W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Decyzje podjęte na pierwszym posiedzeniu Zespołu w dniu 17 września 2021 r.

W czasie pierwszego posiedzenia członkowie Zespołu zapoznali się z listą kandydatów i zbadali pod względem formalnym nadesłane przez nich zgłoszenia na konkurs na urząd sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Jeden z członków Zespołu poinformował o możliwym konflikcie interesów w odniesieniu do dwóch kandydatów.

Zespół postanowił wezwać cztery osoby do uzupełnienia braków w przesłanej dokumentacji – w terminie 14 dni od daty otrzymania wezwania pod rygorem pominięcia kandydata w przypadku nieuzupełnienia dokumentacji. Zdecydował również wystąpić do jednej osoby o wyjaśnienie, w tym samym terminie, wątpliwości co do spełnienia określonych wymagań.

Zespół zdecydował również, że rozmowy kwalifikacyjne odbędą się na posiedzeniu w dniach 13-14 października br. Odnotował także, że rozmowy kwalifikacyjne będą obserwowane przez osoby wyznaczone przez 15 organizacji pozarządowych.

Porządek posiedzenia będzie obejmował w szczególności następujące punkty:

1) decyzje w sprawie dopuszczenia do rozmów kwalifikacyjnych kandydatów wezwanych do przedstawienia wyjaśnień lub uzupełnienia braków w dokumentacji

2) ustalenie ostatecznej listy pytań do kandydatów

3) rozmowy kwalifikacyjne

4) obrady i wyłonienie trzech kandydatów i dwóch kandydatów rezerwowych

Zespół przeprowadził dyskusję na temat zasad zorganizowania rozmów kwalifikacyjnych z kandydatami i przyjął następujące ustalenia:

  • Rozmowy kwalifikacyjne zostaną przeprowadzone z kandydatami w kolejności alfabetycznej wynikającej z listy kandydatów dopuszczonych do rozmów kwalifikacyjnych. Czas przewidziany na każdego kandydata będzie wynosił maksymalnie 30 minut (łącznie z przedstawieniem członków Zespołu oraz ewentualnym odczytaniem pytań).
  • Na wstępie każdy kandydat otrzyma możliwość przedstawienia w ciągu 5-10 minut swojej kandydatury, wizji pełnienia funkcji sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oraz roli i znaczenia Trybunału i Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności.
  • Następnie każdy kandydat dostanie 4-5 pytań i będzie miał ok. 4 minut na każdą odpowiedź (z możliwością zadawania pytań dodatkowych przez Zespół). Jedno z pytań zostanie zadane w języku angielskim, a jedno w języku francuskim. Na pytania zadane w języku obcym kandydat będzie miał możliwość udzielenia odpowiedzi w dowolnie wybranym przez siebie języku urzędowym Trybunału, tj. języku angielskim lub francuskim.
  • Sekretarz Zespołu został upoważniony przez Zespół do poinformowania zapraszanych osób na temat powyższych ustaleń.
  • Członkowie Zespołu przekażą do Sekretarza Zespołu propozycje pytań w terminie 7 dni przed drugim posiedzeniem. Na tej podstawie Sekretarz Zespołu przygotuje listę 8-10 pytań, zapewniając, by ich tematyka się nie dublowała, w razie potrzeby konsolidując ich treść, oraz dokonując tłumaczenia pytań odpowiednio na język angielski i francuski.
  • Ostateczną listę pytań zatwierdzi Zespół na początku drugiego posiedzenia.
{"register":{"columns":[]}}