Ogólnopolski Program Edukacyjny "ARS, czyli jak dbać o miłość?"
Program edukacyjny „ARS, czyli jak dbać o miłość?” dotyczy profilaktyki używania substancji psychoaktywnych (alkohol, tytoń, narkotyki, nowe substancje psychoaktywne).
Cel programu:
Ograniczenie niekorzystnych następstw zdrowotnych, prokreacyjnych i społecznych związanych z używaniem i nadużywaniem substancji psychoaktywnych przez młodzież wchodzącą w dorosłe życie.
Cele szczegółowe:
- Zmniejszenie u uczestników programu niespójności pomiędzy wyznawanymi wartościami (rodzina, przyjaźń, miłość) a stylem życia młodzieży charakteryzującym się znacznym rozpowszechnieniem używania substancji psychoaktywnych.
- Zwiększenie u uczestników programu umiejętności i postaw pomocnych w unikaniu używania substancji psychoaktywnych, zwłaszcza umiejętności spostrzegania zagrożeń
i asertywnego stawiania granic. - Zwiększenie u uczestników programu wiedzy o konsekwencjach używania substancji psychoaktywnych dla życia rodzinnego i zdrowia prokreacyjnego, i w tym kontekście zmniejszenie wpływu mitów na temat dobroczynnego działania alkoholu na organizm kobiet w ciąży, które utrzymują się w świadomości społecznej.
Adresaci:
Młodzież w wieku 15-19 lat oraz ich rodzice/opiekunowie i nauczyciele.
Uczestnictwo w programie jest bezpłatne.
Materiały edukacyjne w wersji elektronicznej dostępne na stronie https://www.gov.pl/web/gis/ars-czyli-jak-dbac-o-milosc--nowoczesna-edukacja-dla-mlodziezy-z-akresu-profilaktyki-uzaleznien
Program realizowany jest pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Zdrowia.
Program „ARS, czyli jak dbać o miłość” wpisany jest do Bazy Programów Rekomendowanych.
Podsumowanie XI edycji programu edukacyjnego „ARS, czyli jak dbać o miłość?”
W roku szkolnym 2023/2024 realizowano XI edycję programu edukacyjnego „ARS, czyli jak dbać o miłość?”. W woj. wielkopolskim w programie udział wzięły 170 szkoły ponadpodstawowe (36,4% tego typu szkół w woj. wielkopolskim), w tym 150 placówek (88,2%) uczestniczyło w każdej edycji programu. Działaniami programowymi objęto ogółem 15 6238 uczniów szkół ponadpodstawowych oraz 1986 rodziców/opiekunów uczniów.
Analiza ankiet dla uczniów biorących udział w XI edycji programu, a także ankiet dla szkolnych koordynatorów pozwala przyjąć, iż program „ARS, czyli jak dbać o miłość?” spotkał się z pozytywnym odbiorem wśród młodzieży. Ponad 88% uczniów chętnie uczestniczyło
w zajęciach programowych, oceniając je w 50,1% jako bardzo dobre (dobre – 19,4%, celujące – 20,2%). Zaangażowanie uczniów podczas realizacji programu, jako bardzo dobre oceniło 51,8% koordynatorów szkolnych (dobre – prawie 19%, a świetnie – ponad 11%). Zdecydowana większość uczniów (87%) oceniła formy prowadzenia zajęć jako ciekawe, dające możliwość aktywnego w nich uczestnictwa (88,9%). Ponad 72% uczniów stwierdziło, że proponowane zajęcia wniosły coś nowego do ich wiedzy lub poglądów na temat omawianych substancji psychoaktywnych. 89,1% uczniów wyraża opinię, że należy takie zajęcia proponować młodym ludziom, z kolei 62,5% uczniów sądzi, że dzięki tym zajęciom będą bardziej ostrożniejsi
w kwestii używania substancji psychoaktywnych.
Ponad 84% szkół biorących udział w XI edycji, zadeklarowało udział w programie w kolejnym roku szkolnym.
Placówki szkolne zainteresowane realizacją programu edukacyjnego „ARS, czyli jak dbać
o miłość?” w roku szkolnym 2024/2025 prosimy o kontakt z powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną właściwą dla miejsca działania placówki lub Wojewódzką Stacja Sanitarno-Epidemiologiczną w Poznaniu.
Wojewódzcy koordynatorzy programu:
Hanna Węgielska, Magdalena Stoicka-Kluj
e-mail: hanna.wegielska@sanepid.gov.pl
e-mail: magdalena.stoicka.kluj@sanepid.gov.pl
Materiały
Prezentacja ARS czyli jak dbać o miłośćPrezentacja_ARS_czyli_jak_dbać_o_miłość.ppsx 9.81MB Ulotka dla ucznia
ARS_ulotka_dla_ucznia.pdf 0.65MB Broszura dla ucznia
ARS_broszura_dla_ucznia.pdf 4.76MB Podręcznik dla nauczyciela
ARS_podrecznik_dla_nauczyciela.pdf 28.25MB