Decyzje przyjęte przez Zespół wyłaniający kandydatów na urząd Sędziego ETPC na pierwszym posiedzeniu
16.05.2024
W dniu 14 maja 2024 r. odbyło się pierwsze posiedzenie Zespołu do spraw wyłonienia kandydatów z ramienia Rzeczypospolitej Polskiej na urząd Sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.
Zespół zapoznał się z listą osób, które nadesłały zgłoszenia w konkursie, i odnotował fakt, że jedna z osób wycofała się w dniu 10 maja 2024 r. W efekcie aktualna liczba osób kandydujących wynosi 26.
Członkowie Zespołu przeprowadzili badanie nadesłanych kandydatur pod kątem wymagań formalnych. Stwierdzili, że wszystkie zgłoszenia zostały złożone w terminie. 18 osób złożyło zgłoszenia zgodnie ze wszystkimi wymaganiami formalnymi, natomiast 8 osób zostało wezwanych do uzupełnienia w terminie 7 dni dokumentacji, a jedna z osób do wyjaśnienia wątpliwości dotyczących spełnienia wymagań formalnych.
Członkowie Zespołu zapoznali się z listą organizacji, które w wyznaczonym terminie skorzystały z prawa do wyznaczenia obserwatorów. Jednocześnie Zespół zdecydował o przyjęciu zgłoszenia złożonego przez Fundację „Indicium”, uznając – w świetle wyjaśnień i dokumentów przedstawionych przez Fundację oraz ustaleń przedstawionych przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych – za uprawdopodobnione, że zgłoszenie zostało wysłane prawidłowo do Ministerstwa Spraw Zagranicznych w dniu 19 marca 2024 r., jednak nie zostało dostarczone z uwagi na błąd techniczny.
Zespół zapoznał się również ze stanem przygotowań i koncepcją rozmów osób kandydujących z lektorami języka angielskiego i francuskiego, które zostały zaplanowane na 15-16 maja 2024 r.
Zespół przyjął następujące ustalenia dotyczące przebiegu rozmów kwalifikacyjnych z osobami kandydującymi:
- Rozmowy kwalifikacyjne zostaną przeprowadzone z osobami kandydującymi z zachowaniem zasady równego traktowania. Wymagane jest osobiste stawiennictwo.
- Rozmowy odbędą się co do zasady w kolejności alfabetycznej wynikającej z listy osób dopuszczonych do rozmów kwalifikacyjnych, chyba że w wyjątkowych uzasadnionych przypadkach Zespół wyrazi zgodę na zmianę kolejności na wniosek osoby kandydującej.
- Wszystkie osoby kandydujące otrzymują te same pytania oraz taki sam wymiar czasu na rozmowę kwalifikacyjną.
- Czas przewidziany na każdą osobę kandydującą będzie wynosił maksymalnie 30 minut (łącznie z odczytaniem pytań).
- Na wstępie każda osoba kandydująca otrzyma możliwość przedstawienia w ciągu 5 minut swojej kandydatury, wizji pełnienia urzędu Sędziego oraz roli i znaczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka i Konwencji, a także wykazania, w jaki sposób spełnia wymagania określone w art. 21 Konwencji.
- Następnie każda osoba kandydująca otrzyma 3 pytania, na które może odpowiedzieć w dowolnej kolejności. Pytania będą miały charakter problemowy, wymagający zaprezentowania własnej oceny osoby kandydującej w oparciu o posiadaną wiedzę merytoryczną.
- Członkowie Zespołu mają możliwość zadawania pytań uzupełniających, jeśli jest to niezbędne do wyjaśnienia uzasadnionych wątpliwości i nie naruszy zasady równego traktowania osób kandydujących.
Ostateczną listę pytań zatwierdzi Zespół na początku drugiego posiedzenia – spośród propozycji przekazanych przez członków Zespołu. Jednocześnie Zespół rekomendował zwrócenie się przez MSZ do obserwatorów o podpisanie oświadczenia o zachowaniu poufności pytań do czasu zakończenia rozmów kwalifikacyjnych.
Zespół postanowił, że kolejne posiedzenie odbędzie się w dniach 27-29 maja 2024 r. Porządek drugiego posiedzenia będzie obejmował w szczególności następujące punkty:
- Decyzje w sprawie dopuszczenia osób kandydujących do rozmów kwalifikacyjnych
- Ustalenie ostatecznej listy pytań na rozmowy kwalifikacyjne
- Rozmowy kwalifikacyjne
- Ocena osób kandydujących
- Wyłonienie listy kandydatów i kandydatów rezerwowych.