Odra i Różyczka
Objęte są programem eliminacji koordynowanym przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Termin ,,eliminacja” w odniesieniu do odry oznacza sytuację, w której nie występuje endemiczne szerzenie się zachorowań, zaś w przypadku reintrodukcji wirusa (zawleczenie), transmisja zakażeń nie jest podtrzymana.
Osiągnięcie takiego stanu wymaga:
- utrzymania poziomu zaszczepienia populacji dwiema dawkami szczepionki na poziomie 95% (uzyskanie odporności zbiorowiskowej),
- oceny odsetka osób wrażliwych w populacji na postawie badań serologicznych,
- stałego monitorowania sytuacji epidemiologicznej, prowadzenia dochodzenia epidemiologicznego w przypadku zgłoszenia podejrzenia / zachorowania na odrę,
- rejestrowanie wszystkich podejrzeń w kierunku odry,
- diagnostyki laboratoryjnej prowadzonej wobec wszystkich podejrzeń odry. W ramach programu eliminacji odry w Regionie Europejskim WHO, w którym uczestniczy Polska, badania laboratoryjne muszą zostać przeprowadzone (lub potwierdzone) w laboratorium akredytowanym przez WHO, tj. w Zakładzie Wirusologii NIZP-PZH.
Odra - rozpowszechniona na całym świecie ostra, bardzo zaraźliwa choroba wirusowa. Szacuje się, że w populacji nieuodpornionej, jeden chory może zarazić 9 z 10 nieuodpornionych osób ze swojego otoczenia.
Wirus odry przenoszony jest drogą powietrzną (inhalacyjną) i kropelkową poprzez aerozol wydzielin dróg oddechowych podczas kaszlu, wydmuchiwania nosa, mówienia oraz przez bezpośrednią styczność z wydzieliną jamy nosowo-gardłowej chorego.
W przebiegu zachorowania na odrę może dojść do ciężkich powikłań, np.: zapalenia płuc, zapalenia mięśnia sercowego, zapalenia kłębuszków nerkowych, zapalenia mózgu i innych.
Najgroźniejszym powikłaniem odry może być podostre stwardniające zapalenie mózgu (SSPE). Najczęściej rozwija się kilka-kilkanaście lat po zachorowaniu na odrę.
Za dowód uodpornienia przeciw odrze przyjmuje się jedną z poniższych sytuacji:
- właściwie udokumentowane podanie dwóch dawek szczepionki zawierającej komponentę odrową (np. MMR) zrealizowane w przeszłości
- udokumentowane przechorowanie odry, potwierdzone laboratoryjnie
- laboratoryjny dowód uodpornienia w postaci obecności w surowicy przeciwciał klasy IgG przeciw odrze.
Strategia eliminacji różyczki obejmuje:
- rejestrowanie i zgłaszanie podejrzeń przypadków różyczki,
- wprowadzenie potwierdzeń laboratoryjnych każdego podejrzenia o zachorowanie na różyczkę,
- ustalenie szczepów krążących na danym terenie i klasyfikacja przypadków, zachorowań na różyczkę jako wywołanych szczepem rodzimym, względnie szczepem zawleczonym. Wymaga to zastosowania metod izolacji wirusa w hodowli komórkowej lub wykrycie materiału genetycznego wirusa, a następnie jego genotypowanie. Za szczep rodzimy przyjmuje się szczep, który krąży na danym terenie powyżej 12 miesięcy.
Różyczka - jest łagodną chorobą wieku dziecięcego, jednak w przypadku zakażenia nieuodpornionej ciężarnej może spowodować z prawdopodobieństwem 95% wady wrodzone płodu (różyczka wrodzona), których ciężkość jest uzależniona od tygodnia ciąży, w którym doszło do kontaktu z wirusem.
Za dowód uodpornienia przeciw różyczce jest spełnienie co najmniej 1 z poniższych kryteriów:
- prawidłowo udokumentowane szczepienie ≥1 dawką szczepionki przeciwko różyczce wykonane >1. roku życia (z uwagi na odrę i świnkę zaleca się jednak 2 dawki MMR)
- stwierdzenie swoistych przeciwciał przeciw wirusowi różyczki w surowicy
- przechorowanie różyczki potwierdzone laboratoryjnie.
Udział Polski w Programie Eliminacji Odry i Różyczki obliguje do potwierdzenia rozpoznania klinicznego choroby badaniami laboratoryjnymi.
Materiał kliniczny od pacjenta badany jest w laboratorium referencyjnym akredytowanym przez WHO - Laboratorium Zakładu Wirusologii Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego w Państwowym Zakładzie Higieny Państwowego Instytutu Badawczego (NIZB PZH-PIB) w Warszawie.
Ww. badania materiału klinicznego w ramach programu WHO eliminacji odry i różyczki realizowanego w Polsce, są wykonywane bezpłatnie.
Skierowanie na badania może być wystawione przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną lub lekarza, na skierowaniu należy umieścić informację o podejrzeniu odry oraz dane identyfikujące chorego.
Instrukcja pobrania materiału klinicznego, formularze zleceń na badanie, inne szczegółowe informacje dotyczące wykonania badań w kierunku odry i różyczki w ramach programu WHO, są dostępna na stronie internetowej NIZP PZH - PIB .
W zakładce SERWISY TEMATYCZNE, w dziale PROGRAM WHO ELIMINACJI ODRY I RÓŻYCZKI (https://www.pzh.gov.pl/program-who-eliminacji-odry-rozyczki/) znajdują się wszystkie niezbędne informacje oraz pliki do pobrania, w tym:
- Informator „Eliminacja odry i różyczki – program WHO – realizacja w Polsce – zasady – instrukcje – 2018”
- Uaktualniony protokół przekazania próbek - Załącznik nr 1 – „Protokół przekazania-odbioru próbek materiału klinicznego do molekularnego badania w kierunku odry/różyczki”
- Wzór skierowania na badanie odry/różyczki w ramach programu WHO eliminacji odry/różyczki.
Gromadzone w Wojewódzkich Stacjach Sanitarno – Epidemiologicznych dane o liczbie zarejestrowanych i potwierdzonych laboratoryjnie przypadków odry są przekazywane do Zakładu Epidemiologii NIZP PZH - PIB i publikowane na stronie internetowej instytutu www.pzh.gov.pl (zakładki: Serwisy tematyczne →Meldunki epidemiologiczne →Epimeld).
Następnie ww. dane są przesyłane do TESSy (The European Surveillance System) oraz EMMO (European Monthly Measles Monitoring). Na podstawie tych informacji ECDC (European Centre for Disease Prevention and Control) opracowuje i udostępnia na stronie internetowej www.ecdc.gov raporty o sytuacji epidemiologicznej odry w krajach europejskich.
Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania zachorowaniu na odrę i różyczkę jest szczepienie.
Schemat szczepień przeciw odrze i różyczce obejmuje podanie 2 dawek szczepionki MMR przeciw odrze, śwince, różyczce.
W Polsce zgodnie z aktualnym Programem Szczepień Ochronnych:
- Pierwsza dawka szczepionki podawana jest w 13-15 m.ż.,
- Druga dawka szczepionki podawana jest w 6 r.ż.
Obowiązkowe szczepienie przeciw odrze wprowadzono w Polsce w 1975 r. (pojedyncza dawka szczepionki).
Od 1991 r. wprowadzono drugą dawkę szczepionki (tylko przeciw odrze) w ramach szczepień obowiązkowych.
Od 2004 r. szczepienia są realizowane preparatem skojarzonym: przeciw odrze, śwince, różyczce, podawanym w dwóch dawkach.
Obowiązkowe szczepienia przeciw różyczce w Polsce prowadzono w latach 1988-2003 u dziewczynek w 13 r.ż. (pojedyncza dawka szczepionki).
W 2004 roku wprowadzono powszechne szczepienia dzieci dwoma dawkami szczepionki MMR przeciw odrze, śwince i różyczce podawanej w 13-15 m.ż. oraz 10 r.ż.
W 2019 roku drugą dawkę szczepionki MMR przeniesiono z 10 r.ż. na 6 r.ż.