W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

PIC

Procedura PIC – wywóz i przywóz niebezpiecznych chemikaliów

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 649/2012 z dnia 4 lipca 2012 r. dotyczące wywozu i przywozu niebezpiecznych chemikaliów reguluje import i eksport określonych niebezpiecznych chemikaliów, a także nakłada obowiązki na przedsiębiorstwa, które chciałyby dokonać eksportu tych chemikaliów do państw nienależących do UE. Rozporządzenie PIC weszło w życie w dniu 1 marca 2014 r.

Rozporządzenie ma na celu promowanie wspólnej odpowiedzialności i współpracy
w ramach międzynarodowego handlu niebezpiecznymi chemikaliami, a także ochronę zdrowia ludzkiego i środowiska poprzez udostępnianie krajom rozwijającym się informacji na temat bezpiecznych sposobów przechowywania, transportu, stosowania i usuwania niebezpiecznych chemikaliów.

Rozporządzenie (UE) nr 649/2012 ma zastosowanie do:

- zabronionych lub podlegających surowym ograniczeniom chemikaliów zamieszczonych
w załączniku I, zawierających chemikalia przemysłowe, pestycydy i środki biobójcze,
na przykład benzen, chloroform, atrazynę i permetrynę. Eksport wspomnianych chemikaliów jest objęty dwoma rodzajami wymogów dotyczących: zgłoszenia eksportowego oraz wyraźnej zgody.

- chemikaliów, których eksport jest zakazany (wymienionych w załączniku V),

- wszelkich chemikaliów, których warunki eksportu w zakresie pakowania i oznakowania muszą być zgodne z właściwymi przepisami UE.

 

Zakresem rozporządzenia PIC nie są objęte:

- chemikalia występujące w lekach, materiałach promieniotwórczych, odpadach, broni chemicznej, środkach spożywczych i dodatkach do żywności, paszach, organizmach zmodyfikowanych genetycznie oraz farmaceutykach (z wyjątkiem środków odkażających, środków owadobójczych i środków niszczących pasożyty) - są one regulowane innymi aktami prawnymi UE,

- chemikalia eksportowane lub importowane do celów badawczych lub analitycznych,
pod warunkiem, że ich ilości prawdopodobnie pozostają bez wpływu na zdrowie ludzkie
lub środowisko oraz nie są większe niż dziesięć kilogramów od każdego eksportera do każdego państwa importu w ciągu roku kalendarzowego.

 

Rozporządzenie (UE) nr 649/2012 wdraża także na obszarze Unii Europejskiej Konwencję Rotterdamską. Konwencja Rotterdamska jest umową międzynarodową wiążącą prawnie wszystkie państwa będące jej Stronami.

Rozporządzenie  (UE) nr 649/2012 zawiera dodatkowe przepisy wykraczające poza zakres konwencji, co ma na celu zwiększenie ochrony zdrowia i środowiska.

 

Zgodnie z przepisami konwencji:

- wywóz chemikaliów wymienionych w załączniku III może nastąpić wyłącznie, gdy dane państwo (Strona konwencji) wyrazi na to wcześniej zgodę (procedura zgody po uprzednim poinformowaniu - procedura PIC). Informacje o zgodach udzielonych przez poszczególne Strony konwencji publikowane są w  Okólnikach PIC na stronach internetowych Europejskiej Agencji Chemikaliów.

- Strona dokonująca wywozu chemikaliów, których produkcja i stosowanie zostały ograniczone lub zakazane na jej terytorium, jest zobowiązana do poinformowania o tym wywozie Strony importującej. Wymóg ten musi zostać spełniony przed dokonaniem pierwszego wywozu
oraz corocznie przed dokonaniem kolejnego (tak zwana procedura „powiadomienia
o wywozie”).

- Państwa będące Stronami konwencji są zobowiązane do wymiany informacji dotyczącej chemikaliów mogących być przedmiotem wywozu i przywozu. Wszystkim wywożonym chemikaliom musi towarzyszyć informacja o oznakowaniu opakowań oraz inne informacje dotyczące zagrożeń dla zdrowia lub środowiska.

 

Przydatne linki:

  1. Tekst rozporządzenia w języku polskim
  2. Poradnik w sprawie wykonania rozporządzenia (UE) nr 649/2012 dotyczącego wywozu i przywozu niebezpiecznych chemikaliów
  3. Link do informacji na temat procedury PIC na stronie Europejskiej Agencji Chemikaliów

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

{"register":{"columns":[]}}