W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Komunikaty

Zmiany w aplikacji IRZplus

26.08.2024 r.

Szanowni Państwo,

W związku z dalszą rozbudową systemu IRZplus została udostępniona nowa wersja aplikacji IRZplus.

Wdrożone zmiany obejmują:

  1. Udostępnienie funkcjonalności samodzielnego generowania wydruku Informacji o zwierzęciu przez posiadacza zwierząt. Szczegóły zostały opisane w instrukcji zamieszczonej na stronie internetowej ARiMR pod adresem: https://www.gov.pl/web/arimr/portal-irzplus;
  2. Zmodyfikowano sposób wyszukiwania zwierząt i zdarzeń poprzez ignorowanie tzw. białych znaków czyli z pominięciem spacji na początku i na końcu numeru identyfikacyjnego zwierzęcia oraz dokumentu;
  3. Dodano opcje automatycznego kopiowania danych z poszczególnych pól np. numer identyfikacyjny zwierzęcia, numer dokumentu, poprzez klikniecie w ikonę w postaci znaku karteczki.

Prosimy o zapoznanie się z Podręcznikiem Użytkownika aplikacji IRZplus pod adresem: https://www.gov.pl/web/arimr/portal-irzplus.

Zachęcamy Państwa do składania zgłoszeń zwierzęcych za pośrednictwem aplikacji IRZplus. 

 

 

Zmiany w aplikacji IRZplus

27.05.2024 r.

Szanowni Państwo,

W związku z dalszą rozbudową systemu IRZplus dostępna jest nowa wersja aplikacji IRZplus.

Wprowadzone zmiany obejmują gatunki zwierząt ewidencjonowane w aplikacji IRZplus i dotyczą poniższych obszarów:

  1. rozszerzono o nowe pola zakres przeglądu oraz eksportu do pliku CSV i PDF zdarzeń zwierzęcych;
  2. dokonano zmiany nazw dokumentów oraz pól zgłoszeń koniowatych;
  3. zmodyfikowano zakres pól zgłoszeń dotyczących zdarzeń zwierzęcych dla gatunków: świnie, znakowane indywidualnie oraz drobiu;
  4. zmodyfikowano zakres systemów utrzymywania zwierząt dla gatunków: bydło, owce, kozy, wielbłądowate, jeleniowate.

Szczegółowe informacje w zakresie dokonanych modyfikacji zawarte zostały w Podręczniku Użytkownika dostępnym na stronie ARiMR https://www.gov.pl/web/arimr/portal-irzplus .

Zachęcamy do zapoznania się z Podręcznikiem Użytkownika oraz do składania zgłoszeń zwierzęcych w formie elektronicznej.

Zmiany w zgłoszeniach koniowatych

26.02.2024 r

  • Umożliwienie posiadaczom/właścicielom koniowatych zgłaszania w aplikacji IRZplus koni do rejestru o typie zdarzenia: przemieszczenie z państwa UE, przemieszczenie z państwa niebędącego członkiem UE oraz urodzeń źrebiąt (dla których dokument identyfikacyjny wydany jest przez zagraniczny związek). Dalsze postępowanie dla tych zgłoszeń posiadacze/właściciele koniowatych powinni konsultować ze związkiem.
  • Wyłączenie na Zgłoszeniu koniowatego do rejestru typu zdarzenia przypisanie do działalności z poziomu posiadacza koniowatego z dniem 29 lutego 2024 r.
  • Posiadacze koniowatych, którzy nadal nie przypisali zwierząt do działalności, od dnia 1 marca 2024 r. będą mogli je zgłosić jedynie poprzez Zgłoszenie koniowatego do rejestru o typie zdarzenia ujawnienie, które tworzy zadanie do realizacji po stronie odpowiedniego związku hodowców koniowatych. W przypadku, jeśli koń nie został zgłoszony do bazy danych, a posiada dokument identyfikacyjny i numer koniowatego (UELN) – należy go wpisać w zgłoszeniu. Jest to istotne, z tego względu, że w zależności od sytuacji to do związku należy decyzja – po weryfikacji danych na zgłoszeniu, w tym również numeru UELN jeśli został podany – czy w danym przypadku wymagane jest potwierdzenie tożsamości koniowatego.

Komunikat dla posiadaczy zwierząt z gatunku wielbłądowate i jeleniowate

21.02.2024 r

Szanowni Państwo,

W przypadku, gdy zwierzę z gatunku wielbłądowate lub jeleniowate zostało oznakowane niezatwierdzonym przez Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa środkiem identyfikacji, taki środek musi zostać zastąpiony nowym, zatwierdzonym środkiem identyfikacji, a zwierzę z numerem przydzielonym przez ARiMR musi zostać zgłoszone do komputerowej bazy danych Zgłoszeniem urodzenia.

Nie oznacza to jednak konieczności fizycznego usunięcia ówcześnie zastosowanego środka identyfikacji (niezatwierdzonego przez Prezesa ARiMR), w szczególności transpondera elektronicznego, z ciała zwierzęcia lub dezaktywacji tego transpondera, a jedynie dodanie kolejnego transpondera, którego miejsce umieszczenia w ciele zwierzęcia powinno zostać wskazane w Zgłoszeniu urodzenia złożonym za pośrednictwem aplikacji IRZplus.

Numer identyfikacyjny zwierzęcia z gatunku wielbłądowate lub jeleniowate zakodowany w środku identyfikacji (wszczepianym transponderze), zakupionym przez posiadacza zwierzęcia od dostawcy, znajdującego się na liście dostawców prowadzonej przez Prezesa ARiMR, jest numerem przydzielonym temu posiadaczowi zwierzęcia w ramach puli numerów identyfikacyjnych i jest numerem referencyjnym, którym należy się posługiwać składając zgłoszenia do komputerowej bazy danych w przypadku zgłaszania m.in. urodzeń, przemieszczeń, padnięć.

Wydruk Informacji o DJP na potrzeby zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego

20.02.2024 r

Szanowni Państwo,

należy pamiętać, że Informacja o średniej rocznej liczbie DJP zwierząt / liczbie świń w gospodarstwie na potrzeby wniosku o zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej, przesłana w aplikacji IRZplus (w formie elektronicznej), podpisana podpisem elektronicznym służy do wykorzystania w formie elektronicznej (przekazania do gminy w formie elektronicznej).

W przypadku, gdy dokument ma zostać złożony do gminy w formie papierowej, dokonując samodzielnego jej wydruku, należy przed wydrukiem dokument zapisać na komputerze.

Po wydruku należy sprawdzić, czy wydrukowany dokument opatrzony jest podpisem z zielonym punktorem (v) czy żółtym znakiem zapytania (?).

W przypadku wydruku należy go dokonać z wykorzystaniem oprogramowania, które w miejscu podpisu kierownika BP wygeneruje zielony symbol poprawności podpisu (v), a nie żółty znak zapytania (?).

Dokument papierowy z żółtym znakiem zapytania może zostać odrzucony przez Gminę, jako niepodpisany przez kierownika BP ARiMR.

Wydawanie Informacji o DJP zwierząt, na potrzeby zwrotu podatku akcyzowego, dla gatunku KONIE.

15.02.2024 r

W nawiązaniu do komunikatu z dnia 26.01.2024 r., informujemy że od dnia 15.02.2024 r. zostaje wznowione wydawanie w Biurach Powiatowych ARiMR Informacji o liczbie DJP zwierząt w gospodarstwie na potrzeby wniosku o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej dla gatunku konie.

Wydawanie Informacji o DJP zwierząt, na potrzeby zwrotu podatku akcyzowego, dla gatunku KONIE

26.01.2024 r

Szanowni Państwo, 

W przypadku, gdy na papierowym Wniosku o wydanie informacji o średniej rocznej liczbie DJP zwierząt/ liczbie świń, na potrzeby wniosku o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolniczej (DJP3) składanym w BP ARiMR, wnioskodawca wskazał zwierzęta z gatunku konie oraz co najmniej jeden z gatunków bydło/ owce/ kozy/ świnie lub gdy wnioskodawca złoży w/w Wniosek przez aplikację IRZplus a posiadał w 2023 r. konie (oprócz zwierząt pozostałych gatunków) otrzyma dwa dokumenty:

  1. dla zwierząt z gatunków bydło/ owce/ kozy/ świnie:

Informację o liczbie DJP zwierząt / liczbie świń w gospodarstwie, na potrzeby wniosku o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej

  1. dla zwierząt z gatunku konie:

Informację o liczbie DJP koni w gospodarstwie na potrzeby wniosku o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej

Dokument wymieniony w pozycji 2 zostanie wydany w późniejszym terminie niż wymieniony w pozycji 1.

 

W przypadku, gdy wnioskodawca wnioskuje o wydanie Informacji o liczbie DJP zwierząt jedynie dla zwierząt z gatunku konie oraz jeśli w 2023 r. posiadał wyłącznie konie, otrzyma tylko jeden dokument:

Informację o liczbie DJP koni w gospodarstwie na potrzeby wniosku o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej.

Informacja dla posiadaczy drobiu

17.11.2023 r.

Szanowni Państwo,

W dniu 25 listopada 2023 r. wchodzi w życie Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 7 listopada 2023 r. (Dz. U. 2023, poz. 2450) zmieniające rozporządzenie w sprawie dokonywania zgłoszeń, składania wniosków lub przekazywania informacji do komputerowej bazy danych, zgodnie z którym w przypadku padnięcia albo śmierci ptaków w innych okolicznościach niż zabicie z nakazu powiatowego lekarza weterynarii oraz przekazania zwłok ptaków lub jaj wylęgowych do zakładu przetwórczego lub spalarni wymaganym staje się dołączenie do zgłoszenia kopii dokumentu handlowego, o którym mowa w art. 26d ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, lub innego dokumentu potwierdzającego przekazanie zwłok ptaków albo jaj wylęgowych podmiotowi innemu niż zakład przetwórczy lub spalarnia.

Zamawianie środków identyfikacji

20.09.2023 r.

Szanowni Państwo,

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa uprzejmie informuje, że poniższy problem został rozwiązany i przywrócono możliwość zamówienia środków identyfikacji wyłącznie poprzez wysłanie numeru dokumentu i kodu zabezpieczającego.

05.09.2023 r. 

Szanowni Państwo,

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa uprzejmie informuje, że z przyczyn technicznych nie ma możliwości zamówienia środków identyfikacji wyłącznie poprzez wysłanie numeru dokumentu i kodu zabezpieczającego.

Aby zamówić środki identyfikacji u dostawcy wpisanego na Listę dostawców należy wysłać do niego zamówienie (również za pośrednictwem maila) na rodzaj i liczbę środka identyfikacji (np. 2 zwykłe kolczyki, 1 zwykły kolczyk i 1 kolczyk elektroniczny) wraz z otrzymaną z Biura Powiatowego Odpowiedzią na Wniosek (dokument Odpowiedź na wniosek o przydzielenie puli numerów identyfikacyjnych lub Odpowiedź na wniosek o zezwolenie na zastąpienie środka identyfikacji duplikatem lub Odpowiedź na wniosek o zezwolenie na zastąpienie środka identyfikacji nowym środkiem identyfikacji).

Za niedogodności przepraszamy.

Uzupełnienie informacji „opis systemu utrzymywania bydła, owiec i kóz w siedzibie stada” oraz „opis modelu produkcji oraz systemu utrzymywania świń w siedzibie stada” w przypadku gatunku świnie

29.08.2023 r. 

Uzupełnienia informacji „opis systemu utrzymywania bydła, owiec i kóz w siedzibie stada” oraz w przypadku gatunku świnie – „opis modelu produkcji oraz systemu utrzymywania świń w siedzibie stada” w komputerowej bazie danych prowadzonej przez ARiMR można dokonać na dwa sposoby:

  1. przez aplikację IRZplus, składając dokument Zgłoszenie działalności z zaznaczonym celem: „zgłoszenia zmiana danych” (w Podręczniku użytkownika aplikacji IRZ plus dostępnym w witrynie ARiMR pod adresem: https://www.gov.pl/attachment/70fa499d-653b-448b-b0a2-62b9c98f1f98, w rozdziale 5.1.1. Zgłoszenie działalności, opisano sposób uzupełnienia informacji o systemie utrzymania bydła, owiec, kóz i świń);

lub

  1. przez złożenie w biurze powiatowym Agencji papierowego dokumentu Wniosek o nadanie numeru działalności – formularz udostępniony jest na stronie internetowej Agencji https://www.gov.pl/web/arimr/dokumenty-dotyczace-identyfikacji-i-rejestracji-zwierzat.

Pod ww. adresem zamieszczona jest także instrukcja wypełniania Wniosku o nadanie numeru działalności. Formularz papierowy może być złożony  przez posiadacza bydła, owcy, kozy lub świni będącego podmiotem prowadzącym działalność o typie siedziba stada, w której prowadzi się: chów, hodowlę lub wypas zwierząt oraz dokonuje się uboju zwierząt pochodzących z innych siedzib stad w celu produkcji mięsa na użytek własny.

Aktualizacja danych o działalności.

14.07.2023 r. 

Zgodnie z przepisem art. 64 ust 2 ustawy z dnia 4 listopada 2022 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt w terminie 12 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, tj. do 6 stycznia 2024 r. należy uzupełnić w aplikacji IRZplus w przypadku gatunku bydło, owce i kozy - „opis systemu utrzymywania bydła, owiec i kóz w siedzibie stada” oraz w przypadku gatunku świnie – „opis modelu produkcji oraz systemu utrzymywania świń w siedzibie stada”.

ARiMR przypomina, że w przypadku składania wniosku o przyznanie płatności w ramach Planu Strategicznego dla WPR 2023-2027 uzupełnienie powyższych danych jest warunkiem niezbędnym do przyznania płatności.

Nowe pliki XML

W związku ze zmianą zakresu informacji gromadzonych w komputerowej bazie danych, wynikającą z Rozporządzenia MRiRW z dnia 13 marca 2023 r. (Dz.U. z2023 poz. 495), wymagana jest aktualizacja zakresu informacyjnego dla następujących zgłoszeń dla gatunku świnie:

    ZPS - Zgłoszenie przemieszczenia świń;

    ZPZUS - Zgłoszenie padnięcia zabicia uboju świń;

    ZURS - Zgłoszenie uboju w rzeźni świń;

    ZUZS - Zgłoszenie unieszkodliwienia zwłok świń.

Aktualizacja obejmuje rozszerzenie zakresu danych importowanych w plików XML dla gatunku świnie – dodanie pola dotyczącego numeru zawartego w oznakowaniu świń.

Zaktualizowane pliki XML będą obsługiwane w aplikacji IRZplus od 26.04.2023 r.

Materiały

Opis struktury importowanych plików oraz ich przykłady
Opis​_struktury​_importowanych​_plików​_oraz​_ich​_przykłady.rar 0.08MB

Problemy z IRZplus - cd.

13.01.2023 r.

Aplikacja IRZplus jest nadal niestabilna.

Występują problemy, które uniemożliwiają prawidłowe działanie wszystkich funkcjonalności.
 

Trwają prace zmierzające do usunięcia nieprawidłowości.

O wdrożeniu poprawek poinformujemy w kolejnych komunikatach.

 

Za utrudnienia przepraszamy.

Problemy z IRZplus - cd.

11.01.2023 r.

W dniu dzisiejszym nadal występują problemy z aplikacja IRZplus.
Trwają prace zmierzające do usunięcia nieprawidłowości.

O wdrożeniu poprawek poinformujemy w kolejnych komunikatach.

Za utrudnienia przepraszamy.

Formy składania dokumentów IRZ

11.01.2023 r.

Posiadacze zwierząt mają następujące możliwości składania dokumentów do komputerowej bazy danych IRZ :

  1. za pomocą Aplikacji IRZplus zgodnie z art. 45 ustawy z dnia 4 listopada 2022 o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt  (Dz U. z 2022 r. poz. 2727). 
  2. za pomocą formularza udostępnionego na stronie internetowej Agencji dostępnych pod linkiem https://www.gov.pl/web/arimr/dokumenty-dotyczace-identyfikacji-i-rejestracji-zwierzat. Zgłoszenia na formularzach udostępnionych na stronie internetowej Agencji mogą składać: właściciele koniowatych oraz posiadacze bydła, owiec, kóz lub świń (zgodnie z art. 74 ustawy z dnia 4 listopada 2022 o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt do dnia 31 grudnia 2025 r. (Dz U. z 2022 r. poz. 2727);
  3. w sytuacjach wyjątkowych, niewynikających z przyczyn leżących po stronie odpowiednio dokonującego zgłoszenia, składającego wniosek lub przekazującego informację - za pomocą środków komunikacji elektronicznej (e-PUAP lub e-mail z dokumentem podpisywanym przez nadawcę podpisem elektronicznym) w sposób umożliwiający potwierdzenie tożsamości odpowiednio dokonującego zgłoszenia, składającego wniosek lub przekazującego informację oraz autentyczność tych zgłoszeń, wniosków i informacji. (zgodnie z art. 45 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 4 listopada 2022 o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt do dnia 31 grudnia 2025 r. (Dz U. z 2022 r. poz. 2727)

W informacji przekazywanej do ARiMR należy wpisać zakres danych zgłoszeń dotyczących zdarzeń zwierzęcych do komputerowej bazy danych, który określone są w Rozporządzeniu Ministra Rolnictwa I Rozwoju Wsi z dnia 23 grudnia 2022 r. w sprawie dokonywania zgłoszeń, składania wniosków lub przekazywania informacji do komputerowej bazy danych (Dz.U z 2023 r. poz. 29).

Lista adresów e-PUAP https://www.gov.pl/web/arimr/uslugi-arimr-na-e-puap

Lista adresów e-mail https://www.gov.pl/web/arimr/oddzialy-regionalne-i-biura-powiatowe

Problem w IRZplus - świnie

10.01.2023 r.

Uprzejmie informujemy, że w dniu dzisiejszym (10.01.2023) występują problemy w zakresie mikroserwisu dla zwierząt znakowanych grupowo (świń).

Trwają prace nad usunięciem awarii.

Problem z aplikacją IRZplus – cd.

09.01.2023 r.

Nadal trwają prace zmierzające do usunięcia problemów związanych z prawidłowym uruchomieniem aplikacji IRZplus.

Przewidywany termin wdrożenia poprawek to 10.01.2023 r.

Dalsze informacje przekażemy w kolejnym komunikacie.

Za utrudnienia przepraszamy.

Problem z aplikacją IRZplus

09.01.2023 r.

W dniu dzisiejszym wdrożono nową aplikację IRZplus.

Zidentyfikowano błędy uniemożliwiające prawidłowe działanie aplikacji. Trwają prace zmierzające do usunięcia problemów.

Poinformujemy o wdrożeniu poprawek w kolejnym komunikacie.

Za utrudnienia przepraszamy.

Nowa ustawa o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt

04.01.2023

Informujemy, że w dniu 6 stycznia 2023 wejdzie w życie ustawa z dnia 4 listopada 2022 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt, która w całości zastąpi ustawę z dnia 2 kwietnia 2004 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt.

Wprowadzenie nowej ustawy podyktowane jest dostosowaniem polskiego porządku prawnego do nowych przepisów Unii Europejskiej w tym zapewnienie jednolitego funkcjonowania systemu identyfikacji i rejestracji zwierząt jako istotnego ogniwa zwalczania chorób zakaźnych zwierząt.

Gromadzone w komputerowej bazie danych szczegółowe informacje dotyczących całego pogłowia utrzymywanych zwierząt najważniejszych gatunków zwierząt gospodarskich, będą wykorzystane w pracach nad poprawą warunków utrzymywania tych zwierząt w skali całego kraju i kształtowania polityki w zakresie produkcji zwierzęcej.

Nowości w ustawie:

  • Rejestr działalności – zastępujący dawniej siedziby stad.
  • Komputerowa baza danych prowadzona przez ARiMR została poszerzona o informacje dotyczące utrzymywanych nowych gatunków: koniowatych, wielbłądowatych, jeleniowatych oraz zakładów drobiu/jaj wylęgowych.
  • Przekazywanie zgłoszeń w formie elektronicznej jako podstawowy sposób składania zgłoszeń
  • Nowe środki identyfikacji
  • Zmiany w zgłoszeniach, m.in. zgłaszanie miejsc przebywania koniowatego.
  • Terminy na dokonanie zgłoszeń.
  • Formularze dotyczące składania zgłoszeń przez posiadaczy bydła, owiec, kóz, swiń oraz właścicieli koniowatych będą opublikowane na stronach ARiMR, do pobrania i samodzielnego wydruku co znaczy, że nie będą juz udostępnianie w Biurach Powiatowych ARiMR.

Nowa ustawa na nowo definiuje posiadacza zwierząt oraz siedzibę stada, w której utrzymywane są zwierzęta.  Wprowadzone zostało pojęcie „działalności”, w której dzisiejsza „siedziba stada” to jeden z typów rejestrowanej działalności, do której dołączają inne działalności, w tym wymagające nadania Weterynaryjnego Numeru Identyfikacyjnego (WNI). Należą do nich: zakłady drobiu, rzeźnie, zakłady przetwórcze lub spalarnie.

Dotychczasowy rejestr zwierząt gospodarskich oznakowanych i siedzib stad, prowadzony przez ARiMR, zawierający informacje dotyczące bydła, owiec, kóz i świń, zostanie przekształcony w komputerową bazę danych, która zostanie poszerzona o informacje dotyczące utrzymywanych nowych gatunków zwierząt: koniowatych, wielbłądowatych, jeleniowatych oraz zakładów drobiu.

Zaczęcamy do korzystania z aplikacji IRZplus, która zostanie udostępniona z dniem 9 stycznia 2023 roku.

Pozostałe informacje pojawią się na stronie ARIMR w zakładce Identyfikacja i Rejestracja Zwierząt po wejsciu w życie przedmiotowej ustawy.

Wyłączenie Portalu IRZplus - nowa aplikacja IRZplus

22.12.2022

W związku z wejściem od dnia 6 stycznia 2023 roku w życie przepisów ustawy z dnia 4 listopada 2022 roku o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa planuje zastąpienie dotychczasowej aplikacji Portal IRZplus nową aplikacją IRZplus.

Planowana jest przerwa techniczna w dostępnie do usługi składania zgłoszeń przez Internet w okresie 04-09.01.2023 roku na przeprowadzenie niezbędnych prac administracyjnych.

Portal IRZplus zostanie wyłączony 04.01.2023 r. o godzinie 08:00 a nowa aplikacja IRZplus zostanie uruchomiona 09.01.2023 r. o godzinie 06:00.

API – lepsza dostępność do Portalu IRZplus

16.08.2021

Wychodząc naprzeciw potrzebie ulepszenia dostępności Portalu IRZplus, zgłoszonej przez użytkowników aplikacji, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa udostępniła API  (ang: Application Programming Interface - Interfejs Programowania Aplikacji), który umożliwia korzystanie z funkcjonalności Portalu IRZplus bezpośrednio z systemu informatycznego do zarządzania stadem, z jakiego korzystają posiadacze zwierząt.

Dzięki takiemu rozwiązaniu, bez konieczności dodatkowego logowania do Portalu IRZplus, posiadacz zwierząt może składać wnioski i zgłoszenia dotyczące zdarzeń zwierzęcych, przeglądać dane siedzib stad, dane zwierząt oraz zdarzeń zwierzęcych z systemu informatycznego wykorzystywanego w gospodarstwie.

Udostępnienie API do Portalu IRZplus to również dobre rozwiązanie dla posiadaczy zwierząt którzy wykorzystują systemy informatyczne wspierające zarządzanie działalnością m. in. dla podmiotów zajmujących się ubojem zwierząt, wywozem zwierząt do innych krajów UE oraz utylizacją zwłok zwierzęcych.

API do Portalu IRZplus

Dokonywanie zgłoszeń przemieszczeń – formularze jednopodpisowe

15.12.2020

ARiMR wprowadziła zmiany w składaniu papierowych formularzy zgłoszeń zwierzęcych i jednocześnie zachęca posiadaczy zwierząt do korzystania z Portalu IRZplus.

Zgłoszeń przemieszczeń zwierząt gospodarskich oznakowanych należy dokonywać na formularzach jednopodpisowych (podpisanych przez nabywającego lub zbywającego).

W przypadku posiadania druków dwupodpisowych (na których jest możliwość złożenia podpisu zarówno przez nabywającego jak i przez zbywającego) można wykorzystać druk, ale wyłącznie  podpisany tylko przez jednego z posiadaczy – albo tylko przez nabywającego, albo tylko przez zbywającego.

Obowiązujące formularze papierowe dotyczące identyfikacji i rejestracji zwierząt dostępne są w biurach powiatowych, a wersja do samodzielnego wydruku dostępna jest w Dokumentach dotyczących Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt.

W związku z powyższym zachęcamy do korzystania z Portalu IRZplus, który umożliwia posiadaczom zwierząt gospodarskich oznakowanych dokonanie zgłoszeń zwierzęcych dla  własnej siedziby stada oraz przegląd informacji wprowadzonych bezpośrednio do systemu informatycznego ARiMR, w którym prowadzony jest rejestr zwierząt gospodarskich oznakowanych. Dzięki aplikacji można szybko i wygodnie wypełnić obowiązki ustawowe IRZ, bez konieczności wychodzenia z domu (przychodzenia do BP).

Informacje o sposobie i zasadach uzyskania dostępu do tej aplikacji oraz dotyczące dokonywania zgłoszeń za jej pośrednictwem dostępne są w Portalu IRZplus.

Materiały

Wzór poprawnie podpisanego zgłoszenia
Wzór​_poprawnie​_podpisanego​_zgłoszenia.pdf 0.42MB

Prośba o przesłanie potwierdzenia złożenia dokumentu w zakresie IRZ

19.03.2020

Szanowni Rolnicy,

Agencja informuje, że w przypadku dokumentów dotyczących identyfikacji i rejestracji zwierząt, potwierdzenie złożenia dokumentu wydawane jest na życzenie składającego dokument.

Jeśli wrzucają Państwo, dokumenty IRZ w formie papierowej, do wrzutni umieszczonej w biurze powiatowym i chcą otrzymać potwierdzenie złożenia dokumentu, to do złożonych zgłoszeń należy dołączyć formularz: Prośba o przesłanie potwierdzenia złożenia dokumentu w zakresie Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt. Wówczas potwierdzenie takie zostanie przesłane na wskazany adres poczty elektronicznej.

Materiały

Prośba o przesłanie potwierdzenia złożenia dokumentu w zakresie Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt
19​_03​_2020​_Prosba​_o​_przeslanie​_potwierdzenia​_zlozenia​_dokumentu​_IRZ.pdf 0.26MB

Praktyczne wskazówki dla rolników w przypadku konieczności uboju zwierząt gospodarskich kopytnych poza rzeźnią

18.02.2019

Komunikat skierowanych do rolników w sprawie uboju z konieczności zwierząt gospodarskich kopytnych poza rzeźnią.

Materiały

Praktyczne wskazówki dla rolników w przypadku konieczności uboju zwierząt gospodarskich kopytnych poza rzeźnią
31​_12​_2019​_Praktyczne​_wskazówki​_dla​_rolników​_ubój​_z​_konieczności.pdf 0.21MB
Ulotka ubój z konieczności zwierząt gospodarskich kopytnych poza rzeźnią
24​_01​_2022​_Ulotka​_ubój​_z​_konieczności​_zwierząt​_gospodarskich​_kopytnych​_poza​_rzeźnią.pdf 0.43MB
{"register":{"columns":[]}}