Uznanie za obywatela polskiego
DOLNOŚLĄSKI |
KARTA USŁUGI | Nr: SOC-OP.0133.1.2024 |
Uznanie za obywatela polskiego | Data zatwierdzenia: 27.08.2024 r. |
Co chcę załatwić? |
Uzyskać polskie obywatelstwo w trybie decyzji administracyjnej wydanej przez Wojewodę Dolnośląskiego. |
Kogo dotyczy? |
Jeśli spełniasz którąś z powyższych grup warunków jesteś również zobowiązany posiadać znajomość języka polskiego potwierdzoną urzędowym poświadczeniem określonym w art. 11 a ustawy z dnia 7 października 1999r. o języku polskim (Dz. U. z 2021 r. poz. 672 z późn. zm.) – na poziomie biegłości językowej co najmniej na poziomie B1, świadectwem ukończenia szkoły w Rzeczypospolitej Polskiej lub świadectwem ukończenia szkoły za granicą z wykładowym językiem polskim. UWAGA ! Z obowiązku potwierdzenia znajomości języka polskiego wyłączeni są jedynie spełniający przesłanki uznania za obywatela polskiego małoletni cudzoziemcy. |
Co przygotować? |
Wymagane dokumenty:
UWAGA ! W przypadku procedury uznania za obywatela polskiego nie ma konieczności składania wniosku w więcej niż jednym egzemplarzu.
WAŻNE ! Do wniosku należy dołączyć oryginały dokumentów lub ich uwierzytelnione kopie (tzn. potwierdzone za zgodność z oryginałem – używane w dalszej części określenie „kserokopia” odnosi się do uwierzytelnionej formy dokumentu). UWAGA ! Jedynie kopie niezapisanych stron Twojego paszportu, albo paszportu Twojego dziecka mogą być złożone w formie zwykłych kopii. Zgodność kopii dokumentu z oryginałem może zostać poświadczona przez:
UWAGA ! W przypadku niezastosowania się do powyżej wspomnianych reguł oryginały dokumentów załączone do wniosku o uznanie za obywatela polskiego lub w toku postępowania nie podlegają zwrotowi.
UWAGA ! Paszport lub dokument podróży powinien być ważny w toku postępowania w sprawie o uznanie za obywatela polskiego, tj. do dnia wydania decyzji administracyjnej. Pamiętaj, że sam fakt złożenia wniosku o uznanie za obywatela polskiego nie zwalnia Cię z konieczności dbania o aktualność posiadanych dokumentów. Nie zapominaj zatem o obowiązku wymiany swojego paszportu lub dokumentu podroży, nawet jeżeli termin jego ważności będzie zachowany w dniu złożenia podania, ale upłynie w trakcie postępowania administracyjnego – zostaniesz zobowiązany do przedłożenia aktualnego dokumentu. UWAGA ! Jeżeli posiadasz więcej niż jeden aktualny paszport/dokument podróży jesteś zobowiązany do dołączenie kserokopii wszystkich posiadanych przez siebie dokumentów, a nie tylko jednego. UWAGA ! Jeżeli zmieniłeś dane osobowe, np. wskutek zawarcia związku małżeńskiego, przed złożeniem wniosku o uznanie za obywatela polskiego powinieneś zadbać o uzyskanie paszportu/dokumentu podróży uwzględniającego dokonane zmiany w zapisie swoich danych osobowych.
PAMIĘTAJ ! Jeżeli mieszkasz na terenie województwa dolnośląskiego, a w Twojej karcie pobytu jako adres zameldowania oznaczono adres znajdujący się w innym województwie - przed złożeniem wniosku o uznanie za obywatela polskiego wymień swoją kartę pobytu na dokument wydany przez wojewodę właściwego ze względu na Twoje miejsce pobytu – nie zapominaj o ciążącym na Tobie obowiązku wymiany karty pobytu w przypadku zmiany jakichkolwiek Twoich danych zamieszczonych w dokumencie.
UWAGA ! Jeżeli urodziłeś się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, albo zawierałeś poza jej terytorium związek małżeński, aby otrzymać polski odpis aktu stanu cywilnego powinieneś dokonać transkrypcji swojego zagranicznego aktu stanu cywilnego w wybranym urzędzie stanu cywilnego (tzn. zagraniczny dokument powinien zostać wpisany na Twój wniosek do polskiego rejestru stanu cywilnego). Transkrypcja to wierne i literalne przeniesienie treści zagranicznego aktu urodzenia do polskiego rejestru stanu cywilnego. Akt stanu cywilnego, który nie zawiera wszystkich wymaganych danych, uzupełnia kierownik urzędu stanu cywilnego, który go sporządził, na podstawie innych aktów stanu cywilnego, akt zbiorowych rejestracji stanu cywilnego prowadzonych dla tego aktu i innych dokumentów mających wpływ na stan cywilny, dlatego zadbaj aby wszystkie Twoje dane i dane Twoich rodziców zawarte w Twoim akcie urodzenia i Twoim akcie małżeństwa były zgodne, tzn. występowały w takiej samej formie i ilości, np. gdy w Twoim akcie urodzenia wpisano imię ojca Oleksandr, a w Twoim akcie małżeństwa imię to zapisano już jako Oleksander - uprzednio musisz zadbać o ujednolicenie rozbieżnych danych.
UWAGA ! Jeżeli umowa taka została zawarta w okresie przekraczającym okres 12 miesięcy przed dniem złożenia podania w sprawie – do wniosku należy również dołączyć aktualne zaświadczenie o zatrudnieniu. UWAGA ! Jeżeli ubiegasz się o uznanie za obywatela polskiego na podstawie przesłanek, o których mowa w art. 30 ust. 1 pkt 1 lub pkt 6 ustawy z dnia 2 kwietnia 2009 r. o obywatelstwie polskim (Dz. U. z 2023 r. poz. 1989), koniecznym będzie załączenie:
zaś w sytuacji, w której prowadziłbyś działalność gospodarczą – również:
Dokumenty potwierdzające posiadanie przez Ciebie tytułu prawnego do zajmowania lokalu mieszkalnego lub ich kserokopie (np. umowę najmu, umowę użyczenia lub dokument potwierdzający prawo własności, pamiętaj, że jeżeli z dokumentu potwierdzającego prawo własności nie wynika numer księgi wieczystej
UWAGA ! Jeżeli zamieszkujesz w lokalu mieszkalnym stanowiącym wyłącznie własność Twojego współmałżonka lub Twoich rodziców czy innych krewnych – do podania powinieneś dostarczyć stosowną umowę użyczenia, albo pisemne oświadczenie właścicieli lokalu mieszkalnego:
UWAGA ! Fakt posiadania zameldowania na pobyt stały lub czasowy nie jest tytułem prawnym, dlatego zaświadczenie o zameldowaniu nie stanowi dokumentu potwierdzającego tytuł prawny do zajmowanego lokalu mieszkalnego.
PAMIĘTAJ! W oświadczeniu należy uwzględnić wszystkie wyjazdy poza granice Rzeczypospolitej Polskiej, tzn. również te na teren pozostałych państw Unii Europejskiej, jeżeli nie pamiętasz dokładnych dat krańcowych pobytów poza Polską określ je w sposób przybliżony i powołaj się na taką okoliczność w oświadczeniu w miejscu przeznaczonym na dodatkowe informacje. Jeżeli w badanym okresie przebywałeś wyłącznie na terytorium Państwa Polskiego powołaj się na taką okoliczność wprost w miejscu przeznaczonym na wskazanie dodatkowych informacji. PAMIĘTAJ ! Aby zaznaczyć w wyznaczonym do tego miejscu okres, za który składasz oświadczenie o swoich pobytach poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.
PAMIĘTAJ ! Jeżeli do wniosku załączasz świadectwo ukończenia szkoły do wniosku należy dołączyć również dokument potwierdzający język nauczania, a w przypadku ukończenia studiów wyższych – dokument potwierdzających język wykładowy i egzaminów np. suplement do dyplomu. UWAGA ! W przypadku ukończenia szkoły policealnej dokument dotyczący języka nauczania powinien również wskazywać na nr RSPO ukończonej placówki oświatowej. Świadectwo ukończenia szkoły w Polsce powinno zostać wydane na druku obowiązującym w chwili jego wydawania, w innym wypadku zostaniesz zobowiązany do jego wymiany. UWAGA ! Jeżeli przedkładany przez Ciebie dyplom ukończenia studiów wyższych zawiera miejsce na podpis posiadacza – powinien zostać opatrzony Twoim własnoręcznym podpisem.
UWAGA ! Z uwagi na powyższe, jeżeli we wniosku powołasz się na posiadanie m.in. osiągnięć zawodnych będziesz zobligowany do przedłożenia dokumentów potwierdzających każdą z zamieszczonych o nich informację.
UWAGA ! Jeżeli zwróciłeś uprzednio swoją Kartę Polaka do podania dołącz oświadczenie, w którym wskażesz termin i miejsce zwrotu dokumentu
Gdy wnioskiem obejmujesz swoje małoletnie dziecko musisz do niego również dołączyć:
UWAGA ! Przed złożeniem wniosku o uznanie za obywatela polskiego zadbaj o to, aby w dokumencie tym znalazły się pełne dane rodziców dziecka, tzn. prócz ich imion i nazwisk również ich nazwiska rodowe, daty oraz miejsca ich urodzeń, akty stanu cywilnego niezawierające tych informacji należy uzupełnić o brakujące dane przed złożeniem podania o uznanie za obywatela polskiego.
UWAGA ! Oświadczenie o wyrażeniu zgody na nabycie obywatelstwa polskiego może być przyjęte do protokołu przed:
Pamiętaj ! Jeżeli składasz wniosek korespondencyjnie, a wojewodą właściwym do przyjęcia protokołu jest Wojewoda Dolnośląski - dopiero po złożeniu przedmiotowego podania pracownik tutejszego Urzędu skontaktuje się z Tobą, celem ustalenia terminu wizyty na przyjęcie oświadczenia, o którym mowa powyżej.
albo może zostać złożone:
UWAGA ! Oświadczenie w formie korespondencyjnej należy złożyć w sposób umożliwiający prawidłowe ustalenie danych zarówno osoby oświadczającej, jak i małoletniego – wzór do pobrania załącznik nr 6 (dot. rodzica wyrażającego zgodę na nabycie obywatelstwa polskiego przez małoletniego – na każde małoletnie dziecka przypada odrębne oświadczenie) i załącznik nr 7 (dot. małoletniego, który ukończył 16 rok życia i wyraża zgodę na nabycie obywatelstwa polskiego przez siebie). W oświadczeniu złożonym na wzorach, o których mowa powyżej należy wpisać dane paszportu (nie wpisuj danych karty pobytu) – w przypadku cudzoziemca, albo paszportu lub dowodu osobistego – w przypadku obywatela polskiego. UWAGA ! Złożenie oświadczenia korespondencyjnie z podpisem urzędowo poświadczonym przed dniem 10 listopada 2022 r., albo takiego, które nie będzie zawierać wystarczających danych - będzie wiązać się z tym, że zostaniesz zobligowany do przedłożenia ich ponownie po terminie wynikającym z zapisów prawa materialnego i/lub z wszystkimi niezbędnymi danymi. WAŻNE ! Wszystkie dokumenty sporządzone w języku obcym powinny być składane wraz z ich tłumaczeniem na język polski, dokonanym przez polskiego tłumacza przysięgłego bądź konsula Rzeczypospolitej Polskiej (wymóg ten nie dotyczy dokumentów tożsamości, tzn. paszportu czy dokumentu podróży) – jeżeli załączysz do podania jedynie tłumaczenie dokumentu na język polski będziesz zobowiązany do dostarczenia oryginału dokumentu, z którego tłumaczenie dokonano, albo jego kserokopii. UWAGA ! W trakcie prowadzonego postępowania administracyjnego możesz zostać wezwany do przedłożenia dodatkowych dokumentów istotnych dla sprawy i niewymienionych powyżej. Uzupełniając złożony już wniosek o uznanie za obywatela polskiego korzystaj z formularza uzupełnienia wniosku (do pobrania: załącznik nr 8). Zmianę adresu zamieszkania zgłoś na stosownym formularzu (do pobrania: załącznik nr 9). UWAGA ! Dokumenty znajdujące się w aktach sprawy powinny być aktualne nie tylko w chwili składania wniosku, ale i na czas trwającego postępowania, aż do wydania decyzji administracyjnej w sprawie. W trakcie postępowania administracyjnego jesteś zobligowany/a do niezwłocznego informowania organu administracji publicznej o wszelkich istotnych zmianach w swojej sytuacji faktycznej mających znaczenie dla prowadzonego postępowania administracyjnego, np. zmianie miejsca zamieszkania (wzór zgłoszenia w tym zakresie (do pobrania: załącznik nr 9), zmianie miejsca zatrudnienia, wymianie dokumentów tożsamości, zmianie stanu cywilnego, narodzinach dziecka oraz wyjazdach poza granice Rzeczypospolitej Polskiej (ze wskazaniem okresu pobytu poza Polską oraz charakteru wyjazdu) itd. Możesz wyznaczyć pełnomocnika do występowania w swoim imieniu w postępowaniu o uznanie za obywatela polskiego. Pełnomocnictwo dołącza się do wniosku (przykładowy wzór pełnomocnictwa do pobrania: załącznik 3 ) wraz z potwierdzeniem dokonania opłaty skarbowej za złożenie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa, o ile umocowaną przez Ciebie osobą nie jest Twój współmałżonek, rodzeństwo lub wstępni. UWAGA ! Zgodnie z przepisami prawa jeżeli będziesz działał za pośrednictwem pełnomocnika korespondencja w sprawie będzie kierowana do niego, w związku z czym nie składaj odrębnego pełnomocnictwa do doręczeń. Z kolei jeżeli chcesz, żeby inna osoba, była umocowana jedynie do odbioru korespondencji w sprawie - możesz wyznaczyć pełnomocnika do doręczeń (przykładowy wzór pełnomocnictwa do pobrania: załącznik nr 4). Pełnomocnictwo do doręczeń nie podlega opłacie skarbowej. PAMIĘTAJ ! W sytuacji, w której nie korzystałbyś z wzorów pełnomocnictw zamieszczonych na naszej stronie zamieść w ich treści nie tylko swoje imię i nazwisko, ale także inne dane umożliwiające prawidłową identyfikację Twojej osoby, takie jak seria i numer posiadanego dokumentu tożsamości. Z uwagi na doniosłość skutków prawnych w procedurze uznania za obywatela polskiego z treści pełnomocnictwa powinno wynikać wprost umocowanie do występowania w Twoim imieniu w tej konkretnie procedurze. Wolę:
|
Jakie dokumenty muszę wypełnić? |
Wypełnij wniosek o uznanie za obywatela polskiego (do pobrania: załącznik nr 1) oraz oświadczeniem o datach pobytów poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (do pobrania: załącznik nr 5). |
Jak wypełnić dokumenty? |
Wniosek wypełnij zgodnie z pouczeniem ze strony 7 formularza podania oraz dodatkowymi informacjami zamieszczonymi w załączniku nr 2 (do pobrania: załącznik nr 2). Pamiętaj ! Przed złożeniem podanie należy je własnoręcznie popisać w wyznaczonym do tego miejscu i oznaczyć datą. Wniosek podpisuje:
UWAGA ! Brak podpisu jest brakiem formalnym, który należy uzupełnić pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpoznania. Pamiętaj, że jeżeli posiadasz małoletnie dzieci nieposiadające obywatelstwa polskiego to niezależnie od tego czy obejmujesz je swoim podaniem czy też nie – jesteś zobligowany do zamieszczenia ich danych w składanym podaniu (CZĘŚĆ B). UWAGA ! Jeżeli nie chcesz objąć swoich dzieci wnioskiem o uznanie za obywatela polskiego, choć nie posiadają one obywatelstwa Rzeczypospolitej Polskiej pamiętaj, aby obok ich danych wyraźnie wskazać, że nie obejmujesz ich swoim wnioskiem oraz to czy drugiemu z rodziców przysługuje władza rodzicielska czy też nie. Jeżeli nie posiadasz małoletnich dzieci nieposiadających obywatelstwa polskiego na stronie 2 wniosku powołaj się na taką okoliczność. Pamiętaj również, że pkt 12 i 13 części 1 wniosku o uznanie za obywatela polskiego (str. 2) należy wypełnić wyłącznie w sytuacji, w której podanie dotyczy tylko dziecka, w pozostałych przypadkach rubryki należy przekreślić, a obok zamieścić adnotację nie dotyczy (więcej informacji: załącznik nr 2). |
Ile muszę zapłacić? |
Zapłać 219 zł za wydanie decyzji w przedmiocie uznania za obywatela polskiego, a jeżeli wyznaczysz pełnomocnika do prowadzenia swojej sprawy zapałać dodatkowo jeszcze 17 zł (nie musisz płacić jeżeli Twoim pełnomocnikiem będzie Twój współmałżonek, rodzeństwo, wstępni, tj. rodzice, dziadkowie itd. lub zstępni, tj. dzieci, wnuk itd.). Opłatę skarbową wpłać na konto Gminy Wrocław w PKO BP S.A. o nr 82 1020 5226 0000 6102 0417 7895 - w tytule opłaty za wydanie decyzji wskaż, że dotyczy decyzji o uznaniu za obywatela polskiego oraz swoje imię i nazwisko; - w tytule opłaty za złożenie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa wskaż, że dotyczy pełnomocnictwa złożonego w sprawie i podaj swoje imię i nazwisko. UWAGA ! Opłata skarbowa jest pobierana za wydanie decyzji administracyjnej, zatem jeżeli swoim wnioskiem obejmujesz małoletnie dziecko/małoletnie dzieci uiszczasz tylko jedną opłatę skarbową i nie musisz uiszczać dodatkowych opłat za każdą z osób, które obejmować będzie przedmiotowa decyzja. |
Kiedy złożyć dokumenty ? | Dokumenty złóż w dogodnym, wygodnym dla Ciebie terminie. |
Gdzie załatwię sprawę ? |
Wnioski oraz uzupełnienia dokumentów w sprawie możesz złożyć
w dni robocze od godziny 08:15 (w środy od godziny 08:00) w siedzibie Urzędu (we Wrocławiu pl. Powstańców Warszawy 1) przy stanowisku nr 1 na Sali Obsługi Klienta B po pobraniu biletu z automatu biletowego UWAGA ! Rezerwacja terminów wizyt na złożenie wniosku w sprawach, o których mowa powyżej nie jest prowadzona, a ilość wydawanych dziennie biletów jest limitowana.
ODDZIAŁ OBYWATELSTWA POLSKIEGO Dolnośląski Urząd Wojewódzki we Wrocławiu pl. Powstańców Warszawy 1 50-153 Wrocław Dodatkowe informacje w zakresie uznania za obywatela polskiego możesz otrzymać pod numerem 71 340 66 09 od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 14:00. Swoje pytania możesz również skierować na adres e-mail: obywatelstwa@duw.pl. |
Co zrobi urząd? |
Będziemy się z Tobą kontaktować listownie, dlatego pamiętaj, że powinieneś nas informować o wszelkich zmianach swojego adresu do korespondencji. W sytuacji, w której będziemy zobowiązani wydać rozstrzygnięcie niezgodne z Twoim żądaniem zostaniesz uprzedzony pisemnie o zgromadzeniu w sprawie materiału dowodowego, następnie w wyznaczonym terminie będziesz mógł zapoznać się z aktami swojej sprawy i wypowiedzieć co do ich treści. |
Jaki jest czas reakcji? |
W zależności od charakteru sprawy jej załatwienie powinno nastąpić w ciągu kilku najbliższych miesięcy od dnia złożenia wniosku. Przewidywany termin zakończenia postępowania administracyjnego zostanie wyznaczony w korespondencji otrzymanej od organu administracji publicznej. Pamiętaj ! Do terminów wydania decyzji wynikających z przepisów prawa procesowego nie wlicza się m.in. okresów oczekiwania na uzyskanie odpowiedzi z innych organów administracji publicznej oraz uzupełnienia akt sprawy przez Ciebie. UWAGA ! Z uwagi na doniosłość skutków prawnych decyzji o uznaniu za obywatela polskiego - postępowania administracyjne w tym zakresie winny być prowadzone w sposób wnikliwy i dokładany, korespondujący ze znaczeniem wydawanego w ich toku rozstrzygnięcia, tym samym sprawy o uznanie za obywatela polskiego ze swej natury są sprawami o szczególnie skomplikowanym charakterze. |
Jak się odwołać? |
Jeżeli wniosek o uznanie za obywatela polskiego złożyłeś w terminie następującym od dnia 12 maja 2023 r. – to od decyzji, wydanej na jego podstawie, w której odstąpiono od uzasadnienia, ponieważ organ administracji publicznej uwzględnił w całości Twoje żądanie nie przysługuje odwołanie, decyzja taka jest ostateczna (szczegółowe informacje znajdują się w pouczeniu rozstrzygnięcia). W innych przypadkach masz 14 dni kalendarzowych od dnia otrzymania naszej decyzji, aby się odwołać do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Odwołanie musisz złożyć za pośrednictwem Wojewody Dolnośląskiego. W trakcie biegu terminu do wniesienia odwołania możesz zrzec się prawa do jego wniesienia wobec Wojewody Dolnośląskiego, oświadczenie należy złożyć na stosownym formularzu (do pobrania: załącznik nr 13) – możliwość taka dotyczy wszystkich decyzji wydawanych w postępowaniach wszczynanych na podstawie wniosków złożonych przed dniem 12 maja 2023 r. oraz decyzji niezgodnych w całości (lub w części) z żądaniem strony wydanych w postępowaniach wszczynanych na podstawie wniosków złożonych od 12 maja 2023 r. Z dniem doręczenia organowi administracji publicznej oświadczenia o zrzeczeniu się prawa do wniesienia odwołania przez ostatnią ze stron postępowania, decyzja staje się ostateczna i prawomocna. |
Informacje dodatkowe |
UWAGA ! Wnioski o uznanie za obywatela polskiego nie podlegają rejestracji w Zintegrowanym Systemie Obsługi Cudzoziemców „Przybysz”. O statusie spraw realizowanych przez Oddział Obywatelstwa Polskiego wnioskodawcy są informowani, co do zasady drogą pisemną. Urzędowe poświadczenie znajomości języka polskiego Przez urzędowe poświadczenie znajomości języka polskiego należy – stosownie do przepisu art. 11a ustawy o języku polskim – rozumieć wyłącznie urzędowe poświadczenie znajomości języka polskiego wydane przez Państwową Komisję do spraw Poświadczania Znajomości Języka Polskiego jako Obcego, poprzednio Państwową Komisję Poświadczenia Znajomości Języka Polskiego, po zdaniu egzaminu od dnia 12 lutego 2018 r. na poziomie biegłości językowej co najmniej na poziomie B1. Informacje na temat urzędowego poświadczenia znajomości języka polskiego dostępne są na stronie wcześniej wspomnianej instytucji m.in. pod następującym adresem: https://certyfikatpolski.pl/o-egzaminie/. Pamiętaj, że z obowiązku potwierdzenia znajomości języka polskiego wyłączeni są jedynie spełniający przesłanki uznania za obywatela polskiego małoletni cudzoziemcy, a ukończenie kursów języka polskiego lub samo uczestnictwo w takich kursach, czy też innych szkoleniach organizowanych przez dowolne szkoły znajdujące się na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej nie spełnia wymogów dotyczących potwierdzenia znajomości języka polskiego, podobnie jak ukończenie szkoły innej, niż ta której rozumienie wyznaczają przepisy ustaw regulując kwestie oświaty. Inne informacje Do ustalenia czy przebywasz nieprzerwanie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zastosujemy odpowiednio przepis art. 195 ust. 4 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (Dz. U. z 2024 r. poz. 769). W przypadku, gdy z wniosek o uznanie a obywatela polskiego złożysz w czasie, gdy prowadzone jest już wobec Ciebie postępowanie o nadanie obywatelstwa polskiego, postępowanie w sprawie o uznanie za obywatela polskiego zostanie umorzone. W przypadku gdy wniosek o uznanie za obywatela polskiego zostanie złożony w czasie, gdy wobec Ciebie jest prowadzone postępowanie o przywrócenie obywatelstwa polskiego, postępowanie o uznanie za obywatela polskiego zostanie zawieszone do czasu zakończenia postępowania o przywrócenie obywatelstwa polskiego. Klauzule informacyjne Z klauzulami dotyczącą przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorach (przetwarzanie w związku z realizacją przepisów ustawy o obywatelstwie polskim w zakresie postępowania o uznanie za obywatela polskiego) - w tym przypadku Wojewodzie Dolnośląskim oraz Ministrze Spraw Wewnętrznych i Administracji – oraz dotyczącą danych osobowych przetwarzanych w krajowym zbiorze rejestrów, ewidencji i wykazu w sprawach cudzoziemców możesz zapoznać się po pobraniu załączników zamieszczonych poniżej: Klauzula informacyjna do postępowania o uznanie za obywatela polskiego Klauzula informacyjna - KZREW w sprawach cudzoziemców Prawa i obowiązki po uzyskaniu decyzji pozytywnej Pełnoletni obywatel Rzeczypospolitej Polskiej zamieszkujący na jej terytorium jest zobowiązany do posiadania ważnego dowodu osobistego. Dokument ten wydaje się na wniosek, dlatego po otrzymaniu decyzji w przedmiocie uznania za obywatela polskiego powinieneś udać się do wybranego organu gminy na terenie Państwa Polskiego i złożyć podanie o jego otrzymanie. UWAGA ! Szczegółowe informacje dot. wniosku o wydanie dowodu osobistego oraz o dokumentach jakie powinny być do niego załączone otrzymasz w organie gminy, w którym będziesz ubiegał się o jego otrzymanie. Karta Polaka traci ważność z mocy prawa z dniem wydania dokumentu potwierdzającego nabycie obywatelstwa polskiego ( o ile wcześniej nie straciła ważności z uwagi na otrzymanie zezwolenia na pobyt stały ), a jej posiadacz zwraca Kartę Polaka wojewodzie właściwemu ze względu na miejsce pobytu, nie później niż w terminie 14 dni od dnia, w którym doręczono mu dokument potwierdzający nabycie obywatelstwa polskiego. Zgodnie z art. 3 ustawy o obywatelstwie polskim - obywatel polski w myśl prawa polskiego nie może być równocześnie uznawany za obywatela innego państwa. Wywodzona z tego przepisu prawa zasada wyłączności obywatelstwa polskiego wyklucza uznanie na gruncie prawa polskiego obywatela polskiego jako obywatela innego państwa, co w praktyce sprowadza się do tego, że Rzeczpospolita Polska nie uznaje obcych obywatelstw własnych obywateli, gdy wchodzą w stosunki z polskimi organami państwowymi lub wykonują oni czynności na podstawie prawa polskiego – vide wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 30 listopada 2010 r. sygn. akt II OSK 1668/09. Oznacza to, że posiadając już obywatelstwo polskie oraz równocześnie obywatelstwo innego państwa przez organy administracji publicznej w Polsce i inne oficjalne instytucje po nabyciu obywatelstwa polskiego będziesz traktowany wyłącznie jako obywatel polski. |
Podstawa prawna |
Art. 30 – 37 ustawy o obywatelstwie polskim oraz rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 3 sierpnia 2012 r. w sprawie wzoru formularza wniosku o uznanie za obywatela polskiego oraz fotografii dołączonej do wniosku (Dz. U. z 2012 r. poz. 916) oraz ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2024 r. poz. 572). |
Karta ma charakter informacyjny i nie stanowi wykładni prawa
Materiały
załącznik nr 1 - wniosek o uznanie za obywatela polskiegoZałącznik__nr_1_wniosek_o_uznanie_za_obywatela_polskiego.pdf 0.15MB załącznik nr 2 - dodatkowe informacje dot. prawidłowego wypełnienia wniosku
Załącznik_nr_2_-_dodatkowe_informacje_dot_prawidłowego_wypełnienia_wniosku.pdf 0.22MB załącznik nr 3 - pełnomocnictwo ogólne
Załącznik__nr_3_pelnomocnictwo_ogolne_w_postepowaniu_o_uznaniu_za_obywatela_polskiego.doc 0.02MB załącznik nr 4 - pełnomocnictwo do doręczeń
Załącznik_nr_4_pelnomocnictwo_do_doreczen_w_postepowaniu_o_uznaniu_za_obywatela_polskiego.doc 0.02MB załącznik nr 5 - oświadczenie o pobytach poza RP
Załącznik__nr_5_Wzor_oswiadczenia_o_datach_wyjazdu_z_Polski_-_wersja_30.doc 0.04MB załącznik nr 6 - oświadczenie rodzica o wyrażeniu zgody
załącznik_nr_6_-_oświadczenie_rodzica_o_wyrażeniu_zgody.docx 0.02MB załącznik nr 7 - oświadczenie o wyrażeniu zgody 16-letniego dziecka
załącznik_nr_7_-_oświadczenie_o_wyrażeniu_zgody_składane_po_16_roku_życia_przez_dziecko.docx 0.02MB załącznik nr 8 - formualrz uzupełnienia podania
załącznik_nr_8_-_formularz_uzupełnienia_podania.docx 0.02MB załącznik nr 9 - formularz zgłoszenia zmiany adresu zamieszkania
załącznik_nr_9_-_formularz_zgłoszenia_zmiany_adresu_zamieszkania.docx 0.02MB załącznik nr 10 - formularz wycofania podania i umorzenia postępowania w sprawie
załącznik_nr_10_-_formularz_wycofania_podania.docx 0.02MB załącznik nr 11 - formularz wniosku o zawiesznie postępowania
załącznik_nr_11_-_formularz_wniosku_o_zawieszenie_postępowania_w_sprawie_uznania_za_obywatela_polskiego.docx 0.02MB załącznik nr 12 - formularz wniosku o podjęcie zawieszonego postępowania
załącznik_nr_12_-_formularz_wniosku_o_podjęcie_zawieszonego_postępowania_w_sprawie_uznania_za_obywatela_polskiego.docx 0.02MB załącznik nr 13 - oświadczenie o zrzeczniu się prawa do wniesienia odwołania
załącznik_nr_13_-_oświadczenie_o_zrzeczeniu_się_prawa_do_wniesienia_odwołania.docx 0.01MB Klauzula infromacyjna do postępowania o uznanie za obywatela polskiego
Klauzula_informacyjna_dot_przetwarzania_danych_osobowych_w_związku_z_realizacją__ustawy_z_dnia_2_kwietnia_2009_r_o_obywatelstwie_polskim_w_zakresie_postępowania_o_uznanie_za_obywatela_polskiego.docx 0.03MB Klauzula informacyjna dot. danych osobowych przetwarzanych w KZREW w sprawach cudzoziemców
Klauzula_informacyjna_dot_danych_osobowych_przetwarzanych_w_KZEiWwsC.pdf 0.06MB