2.4 Tworzenie usług i aplikacji wykorzystujących e-usługi publiczne i informacje sektora publicznego
Status: Rozstrzygnięty
Coraz częściej dane publiczne wykorzystywane są do działań twórczych. Dostęp do nich sprzyja rozwojowi przedsiębiorstw, gwarantuje nowe miejsca pracy, co finalnie podnosi jakość życia całego społeczeństwa. Dzięki aplikacjom, które wykorzystują otwarte dane, obywatele krajów UE co roku oszczędzają setki godzin podczas szukania miejsc parkingowych i zużywają mniej energii elektrycznej. Lista korzyści jest oczywiście znacznie dłuższa.
Cel
Celem konkursu jest wsparcie tworzenia rozwiązań wykorzystujących otwarte dane. Dane, które można wykorzystać przy tworzeniu nowoczesnych aplikacji i usług znajdują się m.in. tutaj. Dofinansowania obejmą projekty, które przyczynią się do wzmocnienia: e-administracji, e-nauki, e-włączenia społecznego, e-kultury i e-zdrowia. Mogą to być projekty komercyjne i niekomercyjne, które będą realizowane indywidualnie lub w ramach współpracy partnerskiej.
Dofinansowanie będzie można otrzymać na:
- wdrożenie nowej usługi świadczonej przez aplikację elektroniczną,
- rozbudowę już istniejącej e-usługi (aplikacji) poprzez wykorzystanie treści otwartych zasobów informacji sektora publicznego i/lub istniejących e-usług publicznych.
Utworzone w ramach projektów aplikacje umożliwią ponowne wykorzystanie informacji sektora publicznego przez podmioty spoza administracji. W działaniu 2.4 POPC są to informacje publiczne w rozumieniu ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej, a także:
- zasoby kultury będące w posiadaniu bibliotek, muzeów i archiwów w zw. ze zmianami wprowadzonymi dyrektywą 2013/37/UE (zmieniającą dyrektywę 2003/98/WE z dnia 17 listopada 2003 r. w sprawie ponownego wykorzystywania informacji sektora publicznego),
- zasoby audiowizualne udostępniane do ponownego wykorzystywania,
- zasoby nauki udostępniane do ponownego wykorzystywania.
Dla kogo
Beneficjentem mogą zostać:
- jednostki naukowe („Jednostki naukowe” w znaczeniu określonym przez ustawę z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki - według stanu na dzień 29 września 2018 r. Dz.U. 2018 poz. 87) oraz uczelnie w zakresie działalności jednostek naukowych;
- organizacje pozarządowe;
- mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa;
- partnerstwa tworzone pomiędzy wskazanymi powyżej wnioskodawcami.
Budżet i poziom dofinansowania
Maksymalny poziom dofinansowania: Maksymalne dofinansowanie wynosi 84,63% kosztów kwalifikowanych Projektu, z czego 84,63% stanowią środki UE (EFRR), a 15,37% to minimalny wkład własny Beneficjenta.
Budżet i poziom dofinansowania: Kwota środków przeznaczonych na dofinansowanie projektów w konkursie wynosi 20 000 000,00 PLN.
Kwoty środków przeznaczonych na dofinansowanie projektów w poszczególnych rundach są następujące:
- Runda I – kwota 10 000 000,00 PLN;
- Runda II – kwota 10 000 000,00 PLN.
Nie wyznaczono minimalnej i maksymalnej wartości projektu.
Harmonogram konkursu
- Ogłoszenie konkursu: 20.12.2019
Nabór wniosków o dofinansowanie jest prowadzony w dwóch rundach. Wnioski należy składać w następujących terminach:
- I runda - od 3 lutego 2020 r. do 8 maja 2020 r.
- II runda - od 9 maja 2020 r. do 30 czerwca 2020 r.
Sposób składania wniosków
Wnioski o dofinansowanie realizacji projektu będą przyjmowane w formie elektronicznej podpisanej kwalifikowanym podpisem elektronicznym, za pośrednictwem aplikacji udostępnionej pod adresem: https://popc020301.cppc.gov.pl/.
Zapoznaj się z informacją o przetwarzaniu danych osobowych tutaj.
Pytania i odpowiedzi
Wszelkie pytania w tym zakresie należy zgłaszać pod adres: konkurs2.4@cppc.gov.pl