W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nadzwyczajna pomoc dostosowawcza dla producentów jabłek

 

28 czerwca 2022 r.

 

UWAGA PRODUCENCI ROLNI I UZNANE ORGANIZACJE PRODUCENTÓW OWOCÓW I WARZYW !!!

 

30  CZERWCA 2022 R. KOŃCZY SIĘ TERMIN SKŁADANIA WNIOSKÓW O UDZIELENIE POMOCY W RAMACH MECHANIZMU „NADZWYCZAJNA POMOC DOSTOSOWAWCZA DLA PRODUCENTÓW JABŁEK”

 

Przypominamy, iż ostateczny termin na składanie Wniosków o udzielenie pomocy w ramach przedmiotowego mechanizmu upływa w dniu 30 czerwca 2022 r. Należy wskazać, iż przedmiotowe wnioski powinny dotyczyć wyłącznie dostaw realizowanych w okresie od dnia 2 maja 2022 r. do dnia 23 czerwca 2022 r. (włącznie).

 

Z uwagi na niewielką ilość Wniosków złożonych do Oddziałów Regionalnych, zachęcamy Państwa do zintensyfikowania składania Wniosków wraz z wymaganymi dokumentami do Oddziałów Regionalnych ARiMR właściwych ze względu na miejsce zamieszkania/ siedziby producenta jabłek albo organizacji producentów, w celu ich rozpatrzenia i wypłaty pomocy finansowej przez ARiMR.

 

Za datę złożenia wniosku uważa się dzień:

  1. kancelaryjnej daty wpływu – w przypadku złożenia wniosku przez organizację producentów albo producenta jabłek lub przez osobę przez niego upoważnioną na podstawie pełnomocnictwa lub upoważnienia, bezpośrednio do oddziału regionalnego ARiMR.

Wskazana powyżej reguła ma zastosowanie również w przypadku nadesłania do oddziału regionalnego ARiMR wniosku za pośrednictwem przesyłki kurierskiej oraz listownej nadanej u operatora pocztowego innego niż operator wyznaczony w rozumieniu ustawy Prawo pocztowe,

  1. daty stempla pocztowego – w przypadku nadania w polskiej placówce pocztowej operatora wyznaczonego w rozumieniu przepisów ustawy Prawo pocztowe.

 

Wnioski złożone po terminie nie będą rozpatrywane.
 

 

24 czerwca 2022 r.

 

UWAGA PRODUCENCI ROLNI I UZNANE ORGANIZACJE PRODUCENTÓW OWOCÓW I WARZYW!!!!

DOSTAWY JABŁEK W RAMACH MECHANIZMU „NADZWYCZAJNA POMOC DOSTOSOWAWCZA DLA PRODUCENTÓW JABŁEK”, ZOSTAŁY ZAKOŃCZONE W DNIU 23 CZERWCA 2022 R. CZAS NA SKŁADANIE WNIOSKÓW UPŁYWA W DNIU 30 CZERWCA 2022 R.

 

W związku z zakończeniem dostaw jabłek do zakładów przetwórczych w ramach mechanizmu „Nadzwyczajna pomoc dostosowawcza dla producentów jabłek”, Agencja uprzejmie informuję, iż zrealizowano 97,79 % z puli 200 000 ton jabłek objętych mechanizmem, co stanowi 195 578 662,40 kg

 

Przypominamy, iż ostateczny termin na składanie Wniosków o udzielenie pomocy w ramach przedmiotowego mechanizmu upływa w dniu 30 czerwca 2022 r. Należy wskazać, iż przedmiotowe wnioski powinny dotyczyć wyłącznie dostaw realizowanych do dnia 23 czerwca 2022 r. (włącznie).

 

Z uwagi na niewielką ilość Wniosków złożonych do Oddziałów Regionalnych, zachęcamy Państwa do zintensyfikowania składania Wniosków wraz z wymaganymi dokumentami do Oddziałów Regionalnych ARiMR właściwych ze względu na miejsce zamieszkania/ siedziby producenta jabłek albo organizacji producentów, w celu ich rozpatrzenia i wypłaty pomocy finansowej przez ARiMR.

 

22 czerwca 2022 r.



ZAKOŃCZENIE MECHANIZMU – 23 czerwca 2022 r. OSTATNIM DNIEM DOSTAW JABŁEK DO ZAKŁADÓW PRZETWÓRCZYCH

 

                                                                          OGŁOSZENIE
              O ZAKOŃCZENIU REALIZACJI DOSTAW JABŁEK W RAMACH MECHANIZMU
            NADZWYCZAJNA POMOC DOSTOSOWAWCZA DLA PRODUCENTÓW JABŁEK”
 

Na podstawie § 8 ust. 10 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 22 kwietnia 2022 r. w sprawie realizacji przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zadań związanych z ustanowieniem nadzwyczajnej pomocy dostosowawczej dla producentów jabłek (Dz. U. z 2022 r. poz. 879), Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje, że dzień 23 czerwca 2022 r. jest ostatnim dniem realizacji dostaw jabłek do zakładów przetwórczych w ramach mechanizmu „Nadzwyczajna pomoc dostosowawcza dla producentów jabłek”.

W związku z powyższym, dostawy jabłek w ramach mechanizmu „Nadzwyczajna pomoc dostosowawcza dla producentów jabłek” od dnia 24 czerwca 2022 r. nie mogą być realizowane.

W odniesieniu do dostaw zrealizowanych po dniu 23 czerwca 2022 r. nie zostanie przyznana żadna pomoc finansowa określona w rozporządzeniu delegowanym Komisji (UE) 2022/467 z dnia 23 marca 2022 r. przewidującym nadzwyczajną pomoc dostosowawczą dla producentów w sektorach rolnych (Dz. Urz. UE L 96 z 24.3.2022, str. 4).
 

 


21 czerwca 2022 r.

 

NADZWYCZAJNA POMOC DLA PRODUCENTÓW JABŁEK – 90,14% LIMITU WYKORZYSTANE

 

                                                                          OGŁOSZENIE


Na podstawie § 8 ust. 9 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 22 kwietnia 2022 r. w sprawie realizacji przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zadań związanych z ustanowieniem nadzwyczajnej pomocy dostosowawczej dla producentów jabłek (Dz. U. z 2022 r. poz. 879), Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje o wykorzystaniu co najmniej 90% ilości jabłek, o której mowa w § 6 ww. rozporządzenia Rady Ministrów.

 

Mając na uwadze powyższe Prezes Agencji informuje, iż od początku realizacji mechanizmu „Nadzwyczajna pomoc dostosowawcza dla producentów jabłek”, tj. od dnia 02.05.2022 r. do dnia 20.06.2022 r. do zgłoszonych zakładów przetwórczych trafiło 90,14 % puli jabłek objętych mechanizmem, co stanowi 180 286 272,40 kg jabłek.

 

Agencja przypomina, iż ostateczny termin na składanie Wniosków o udzielenie pomocy w ramach przedmiotowego mechanizmu upływa w dniu 30.06.2022 r. Wnioski należy składać do Oddziałów Regionalnych ARiMR właściwych ze względu na miejsce zamieszkania/ siedziby producenta jabłek albo organizacji producentów.

 

 

13 czerwca 2022 r.

 

UWAGA PRODUCENCI ROLNI I UZNANE ORGANIZACJE PRODUCENTÓW OWOCÓW I WARZYW !!!
 

Uprzejmie informujemy, iż od początku realizacji mechanizmu „Nadzwyczajna pomoc dostosowawcza dla producentów jabłek”, tj. od dnia 02.05.2022 r. do dnia 12.06.2022 r. do zgłoszonych zakładów przetwórczych trafiło 74,47% puli jabłek objętych mechanizmem, co stanowi 148 931 533,40 kg jabłek.

Przypominamy, iż ostateczny termin na składanie Wniosków o udzielenie pomocy w ramach przedmiotowego mechanizmu upływa w dniu 30.06.2022 r. Wnioski należy składać do Oddziałów Regionalnych ARiMR właściwych ze względu na miejsce zamieszkania/ siedziby producenta jabłek albo organizacji producentów.

 


7 czerwca 2022 r.

 

UWAGA PRODUCENCI ROLNI I UZNANE ORGANIZACJE PRODUCENTÓW OWOCÓW I WARZYW !!!
 

Uprzejmie informujemy, iż od początku realizacji mechanizmu „Nadzwyczajna pomoc dostosowawcza dla producentów jabłek”, tj. od dnia 02.05.2022 r. do dnia 06.06.2022 r. do zgłoszonych zakładów przetwórczych trafiło 60,15% puli jabłek objętych mechanizmem, co stanowi 120 304 948,40 kg jabłek.

Przypominamy, iż ostateczny termin na składanie Wniosków o udzielenie pomocy w ramach przedmiotowego mechanizmu upływa w dniu 30.06.2022 r.

Z uwagi na niewielką ilość Wniosków złożonych do Oddziałów Regionalnych, zachęcamy Państwa do zintensyfikowania realizacji planowanych dostaw jabłek do zakładów przetwórczych oraz składania Wniosków do Oddziałów Regionalnych ARiMR właściwych ze względu na miejsce zamieszkania/ siedziby producenta jabłek albo organizacji producentów.

 

 

31 maja 2022 r.

 

UWAGA PRODUCENCI ROLNI I UZNANE ORGANIZACJE PRODUCENTÓW OWOCÓW I WARZYW !!!
 

Uprzejmie informujemy, iż od początku realizacji mechanizmu „Nadzwyczajna pomoc dostosowawcza dla producentów jabłek”, tj. od dnia 02.05.2022 r. do dnia 30.05.2022 r. do zgłoszonych zakładów przetwórczych trafiło 43,56% puli jabłek objętych mechanizmem, co stanowi 87 110 160,10 kg jabłek.

Przypominamy, iż ostateczny termin na składanie Wniosków o udzielenie pomocy w ramach przedmiotowego mechanizmu upływa w dniu 30.06.2022 r.

Zatem, zachęcamy Państwa do zintensyfikowania realizacji planowanych dostaw jabłek do zakładów przetwórczych oraz składania Wniosków do Oddziałów Regionalnych ARiMR właściwych ze względu na miejsce zamieszkania/ siedziby producenta jabłek albo organizacji producentów.

 

 

25 maja 2022 r.


UWAGA PRODUCENCI ROLNI I UZNANE ORGANIZACJE PRODUCENTÓW OWOCÓW I WARZYW !!!
 

Wytyczne dotyczące wymogu stosowania okrywy roślinnej przez producentów jabłek uczestniczących w mechanizmie „Nadzwyczajna pomoc dostosowawcza dla producentów jabłek

Jednym z istotnych wymogów stawianych beneficjentom pomocy w ramach mechanizmu „Nadzwyczajna pomoc dostosowawcza dla producentów jabłek” jest ich angażowanie się w działania, które zostały wymienione w załączniku do Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 22 kwietnia 2022 r. w sprawie realizacji przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zadań związanych z ustanowieniem nadzwyczajnej pomocy dostosowawczej dla producentów jabłek (Dz. U. poz. 879). Powyższe podyktowane jest wymogiem, aby beneficjenci pomocy prowadzili czynności przyczyniające się do bezpieczeństwa żywnościowego.

W katalogu możliwych działań, z których przynajmniej jedno jest obligatoryjne dla producentów ubiegających się o pomoc znajduje się - stosowanie okrywy roślinnej w międzyrzędziach drzew upraw sadowniczych.

Znaczenie zakładania murawy w międzyrzędziach sadów, a także jej pielęgnacji:

Stosowana murawa w międzyrzędziach sadów musi być dostosowana m.in. do lokalnych warunków glebowo-klimatycznych. W warunkach klimatyczno-glebowych Polski zakładanie murawy w międzyrzędziach owocujących sadów jest najbardziej popularnym systemem pielęgnacji gleby. Wynika to z faktu, że murawa nie tylko prowadzi do zwiększenia bioróżnorodności, ale także minimalizuje ujemne skutki wielokrotnych przejazdów w sezonie ciągników z maszynami. Jednocześnie, murawa w sadzie umożliwia/ułatwia wykonywanie wczesno-wiosennych i jesiennych zabiegów z użyciem ciągników i maszyn. Utrzymywanie murawy w sadzie jest także odpowiednim sposobem utrzymywania materii organicznej w glebie. Zatem, utrzymywanie murawy w sadach jest pożądanym elementem w strategii zarówno produkcji owoców, jak i ochrony środowiska.
Według zasad integrowanej produkcji owoców, na glebach gliniastych murawa w sadach może być zakładana już w drugim roku po posadzeniu drzewek (pod koniec lata), a na glebach lekkich i słabo próchnicznych w trzecim roku wzrostu drzew.
Na murawę najlepiej nadają się trawy odporne na ugniatanie, niewykazujące działań niekorzystnych dla uprawianych drzew oraz charakteryzujące się niewielkim zapotrzebowaniem na wodę i inne składniki pokarmowe. Do traw o powyższych właściwościach można zaliczyć: życicę trwałą (inaczej rajgras angielski; Lolium perenne L.), kostrzewę czerwoną (Festuca rubra L.) i wiechlinę łąkową
(Poa pratensis L.).
Mając na względzie agrotechnikę uprawy, ważne jest, aby przed wysianiem nasion traw w międzyrzędziach, glebę starannie „odkamienić” i wyrównać. Bezpośrednio po wysianiu nasion należy je wymieszać z glebą, a następnie glebę zwałować. Prawidłowa pielęgnacja murawy polega najczęściej na 6-8 krotnym jej koszeniu, gdy osiągnie ona wysokość około 15 cm.
W praktyce sadowniczej murawa w międzyrzędziach formowana jest najczęściej z tzw. samosiewu (naturalne zadarnienie). Biorąc pod uwagę zasady integrowanej produkcji, a tym bardziej ekologicznej produkcji, murawa utworzona z samosiewu jest lepsza niż z zasiewu, gdyż jest biologicznie bardziej różnorodna i dostosowana do lokalnych warunków glebowo-klimatycznych. W pewnych warunkach murawa w sadzie może być zakładana na całej powierzchni sadu już w pierwszym roku po posadzeniu drzewek (w lipcu/sierpniu). Takie warunki występują na terenach pagórkowatych (o podwyższonym ryzyku erozji), na glebach bogatych w materię organiczną, na terenach o dużej ilości opadów atmosferycznych, a także w starych sadach z silnie rosnącymi drzewami.
W sadzie danego producenta co najmniej 80% jego powierzchni powinno być utrzymywane w systemie z okrywą roślinną w międzyrzędziach drzew. Jednocześnie, udział powierzchni okrywy roślinnej w międzyrzędziu powinien wynosić co najmniej 2/3 szerokości międzyrzędzi.

 

19 maja 2022 r.


UWAGA PRODUCENCI ROLNI I UZNANE ORGANIZACJE PRODUCENTÓW OWOCÓW I WARZYW !!!
 

Beneficjentami mechanizmu „Nadzwyczajna pomoc dostosowawcza dla producentów jabłek” są:

•     Uznane organizacje producentów owoców i warzyw,
•     Producenci indywidualni niebędący członkami organizacji producentów.

Zatem, indywidulanie wnioskować o przyznanie pomocy mogą wyłącznie producenci rolni niezrzeszeni w organizacji producentów owoców i warzyw.

W przypadku, gdy dany producent jabłek jest członkiem organizacji producentów wnioskować o pomoc może tylko i wyłącznie przez uznaną organizację producentów owoców i warzyw.

 

29 kwietnia 2022 r.


Lista zgłoszonych zakładów przetwórczych do udziału w mechanizmie   „Nadzwyczajna pomoc dostosowawacza dla producentów jabłek".

Tygodniowe harmonogramy dostaw oraz Dzienne informacje o ilości przyjętych jabłek należy wysyłać na adres pomoc_dostosowawcza@arimr.gov.pl

Materiały

Lista zgłoszonych zakładów przetwórczych
R-1643​_wykaz​_zgłoszonych​_zakładów​_przetwórczych​_aktualizacja​_11052022​_r.xlsx 0.02MB

 

26 kwietnia 2022 r.


Drodzy Beneficjenci Mechanizmu!

Pomoc finansowa przysługuje:

•     Uznanym organizacjom producentów owoców i warzyw,

•     Producentom indywidualnym niebędącym członkiem organizacji producentów.

Producenci jabłek, którzy będą realizowali dostawy do zakładów przetwórczych i będą ubiegali się o udzielenie pomocy, zobowiązani są realizować co najmniej jedno z działań prośrodowiskowych  w gospodarstwie, określonych w załączniku do Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 22 kwietnia 2022 r. w sprawie realizacji przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zadań związanych z ustanowieniem nadzwyczajnej pomocy dostosowawczej dla producentów jabłek (Dz.U. z 2022 r., poz. 879).

W przypadku, gdy o pomoc ubiega się organizacja producentów ww. działania prośrodowiskowe musi realizować, każdy z członków tej organizacji, od którego pochodzą jabłka objęte wnioskiem.

Ponadto, ilość jabłek kwalifikujących się do pomocy nie może być większa od iloczynu plonu jabłek wyrażonego w kg na ha, uzyskanego z uprawy, z której pochodzą, oraz powierzchni tej uprawy wyrażonej w ha, przy czym, jeżeli plon ten jest większy niż 10 000 kg na ha, uznaje się, że ilość ta równa jest iloczynowi 10 000 kg oraz powierzchni tej uprawy wyrażonej w ha.



25 kwietnia 2022 r.


W związku z opublikowaniem Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 22 kwietnia 2022 r. w sprawie realizacji przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zadań związanych z ustanowieniem nadzwyczajnej pomocy dostosowawczej dla producentów jabłek (Dz.U. z 2022 r., poz. 879), z dniem 25 kwietnia 2022 r. uruchomiony został mechanizm Nadzwyczajna pomoc dostosowawcza dla producentów jabłek”.

Zakłady przetwórcze zainteresowane zakupem jabłek w ramach mechanizmu „Nadzwyczajna pomoc dostosowawcza dla producentów jabłek” muszą złożyć Zgłoszenie do Centrali ARiMR. Podstawowym warunkiem uczestnictwa jest posiadanie urządzeń do produkcji oraz prowadzenie działalności w zakresie produkcji, składowania, konfekcjonowania i obrotu artykułami
rolno-spożywczymi na terenie Rzeczypospolitej Polski oraz prowadzenie działalności w zakresie przetwórstwa owoców i warzyw.

Zakład przetwórczy ubiegający się o zgłoszenie do udziału w mechanizmie powinien złożyć do Centrali ARiMR Zgłoszenie zakładu przetwórczego do udziału w mechanizmie „Nadzwyczajna pomoc dostosowawcza dla producentów jabłek” za pomocą poczty elektronicznej na adres pomoc_dostosowawcza@arimr.gov.pl, w terminie do 28.04.2022 r.

Za datę złożenia „Zgłoszenia (…)” przyjmuje się datę jego wpływu w formie skanu do ARiMR na adres pomoc_dostosowawcza@arimr.gov.pl.

Prezes Agencji w dniu 29.04.2022 r. opublikuje na stronie internetowej Agencji
(
www.gov.pl/web/arimr) Listę zgłoszonych zakładów przetwórczych do udziału w mechanizmie „Nadzwyczajna pomoc dostosowawcza dla producentów jabłek”.

Pomoc finansowa przysługuje producentowi jabłek albo organizacji producentów owoców i warzyw.

Warunkiem uczestnictwa w mechanizmie jest realizacja przez producenta jabłek działań prośrodowiskowych w gospodarstwie.

Pomoc jest udzielana w odniesieniu do ilości jabłek sprzedanych przez producenta jabłek albo organizację producentów zakładom przetwórczym, znajdującym się na liście zakładów przetwórczych wskazanych w Wykazie prowadzonym przez Prezesa ARiMR.

Maksymalna ilość jabłek, w odniesieniu do których może zostać udzielona pomoc, wynosi
200 000 ton.

Prezes ARiMR ogłasza informację o dacie zakończenia realizacji dostaw jabłek, które będą mogły zostać objęte pomocą, poprzez komunikat zamieszczony na stronie internetowej ARiMR www.gov.pl/web/arimr .

Wysokość pomocy ustala się jako iloczyn ilości jabłek kwalifikujących się do pomocy wyrażonej w kilogramach oraz stawki pomocy wynoszącej 0,30 zł/kg.

Pomoc jest udzielana w odniesieniu do ilości jabłek o jakości odpowiadającej minimalnym wymaganiom dla klasy II określonym w normie handlowej dla jabłek, o której mowa w art. 3 rozporządzenia 543/2011, z wyjątkiem wymagań dotyczących prezentacji i oznakowania produktów.

Producent jabłek albo organizacja producentów składa wnioski o udzielenie pomocy w terminie do dnia 30 czerwca 2022 r.

Szczegółowe informacje dotyczące trybu składania i rozpatrywania zgłoszeń oraz wniosków o udzielenie pomocy oraz zasady naliczania, przyznawania i wypłacania pomocy, określone są w Instrukcjach.



ZGŁOSZENIE ZAKŁADU PRZETWÓRCZEGO DO UDZIAŁU W MECHANIZMIE „NADZWYCZAJNA POMOC DOSTOSOWAWCZA DLA PRODUCENTÓW JABŁEK”

Materiały

Załącznik 1 - Zgłoszenie zakładu przetwórczego do udziału w mechanizmie „Nadzwyczajna pomoc dostosowawcza dla producentów jabłek”
Załącznik​_nr​_1​_Zgłoszenie​_zakładu​_przetwórczego.docx 0.05MB
Załącznik 2 - Tygodniowy harmonogram dostaw (format excel)
Załącznik​_nr​_2​_Tygodniowy​_harmonogram​_dostaw​_jabłek.xlsx 0.02MB
Załącznik 2 - Tygodniowy harmonogram dostaw (format PDF)
Załącznik​_nr​_2​_Tygodniowy​_harmonogram​_dostaw​_jabłek.pdf 6.03MB
Załącznik 3 - Dzienna informacja o ilości przyjętych jabłek (format excel)
Załącznik​_nr​_3​_Dzienna​_informacja​_o​_ilości​_dostarczonych​_jabłek.xlsx 0.01MB
Załącznik 3 - Dzienna informacja o ilości przyjętych jabłek (format PDF)
Załącznik​_nr​_3​_Dzienna​_informacja​_o​_ilości​_dostarczonych​_jabłek.pdf 0.15MB
Załącznik 4 - Potwierdzenie odbioru jabłek (format excel)
Załącznik​_nr​_4​_Potwierdzenie​_odbioru​_jabłek.xlsx 0.02MB
Załącznik 4 - Potwierdzenie odbioru jabłek (format PDF)
Załącznik​_nr​_4​_Potwierdzenie​_odbioru​_jabłek.pdf 0.18MB
Załącznik 5 - Instrukcja wypełniania Zgłoszenia zakładów przetwórczych do udziału w mechanizmie „Nadzwyczajna pomoc dostosowawcza dla producentów jabłek”
Załącznik​_nr​_5​_Instrukcja​_wypełniania​_Zgłoszenia.docx 0.06MB
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 22 kwietnia 2022 r. w sprawie realizacji przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zadań związanych z ustanowieniem nadzwyczajnej pomocy dostosowawczej dla producentów jabłek (Dz.U. z 2022 r. poz. 879)
Rozporządzenie​_Rady​_Ministrów​_z​_dnia​_22​_kwietania​_2022​_r.pdf 0.36MB

 

WNIOSKOWANIE O UDZIELENIE POMOCY W MECHANIZMIE „NADZWYCZAJNA POMOC DOSTOSOWAWCZA DLA PRODUCENTÓW JABŁEK”

Materiały

Załącznik 1 – Wniosek o udzielenie pomocy w ramach mechanizmie „Nadzwyczajna pomoc dostosowawcza dla producentów jabłek”
Załącznik​_nr​_1​_Wniosek​_o​_udzielenie​_pomocy.pdf 0.73MB
Załącznik 2 - Instrukcja wypełniania wniosku o udzielenie pomocy w ramach mechanizmu „Nadzwyczajna pomoc dostosowawcza dla producentów jabłek”
Załącznik​_nr​_2​_Instrukcja​_wypełniania​_wniosku​_o​_udzielenie​_pomocy​_dla​_producentów​_jabłek.pdf 0.39MB
{"register":{"columns":[]}}