje, prowadzi, koordynuje i nadzoruje działalność oświatowo-zdrowotną w celu ukształtowania odpowiednich postaw i zachowań zdrowotnych, a w szczególności:
- inicjuje kierunki działań zmierzające do zaznajomienia społeczeństwa z czynnikami ryzyka społecznego i środowiskowego, wpływającymi na zdrowie ludzi, a przede wszystkim propaguje: zasady zdrowego stylu życia, działania prowadzące do zapobiegania chorobom zakaźnym,
- pobudza aktywność prozdrowotną ludzi do działań na rzecz indywidualnej odpowiedzialności za zdrowie,
- prowadzi szkolenia, udziela wsparcia organizacyjnego, merytorycznego dla potrzeb realizowanych programów, przeprowadzanych akcji i innych działań prozdrowotnych.
Działania podejmowane przez Dział Zdrowia Publicznego i Promocji Zdrowia Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie wynikają z założeń krajowych, wojewódzkich m.in. (Ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej, Narodowego Programu Zdrowia, Krajowego Programu Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS, wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego, Małopolskiego Programu Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom w tym behawioralnym…), sytuacji epidemiologicznej, społecznej, demograficznej województwa.
Prowadzone działania z zakresu promocji zdrowia i oświaty zdrowotnej kierowane są m.in. do: uczniów małopolskich przedszkoli i szkół, rodziców i opiekunów dzieci, nauczycieli, wychowawców oraz pedagogów szkolnych, studentów.
Pracownicy Działu Zdrowia Publicznego i Promocji Zdrowia WSSE w Krakowie, koordynują realizację następujących programów profilaktycznych:
- Program „Skąd się biorą produkty ekologiczne”
- Program „Trzymaj Formę!”
- Program „ARS, czyli jak dbać o miłość?”
- Krajowy Program Zwalczania AIDS i Zapobiegania Zakażeniom HIV
- Program „Wybierz życie – pierwszy krok”
- Program „Bieg po zdrowie”
- Program „Podstępne WZW”
- Program „Znamię! Znam je?”
Koordynowane i organizowane są działania m.in. związane z:
- Światowym Dniem bez Tytoniu,
- Światowym Dniem Rzucania Palenia,
- Światowym Dniem Zdrowia,
- Europejskim Dniem Wiedzy o Antybiotykach,
- bezpiecznym wypoczynkiem letnim i zimowym,
- profilaktyką chorób odkleszczowych,
- profilaktyką nowotworów,
- propagowaniem zasad higieny osobistej