Obowiązki posiadacza zwierząt
Uzyskanie numeru producenta
Posiadacz zwierzęcia musi uzyskać w ARiMR numer identyfikacyjny, tzw. numer producenta, nadawany zgodnie z ustawą z dnia 18 grudnia 2003 r. o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności. Informacje o sposobie i zasadach wpisu podmiotów do ewidencji producentów dostępne są w Ewidencji Producentów.
Zgłoszenie działalności
W związku z nową ustawą o identyfikacji i rejestracji zwierząt została rozszerzona komputerowa baza danych prowadzona przez ARiMR o nowe rodzaje działalności.
Dzisiejsza nazwa „siedziba stada” to jeden z typów rejestrowanej działalności na podstawie nowych przepisów ustawy o IRZ.
Dokument, którym posiadacze zwierząt będą rejestrować działalność to Zgłoszenie działalności udostępnione w aplikacji IRZplus oraz na stronie ARiMR – do pobrania i złożenia w biurze powiatowym ARiMR w formie papierowej.
Typy działalności oraz ich rodzaje możliwe do zgłoszenia (podlegające zgłoszeniu) to:
- siedziba stada to miejsce, w którym:
- prowadzi się chów, hodowlę lub wypas zwierząt,
- prowadzi się miejsce gromadzenia zwierząt,
- organizuje się targi, wystawy, pokazy lub konkursy zwierząt,
- prowadzi się cyrk objazdowy,
- prowadzi się grupę tresowanych zwierząt,
- prowadzi się obrót zwierzętami, pośrednictwo w tym obrocie lub skup zwierząt,
- dokonuje się uboju zwierząt pochodzących z innych siedzib stada w celu produkcji mięsa na użytek własny,
- rzeźnia,
- zakład drobiu,
- zakład hodowli zarodowej
- zakład reprodukcyjny
- zakład hodowli kur niosek
- zakład wylęgu drobiu
- zakład odchowu drobiu
- zakład hodowli drobiu rzeźnego
- chów przydomowy
- inne
- zakład przetwórczy / spalarnia
Dla każdego rodzaju działalności będzie nadawany odrębny numer.
Zgłoszenia działalności można dokonać w formie elektronicznej za pośrednictwem aplikacji IRZplus lub za pośrednictwem formularza papierowego udostępnionego na stronie internetowej i w BP. Informacje o sposobie i zasadach uzyskania dostępu do tej aplikacji oraz dotyczące dokonywania zgłoszeń za jej pośrednictwem opisane są na stronie ARiMR w zakładce (aplikacja) IRZplus Obsługa zgłoszeń przez Internet.
W wyjątkowych sytuacjach wniosek można złożyć w biurze powiatowym właściwym dla adresu wskazanego w ewidencji producentów lub przekazać pocztą.
Należy pamiętać, że zgłoszenie działalności należy dokonać nie później niż w dniu wprowadzenia do niej pierwszego zwierzęcia gospodarskiego.
Podmioty, będące pod nadzorem Inspekcji Weterynaryjnej muszą posiadać nadany Weterynaryjny Numer Identyfikacyjny (WNI). Numer ten nadaje Inspekcja Weterynaryjna i o jego przyznanie należy zwrócić się do Powiatowego Lekarza Weterynarii. Numer WNI należy podać przy zgłaszaniu w ARiMR miejsca przebywania zwierząt.
Nowe wzory formularzy do zgłoszeń papierowych są zamieszczone do samodzielnego wydruku w Dokumentach dotyczących Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt.
Uzupełnienie informacji „opis systemu utrzymywania bydła, owiec i kóz w siedzibie stada” oraz „opis modelu produkcji oraz systemu utrzymywania świń w siedzibie stada” w przypadku gatunku świnie
Uzupełnienia informacji „opis systemu utrzymywania bydła, owiec i kóz w siedzibie stada” oraz w przypadku gatunku świnie – „opis modelu produkcji oraz systemu utrzymywania świń w siedzibie stada” w komputerowej bazie danych prowadzonej przez ARiMR można dokonać na dwa sposoby:
- przez aplikację IRZplus, składając dokument Zgłoszenie działalności z zaznaczonym celem: „zgłoszenia zmiana danych” (w Podręczniku użytkownika aplikacji IRZ plus dostępnym w witrynie ARiMR pod adresem: https://www.gov.pl/attachment/70fa499d-653b-448b-b0a2-62b9c98f1f98, w rozdziale 5.1.1. Zgłoszenie działalności, opisano sposób uzupełnienia informacji o systemie utrzymania bydła, owiec, kóz i świń);
lub
- przez złożenie w biurze powiatowym Agencji papierowego dokumentu Wniosek o nadanie numeru działalności – formularz udostępniony jest na stronie internetowej Agencji https://www.gov.pl/web/arimr/dokumenty-dotyczace-identyfikacji-i-rejestracji-zwierzat.
Pod ww. adresem zamieszczona jest także instrukcja wypełniania Wniosku o nadanie numeru działalności. Formularz papierowy może być złożony przez posiadacza bydła, owcy, kozy lub świni będącego podmiotem prowadzącym działalność o typie siedziba stada, w której prowadzi się: chów, hodowlę lub wypas zwierząt oraz dokonuje się uboju zwierząt pochodzących z innych siedzib stad w celu produkcji mięsa na użytek własny.
Oznakowanie zwierząt gospodarskich
Obowiązkiem posiadacza zwierząt wynikającym z zapisów ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt jest prawidłowe oznakowanie posiadanego bydła, owiec, kóz, świń, jeleniowatych, wielbłądowatych i koniowatych.
W zakresie stosowanych środków identyfikacji zwierząt nowa ustawa o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt dopuszcza stosowanie wszystkich sposobów identyfikacji określonych w obowiązujących przepisach Unii Europejskiej.
Wprowadza nowe metody identyfikacji zwierząt – dopuszczalne rodzaje identyfikatorów dla poszczególnych gatunków:
Bydło:
- zwykły kolczyk
- kolczyk elektroniczny
- kapsułka ceramiczna (bolus)
- wszczepiany transponder
Owce i kozy:
- zwykły kolczyk
- kolczyk elektroniczny
- zwykła lub elektroniczna opaska na pęcinę
- kapsułka ceramiczna (bolus)
- wszczepiany transponder
- tatuaż
Świnie:
- zwykły kolczyk
- kolczyk elektroniczny
- wszczepiany transponder
- tatuaż
Wielbłądowate:
- zwykły kolczyk
- wszczepiany transponder
Jeleniowate:
- zwykły kolczyk
- wszczepiany transponder
- tatuaż
Koniowate:
- wszczepiany transponder
- marker genetyczny (konie trakeńskie)
Informacje o obowiązującym w Polsce sposobie oznakowania bydła, owiec, kóz, świń, jeleniowatych, wielbłądowatych i koniowatych oraz wzory obowiązujących w Polsce środków identyfikacji dla zwierząt gospodarskich oznakowanych dostępne są w Aktach prawnych Przepisy krajowe.
Zwierzęta urodzone w siedzibie stada lub przybyłe spoza krajów Unii Europejskiej muszą zostać oznakowane środkami identyfikacji zgodnymi z obowiązującym w Polsce wzorem dla danego gatunku zwierząt (zgodnie z zasadami określonymi w Ustawie z dnia 4 listopada 2022r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt), numerem z puli przydzielonej danemu posiadaczowi.
Należy dodatkowo oznakować świnię numerem identyfikacyjnym zgodnym z numerem siedziby stada innej niż siedziba stada, w której się urodziła, a przebywa w niej dłużej niż 30 dni – niezwłocznie od stwierdzenia tej okoliczności, jednak nie później niż przed opuszczeniem przez tę świnię tej siedziby stada.
Na wniosek posiadacza bydła, owcy, kozy, wielbłądowatego lub jeleniowatego, kierownik biura powiatowego Agencji, zwany dalej „kierownikiem biura” przydziela pulę numerów identyfikacyjnych, którymi będą znakowane zwierzęta.
Kierownik biura przydziela pulę numerów identyfikacyjnych, którymi będą znakowane zwierzęta, w terminie 2 dni od dnia złożenia wniosku, a jeżeli objęta tym wnioskiem pula numerów identyfikacyjnych, którymi będą znakowane zwierzęta, znacznie przekracza liczbę zwierząt utrzymywanych przez posiadacza – wydaje decyzję o odmowie przydzielenia puli numerów identyfikacyjnych.
Posiadacz zwierząt z gatunku bydło, owce, kozy, jeleniowate lub wielbłądowate za pośrednictwem aplikacji IRZplus składa dla danego gatunku Wniosek o przydzielenie puli numerów identyfikacyjnych lub Wniosek o zezwolenie na zastąpienie środka identyfikacji.
Tylko posiadacz bydła, owcy lub kozy do 31 grudnia 2025 r., jeśli nie korzysta z aplikacji IRZplus, może złożyć powyższe wnioski w formie papierowej pobierając je ze strony internetowej ARiMR: Dokumenty dotyczące Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt.
Posiadacze wielbłądowatych i jeleniowatych od dnia 6 stycznia 2023 r. wszelkie zgłoszenia i wnioski składają tylko za pośrednictwem aplikacji IRZplus.
Posiadacz po złożeniu ww. Wniosków, w przypadku pozytywnego rozpatrzenia Wniosku, otrzyma z Biura Powiatowego: Odpowiedź na wniosek o przydzielenie puli numerów identyfikacyjnych lub Odpowiedź na wniosek o zezwolenie na zastąpienie środka identyfikacji duplikatem lub Odpowiedź na wniosek o zezwolenie na zastąpienie środka identyfikacji nowym środkiem identyfikacji. Natomiast w przypadku negatywnego rozparzenia: Decyzję o odmowie przydzielenia puli numerów identyfikacyjnych lub Decyzję o odmowie udzielenia zezwolenia na zastąpienie.
Sposób odbioru odpowiedzi wskazywany jest przez posiadacza na Wniosku, a możliwe sposoby to:
- osobiście,
- korespondencyjnie lub
- elektronicznie (ta opcja dostępna jest tylko dla użytkowników aplikacji IRZplus).
Posiadacz może wyrazić zgodę na udzielenie, dostawcy/dostawcom wpisanym na Listę dostawców prowadzoną przez ARiMR, dostępu do pobierania elektronicznych danych z Odpowiedzi na: Wniosek o przydzielenie puli numerów identyfikacyjnych i Wniosek o zezwolenie na zastąpienie środka identyfikacji.
Jeśli posiadacz jest użytkownikiem aplikacji IRZplus, to za jej pośrednictwem może udzielić takiej zgody. Natomiast, jeśli jeszcze nie korzysta z aplikacji IRZplus, to taką zgodę może wyrazić, składając do Biura Powiatowego Oświadczenie w formie papierowej (dotyczy tylko posiadaczy bydła, owiec i kóz). Wzór Oświadczenia jest dostępny w zakładce: Dokumenty dotyczące Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt
Po otrzymaniu dokumentu Odpowiedź na wniosek o przydzielenie puli numerów identyfikacyjnych lub Odpowiedź na wniosek o zezwolenie na zastąpienie środka identyfikacji duplikatem lub Odpowiedź na wniosek o zezwolenie na zastąpienie środka identyfikacji nowym środkiem identyfikacji posiadacz z listy prowadzonej przez ARiMR wybiera dostawcę, który ma wyprodukować i dostarczyć wskazany rodzaj środka identyfikacji (posiadacz może skontaktować się z dostawcą w celu ustalenia warunków realizacji zamówienia) i wysyła do niego zamówienie na rodzaj i liczbę środka identyfikacji (np. 2 zwykłe kolczyki, 1 zwykły kolczyk i 1 kolczyk elektroniczny) wraz z otrzymaną z Biura Powiatowego Odpowiedzią na Wniosek.
Jeśli posiadacz udzielił dostawcy zgody na pobieranie elektronicznych danych z Odpowiedzi na: Wniosek o przydzielenie puli numerów identyfikacyjnych i Wniosek o zezwolenie na zastąpienie środka identyfikacji to wystarczającym będzie wysłanie do tego dostawcy (w sposób określony przez danego dostawcę) zamówienia z numeru dokumentu i kodem zabezpieczającym, a w przypadku puli numerów dodatkowo wskazując rodzaj i liczbę środka identyfikacji (np. 2 zwykłe kolczyki, 1 zwykły kolczyk i 1 kolczyk elektroniczny).
Aktualna lista dostawców wraz z cennikami jest wywieszona w każdym Biurze Powiatowym ARiMR oraz jest zamieszczona na stronie internetowej Agencji (www.gov.pl/web/arimr).
Ważne! Agencja nie pośredniczy w zamawianiu środków identyfikacji między posiadaczem zwierząt a dostawcą. Zamówienie należy przesłać bezpośrednio do dostawcy wybranego z listy dostawców środków identyfikacji w sposób wskazany powyżej.
Posiadacz zamawia identyfikatory, zgłasza oznakowanie dla danego zwierzęcia i wskazuje użyty rodzaj identyfikatora oraz ewentualnie jego lokalizację (dla transpondera/ tatuażu).
Zwierzęta sprowadzone z krajów członkowskich zachowują swoje dotychczasowe oznakowanie.
Środki identyfikacji
Dostępność nowych środków identyfikacji jest zależna od dostępności zapewnionej przez dostawców.
Możliwe warianty oznakowania poszczególnych gatunków zostały przedstawione w poniższej tabeli:
Gatunek |
Możliwe do zastosowania środki identyfikacji i ich kombinacja |
Dodatkowa informacja |
|
wielbłądowate |
zwykły kolczyk |
zwykły kolczyk |
|
wszczepiany transponder |
x |
||
jeleniowate |
zwykły kolczyk |
zwykły kolczyk |
|
wszczepiany transponder |
x |
||
tatuaż |
x |
||
bydło: |
zwykły kolczyk |
zwykły kolczyk |
|
zwykły kolczyk |
kolczyk elektroniczny |
||
zwykły kolczyk |
kapsułka ceramiczna (bolus); |
||
zwykły kolczyk |
wszczepiany transponder |
||
bydło: |
x |
kapsułka ceramiczna (bolus) |
Wariant do zastosowania tylko za zgodą właściwego organu - dla zakładów odizolowanych oraz zakładów utrzymujących bydło dla celów kulturowych |
x |
wszczepiany transponder |
||
bydło: |
x |
alternatywny środek identyfikacji |
Wariant do zastosowania tylko za zgodą właściwego organu dla bydła ras utrzymywanych w celach tradycyjnych wydarzeń kulturalnych i sportowych |
x |
alternatywny środek identyfikacji |
||
owce |
zwykły kolczyk |
x |
Owce przeznaczone do rzeźni przed ukończeniem 12 miesiąca życia |
zwykła opaska na pęcinę na pęcinę |
x |
||
owce |
zwykły kolczyk |
kolczyk elektroniczny |
Owce przeznaczone na wywóz do UE. Oznakowanie dopuszczone także w obrocie krajowym |
zwykły kolczyk |
kapsułka ceramiczna (bolus) |
||
zwykły kolczyk |
wszczepiany transponder |
||
zwykły kolczyk |
elektroniczna opaska na pęcinę |
||
owce z małymi uszami |
zwykła opaska na pęcinę |
kolczyk elektroniczny |
|
zwykła opaska na pęcinę |
kapsułka ceramiczna (bolus); |
||
zwykła opaska na pęcinę |
wszczepiany transponder |
||
zwykła opaska na pęcinę |
elektroniczna opaska na pęcinę |
||
owce |
zwykły kolczyk |
zwykły kolczyk |
Wariant dla owiec dopuszczony tylko w obrocie krajowym/nie przemieszczane do innego państwa UE |
zwykły kolczyk |
zwykła opaska na pęcinę |
||
tatuaż |
kapsułka ceramiczna (bolus) |
||
zwykły kolczyk |
tatuaż |
||
owce |
zwykły kolczyk |
x |
Tylko dla owiec przemieszczanych prosto do rzeźni po poddaniu ich opasowi w innym zakładzie, które zostaną poddane ubojowi przed ukończeniem 12 m -ca życia, zastosowanie dopuszczone wyłącznie w obrocie krajowym |
zwykła opaska na pęcinę |
x |
||
owce |
kapsułka ceramiczna (bolus) |
x |
Wariant do zastosowanie tylko za zgodą PLW |
wszczepiany transponder |
x |
||
kozy |
zwykły kolczyk |
x |
Wariant dla kóz przeznaczonych do uboju w rzeźni przed ukończeniem 12 miesiąca życia |
zwykła opaska na pęcinę |
x |
||
kozy |
zwykły kolczyk |
kolczyk elektroniczny |
Kozy przeznaczone na wywóz do UE. Oznakowanie dopuszczone także w obrocie krajowym |
zwykły kolczyk |
kapsułka ceramiczna (bolus) |
||
zwykły kolczyk |
wszczepiany transponder |
||
zwykły kolczyk |
elektroniczna opaska na pęcinę |
||
zwykła opaska na pęcinę |
kolczyk elektroniczny |
||
kozy z małymi uszami |
zwykła opaska na pęcinę |
kapsułka ceramiczna (bolus) |
|
zwykła opaska na pęcinę |
wszczepiany transponder |
||
zwykła opaska na pęcinę |
opaska elektroniczna |
||
kozy |
zwykły kolczyk |
zwykły kolczyk |
Wariant dla kóz dopuszczony tylko w obrocie krajowym/nie przemieszczanych do innego państwa UE |
zwykły kolczyk |
zwykła opaska na pęcinę |
||
tatuaż |
kapsułka ceramiczna (bolus) |
||
zwykły kolczyk |
tatuaż |
||
Kozy |
x |
kolczyk elektroniczny |
Wariant dla kóz przemieszczanych z miejsca gromadzenia prosto do rzeźni lub do opasu. Zastosowanie dopuszczone wyłacznie w obrocie krajowym |
kozy |
zwykły kolczyk |
x |
Wariant dla kóz przemieszczanych prosto do rzeźni po poddaniu ich opasowi w innym zakładzie - ubite przed ukończeniem 12 m -ca życia. Zastosowanie dopuszczone wyłącznie w obrocie krajowym |
zwykła opaska na pęcinę |
x |
||
kozy |
kapsułka ceramiczna (bolus) |
x |
Wariant do zastosowanie tylko za zgodą PLW |
wszczepiany transponder |
x |
||
świnie |
zwykły kolczyk |
x |
|
wszczepiany transponder |
x |
||
tatuaż |
x |
||
kolczyk elektroniczny |
x |
||
lochy |
indywidualny kolczyk na uchu |
x |
Nr składa się z numeru producenta (9 cyfr) oraz kolejnego numeru lochy u danego producenta (6 cyfr). |
Zaopatrzenie bydła w paszport
Paszporty bydła są wydawane bezpłatnie posiadaczom jedynie dla zwierząt przemieszczanych do innych państw członkowskich UE w terminie 3 dni od dnia otrzymania informacji o zamiarze przemieszczenia bydła do innego państwa członkowskiego,
Bydło zaopatrzone w paszport lub jego duplikat na dotychczasowych zasadach uznaje się za zaopatrzone w paszport. Posiadacz bydła informuje kierownika biura o zamiarze przemieszczenia bydła do innego niż Rzeczpospolita Polska państwa członkowskiego w terminie 5 dni przed planowanym dniem przemieszczenia.
Kierownik biura wydaje bezpłatnie posiadaczowi bydła paszport bydła w terminie 3 dni od dnia otrzymania informacji o zamiarze przemieszczenia bydła do innego państwa członkowskiego.
Posiadacz bydła odbiera paszport bydła osobiście, chyba że złoży kierownikowi biura oświadczenie, w którym wyrazi zgodę na doręczenie mu paszportu bydła za pośrednictwem placówki pocztowej operatora wyznaczonego w rozumieniu art. 3 pkt 13 ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. – Prawo pocztowe (Dz. U. z 2022 r. poz. 896, 1933 i 2042) przesyłką poleconą za potwierdzeniem odbioru lub wyrazi zgodę na udostępnienie paszportu bydła w systemie teleinformatycznym Agencji, w którym jest prowadzona komputerowa baza danych.
Zaopatrzenie koniowatego w dokument identyfikacyjny
Po zgłoszeniu koniowatego do rejestru, Agencja przekazuje, wskazanemu na zgłoszeniu, związkowi hodowców koniowatych informację o zgłoszeniu do komputerowej bazy danych urodzenia koniowatego wraz z wnioskiem o wydanie unikalnego dożywotniego dokumentu identyfikacyjnego. Dalsze czynności związane z identyfikacją koniowatych i wydaniem dokumentu dokonywane są przez odpowiedni związek hodowców koniowatych/podmiot prowadzący księgi.
Podmioty utrzymujące koniowate, zapewniają, by zwierzętom tym zawsze towarzyszył ich unikalny dokument identyfikacyjny. (Art. 66 rozporządzenia delegowanego (UE) 2019/2035 ust. 1). Przy czym należy mieć na uwadze, że zgodnie z art. 3 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2021/963 - podmiot zajmujący się zwierzęciem koniowatym, który nie jest właścicielem ani jednym z właścicieli tego zwierzęcia, działa zgodnie z przepisami zawartymi w niniejszym rozporządzeniu, w imieniu właściciela lub przedstawiciela właścicieli zwierzęcia koniowatego i w porozumieniu z tym właścicielem lub przedstawicielem.
Właściciel koniowatego nie ma obowiązku przekazywania dokumentu identyfikacyjnego posiadaczowi (będącemu podmiotem, o którym mowa w art. 3 ust. 1 rozporządzenia 2021/963 ) pod warunkiem, że w razie potrzeby dostarczy go niezwłocznie do miejsca stacjonowania koniowatego. (Art. 66 rozporządzenia delegowanego (UE) 2019/2035 ust. 2, pkt a).
Wyłączenie koniowatego z łańcucha żywnościowego
W przypadku gdy koniowaty nie jest przeznaczony do uboju w celu spożycia przez ludzi (wyłączenie dożywotnie lub czasowe z łańcucha żywnościowego), posiadacz koniowatego składa unikalny dożywotni dokument identyfikacyjny koniowatego do Powiatowego Lekarza Weterynarii lub odpowiedniego związku hodowców koni w terminie maksymalnie 7 dni od daty dokonania wpisu przez Lekarza Weterynarii potwierdzającego wyłączenie koniowatego z łańcucha żywnościowego, w celu zgłoszenia do komputerowej bazy danych.
PLW zgłasza informację bezpośrednio do komputerowej bazy danych. Związek hodowców koni zgłasza tę informację w terminie 2 dni od dnia jej pozyskania, chyba że posiadacz koniowatego sam zgłosił do komputerowej bazy danych tę informację w terminie do 7 dni od daty dokonania wpisu informacji o wyłączeniu koniowatego z łańcucha żywnościowego w dokumencie identyfikacyjnym koniowatego.
Zgłaszanie zdarzeń dotyczących posiadanych zwierząt
Od wejścia w życie ustawy wszyscy, w tym działalności nadzorowane oraz posiadacze koniowatych mają obowiązek składania zgłoszeń elektronicznie za pomocą formularza udostępnionego na stronie internetowej Agencji, umożliwiającego wprowadzenie informacji do komputerowej bazy danych.
Przejdź do IRZplus:
W sytuacjach wyjątkowych, niewynikających z przyczyn leżących po stronie dokonującego zgłoszenia, składającego wniosek lub przekazującego informację dokonuje się, składa lub przekazuje w postaci elektronicznej za pomocą środków komunikacji elektronicznej w sposób umożliwiający potwierdzenie tożsamości odpowiednio dokonującego zgłoszenia, składającego wniosek lub przekazującego informację oraz autentyczność tych zgłoszeń, wniosków i informacji (np. ePUAP).
Składanie zgłoszeń dotyczących zdarzeń zwierzęcych w formie papierowej będzie dostępne wyłącznie dla posiadaczy bydła, owiec, kóz oraz świń prowadzących chów, hodowlę lub wypas zwierząt oraz dokonujących uboju zwierząt pochodzących z innych siedzib stad w celu produkcji mięsa na użytek własny i tylko w okresie przejściowym do 31.12.2025r. Opcja skladanie zdarzeń w formie papierowej jest także dostępna dla właścicieli koniowatych.
Zgłaszanie zdarzeń dotyczących zwierząt wyłącznie w formie elektronicznej to kolejny krok zmierzający do ograniczenia stosowania papierowej dokumentacji przy prowadzeniu działalności rolniczej.
Skutkiem wprowadzenia obowiązku dokonywania przez posiadaczy zwierząt zgłoszeń do komputerowej bazy danych drogą elektroniczną będzie:
- brak kosztów związanych z dojazdem do biura powiatowego ARiMR w celu dokonania zgłoszenia do komputerowej bazy danych;
- brak kosztów związanych z opłatami pocztowymi, w przypadku dokonania zgłoszenia w formie papierowej za pośrednictwem poczty;
- zmniejszenie czasochłonności i kosztów związanych z wyjaśnieniami prowadzonymi przez biura powiatowe ARiMR, w przypadku niespójności danych w komputerowej bazie danych – możliwość elektronicznej wymiany informacji z posiadaczem zwierząt.
Wszyscy posiadacze zwierząt - niezależnie od ich liczby, gatunku i przeznaczenia - mają obowiązek zgłaszania do ARiMR zdarzeń dotyczących posiadanych zwierząt:
- zgłoszenie zwierzęcia do rejestru (w przypadku urodzenia zwierzęcia - po jego oznakowaniu, zarejestrowanie każdego przywiezionego zwierzęcia - niezależnie czy zostało przywiezione z państwa członkowskiego UE, czy spoza wspólnoty krajów UE),
- przemieszczenie: opuszczenie siedziby stada (sprzedaż, padnięcie, zabicie, wywóz do innego kraju, zaginięcie) oraz przybycie (kupno, sprzedaż, przywóz z innego kraju),
- ubój.
Zgłoszenia do komputerowej bazy danych informacji o zdarzeniach dotyczących zwierząt, których obowiązek zgłoszenia do komputerowej bazy danych wynika z przepisów ustawy, dokonuje się w terminie 7 dni od dnia wystąpienia danego zdarzenia, chyba że przepisy wymienione w ustawie lub przepisy odrębne stanowią inaczej. W przypadku urodzenia świń termin wynosi 37 dni.
Zgłoszeń dokonuje się za pośrednictwem aplikacji IRZplus lub w formie papierowej.
Formularze do zgłaszania zdarzeń są zamieszczone na stronie ARIMR pod adresem www.arimr.gov.pl Identyfikacja i Rejestracja Zwierząt.
Terminy na dokonanie zgłoszeń zdarzeń dotyczących zwierząt
Posiadacze zwierząt mają obowiązek zgłaszania zdarzeń dotyczących zwierząt w terminach określonych w ustawie o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt.
Bydło
- oznakowanie urodzonego zwierzęcia - do 7 dni od dnia urodzenia,
- zgłoszenie oznakowania urodzonego zwierzęcia - do 7 dni od dnia urodzenia,
- oznakowanie i zgłoszenie oznakowania zwierzęcia przywiezionego spoza kraju UE – do 7 dni od przeprowadzenia weterynaryjnej kontroli granicznej,
- przybycie do siedziby stada (np. kupno, wwóz z krajów UE) – do 7 dni od przybycia,
- opuszczenie siedziby stada (np. sprzedaż padnięcie, zabicie, ubój, wywóz do kraju UE, wywóz do kraju trzeciego) - do 7 dni od zdarzenia.
Owce oraz kozy
- oznakowanie i zgłoszenie urodzonego zwierzęcia - do 180 dni od dnia urodzenia, ale zawsze przed opuszczeniem siedziby stada,
- w przypadku owcy pochodzącej od owcy objętej wnioskiem o przyznanie pomocy finansowej w ramach działania, o którym mowa w art. 3 ust. 1 pkt 12a ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 (Dz. U. z 2022 r. poz. 1234 i 1270) – przed opuszczeniem przez nią siedziby stada, w której się urodziła, nie później niż 30 dni od dnia jej urodzenia
- w przypadku owcy pochodzącej od owcy objętej po dniu urodzenia tej owcy wnioskiem o przyznanie pomocy finansowej w ramach działania, o którym mowa w art. 3 ust. 1 pkt 12a ustawy o PROW 2014–2020, na potrzeby realizacji tego działania - w terminie 30 dni od dnia objęcia owcy, od której ona pochodzi, wnioskiem o przyznanie pomocy finansowej w ramach działania, o którym mowa w art. 3 ust. 1 pkt 12a ustawy o PROW 2014–2020, z tym że oznakowanie i zgłoszenie tej owcy nie może nastąpić później niż 180 dni od dnia urodzenia owcy, której dotyczy zgłoszenie, lub przed opuszczeniem przez tę owcę siedziby stada, w której się urodziła.
- oznakowanie i zgłoszenie oznakowania zwierzęcia przywiezionego spoza kraju UE – do 7 dni od przeprowadzenia weterynaryjnej kontroli granicznej,
- przybycie do siedziby stada (np. kupno, wwóz z krajów UE) – do 7 dni od przybycia,
- opuszczenie siedziby stada (np. sprzedaż, padnięcie, zabicie, ubój, wywóz do kraju UE, wywóz do kraju trzeciego) - do 7 dni od zdarzenia,
Świnie
- oznakowanie i zgłoszenie urodzonego zwierzęcia - do 37 dni od dnia urodzenia (ale zawsze przed opuszczeniem siedziby stada),
- przybycie i opuszczenie siedziby stada (zmiana stanu stada świń) - do 7 dni od zdarzenia,
- oznakowanie świni numerem identyfikacyjnym zgodnym z numerem siedziby stada, w której świnia przebywa w przypadku utraty przez świnię kolczyka lub uszkodzenia go w sposób uniemożliwiający identyfikację zwierzęcia - niezwłocznie od stwierdzenia tej okoliczności,
- oznakowanie lochy indywidualnym numerem identyfikacyjnym lochy – w terminie 7 dni od dnia oznakowania (dotyczy tylko loch deklarowanych do ubiegania się o środki finansowe w ramach programu „Dobrostan zwierząt”).
Podmiot prowadzący zakład przetwórczy lub spalarnię zgłasza unieszkodliwienie zwłok zwierzęcia gospodarskiego niezależnie od gatunku w terminie 7 dni od zdarzenia.
Uwaga dla posiadaczy świń: w przypadku zagrożenia wystąpienia lub wystąpienia choroby zakaźnej zwierząt podlegającej obowiązkowi zwalczania i określenia obszaru zapowietrzonego, zagrożonego lub innego obszaru podlegającego ograniczeniom, ustanowionego zgodnie z przepisami o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt istnieje obowiązek zgłaszania w terminie do 2 dni następujących zdarzeń:
- zwiększenie liczebności stada,
- zmniejszenie liczebności stada,
- oznakowanie – z wyjątkiem nowo urodzonych świń,
- ubój, padnięcie, zabicie,
- oznakowanie lochy indywidualnym numerem identyfikacyjnym lochy.
Jeleniowate/Wielbłądowate
Posiadacze zwierząt są obowiązani do wystąpienia o nadanie numeru producenta oraz do zarejestrowania siedziby stada jeleniowatych i wielbłądowatych nie później niż 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, oraz również od tej daty 18 miesięcy na oznakowanie i zgłoszenie zwierząt.
Termin na dokonywanie zgłoszeń dotyczących urodzenia i oznakowania zwierząt z gatunku wielbłądowate/ jeleniowate to 9 miesięcy (oznakowanie po urodzeniu, jednak nie później niż przed opuszczeniem siedziby stada, w której się urodziły).
Zgłoszenie faktu oznakowania zwierząt składane jest poprzez:
- Zgłoszenie wwozu z zaznaczonym typem zdarzenia - „przemieszczenie z państwa niebędącego członkiem UE” (dla zwierząt pochodzących spoza UE) albo „przemieszczenie z państwa UE” (dla zwierząt pochodzących z krajów UE) lub
- Zgłoszenie urodzenia wskazując jako typ zdarzenia – „oznakowanie zwierzęcia urodzonego” lub „pierwsza rejestracja”
- pierwsza rejestracja – dla zwierząt starszych niż 9 miesięcy jeszcze niezaewidencjonowanych w systemie prowadzonym przez ARiMR urodzonych w innej siedzibie stada niż dokonująca zgłoszenia lub urodzonych w danej siedzibie stada, dla których nie można wskazać wszystkich wymaganych danych;
- oznakowanie zwierzęcia urodzonego – dla zwierząt urodzonych w danej siedzibie stada, nie starszych niż 9 miesięcy, dla których można wskazać wszystkie wymagane zgłoszeniem dane.
Koniowate
Ustawa wprowadza elektroniczny sposób dokonywania zgłoszeń do komputerowej bazy danych:
- posiadacze koniowatych od dnia wejścia w życie ustawy mają obowiązek składania zgłoszeń urodzeń przemieszczeń koniowatych za pośrednictwem Internetu,
- właściciele koniowatych mogą do końca roku 2025 składać zgłoszenia koniowatych do rejestru oraz inne zgłoszenia zdarzeń w formie papierowej. Formularze zgłoszeń dostępne są na stronie ARiMR do pobrania i wydruku.
Posiadacz koniowatego może dokonać zgłoszenia do komputerowej bazy danych informacji o zdarzeniach dotyczących koniowatych za pośrednictwem związku hodowców koniowatych, z tym że w takim przypadku do zgłoszenia do komputerowej bazy danych ten posiadacz dołącza kopię oświadczenia o skorzystaniu z pośrednictwa tego związku.
Posiadacze zwierząt koniowatych dotychczas nieewidencjonowanych przez Agencję są obowiązani – oprócz wystąpienia o nadanie statusu producenta (o ile do tej pory nie był ewidencjonowany przez ARIMR jako beneficjent programów pomocowych udzielanych przez ARIMR, czy posiadacz zwierząt innych gatunków) – do zarejestrowania siedziby stada koniowatych nie później niż w dniu wprowadzenia do niej pierwszego zwierzęcia oraz zgłoszenia zwierząt do komputerowej bazy danych.
Z dniem 29 lutego 2024 roku, wyłączony został typ zdarzenia przypisanie do działalności na zgłoszeniu koniowatego do rejestru.
Posiadacze koniowatych, którzy nadal nie przypisali zwierząt do działalności, od dnia 1 marca 2024 r. będą mogli je zgłosić jedynie poprzez Zgłoszenie koniowatego do rejestru o typie zdarzenia ujawnienie, które tworzy zadanie do realizacji po stronie odpowiedniego związku hodowców koniowatych.
W przypadku, jeśli koń nie został zgłoszony do bazy danych, a posiada dokument identyfikacyjny i numer koniowatego (UELN) – należy go wpisać w zgłoszeniu. Jest to istotne, z tego względu, że w zależności od sytuacji to do związku należy decyzja – po weryfikacji danych na zgłoszeniu, w tym również numeru UELN jeśli został podany – czy w danym przypadku wymagane jest potwierdzenie tożsamości koniowatego.
Zgłoszenie koniowatego do rejestru następuje w terminie 3 miesięcy od dnia urodzenia a identyfikacja w terminie 12 miesięcy (przed opuszczeniem siedziby na okres powyżej 30 dni), z tym że termin ten nie ma zastosowania w przypadku koniowatego w parku narodowym / krajobrazowym).
Terminy dla zgłoszeń:
- nie później niż 150 dni przed planowanym dniem opuszczenia przez koniowatego obszaru parku (narodowego/ krajobrazowego) – zgłasza dyrektor parku w przypadku koniowatego, żyjącego w parkach narodowych lub krajobrazowych;
- w przypadku koniowatego urodzonego na terytorium Polski, dla którego unikalny dożywotni dokument identyfikacyjny wydał związek hodowców koniowatych działający na terytorium innego niż Polska państwa członkowskiego, właściciel albo posiadacz koniowatego, w terminie 7 dni od dnia doręczenia unikalnego dożywotniego dokumentu identyfikacyjnego, przekazuje go związkowi hodowców koniowatych, w celu sprawdzenia tożsamości koniowatego oraz niezwłocznego zgłoszenia informacji o unikalnym dożywotnim dokumencie identyfikacyjnym do komputerowej bazy danych.
- do 7 dni od zdarzenia - na zgłoszenie przemieszczenia (kupno lub sprzedaż), padnięcie, zabicie oraz ubój koniowatego.
Zgłoszenie przemieszczenia koniowatego należy zgłosić, jeśli koniowaty opuszcza siedzibę stada, na okres powyżej 30 dni.
Zgodnie z art. 64 lit. c rozporządzenia 2019/2035 w przypadku każdego zwierzęcia koniowatego utrzymywanego w zakładzie przez okres przekraczający 30 dni rejestruje się niepowtarzalny kod;
jednak z wyłączeniem poniższych przypadków:
(i) w przypadku koniowatych uczestniczących w konkursach, wyścigach, pokazach, treningach i zrywce przez okres nieprzekraczający 90 dni;
(ii) w przypadku samców koniowatych do celów hodowli utrzymywanych w sezonie rozpłodowym;
(iii) w przypadku samic koniowatych do celów hodowli utrzymywanych przez okres nieprzekraczający 90 dni.
Jednocześnie należy zaznaczyć, iż przemieszczać można wyłącznie zidentyfikowane koniowate, z wyjątkiem sytuacji opisanych w art. 21 ust. 1 rozporządzenia wykonawczego komisji (UE) 2021/963, w których zwierzęta:
- są nieodsadzonymi zwierzętami koniowatymi towarzyszącymi swojej matce lub klaczy matce zastępczej;
- są przemieszczane lub transportowane w sytuacji nadzwyczajnej związanej z samym zwierzęciem lub z zakładem, w którym są utrzymywane;
- przemieszczane są do rzeźni, na zasadzie odstępstwa udzielonego przez właściwy organ;
- gdy zwierzę koniowate należy do populacji koniowatych żyjących w półdzikich warunkach i gdy zastosowanie mają warunki określone w art. 60 rozporządzenia delegowanego (UE) 2019/2035.
W przypadku przemieszczenia na terytorium Polski koniowatego, dla którego unikalny dożywotni dokument identyfikacyjny został wydany przez związek hodowców koniowatych działający na terytorium innego niż Rzeczpospolita Polska państwa członkowskiego, właściciel albo posiadacz koniowatego, przekazuje w terminie 7 dni od dnia przemieszczenia koniowatego związkowi hodowców koniowatych unikalny dożywotni dokument identyfikacyjny w celu sprawdzenia tożsamości koniowatego oraz niezwłocznego zgłoszenia informacji o unikalnym dożywotnim dokumencie identyfikacyjnym do komputerowej bazy danych.
Ważne!
Umożliwiono posiadaczom/właścicielom koniowatych zgłaszanie w aplikacji IRZplus koni do rejestru o typie zdarzenia: przemieszczenie z państwa UE, przemieszczenie z państwa niebędącego członkiem UE. Dalsze postępowanie dla tych zgłoszeń posiadacze/właściciele koniowatych powinni konsultować ze związkiem.
Do wniosku o wydanie unikalnego dożywotniego dokumentu identyfikacyjnego lub zarejestrowanie istniejącego dokumentu identyfikacyjnego dołącza się tłumaczenie na język polski dokumentów towarzyszących koniowatemu wydanych w państwie trzecim, dokonane przez tłumacza przysięgłego.
- do 7 dni należy zgłosić zmianę właściciela koniowatego (do związku hodowców koniowatych).
W przypadku zmiany właściciela koniowatego:
1) unikalny dożywotni dokument identyfikacyjny jest przekazywany nowemu właścicielowi koniowatego wraz z przeniesieniem posiadania koniowatego;
2) nowy właściciel koniowatego:
a) przedstawia unikalny dożywotni dokument identyfikacyjny związkowi hodowców koniowatych, który go wydał, a ten związek dokonuje w dokumencie zmiany wpisu dotyczącego właściciela koniowatego,
b) przedstawia umowę, na podstawie której zostało przeniesione prawo własności koniowatego, albo składa pisemne oświadczenie o nabyciu koniowatego, które zawiera imię i nazwisko, miejsce zamieszkania i adres albo nazwę, siedzibę i adres poprzedniego właściciela koniowatego
– w terminie 7 dni od dnia dokonania zmiany właściciela koniowatego;
Prowadzenie Księgi Rejestracji
Posiadacze bydła , posiadacze owiec i kóz,, a także posiadacz świń z wyjątkiem podmiotów prowadzących działalność o typie: rzeźnia, miejsce gromadzenia zwierząt, targ, wystawa, pokaz, konkurs zwierząt – obowiązani są prowadzić księgi rejestracji, w których umieszcza się m.in. numer siedziby stada oraz liczbę zwierząt gospodarskich.
Posiadacz bydła, owiec, kóz oraz świń ma obowiązek prowadzenia Księgi rejestracji w formie książkowej lub elektronicznej odrębnie dla każdego stada i poszczególnych gatunków zwierząt.
Wpisu do księgi rejestracji, dokonuje się bezpośrednio po zaistnieniu zdarzenia objętego obowiązkiem wpisu, nie później jednak niż w terminie 7 dni. Dane zwierzęcia, zawarte w księdze rejestracji lub wydrukach, przechowuje się przez okres, co najmniej 3 lat od dnia ubycia tego zwierzęcia ze stada. Wpisy w księdze rejestracji są dokonywane w języku polskim, w sposób czytelny i trwały. Wszelkich zmian wpisów w księdze rejestracji dokonuje się w sposób umożliwiający odczytanie zmienianego wpisu.
Jeżeli posiadacz zwierzęcia uzyskał dostęp do systemu teleinformatycznego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (aplikacja IRZplus) i wyłącznie za jego pośrednictwem dokonuje zgłoszeń zdarzeń wynikających z przepisów ustawy z dnia 4 listopada 2022 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt - zwolniony jest z prowadzenia księgi rejestracji w formie papierowej. W takim przypadku uważa się, że księga rejestracji prowadzona jest w formie elektronicznej.
Posiadacz zwierzęcia, który nie zdecyduje się na wyłączne korzystanie z aplikacji IRZplus, prowadzi w siedzibie stada księgę rejestracji w formie papierowej (na dotychczasowych zasadach do dnia rozpoczęcia zgłaszania do komputerowej bazy danych zdarzeń dotyczących zwierząt, jednak nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2025r.).
Podmioty prowadzące targi, wystawy, pokazy lub konkursy zwierząt oraz miejsca gromadzenia zwierząt obowiązane są do prowadzenia ewidencji zwierząt wprowadzonych na targ, wystawę, pokaz, konkurs zwierząt oraz miejsca gromadzenia.
Sporządzanie spisów zwierząt
Jednym z obowiązków posiadacza zwierząt z gatunku świnie jest sporządzanie spisu zwierząt znajdujących się w jego siedzibie stada
Spisu świń dokonuje się co najmniej raz na sześć miesięcy – jednak nie później niż w dniu 30 czerwca oraz w dniu 31 grudnia danego roku podając liczbę świń oznakowanych, w tym indywidualne numery identyfikacyjne loch oraz liczbę świń nieoznakowanych do 37 dnia życia. Ustaloną liczbę świń umieszcza się w księdze rejestracji stada oraz przekazuje kierownikowi biura powiatowego ARiMR w terminie 7 dni od dnia sporządzenia spisu.
Spis świń można złożyć w formie elektronicznej za pośrednictwem aplikacji IRZplus - i ARiMR rekomenduje taki sposób składania spisu. Posiadacze składający spis w takiej formie są zwolnieni z obowiązku prowadzenia księgi w postaci papierowej.
W wyjątkowych sytuacjach spis można złożyć w formie papierowej w biurze powiatowym właściwym dla adresu wskazanego w ewidencji producentów lub przekazać pocztą. Formularze papierowe dostępne są wyłącznie w wersji do samodzielnego wydruku w Dokumentach dotyczących Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt.
Znakowanie świń kolczykiem z indywidualnym numerem identyfikacyjnym lochy
Od dnia 1 lutego 2020 r. wprowadzono program „Dobrostan zwierząt”, który uprawnia do uzyskania dodatkowych dopłat po spełnieniu określonych wymagań. Jedną z części programu jest dobrostan loch - którego podstawą jest dodatkowe oznakowanie lochy zgłoszonej do programu. Dodatkowe oznakowanie to kolczyk z indywidualnym numerem identyfikacyjnym lochy, którego numer należy zgłosić kierownikowi biura powiatowego ARiMR, składając Zgłoszenie dodatkowego oznakowania lochy.
Uczestniczący w ww. programie posiadacz lochy oznakowanej kolczykiem z indywidualnym numerem identyfikacyjnym lochy musi – poza podaniem numeru świni – podawać na zgłoszeniach składanych do biura powiatowego ARiMR również indywidualny numer identyfikacyjny lochy.
Oznakowanie lochy kolczykiem z indywidualnym numerem identyfikacyjnym jest oznakowaniem dodatkowym, niepowtarzalnym. Składa się z numeru producenta (9 cyfr) oraz kolejnego numeru lochy danego producenta (6 cyfr).
Sposób oznakowania i wzór kolczyka z indywidualnym numerem identyfikacyjnym lochy określa rozporządzenie Ministra i Rozwoju Wsi z dnia 9 marca 2023 r. w sprawie sposobu oznakowania loch kolczykami zawierającymi indywidualne numery identyfikacyjne loch (Dz.U. z 2023 r., poz. 567). Wzór kolczyka dostępny jest w Aktach prawnych Przepisy krajowe.
Kolczyk z indywidualnym numerem identyfikacyjnym lochy jest niebieskiego koloru i składa się z dwóch części:
- części żeńskiej – zakładanej po wewnętrznej stronie małżowiny usznej,
- części męskiej – zakładanej po zewnętrznej stronie małżowiny usznej.
Kolczyk zakłada się losze na małżowinę uszną (lewą lub prawą) w sposób pozwalający na łatwe odczytanie numeru umieszczonego na kolczyku.
Indywidualny numer identyfikacyjny lochy jest numerem nadawanym przez posiadacza i jest to kolejny numer lochy w danej siedzibie stada.
Zamówienie kolczyków z indywidualnym numerem identyfikacyjnym lochy posiadacz zwierząt składa bezpośrednio u dostawcy kolczyków – tak jak w przypadku kolczyków do znakowania świń (pomarańczowe kolczyki) – tj. nie wnioskuje w biurze powiatowym ARiMR o przydzielenie puli numerów dla świń. Agencja nie bierze udziału w przydzielaniu numerów i nie pośredniczy w zamawianiu kolczyków dla świń i dla loch.
Oznakowanie lochy kolczykiem z indywidualnym numerem identyfikacyjnym należy zgłosić kierownikowi biura powiatowego ARiMR w terminie 7 dni od dnia oznakowania za pośrednictwem Portalu IRZplus lub na odpowiednim formularzu (Zgłoszenie oznakowania lochy) dostępnym w biurach powiatowych i na stronie internetowej ARiMR.
W przypadku uszkodzenia lub zagubienia przez lochę kolczyka z indywidualnym numerem identyfikacyjnym lochy, należy oznakować tę lochę kolczykiem z innym (kolejnym wolnym dla danego gospodarstwa) numerem identyfikacyjnym lochy oraz zgłosić fakt zmiany oznakowania do ARiMR w terminie 7 dni od dnia oznakowania składając Zgłoszenie zmiany dodatkowego oznakowania lochy. Na druku należy podać nowy i poprzedni numer identyfikacyjny lochy.
Posiadacz lochy, która została oznakowana kolczykiem z indywidualnym numerem identyfikacyjnym ma obowiązek podawania tego numeru (poza numerem świni, wynikającym z zapisów ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt) przy zgłaszaniu kierownikowi biura powiatowego ARiMR kupna, sprzedaży lub przemieszczenia do innej siedziby stada, uboju, zabicia lub padnięcia lochy.
Na obszarze zapowietrzonym, zagrożonym lub innym obszarze podlegającym ograniczeniom ustanowionym zgodnie z przepisami o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczania chorób zakaźnych zwierząt - oznakowanie lochy kolczykiem z indywidualnym numerem oraz zmianę tego oznakowania należy zgłosić w terminie 2 dni od dnia oznakowania.
Wnioski o wydanie informacji posiadaczom zwierząt
Posiadacz zwierzęcia gospodarskiego jest uprawniony do uzyskania informacji w zakresie danych dotyczących zwierząt w siedzibie jego stada, zawartych w rejestrze zwierząt gospodarskich oznakowanych, co wynika z art. 14 ust. 2 ustawy z dnia 4 listopada 2022 roku o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt. Wzory Wniosków dostępne są w Dokumentach dotyczących Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt.
W związku z powyższym użytkownik może uzyskać z aplikacji IRZplus różne informacje / zestawienia dotyczące jego działalności (siedzib stad) i historii zwierząt, które w tych działalnościach przebywały lub przebywają.
Z przeglądu zdarzeń (zakładka zdarzenia), można otrzymać, np. dla zwierząt znakowanych indywidualnie w pliku PDF lub CSV, np.:
- listę zdarzeń dla danej działalności, dla wskazanych gatunków zwierząt (znakowane indywidualnie – bydło, owce, kozy, jeleniowate, wielbłądowate/ świnie/ koniowate/ drób) we wskazanym okresie. W zestawieniu tym można dokonać różnego rodzaju filtrowań w odniesieniu do stanów zdarzeń i typów zdarzeń.
Z przeglądu zwierząt (zakładka zwierzęta), można pobrać w formacie PDF lub CSV zestawienia, na wskazany dzień dotyczące zwierząt znakowanych indywidualnie, np.
- wszystkich zwierząt w danej działalności,
- poszczególnych gatunków zwierząt,
dla świń/ loch
- stan świń na wskazany dzień (liczba zwierząt) ze wskazaniem liczby loch w stadzie
- rejestr loch – numery loch w stadzie na wskazany dzień.
Powyższe dane można uzyskać w BP ARiMR po złożeniu stosownego wniosku. Ponadto Biura Powiatowe wydają, po złożeniu odpowiedniego wniosku, złożonego czy to w formie papierowej czy też elektronicznej za pośrednictwem portalu IRZplus:
- Informacja o średniej rocznej liczbie DJP w gospodarstwie, na potrzeby przetargu w KOWR – na Wniosek o wydanie informacji o średniej rocznej liczbie DJP w gospodarstwie na potrzeby przetargu w KOWR (DJP2).
- Informacja w zakresie danych dotyczących zwierząt w siedzibach stad Producenta, zawartych w rejestrze zwierząt gospodarskich oznakowanych we wskazanym okresie - na Wniosek o wydanie informacji w zakresie danych dotyczących zwierząt w siedzibach stad Producenta, zawarte w rejestrze zwierząt oznakowanych we wskazanym okresie (DJP1).
Ponadto, na podstawie ustawy z dnia 10 marca 2006 r. o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej (Dz. U. 2023 r., poz. 356, 965) posiadacz zwierząt może wystąpić do kierownika BP z wnioskiem o wydanie informacji o liczbie DJP zwierząt/liczbie świń na potrzeby wniosku o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej, kierownik BP wydaje dokument:
- Informacja o średniej rocznej liczbie DJP zwierząt/liczbie świń w gospodarstwie na potrzeby wniosku o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej (DJP3) – wydawana na Wniosek o wydanie informacji o średniej rocznej liczbie DJP zwierząt/liczbie świń w gospodarstwie na potrzeby wniosku o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej.
W każdym przypadku, gdy żądanie jest nieuzasadnione wydawany jest dokument:
- Odmowa wydania informacji w zakresie danych dotyczących zwierząt w siedzibach stad Producenta, zawarte w rejestrze zwierząt gospodarskich oznakowanych we wskazanym okresie (dla Wniosku o wydanie informacji w zakresie danych dotyczących zwierząt w siedzibach stad Producenta, zawarte w rejestrze zwierząt oznakowanych we wskazanym okresie).
- Pismo o odmowie wydania informacji.
Materiały
Broszura informacyjnaBroszura_informacyjna_aktualizacja_05_03_2024.pdf 1.25MB Broszura informacyjna koniowate
Broszura_informacyjna_koniowate_aktualizacja_05_03_2024.pdf 0.78MB Obowiązki posiadaczy i właścicieli koniowatych - zgłoszenia
Obowiązki_posiadaczy_i_właścicieli_koniowatych_-_zgłoszenia.pdf 0.38MB Koniowate składanie zgłoszeń na podstawie ustawy z dnia 4 listopada 2022
Koniowate_składanie_zgłoszeń_na_podstawie_ustawy_z_dnia__4_listopada_2022_aktualizacja_05_03_2024.pdf 0.18MB Obowiązki dla posiadaczy wielbłądowatych i jeleniowatych
Obowiązki_dla_posiadaczy_wielbłądowatych_i_jeleniowatych_aktualizacja__04-2024.pdf 0.25MB Obowiązki dla posiadaczy drobiu 2023
Obowiązki_dla_posiadaczy_drobiu_2023_.pdf 0.52MB Broszura_dla_drobiu_aktualizacja
Broszura_dla_drobiu_aktualizacja_30_10_2024.pdf 0.26MB