W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Publikacje naukowe i techniczne, a dostępność cyfrowa

W uzasadnionych sytuacjach dostępność cyfrowa nietekstowych elementów dokumentacji technicznej może być ograniczona to dodania jedynie prostego opisu alternatywnego.

Ustawa o dostępności cyfrowej nakazuje zapewnienie tej dostępności w materiałach publikowanych przez podmioty publiczne na stronach www i w aplikacjach mobilnych. Dotyczy to także złożonych schematów, projektów i innych nietekstowych elementów publikacji naukowych czy postępowań przetargowych. Może być to np. schemat połączeń uzwojenia maszyny prądy stałego, projekt instalacji elektrycznej w budynku, schemat zastępczy turbogeneratora itp.

Osobom z niepełnosprawnością wzroku, pełny dostęp do takich treści mogłaby zapewnić jedynie adaptacja w formie tekstowej każdego schematu czy skomplikowanego wykresu. Jest to jednak działania wykraczające poza wymagania stawiane przez ustawę.

Taka adaptacja oznaczałaby bowiem faktycznie ponowne utworzenia całości albo przynajmniej znacznej części dokumentacji. Intencją ustawodawcy nie było nakładanie obowiązku tworzenia takich adaptacji na podmioty publiczne. Zalecenia dostępności cyfrowej ograniczają się w takim przypadku do utworzenia opisu alternatywnego dla elementu nietekstowego.

Obowiązkowy opis alternatywny

Do złożonych grafik, będących elementami publikacji naukowych i technicznych oraz załączników do postępowań przetargowych, wystarczy dodać proste opisy alternatywne.

Opisy takie powinny informować o tym, co przedstawia każda grafika bez wchodzenia w zawiłości techniczne. Opisy powinny być  zwięzłe. Liczba znaków dla takiego opisu nie jest określona, ale nie powinien być dłuższy niż ok. 125 znaków.

Dodatkowe sposoby udostępniania

W części sytuacji rozwinięciem skrótowego opisu alternatywnego może być tekst otaczających dany element nietekstowy. Przykładowo, schemat pokazuje wykonanie doświadczenia naukowego, a w treści artykułu jest dokładnie opisany jego przebieg. Takie łączenie formy tekstowej i graficznej jest dobrą praktyką, ale nie zawsze jest możliwe.

Wzory matematyczne mogą być prezentowane w sposób dostępny cyfrowo i nie muszą być wyłącznie grafikami z opisem alternatywnym. Przykładowo, publikowanie takich wzorów dostępnych cyfrowo na stronach internetowych umożliwia specjalny język MathML.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
22.01.2021 16:31 Jakub Dębski
Pierwsza publikacja:
21.10.2020 10:14 Adam Pietrasiewicz
{"register":{"columns":[]}}