Polskie Rezydencje Królewskie
Rezydencje Królewskie: Zamek Królewski w Warszawie, Zamek Królewski na Wawelu, Muzeum Łazienki Królewskie, Muzeum Zamkowe w Malborku, Muzeum Okręgowe w Zamku Królewskim w Sandomierzu, Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce oraz Muzeum Narodowym w Lublinie podejmują wspólne projekty, aby promować siedziby polskich monarchów, zabytki i muzealne zbiory. Ideą towarzyszącą tym działaniom jest wykorzystanie potencjału polskiego dziedzictwa kulturowego, ze szczególnym uwzględnieniem jego roli w procesie rozwoju oraz edukacji dzieci i młodzieży.
Od 2012 roku Rezydencje prowadzą akcję Darmowy listopad w Rezydencjach Królewskich - nieodpłatnie udostępniając zamki i pałace zwiedzającym oraz organizując aktywności edukacyjne. Ilość osób uczestniczących w tej akcji potwierdziła założenia jej organizatorów, pokazując jak wielkie jest zainteresowanie polskim dziedzictwem narodowym. Budowanie marki Polskich Rezydencji Królewskich ma również na celu tworzenie platformy współpracy i wsparcia dla wszystkich Rezydencji, niezależnie od atrakcyjności ich lokalizacji oraz posiadanych zasobów. Synergia podejmowanych działań pozwala na wykorzystanie potencjałów każdej z Rezydencji, uzupełnienie ofert, a w przyszłości wspólna promocję również za granicą.
Mijający rok dostarczył nowe wyzwania i Darmowy Listopad zorganizowano w odsłonie online. Spacery wirtualne po muzeach, webinaria, historyczna debata, ponad 500 wirtualnych lekcji dla szkół, historia na wesoło dla dzieci to tylko kilka z wielu atrakcji, które zostały przygotowane na listopad przez najsłynniejsze muzea w Polsce. Z oferty tej skorzystało ponad 2 miliony odbiorców w sieci.
Bazując na owocnym doświadczeniu realizacji projektu Darmowy Listopad, na tegoroczną przerwę zimową, siedem Rezydencji Królewskich po raz pierwszy przygotowało wspólną akcję dla dzieci i młodzieży - Ferie po królewsku online. Codziennie, przez 14 dni, od 4 do 17 stycznia na stronach internetowych instytucji biorących udział w akcji oraz na ich profilach w mediach społecznościowych będą publikowane propozycje online dla dzieci i młodzieży. Wirtualne zwiedzanie, muzyczne warsztaty, bajki i legendy dla najmłodszych oraz atrakcyjne spotkania ze znanymi youtuberami to propozycje na najbliższe dwa tygodnie. Dodatkowo każda z Rezydencji przygotowała bogate programy własne do odbiorców w sieci.
W godzinach przedpołudniowych rezydencje zaproszą do zwiedzania zabytkowych sal i poznawania kolekcji podczas wirtualnych spacerów z Idą Nowakowską z cyklu Muzeum oczami dziecka, a Piotr Rubik zaprosi na warsztaty wokalne z serii Muzyczne spacery po Rezydencjach Królewskich.
Gościem specjalnym pierwszego odcinka muzycznej opowieści będzie Ala Tracz wraz z siostrą Aleksandrą. Na najmłodsze dzieci będą czekać baśnie i legendy. Ich wyobraźnię rozbudzi Joanna Moro i Agata Załęcka – dzięki lekturze Królewskich bajek. Atrakcją dla młodzieży będą z pewnością znani youtuberzy i influencerzy, którzy na swoich kanałach zaskoczą Zamkowymi trendami.
O każdej porze dnia uczestnicy akcji będą mieli możliwość goszczenia w innej Rezydencji! Śniadanie na Wawelu, popołudnie w Warszawie, a bajka na dobranoc z Malborka – takie rzeczy są możliwe tylko online! Warsztaty, webinaria, przedstawienia, filmy i konkursy z nagrodami, to tylko niektóre z atrakcji ofertowanych przez rezydencje w programach indywidualnych. Aktualne informacje znajdują się na stronach poszczególnych Rezydencji.
Zamek Królewski w Warszawie www.zamek-krolewski.pl
Zamek Królewski na Wawelu www.wawel.krakow.pl
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie www.wilanow-palac.pl
Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie www.lazienki-krolewskie.pl
Muzeum Zamkowe w Malborku www.zamek.malbork.pl
Muzeum Okręgowe w Zamku Królewskim w Sandomierzu www.zamek-sandomierz.pl
Muzeum Narodowym w Lublinie www.mnwl.pl
Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka www.muzeum.wieliczka.pl
Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: TVP ABC i Polskie Radio S.A.