W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Pytania i odpowiedzi w zakresie działania "Program rolnośrodowiskowy"

Zbiór pytań i odpowiedzi w zakresie najczęściej pojawiających się błędów w procesie obsługi wniosków o przyznanie płatności w ramach działania „Program rolnośrodowiskowy” PROW 2007-2013 (28.08.2014 r.)

Pytanie 1.

Do jakiej powierzchni przysługuje płatność rolnośrodowiskowa?

Odpowiedź:

Płatność rolnośrodowiskowa przysługuje do powierzchni działek rolnych, nie większej niż maksymalny kwalifikowalny obszar (PEG), określony dla każdej działki ewidencyjnej w systemie identyfikacji działek rolnych (LPIS).

Rolnik, który w roku 2013 złożył wniosek o przyznanie płatności rolnośrodowiskowej, otrzymał z ARiMR spersonalizowany (wstępnie wypełniony przez ARiMR) wniosek o przyznanie płatności na rok 2014 wraz z materiałem graficznymi. Do wniosku spersonalizowanego o przyznanie płatności w roku 2014 została dołączona także „Informacja dotycząca działek deklarowanych do płatności”, która zawiera informacje o maksymalnym kwalifikowanym obszarze (PEG) wyznaczonym dla działek ewidencyjnych, deklarowanych do płatności w ubiegłym roku gospodarczym. W przypadku, gdy dana działka ewidencyjna jest deklarowana do płatności po raz pierwszy, rolnik może pozyskać dane o powierzchni maksymalnego kwalifikowalnego obszaru (PEG), w biurach powiatowych lub oddziałach regionalnych ARiMR.

Jeżeli rolnik stwierdzi, że powierzchnia maksymalnego kwalifikowanego obszaru, przekazana wraz z wnioskiem spersonalizowanym, została wyznaczona nieprawidłowo, może zanegować przekazane mu dane. W przypadku negacji danych dotyczących maksymalnego kwalifikowalnego obszaru na działce ewidencyjnej, obowiązkowo należy wprowadzić korektę na załączniku graficznym. W takim przypadku zanegowane dane będą podlegały weryfikacji przez ARiMR.

 Jeżeli rolnik nie wprowadzi korekty na załączniku graficznym, a powierzchnia zadeklarowana we wniosku będzie większa niż wyznaczony na działce ewidencyjnej maksymalny kwalifikowalny obszar, powierzchnia zadeklarowana we wniosku będzie zredukowana do powierzchni maksymalnego kwalifikowanego obszaru (PEG).

 

Pytanie 2.

Jaka jest minimalna powierzchnia działki rolnej, do której rolnik może ubiegać się o przyznanie płatności rolnośrodowiskowej?

Odpowiedź:

Płatność rolnośrodowiskowa może zostać przyznana do powierzchni działki rolnej, czyli zwartego obszaru gruntu zgłoszonego przez jednego rolnika i obejmującego jedną uprawę, o powierzchni nie mniejszej niż 0,1 ha. Minimalna powierzchnia działki rolnej nie dotyczy pakietu 9. Strefy buforowe, w przypadku którego płatność rolnośrodowiskowa przyznawana jest do metra bieżącego miedzy śródpolnej.

W przypadku deklaracji działek rolnych o powierzchni poniżej 0,1 ha, płatność do takich działek nie zostanie przyznana.

 

Pytanie 3.

Podjąłem zobowiązanie rolnośrodowiskowe w ramach pakietu 1 oraz w ramach pakietu 7. W roku następnym nie chcę ubiegać się o przyznanie płatności w ramach pakietu 1. Czy muszę w jakiś sposób powiadomić ARiMR?

Odpowiedź:

W przypadku, gdy w danym roku rolnik realizuje zobowiązanie rolnośrodowiskowe i nie ubiega się o przyznanie płatności w ramach danego pakietu lub wariantu, powinien w terminie składania wniosków – tzn. od 15 marca do 15 maja danego roku, złożyć do biura powiatowego ARiMR Informację o realizowanym zobowiązaniu rolnośrodowiskowym w ramach PROW 2007-2013. W takim przypadku rolnik zobowiązany jest realizować wszystkie wymogi określone dla pakietu 1.

W przypadku niezłożenia takiej informacji albo złożenia jej po dniu 15 maja danego roku, płatność rolnośrodowiskowa przyznana w poprzednich latach w ramach tego wariantu lub pakietu będzie podlegała zwrotowi.

 

Pytanie 4.

We wniosku o przyznania płatności rolnośrodowiskowej pomyłkowo zadeklarowałem na działce rolnej uprawę ziemniaków w ramach wariantu uprawy rolnicze pakietu 2 Rolnictwo ekologiczne. Czy mogę po złożeniu wniosku skorygować jeszcze swoją pomyłkę?

Odpowiedź:

W takiej sytuacji, należy zgłosić się do BP wraz z planem działalności rolnośrodowiskowej oraz złożyć zmianę do wniosku podając prawidłowy wariant realizowany na działce rolnej tzn. wariant uprawy warzywne. Błędna (pomyłkowa) deklaracja rolnika zostanie uznana jako pomyłka oczywista i płatność do tej działki zostanie przyznana w ramach pakietu 2 - wariant uprawy warzywne.

 

Pytanie 5.

Od roku 2012 realizuję zobowiązanie rolnośrodowiskowe w ramach wariantów sadowniczych pakietu Rolnictwo ekologiczne (uprawa jabłoni). Po złożeniu wniosku o przyznanie płatności rolnośrodowiskowej, stwierdziłem, że w wyniku przymrozków większość drzewek jest martwa. Czy do upraw sadowniczych na tych działkach dostanę płatność rolnośrodowiskową?

Odpowiedź:

W przypadku realizacji zobowiązania w ramach wariantów sadowniczych pakietu rolnictwo ekologiczne, rolnik zobowiązany jest w trakcie całego okresu trwania zobowiązania, spełniać warunki przyznania płatności oraz przestrzegać określonych wymogów, a zatem wymagana minimalna obsada drzew jest wymagana w trakcie trwania całego zobowiązania rolnośrodowiskowego.

Warunkiem przyznania płatności w ramach upraw sadowniczych dla zobowiązań podjętych przed rokiem 2013 jest, aby uprawiane w sadzie drzewa były ukorzenione oraz spełniały wymagania dotyczące średnicy oraz grubości materiału szkółkarskiego. Oznacza to, że do płatności kwalifikują się jedynie działki rolne, na których uprawiane drzewa:

  • są nie mniejsze niż 80 cm, mierząc od szyjki korzeniowej,
  • o średnicy pnia nie mniejszej niż 8 mm, mierząc na wysokości 10 cm powyżej miejsca uszlachetniania,
  • posiadają korzeń główny i nie mniej niż 3 korzenie boczne albo wiązkę korzeni drobnych, albo korzenie przerastające całą objętość gleby w pojemniku.

 

Dodatkowo, w przypadku zobowiązań podjętych przed rokiem 2013, rolnik zobowiązany jest do utrzymania, określonej w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 26 lutego 2009 roku w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Program rolnośrodowiskowy” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 (Dz. U. Nr 33, poz. 262, z późn. zm.), minimalnej obsady drzew, wynoszącej dla jabłoni - 125 szt./ha drzew spełniających powyższe wymagania, z tolerancją do 5% wymaganej obsady.

W sytuacji, gdy rolnik nie może wywiązać się z podjętego zobowiązania ze względu na wystąpienie siły wyższej, czyli okoliczności niezależnych od rolnika (np. wymarznięcie, zniszczenie upraw przez dzikie zwierzęta), kierownik Biura Powiatowego ARiMR może uznać wystąpienie takich zdarzeń, jako siłę wyższą lub okoliczność nadzwyczajną. Jednak w takim przypadku należy, powiadomić kierownika BP o wystąpieniu takich okoliczności i dostarczyć dowody potwierdzające ich wystąpienie, w terminie 10 dni roboczych od dnia, w którym beneficjent lub upoważniona przez niego osoba są w stanie dokonać tej czynności. W przypadku uznania przez kierownika BP siły wyższej lub okoliczności nadzwyczajnych, płatność rolnośrodowiskowa nie zostanie w danym roku przyznana, ale nie będzie istniał obowiązek zwrotu przyznanych dotychczas płatności, ze względu na zaniechanie realizacji podjętego zobowiązania. Rolnik w takiej sytuacji powinien uzupełnić obsadę drzew i kontynuować podjęte zobowiązanie rolnośrodowiskowe. W przypadku, gdy zmniejszenie wymaganej liczby drzew nie jest wynikiem działania siły wyższej rolnik ma obowiązek bezzwłocznie dokonać uzupełnienia obsady drzew.

Jeżeli w toku kontroli na miejscu zostanie stwierdzone, że na danej powierzchni nie jest uprawiana minimalna liczba drzew i rolnik nie poinformował kierownika BP o wystąpieniu okoliczności nadzwyczajnych lub nie przedstawił dowodów potwierdzających ich wystąpienie, wówczas przyznane kwoty płatności rolnośrodowiskowej podlegają odzyskaniu z powodu zaniechania realizacji zobowiązania rolnośrodowiskowego.

 

Pytanie 6.

Od roku 2012 realizuję zobowiązanie rolnośrodowiskowe w ramach wariantów sadowniczych pakietu Rolnictwo ekologiczne (uprawa czereśni). Po złożeniu wniosku o przyznanie płatności rolnośrodowiskowej za rok 2014, stwierdziłem, że cała plantacja została zniszczona przez sarny. Czy w takim przypadku muszę kontynuować zobowiązanie rolnośrodowiskowe?

Odpowiedź:

W takim przypadku należy, w terminie 10 dni roboczych od dnia, w którym beneficjent lub upoważniona przez niego osoba są w stanie dokonać tej czynności, pisemnie powiadomić kierownika BP o wystąpieniu siły wyższej i dostarczyć dowody potwierdzające wystąpienie tych okoliczności – w przypadku szkody wyrządzonej przez dziką zwierzynę jest to Protokół oględzin, ostatecznego szacowania szkody i ponownego szacowania szkody w uprawach i płodach rolnych sporządzony przez koło łowieckie. W przypadku uznania przez kierownika BP siły wyższej lub okoliczności nadzwyczajnych, płatność rolnośrodowiskowa nie zostanie w

 

danym roku przyznana i nie będzie istniał obowiązek zwrotu przyznanych dotychczas płatności, ze względu na zaniechanie realizacji podjętego zobowiązania. Rolnik w takiej sytuacji nie musi kontynuować zobowiązania rolnośrodowiskowego. Należy jednak mieć na uwadze, że uszkodzenie lub zniszczenie drzew przez dzikie zwierzęta może być uznane za siłę wyższą, jedynie wtedy, gdy nastąpiło ono mimo zastosowania repelentów, ogrodzenia lub osłonek oraz o ile to uszkodzenie ma wpływ na realizację zobowiązania rolnośrodowiskowego.

Pytanie 7.

Podjąłem zobowiązanie rolnośrodowiskowego w ramach pakietu 2 na powierzchni 10 ha. Czy mogę w kolejnych latach to zobowiązanie w jakikolwiek sposób zmienić?

Odpowiedź:

Zobowiązanie rolnośrodowiskowe w ramach pakietu 2 Rolnictwo ekologiczne obejmuje obszar gruntów rolnych, do których została przyznana pierwsza płatność rolnośrodowiskowa w ramach poszczególnych wariantów tego pakietu. W kolejnych latach nie można zwiększyć ani zmniejszyć powierzchni deklarowanej w ramach pakietu 2, ale można dokonać zmiany zobowiązania polegającej na:

  • zwiększeniu lub zmniejszeniu powierzchni w ramach poszczególnych wariantów pakietu 2 lub
  • zmianie miejsca uprawy poszczególnych roślin lub
  • zmianie uprawianych roślin na inne rośliny w ramach tego samego wariantu lub zmianie uprawianych roślin na rośliny z innego wariantu.

Wymienionych powyżej zmian nie można dokonywać na działkach zadeklarowanych w ramach wariantów trwałe użytki zielone. W przypadku upraw sadowniczych, zmiana miejsca uprawy poszczególnych roślin lub zmiana uprawianych roślin na inne rośliny w ramach tego samego wariantu lub zmiana uprawianych roślin na rośliny z innego wariantu może dotyczyć jedynie uprawy truskawek lub poziomek.

 

Pytanie 8.

Podjąłem zobowiązanie w ramach pakietu 2, chcę kontynuować to zobowiązanie na innych działkach ewidencyjnych, których nie deklarowałem w pierwszym wniosku o przyznanie płatności rolnośrodowiskowej. Czy to jest możliwe?

Odpowiedź:

Zobowiązanie rolnośrodowiskowe w ramach pakietu 2 Rolnictwo ekologiczne obejmuje obszar gruntów rolnych, do których została przyznana pierwsza płatność rolnośrodowiskowa w ramach poszczególnych wariantów tego pakietu. Zatem tylko na gruntach rolnych zadeklarowanych we wniosku o przyznanie pierwszej płatności rolnośrodowiskowej można w kolejnych latach realizować zobowiązanie w ramach pakietu 2. Zadeklarowanie w kolejnych latach do płatności gruntów rolnych niezadeklarowanych we wniosku o przyznanie pierwszej płatności rolnośrodowiskowej, zostanie uznane jako brak realizacji podjętego zobowiązania w ramach pakietu 2. W takim przypadku, płatność rolnośrodowiskowa do tych gruntów nie zostanie przyznana. Dodatkowo płatność rolnośrodowiskowa przyznana w ramach pakietu 2 w latach poprzednich będzie podlegała zwrotowi.

 

Pytanie 9.

Od roku 2012 realizuję zobowiązanie rolnośrodowiskowe w ramach pakietu 2 w ramach wariantu uprawy warzywne oraz uprawy zielarskie. Jakie warunki oraz wymogi muszę spełnić, aby otrzymać płatność rolnośrodowiskową w pełnej wysokości?

Odpowiedź:

Warunkiem przyznania płatności rolnośrodowiskowej w ramach pakietu 2 jest prowadzenie produkcji rolnej zgodnie z przepisami o rolnictwie ekologicznym. Potwierdzeniem prowadzenia takiej działalności jest zamieszczenie danych rolnika na wykazie producentów, którzy spełnili wymagania dotyczące produkcji w rolnictwie ekologicznym, przekazywanym przez jednostkę certyfikującą.

Dodatkowo w przypadku realizacji zobowiązania w ramach pakietu 2, rolnik zobowiązany jest przestrzegać wymogów w ramach poszczególnych wariantów. Wymogami wspólnymi dla wszystkich wariantów pakietu 2 jest:

1) przeznaczenie plonu na pasze, do bezpośredniego spożycia przez ludzi, do przetwórstwa, do kompostowania lub przekazanie do innych gospodarstw rolnych. Stwierdzenie innego przeznaczenia plonu, skutkować będzie pomniejszeniem płatności w ramach danego wariantu o 40%. Dodatkowo płatność rolnośrodowiskowa przyznana w ramach danego wariantu od roku 2011 będzie podlegała odzyskaniu w wysokości 40% kwoty przyznanej płatności;

2) prowadzenie produkcji rolnej zgodnie z najlepszą wiedzą i kulturą rolną przy zachowaniu należytej dbałości o stan fitosanitarny roślin i ochronę gleby, co oznacza że rolnik powinien regularnie wykonywać odpowiednie zabiegi agrotechniczne, zapobiegające erozji i rozprzestrzenianiu się chwastów. Stwierdzenie w trakcie kontroli na miejscu gospodarstwa, że rolnik nie wykonuje na działce rolnej żadnych zabiegów agrotechnicznych, co w konsekwencji prowadzi do przekształcania się terenów rolniczych w odłogi lub stwierdzenie roślin martwych, porażonych przez szkodniki lub choroby, skutkuje wykluczeniem działek rolnych z płatności rolnośrodowiskowej w ramach pakietu 2, na których stwierdzono takie zaniedbania.

Pytanie 10.

Realizuję zobowiązanie rolnośrodowiskowe w ramach pakietu 4 Ochrona zagrożonych gatunków ptaków i siedlisk przyrodniczych poza obszarami Natura 2000 wariant 4.2 Mechowiska. W tym roku kontrola na miejscu stwierdziła, że pozostawiłem nieskoszoną niewłaściwą część działki rolnej. W jaki sposób mam zaznaczać na załącznikach graficznych powierzchnie nieskoszone, aby w kolejnych latach uniknąć sankcji?

Odpowiedź:

W przypadku realizacji zobowiązania rolnośrodowiskowego w ramach wariantu 4.2 Mechowiska (również w ramach wariantu 5.2), przez cały okres jego realizacji, należy stosować tylko i wyłącznie jeden z poniższych schematów koszenia działek rolnych:

 
  1. pozostawienie 50% powierzchni działki rolnej nieskoszonej, przy czym w każdym roku powinno to dotyczyć innej części tej działki niż w poprzednim roku, albo
  2. pozostawienie całej powierzchni działki rolnej nieskoszonej na przemian z koszeniem w kolejnym roku całej jej powierzchni, albo
  3. pozostawienie 50% powierzchni działki rolnej nieskoszonej, na przemian z koszeniem w kolejnym roku całej jej powierzchni, przy czym pozostawienie w danym roku 50% powierzchni działki rolnej nieskoszonej powinno dotyczyć innej części tej działki niż dwa lata wcześniej.

Części działek rolnych, jakie w danym roku mają pozostać nieskoszone, należy wyrysować na załącznikach graficznych, na podstawie szkiców zamieszczonych w planie działalności rolnośrodowiskowej lub dokumentacji przyrodniczej.

Pytanie 11.

Realizuję zobowiązanie rolnośrodowiskowe w ramach wariantu 5.1 Ochrona siedlisk lęgowych ptaków na obszarach natura 2000. W maju złożyłem wniosek wraz z załącznikami graficznymi, na których zaznaczyłem powierzchnie nieskoszone w tym roku. W wyniku ulewnego deszczu, część działki jest zalana. Czy mogę złożyć nowy załącznik graficzny, na którym wyrysuję powierzchnię nieskoszoną w innym miejscu, niż na załączniku złożonym wraz z wnioskiem?

Odpowiedź:

W przypadku realizacji zobowiązania w ramach wariantu 5.1 w przypadku użytkowania kośnego trwałego użytku zielonego, rolnik zobowiązany jest pozostawić co roku 5-10% powierzchni działki rolnej nieskoszonej, przy czym w każdym roku powinno to dotyczyć innej części tej działki.

W przypadku, gdy rolnik stwierdzi, że dane we wniosku, także te zamieszczone na załączniku graficznym, zdezaktualizowały się, może złożyć zmianę do wniosku i wyrysować powierzchnię niewykoszoną w innym miejscu, pod warunkiem, że rolnik nie został poinformowany o nieprawidłowościach w złożonym wniosku lub nie został powiadomiony o zamiarze przeprowadzenia kontroli na miejscu i jeśli ta kontrola nie ujawni nieprawidłowości. Dodatkowo, zmiana położenia powierzchni nieskoszonej, powinna być uzgodniona z ekspertem przyrodniczym oraz doradcą rolnośrodowiskowym, który powinien dokonać zmiany planu działalności rolnośrodowiskowej.

Pytanie 12.

Posiadam gospodarstwo o powierzchni 10 ha gruntów ornych, na których realizuję zobowiązanie rolnośrodowiskowe w ramach pakietu 6. Czy mogę w kolejnym roku zadeklarować tylko część działek pod pakietem, a w kolejnym roku - wszystkie działki?

Odpowiedź:

W ramach pakietu 6 Zachowanie zagrożonych zasobów genetycznych roślin w rolnictwie (nie dotyczy wariantu 6.4 Sady tradycyjne) dopuszczalna jest zmiana powierzchni podjętego

 

zobowiązania, ale wymagana jest w takim przypadku zmiana miejsca uprawy roślin lub zmiana uprawianej rośliny w ramach tego samego wariantu.

Oznacza to, że w kolejnym roku można zmniejszyć/zwiększyć powierzchnię realizacji danego wariantu pakietu 6, pod warunkiem, że zmiana ta jest wynikiem zmiany miejsca uprawy lub zmiany uprawianej rośliny w ramach danego wariantu i zadeklarowane w ramach pakietu 6 działki rolne będą znajdowały się na gruntach rolnych zadeklarowanych we wniosku o przyznanie pierwszej płatności.

Pytanie 13.

Realizuję zobowiązanie w ramach wariantu 6.2 Produkcja nasienna towarowa lokalnych odmian roślin uprawnych. W jakim terminie muszę złożyć Informację o wynikach badania uprawianego przeze mnie prosa?

Odpowiedź:

Informację o wynikach badania należy złożyć do 31 października roku, w którym został złożony wniosek. Dokument ten można też złożyć po 31 października, ale nie później niż do dnia wydania decyzji w sprawie przyznania płatności rolnośrodowiskowej.

W przypadku, gdy Informacja o wynikach badania, nie zostanie dostarczona do dnia wydania decyzji, płatność rolnośrodowiskowa w części dotyczącej wariantu 6.2 zostanie pomniejszona o 40%. Dodatkowo płatność rolnośrodowiskowa przyznana w ramach tego wariantu od roku 2011 będzie podlegała odzyskaniu w wysokości 40% kwoty przyznanej płatności.

Pytanie 14.

Realizuje zobowiązanie w ramach pakietu 7, wariant 7.2 Zachowanie lokalnych ras koni.

W roku 2013 zadeklarowałem 5 sztuk koni rasy wielkopolskiej. W lipcu 2013 r. jedna sztuka padła. Czy dostanę płatność do tej sztuki? Czy mogę w miejsce tej sztyki zadeklarować innego konia?

Odpowiedź:

W przypadku, gdy zadeklarowane we wniosku zwierzę padło, przed wydaniem decyzji, płatność za tę sztukę nie zostanie przyznana. Istnieje natomiast możliwość zamiany (zastąpienia) zwierząt w stadzie. Zastąpienia rolnik może dokonać w ciągu 40 dni od dnia, kiedy nastąpiło padnięcie (lub inne zdarzenie wykluczające zwierzę z płatności rolnośrodowiskowej).

Bez względu na to czy rolnik posiada stado remontowe czy nie, powinien zgłosić się do Instytutu Zootechniki w celu wydania mu zaświadczenia o zastąpieniu padniętego zwierzęcia, nową sztuką.

W ciągu 14 dni od dnia kwalifikacji nowego zwierzęcia przez Instytut Zootechniki, rolnik powinien złożyć we właściwym BP, wydane przez Instytut Zootechniki Oświadczenie o zastąpieniu zwierząt.

 

Posiadam gospodarstwo o powierzchni 10 ha gruntów ornych, na których realizuję zobowiązanie rolnośrodowiskowe w ramach pakietu 8. W tym roku zadeklarowałem w międzyplonie gorczycę na jednej 2 ha działce rolnej, a w następnym roku na innej działce chciałbym zadeklarować 5 ha żyta ozimego. Czy taka zmiana będzie poprawna?

Odpowiedź:

W ramach pakietu 8. Ochrona gleb i wód dopuszczalna jest zmiana powierzchni podjętego zobowiązania, ale wymagana jest w takim przypadku zmiana miejsca uprawy roślin lub zmiana uprawianej rośliny w ramach tego samego wariantu.

Oznacza to, że w kolejnym roku można zmniejszyć/zwiększyć powierzchnię realizacji danego wariantu pakietu 8, pod warunkiem, że zmiana ta jest wynikiem zmiany miejsca uprawy lub zmiany uprawianej rośliny w ramach danego wariantu i zadeklarowane w ramach pakietu 8 działki rolne będą znajdowały  się  na  gruntach  rolnych  zadeklarowanych  we  wniosku o przyznanie pierwszej płatności.

 

 

A – 2 ha – gorczyca (wariant 8.3)

B – 5 ha

C – 3 ha

Przykład: Rok 2013

 

 

 

 

 

 

A – 2 ha

B – 5 ha –facelia (wariant 8.3)

C – 3 ha

Rok 2014

 

 

 

Zmiana zobowiązania w ramach pakietu 8 może dotyczyć zmiany realizowanego wariantu na inny wariant pakietu 8 (np. zmiana wariantu 8.3 na 8.2), jednak w tym przypadku „nowy” wariant powinien być realizowany dokładnie na tym samym obszarze, a więc w tym samym miejscu i na tej samej powierzchni (areale), co dotychczas realizowany wariant tego pakietu. W tym przypadku zmiana zobowiązania może polegać jedynie na zmianie jednego wariantu na inny wariant tego pakietu, bez możliwości zmiany powierzchni oraz miejsca, na którym to zobowiązanie jest realizowane. Konsekwencją zmiany realizowanego wariantu na inny wariant pakietu 8 będzie natomiast zawsze zmiana uprawianej rośliny.

 

 

A – 2 ha – gorczyca (wariant 8.3)

B – 5 ha

C – 3 ha

Przykład: Rok 2013

 

 

 

 

 

A - 2 ha –

 

żyto ozime

B – 5 ha

C – 3 ha

Rok 2014
 

Realizuję zobowiązanie rolnośrodowiskowe w ramach pakietu 8 Ochrona gleb i wód. Dodatkowo posiadam łąkę trwałą niezgłoszoną do programu rolnośrodowiskowego. Czy mogę zaorać tę łąkę i posiad na niej rzepak, czy będzie się to wiązało z jakimiś sankcjami?

Odpowiedź:

Rolnik realizujący zobowiązanie rolnośrodowiskowe, zobowiązany jest zachować występujące w jego gospodarstwie i określone w planie działalności rolnośrodowiskowej, trwałe użytki zielone, bez względu na to czy te trwałe użytki zielone deklarowane są do płatności rolnośrodowiskowej czy nie. Przekształcenie łąki trwałej w grunt orny będzie oznaczało, że rolnik nie zachował występujących w gospodarstwie trwałych użytków zielonych, co skutkuje zmniejszeniem całej płatności rolnośrodowiskowej w danym roku o 20%. Dodatkowo, płatność rolnośrodowiskowa przyznana od roku 2011 będzie podlegała odzyskaniu w wysokości 20% kwoty całej przyznanej płatności rolnośrodowiskowej.

 

Pytanie 17.

Realizuję zobowiązanie w ramach wariantu 8.2 pakietu 8 Ochrona gleb i wód. We wniosku na wszystkich działkach zadeklarowałem, że posieję rzepak ozimy. Nie mogę nigdzie kupić nasion rzepaku, więc zamierzam zasiać żyto ozime. Czy mogę dokonać takiej zmiany?

Odpowiedź:

W związku z tym, że zasiew międzyplonu musi być dokonany do 30 września, do tego terminu jest też możliwość złożenia zmiany do wniosku w zakresie pakietu 8. Jednakże zmiana do wniosku może dotyczyć jedynie zmiany gatunku rośliny uprawianej w poplonie w ramach zadeklarowanego wariantu (np. zmiana rzepaku ozimego na żyto ozime - zmiana w ramach wariantu 8.2 lub zmiana gorczycy na facelię - zmiana w ramach wariantu 8.3). Nie jest dopuszczalne natomiast składanie zmian:

  • zwiększających powierzchnię deklarowaną do płatności,
  • dotyczących wariantu, bez względu czy zmiana dotyczy zmiany wariantu o niższej stawce płatności na wariant o wyższej stawce płatności czy odwrotnie,
  • polegających na zadeklarowaniu do płatności działek rolnych, które do 9 czerwca danego roku nie były deklarowane w ramach pakietu 8.
{"register":{"columns":[]}}