Bariery inwestycyjne
P: Zgodnie z umową należy objąć zasięgiem 100% punktów adresowych na obszarze. Co w sytuacji, kiedy podłączenie pewnych punktów nie jest możliwe?
O: W takiej sytuacji można zgłosić do nas bariery inwestycyjne.
P: Gdzie zostały opisane bariery inwestycyjne?
O: Bariery inwestycyjne zostały opisane w Załączniku nr 7 do Umowy - "Katalog barier inwestycyjnych".
P: W jaki sposób należy zgłosić bariery inwestycyjne?
O: Bariery należy zgłosić w systemie SIMBA oraz za pośrednictwem CST2021 przekazać dokumentację potwierdzającą istnienie danej bariery.
P: Czy jeśli dany punkt adresowy jest już w zasięgu sieci innego operatora, to czy jest to bariera inwestycyjna?
O: Tak.
P: W jaki sposób potwierdzić barierę inwestycyjną dotyczącą punktu w zasięgu innego operatora?
O: CPPC potwierdza barierę na podstawie danych dostępnych w SIDUSIS.
P: Co w przypadku, gdy na obszarze konkursowym są punkty adresowe wytypowane do interwencji, dla których na stronie internet.gov.pl (SIDUSIS) zgłoszono plany inwestycyjne? Czy takie przypadki stanowią barierę inwestycyjną?
O: Nie, zgłoszone po wyznaczeniu obszarów i ogłoszeniu naborów plany inwestycyjne nie stanowią bariery inwestycyjnej. Barierą inwestycyjną jest faktyczny zasięg – tj. efektywne wyczernienie.
P: Jedną z barier inwestycyjnych jest zaczernienie punktów adresowych wybranych do projektu - CPPC ma wysyłać listę takich punktów adresowych co kwartał. Czy przedstawione przez CPPC punkty będą automatycznie uznawane za barierę, czy też będzie możliwość pozostawienia takich punktów w projekcie/przedsięwzięciu?
O: Będzie możliwe pozostawienie takich punktów. W tym celu konieczne będzie przedstawienie oświadczenia, że zostały już poniesione nakłady finansowe związane z budową sieci do tego punktu (rozpoczęto proces inwestycyjny) bądź, że budowa sieci do tego punktu adresowego jest niezbędna do realizacji projektu/przedsięwzięcia.
P: Czy w ramach barier inwestycyjnych można zgłosić pustostan lub działkę bez zabudowań? Jeśli tak, czy muszę uwiarygodnić barierę?
O: Tak - pustostany i działki bez zabudowań stanowią barierę inwestycyjną. Dokumentem potwierdzającym barierę będą zaświadczenia z gminy.
P: Czy oświadczenie gminy dot. braku budynku (pozwalające na wykazanie bariery inwestycyjnej) można zastąpić innym dowodem, np. informacją z ewidencji gruntów i budynków lub danymi z geoportalu?
O: Tak, jest to dopuszczalne.
P: Czy istnieje prawna definicja "pustostanu"?
O: Tak, prawna definicja pustostanu została określona w Megaustawie.
Pustostan to niezamieszkały lub nieużytkowany na cele prowadzenia działalności gospodarczej, rolniczej (albo działalności z zakresu działów specjalnych produkcji rolnej) lub publicznej budynek, który:
- nie spełnia warunków technicznych, o których mowa w art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca – Prawo budowlane,
- został wyłączony w całości z użytkowania z uwagi na zły stan techniczny,
- jest przewidziany do rozbiórki.
P: Czy bariery inwestycyjne można zgłosić w ramach inwestycji właśnych (zadanie 2)?
O: Nie, w zakresie inwestycji własnych, które były deklaratywne i wiązały się z dodatkową punktacją, nie obowiązują bariery inwestycyjne. Oznacza to, że należy wykonać 100% zadeklarowanej wartości inwestycji własnych.
P: Czy w związku z brakiem możliwości zastosowania barier inwestycyjnych przy realizacji inwestycji własnych dopuszcza się możliwość wymiany tych punktów na inne, nowe punkty?
O: Nie. Punkty przewidziane na inwestycje własne zostały określone w dokumentacji konkursowej i CPPC nie będzie publikować punktów stanowiących nowy zasób na wymianę dla inwestycji własnych.
W przypadku wskazania we wniosku 100% realizacji inwestycji własnych w zadaniu nr 2, nie ma możliwości wymiany punktów adresowych ani zmniejszenia tego zobowiązania.
Należy jednak pamiętać, że w zadaniu nr 2 to podmiot składający wniosek decydował o wysokości zadeklarowanej kwoty inwestycji własnych. Jeśli zadeklarowana kwota jest niższa niż 100% występuje dowolność doboru punktów do inwestycji własnych, z tym zastrzeżeniem, że wartość wykonanych punktów nie może być niższa niż zadeklarowana we wniosku kwota.
P: Czy punkty adresowe w ramach Inwestycji Własnych będzie można wymienić w porozumieniu z CPPC na inne z puli punktów dodatkowych?
O: Nie.
P: Czy zgłoszenie i zaakceptowanie przez CPPC barier inwestycyjnych jest równoznaczne ze zmniejszeniem dofinansowania?
O: Nie, CPPC udostępni listę punktów dodatkowych, z których możliwe będzie wybranie punktów na realizację zadania 1. Oznacza to, że beneficjent/ostateczny odbiorca wsparcia może włączyć do realizacji inne punkty wskazane na liście dodatkowej. Ta wymiana nie może jednak prowadzić do zwiększenie dofinansowania.
P: Czy w przypadku wystąpienia barier inwestycyjnych w ramach Zadania 1 możliwa jest wymiana punktów nie tylko na punkty z listy dodatkowej, ale również na PA z listy Inwestycji Własnych, które nie zostaną objęte realizacją w ramach Zadania 2?
O: Nie, nie przewidujemy takiej możliwości.
P: Jak należy liczyć kamień milowy (np. pierwszy, 15% punktów adresowych) w przypadku uznania przez CPPC barier? Czy jeśli nie został podpisany aneks zmniejszający zakres rzeczowy, to 15% należy liczyć od pomniejszonej liczby punktów?
O: Nie, dopiero po podpisaniu aneksu i zmniejszeniu liczby punktów adresowych ujętych we wskaźniku zmniejsza się umowne zobowiązanie. Jeśli aneks nie jest podpisany 15% dla pierwszego kamienia należy liczyć od pełnego zobowiązania.
P: Gdzie znajdziemy punkty adresowe uwzględnione na Listach dodatkowych dla naszego obszaru?
P: Czy jeżeli zidentyfikujemy zdublowane punkty adresowe musimy przedstawić do CPPC szczegółowe uzasadnienie?
P: Czy w ramach Barier można zgłosić punkt adresowy objęty zasięgiem sieci innego operatora (na podstawie danych widniejących w SIDISIS)?
P: Proszę o wyjaśnienie, co to punkty wyczernione?
P: Kiedy należy zgłaszać wyczernione punkty adresowe do CPPC?
P: W jaki sposób nałożyć barierę w SIMBA na adresy, które są już wybudowane przez innego operatora?
P: Czy możliwe jest oznaczenia w systemie SIMBA wielu punktów jednocześnie z tym samym kryterium i komentarzem?
P: Jak udokumentować barierę inwestycyjną dla punktu adresowego zlokalizowanego w pasie autostrady?
P: Wyznaczony punkt adresowy znajduje się w obrębie planowanej obwodnicy. Czy możemy dla tego adresu zgłosić barierę?
P: Co w przypadku, kiedy właściciel prywatnej działki odmawia przejścia przez nieruchomość, a nie ma możliwości zaprojektowania drogi alternatywnej ze względu na uwarunkowania w terenie. Brak możliwości przejścia przez działkę uniemożliwia podłączenia PA z listy podstawowej. Jednocześnie właściciel działki odmawia podpisania jakichkolwiek dokumentów, w których wyraźnie napisze, że nie zgadza się na przejście przez nieruchomość. Czy wówczas przygotowanie notatki jednostronnej podpisanej np. przez Projektanta lub OOW/Beneficjenta opisującej ten przypadek będzie uwzględniany i może stanowić podstawę do kwalifikacji takiego PA jako barierę inwestycyjną?
O: W takiej sytuacji konieczne będzie potwierdzenie, że zostały podjęte wszelkie próby uzyskania pisemnej zgody/odmowy, notatki czy uzgodnienia. Jeśli się to nie uda pomimo starannych prób, wówczas można poprosić sąsiadów o potwierdzenie i podpisanie dokumentu potwierdzającego, że nie mają Państwo możliwości pozyskania zgody/odmowy od właściciela działki.
P: Czy gwarancja na pas drogowy i brak zgody zarządcy drogi na przejęcie gwarancji (lub trudność z porozumieniem się z gwarantem/wykonawcą co do realnych kosztów zgody na naruszenie gwarancji) można traktować jako barierę inwestycyjną z możliwością rezygnacji/wymiany punktu adresowego?
P: Co w przypadku, kiedy np. Zarząd Dróg Powiatowych odmawia w decyzji administracyjnej możliwości wykorzystania istniejącej podbudowy słupowej i nakazuje budowę linii doziemnej? Takie decyzje wpływają na znaczne opóźnienie procesu inwestycyjnego, zwiększają koszty, a w niektórych przypadkach uniemożliwiają budowę. Czy można to zgłosić jako barierę?
P: Proszę o doprecyzowanie, czy działki z pustostanami lub niezabudowane, możemy zgłosić jako barierę, ale nie musimy tego robić, jeżeli uznamy, że chcemy przeprowadzić inwestycję w tym miejscu?
P: W jaki sposób można potwierdzić pustostan jeśli Gmina odmówiła wystawienia zaświadczenia?
P: W jakim terminie CPPC potwierdzi barierę?
P: Czy po zrealizowaniu 100% wskaźnika Inwestycji Własnych, pozostałe, niewykorzystane PA Inwestycji Własnych pojawią się na Liście Dodatkowej dla danego obszaru?
{"register":{"columns":[]}}