Młodzieżowi delegaci do ONZ
Program Młodzieżowych Delegatów w ramach ONZ to jedna z form udziału przedstawicieli młodego pokolenia w pracach ONZ. Zakłada włączanie młodzieży do oficjalnych delegacji państw na sesje Zgromadzenia Ogólnego ONZ oraz wybranych komisji funkcjonalnych ONZ.
Program zachęca młodych ludzi do angażowania się w sprawy istotne dla młodego pokolenia. Umożliwia młodzieży poznanie w praktyce, jak funkcjonuje dyplomacja wielostronna. Pozwala jej brać udział w procesie podejmowania decyzji na szczeblu międzynarodowym oraz włączać się w promocję celów i wartości ONZ.
Delegaci młodzieżowi najczęściej biorą udział w pracach III Komitetu ZO ONZ. Od delegata młodzieżowego oczekuje się zabierania głosu w debacie generalnej III Komitetu oraz udziału w negocjacjach w zakresie problematyki społecznej oraz młodzieży.
Sekretariat ONZ organizuje dla delegatów młodzieżowych różne wydarzenia (np. spotkania z Sekretarzem Generalnym ONZ, funkcjonariuszami ONZ oraz wybranymi dyplomatami państw członkowskich). Młodzieżowi Delegaci mogą brać udział w dyskusjach i wymianie doświadczeń z przedstawicielami innych krajów.
Na szczególną uwagę zasługują:
- Obszary priorytetowe Światowego Programu Działania na rzecz Młodzieży;
- Strategie sektorowe interesujące młodzież;
- Udział młodzieży w procesach decyzyjnych i życiu publicznym w skali lokalnej, krajowej i międzynarodowej;
- Metody pracy i rola młodzieży w składzie delegacji narodowej.
Program Młodzieżowego Delegata realizowany jest przez wybrane kraje świata na ich koszt. Nabiera rosnącego znaczenia w ONZ. Biorą w nim udział młodzi przedstawiciele Austrii, Belgii, Bułgarii, Dominikany, Finlandii, Gruzji, Holandii, Jamajki, Kenii, Niemiec, Norwegii, Polski, Rumunii, Rwandy, Słowacji, Sri Lanki, Stanów Zjednoczonych, Szwajcarii, Szwecji, Tajlandii.
Pierwszy młody reprezentant Polski wziął udział w sesji w 2012 r.
Funkcję Młodzieżowych Delegatek RP na 79. sesję Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych 2024/2025 pełnią: Hanna Miśniakiewicz i Monika Zimnoch.