Profilaktyka palenia tytoniu
05.01.2024
Według Światowej Organizacji Zdrowia (Raport z 2018 r.) palenie jest jednym z głównych problemów zdrowia publicznego i czynników ryzyka odpowiedzialnych za przedwczesną umieralność z powodu chorób niezakaźnych. Co roku ponad 8 mln ludzi na świecie umiera z powodu chorób odtytoniowych.
Większość polskiego społeczeństwa doskonale wie, że palenie jest szkodliwe, a mimo to 30,8% mężczyzn i 27,1% kobiet w Polsce nadal codziennie pali papierosy. Palenie tytoniu jest najważniejszą przyczyną zgonów polskich mężczyzn (26,6% w 2019r.) i drugą co do częstości przyczyną zgonów kobiet w Polsce (13,7% w 2019r.). Łącznie w 2019 r. palenie i spożywanie tytoniu spowodowało 83 tys. zgonów w Polsce.
W ostatnich dekadach na rynku wyrobów tytoniowych pojawiło się wiele nowych produktów, które łączy jeden składnik – nikotyna. Jest ona substancją silnie uzależniającą. Do używania e-papierosów przyznaje się 4,8% dorosłych Polaków i 29,5% nastolatków, zaś z tytoniu podgrzewanego korzysta 4% osób pełnoletnich.
Niepokojącym zjawiskiem jest rozpoczynanie palenia już przez młodzież w wieku szkolnym. 60% nastolatków, w tym prawie połowa 15 – latków ma już za sobą inicjację tytoniową. Dlatego tak ważne jest przekazanie jej informacji n/t szkodliwości palenia tytoniu i wyrobów tytoniowych oraz wykształcenie postaw asertywnych wobec tego zjawiska.
Dzieci, młodzież, kadrę pedagogiczną szkół, a także rodziców i opiekunów zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą programową.
Realizujemy w przedszkolach Program Przedszkolnej Edukacji Antytytoniowej pt.: „Czyste powietrze wokół nas”.
Uczniów V klas szkół podstawowych zapraszamy do udziału w konkursie "Palić, nie palić - oto jest pytanie?", a uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych w projekcie "Młodzieżowych Liderów Zdrowia - kontra tytoń".
Ponadto organizujemy akcje skierowane do ogółu społeczeństwa: Światowy Dzień bez Tytoniu oraz Światowy Dzień Rzucania Palenia.