MSZ rozpowszechniło ogłoszenie ws. naboru kandydatów na sędziego ETPC
W dniu 6 sierpnia 2021 r. Ministerstwo Spraw Zagranicznych zamieściło ogłoszenie ws. naboru kandydatów na urząd sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w trzech dziennikach ogólnopolskich i na stronie głównej MSZ, a także na koncie MSZ na Twitterze i Linkedin.
Jednocześnie MSZ wystosowało do 130 adresatów pismo z informacją o toczącej się procedurze i wymogach, które powinni spełnić kandydaci. W piśmie tym Ministerstwo zwróciło się do tych podmiotów o upowszechnienie ogłoszenia, m.in. poprzez zamieszczenie go na stronach internetowych.
Pismo to zostało skierowane do wszystkich członków Rady Ministrów, pełnomocników rządu zajmujących się tematyką związaną z prawami człowieka, Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego, Naczelnego Sądu Administracyjnego i Krajowej Rady Sądownictwa, prezesów wszystkich sądów apelacyjnych oraz wojewódzkich sądów administracyjnych, trzech rzeczników praw (Rzecznika Praw Obywatelskich, Rzecznika Praw Dziecka, Rzecznika Praw Pacjenta) i innych naczelnych organów państwa (w tym Kancelarii Prezydenta RP, Sejmu RP i Senatu RP), urzędów centralnych zaangażowanych w wykonywanie wyroków ETPC, prezesów organów samorządu prawniczego (adwokatury, radców prawnych i komorników) oraz szefów komisji praw człowieka adwokatury i radców prawnych, a także organizacji pozarządowych współpracujących na stałe z Zespołem ds. ETPC. O rozpowszechnienie ogłoszenia MSZ zwróciło się także do dziekanów wydziałów prawa 18 uczelni wyższych w całym kraju, szkół kształcących sędziów, prokuratorów i urzędników administracji publicznej (Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, Krajowej Szkoły Administracji Publicznej) oraz do Polskiej Akademii Nauk, a także do 16 regionalnych ośrodków debaty międzynarodowej. Pismo zostało też skierowane do kilkudziesięciu osób będących członkami Zespołu ds. ETPC lub na stałe z nim współpracujących.
Materiały
Ogłoszenie ws. naboru kandydatów na urząd sędziego ETPCogłoszenie_sędzia_ETPC.docx 0.11MB