Program edukacyjny „Skąd się biorą produkty ekologiczne?”
Program jest skierowany do dzieci w wieku 5-6 lat, uczęszczających do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych. Głównym jego celem jest wzrost poziomu wiedzy na temat rolnictwa ekologicznego oraz budowanie właściwych nawyków żywieniowych i higienicznych.
Realizatorzy przedszkolni określili program „Skąd się biorą produkty ekologiczne?” za bardzo ciekawy i przynoszący liczne korzyści zarówno dzieciom, jak i społeczności przedszkolnej.
Ważnym aspektem programu jest rozwijanie u dzieci świadomości ekologicznej oraz kształtowanie nawyków prozdrowotnych już od najmłodszych lat. Praktyczne podejście sprawia, że przedszkolaki uczą się poprzez zabawę, co jest najskuteczniejszą metodą edukacji w tym wieku.
Program w liczbach:
W województwie wielkopolskim w edycji pilotażowej w roku szkolnym 2019/2020 wzięło udział 114 przedszkoli, 3621 dzieci oraz 1715 rodziców.
W I edycji w roku szkolnym 2020/2021 uczestniczyło 301 przedszkoli, 11 071 dzieci i 5 207 rodziców.
W II edycji w roku szkolnym 2021/2022 uczestniczyło 428 przedszkoli, 16 468 dzieci i 8 213 rodziców.
W III edycji w roku szkolnym 2022/2023 - uczestniczyło 478 przedszkoli, 17 183 dzieci i 9 357 rodziców.
W IV edycji w roku szkolnym 2023/2024 - uczestniczyło 574 przedszkola, 20125 dzieci i 16209 rodziców.
W ostatniej edycji programu, aż w 381 placówkach program został rozszerzony o 1360 dodatkowych działań takich jak:
- wycieczki do sadu, pasieki, gospodarstw rolnych, gospodarstw agroturystycznych, stacji uzdatniania wody, plantacji choinek, targowisk i sklepów z ekologiczną żywnością,
- konkursy i teatrzyki, tworzenie ekologicznych toreb,
- organizacja spotkań z kucharzem, dietetykiem, pszczelarzem, leśnikiem i piekarzem oraz pielęgniarką,
- zakładanie parapetowych i przedszkolnych ogródków,
- stworzenie jadłospisu zawierającego produktu ekologiczne,
- obchody Dnia Ziemi, Dnia Pszczoły, Dnia Marchewki, Dnia Chleba, Dnia Dyni,
- przygotowywanie zdrowych posiłków (kiszenie ogórków, przygotowywanie zdrowych kanapek, robienie soków, degustacja syropu z mniszka lekarskiego),
- zajęcia dotyczące recyklingu.
Realizatorzy z 216 przedszkoli nawiązało współpracę z 457 lokalnymi partnerami (m.in. gospodarstwa rolne, sklepy, muzea, skanseny, nadleśnictwa, piekarnie, mleczarnie).
Konkurs „EKO jest lepsze!”
Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Poznaniu przeprowadziła III edycję konkursu „EKO jest lepsze!” w okresie 02.04.2024r. - 28.06.2024r. przez przy udziale finansowym Wielkopolskiego Kuratora Oświaty.
Konkurs był kierowany do dzieci przedszkolnych realizujących program „Skąd się biorą produkty ekologiczne?” w województwie wielkopolskim. Celem konkursu było zwiększanie świadomości dzieci przedszkolnych i ich rodzin na temat produktów z ekologicznych źródeł, ich wartości odżywczych i certyfikatów jakości oraz produkcji przyjaznej środowisku. Pracę należało wykonać
w technice kolażu z różnych materiałów naturalnych (np. trawy, patyczki, nasiona itp.) lub recyklingowych (np. tkaniny, fotografie, kolorowe papiery, drobne przedmioty, ilustracje gazetowe itp.) Zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu przez:
a) dzieci w wieku 3 - 4 lat pracy plastycznej przedstawiającej ekologiczną hodowlę zwierząt
(np. zagrodę dla zwierząt, pasiekę lub staw rybny i inne),
b) dzieci w wieku 5 - 6 lat pracy plastycznej przedstawiającej ekologiczne gospodarstwo
(np. domostwo i budynki gospodarcze, zagrody, sady i inne).
Na etapie przedszkolnym powstało 526 prac przygotowanych przez 3924 dzieci z 226 placówek. Na etap powiatowy zgłoszono 294 prace, a na etap wojewódzki wpłynęły 54 prace, wśród których komisja konkursowa wyłoniła I, II i III najlepsze prace w każdej kategorii wiekowej. Informacja o konkursie i jego wynikach została umieszczona na profilu FB oraz stronie internetowej WSSE w Poznaniu