W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Standardy Ochrony Małoletnich

Standardy Ochrony Małoletnich są wyrazem naszej troski o uczniów Szkół Zespołu. Chcemy, by były one nie tylko najlepszym miejscem do nauki, ale również miejscem bezpiecznym i wspierającym rozwój osobisty. 
Ochrona powierzonych naszej opiece dzieci i młodzieży przed wszelkimi formami krzywdy wynika z przepisów prawa i podstawowych wartości moralnych. Znajomość i konsekwentne stosowanie Standardów jest obowiązkiem wszystkich pracowników i współpracowników Zespołu Szkół Muzycznych w Poznaniu.
Celem Standardów jest:

  • Uświadamianie wszystkich uczestników życia naszej Szkoły o działaniach mających na celu ochronę małoletnich przed krzywdzeniem.
  •  Określenie zakresu odpowiedzialności poszczególnych osób za bezpieczeństwo uczniów (zwłaszcza małoletnich) pod naszą opieką.
  • Wdrażanie działań edukacyjnych, profilaktycznych i interwencyjnych, aby zapewnić uczniom bezpieczeństwo.
  •  Określenie i podjęcie odpowiednich działań w przypadku podejrzenia krzywdzenia uczniów (zwłaszcza małoletnich) lub bezpośredniego zagrożenia ich bezpieczeństwa.

Wszyscy pracownicy Zespołu Szkół Muzycznych traktują uczniów z szacunkiem, kierują się ich dobrem i starają się uwzględniać ich potrzeby. Krzywdzeniem osób (zwłaszcza małoletnich) jest każde działanie lub zaniechanie, które narusza ich dobro. W szczególności formami krzywdzenia wymagającymi dodatkowej ochrony są przemoc fizyczna, psychiczna, wykorzystanie seksualne oraz zaniedbanie.
Osoba Godna Zaufania jest wyznaczona przez Dyrektora do przyjmowania zgłoszeń dotyczących naruszeń Standardów bezpośrednio od małoletnich, personelu i innych osób oraz do dalszego postępowania w tych sprawach. Gdy uczeń zgłosi coś niepokojącego, osoba ta będzie reagować i informować innych pracowników o  konieczności podjęcia dalszych działań.
Nasi pracownicy posiadają wiedzę i w trakcie swojej pracy zwracają uwagę na czynniki mogące zagrażać uczniom oraz na symptomy krzywdzenia ich. Znajomość i zrozumienie czynników oraz symptomów oraz umiejętne ich rozpoznawanie pomaga im w identyfikowaniu małoletnich bardziej narażonych na krzywdzenie, w planowaniu działań zapobiegawczych oraz przede wszystkim w przerywaniu krzywdzenia. 
    W przypadku, rozpoznania czynników ryzyka lub symptomów krzywdzenia małoletnich lub pełnoletnich uczniów, pracownicy podejmują kroki zabezpieczające dobro ucznia (zwłaszcza małoletniego) oraz realizują dalsze działania informacyjne.
    W przypadku sformułowania podejrzenia krzywdzenia dziecka, pracownicy będą działać wspólnie: reagować, zabezpieczać dobro małoletnich, wyjaśniać sytuacje oraz wdrażać dalsze kroki mające na celu natychmiastowe przerwanie krzywdzenia dziecka.
    W sytuacjach trudnych i nagłych każdy członek personelu podejmuje niezwłoczne działania doraźne mające na celu zabezpieczenie dobra i bezpieczeństwa małoletniego lub ucznia pełnoletniego.
W przypadku podejrzenia krzywdzenia ucznia tworzymy Plan Pomocy Małolet¬nie¬mu/-Ucznio¬¬wi pełnoletniemu, a gdy sytuacja dziecka lub nastolatka jest szczególnie skompliko-wana powołujemy Zespół Interwencyjny. Postępowanie jest prowadzone zgodnie z obo-wią¬zującymi przepisami prawa i  uwzględnia potrzeby małoletnich i ich rodziców. Przyjęliśmy również Zasady bezpiecznej relacji dorosłych z małoletnimi oraz Zasady bez¬piecz¬-nej relacji między małoletnimi.

  • Personel zobowiązany jest utrzymywać profesjonalne relacje z małoletnimi/uczniami pełnoletnimi, szanując ich godność i uwzględniając ich potrzeby.
  • Powstały także Zasady bezpiecznej rekrutacji pracowników oraz Procedury inter-wencji, ustalone w taki sposób, aby zapewnić skuteczną ochronę małoletnich.
  • Nasi pracownicy są zobowiązani do przestrzegania Zasad ochrony wizerunku mało-letnich oraz Zasad dostępu małoletnich do Internetu, aby zapewnić im bezpieczeństwo również w świecie cyfrowym.

Standardy są egzekwowane przez dyrektora, który jest odpowiedzialny za przygotowanie pracowników do przestrzegania Standardów. Wszyscy pracownicy są zobowiązani do znajo-mości Standardów i ich stosowania. Rodzice, małoletni i pełnoletni uczniowie są informowani o  Standardach i ich obowiązywaniu. 
 

Materiały

Standardy Ochrony Małoletnich w ZSM
Standardy​_Ochrony​_Małoletnich​_w​_ZSM.pdf 0.18MB
Zał. 1: Czynniki Ryzyka Krzywdzenia Małoletniego
Załącznik​_nr​_1​_Czynniki​_Ryzyka​_Krzywdzenia​_Małoletniego.pdf 0.17MB
Zał. 2: Symptomy krzywdzenia małoletniego
Załącznik​_nr​_2​_​_SYMPTOMY​_KRZYWDZENIA​_MAŁOLETNIEGO.pdf 0.10MB
Zał.3: Zasady bezpiecznej relacji personelu z małoletnim
Załącznik​_nr​_3​_​_ZASADY​_BEZPIECZNEJ​_RELACJI​_PERSONELU​_Z​_MAŁOLETNIM.pdf 0.13MB
Zał.4: Zasady bezpiecznej relacji pomiędzy małoletnimi
Załącznik​_nr​_4​_Zasady​_Bezpiecznej​_Relacji​_Pomiędzy​_Małoletnimi.pdf 0.10MB
Zał. 5: Karta interwencji
Załącznik​_nr​_5​_karta​_interwencji.pdf 0.11MB
Zał.6: Notatka służbowa
Załącznik​_nr​_6​_notatka​_służbowa.pdf 0.08MB
Zał.7: Wniosek o wgląd w sytuację małoletniego
Załącznik​_nr​_7​_​_Wniosek​_o​_wgląd​_w​_sytuację​_małoletniego.pdf 0.19MB
Zał.8: Zawiadomienie o możliwości o popełnienia przestępstwa
Załącznik​_nr​_8​_Zawiadomienie​_o​_możliwości​_popełnienia​_przestępstwa.pdf 0.15MB
Zał.9: Zasady ochrony wizerunku małoletniego
Załącznik​_nr​_9​_ZASADY​_OCHRONY​_WIZERUNKU​_MAŁOLETNIEGO.pdf 0.10MB
Zał.10: Pytania ankietowe
Załącznik​_nr​_10​_Pytania​_ankietowe.pdf 0.18MB
{"register":{"columns":[]}}