W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Petycja w sprawie zmiany formularza decyzji o odmowie wydania wizy Schengen

08.12.2021

 

Odwzorowanie cyfrowe petycji:

poniżej w załączniku

Data złożenia petycji

26-11-2021 r.

Data rozpatrzenia petycji:

20-12-2021 r.

Odpowiedź na petycję:

Szanowny Panie,

w odpowiedzi na Pana petycję z dnia 26 listopada br. w sprawie zmiany standardowego formularza używanego przez Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej do przedstawiania decyzji
o odmowie wydania wizy typu Schengen, tak aby zawierał on uzasadnienie faktyczne stanowiska Konsula RP uprzejmie informuję, co następuje.

Na wstępie należy zauważyć, że art. 77 ust. 2 lit. a) Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej (dalej: TfUE) jednoznacznie wskazuje, iż polityka w zakresie wiz krótkoterminowych należy do wyłącznych kompetencji unijnych, a zatem jest regulowana poprzez wspólną decyzję państw członkowskich i innych organów UE, a nie dowolne przepisy krajowe. W konsekwencji, wzór formularza odmowy wydania wizy Schengen został określony w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 810/2009 a dnia 13 lipca 2009 r. ustanawiającym wspólnotowy Kodeks Wizowy (Kodeks wizowy) z dnia 13 lipca 2009 r. Zgodnie z art. 288 ust. 1 TfUE ma on zasięg ogólny i w całości wiąże każde z państw członkowskich Unii Europejskiej.

Jednocześnie warto podkreślić, że o ile decyzja w sprawie odmowy wydania wizy przybiera – zgodnie z art. 32 ust. 2 Kodeksu wizowego - formę jednolitego dla wszystkich, standardowego formularza określonego w załączniku VI, o tyle określenie formalnoprawnych aspektów odwołania od niej – zgodnie z art. 32 ust. 3 - pozostawiono dyskrecjonalnemu uznaniu poszczególnych państw członkowskich („postępowanie odwoławcze jest prowadzone przeciwko państwu członkowskiemu, które podjęło ostateczną decyzję w sprawie wniosku, zgodnie z prawem krajowym tego państwa członkowskiego”).

W tym kontekście zwracam uprzejmie uwagę, że w polskim porządku prawnym z dniem
1 grudnia 2020 r. nastąpiła zmiana przepisów prawa, w następstwie której, decyzja
o utrzymaniu w mocy decyzji o odmowie wydania wizy Schengen lub wizy krajowej (a także cofnięciu lub unieważnieniu) wydawana jest na formularzu, który zawiera elementy, o których mowa w art. 76 ust. 4 i 5 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (Dz. U. z 2021 r. poz. 2354). Odzwierciedla to m.in. wzór formularza decyzji o utrzymaniu w mocy decyzji
o odmowie wydania wizy Schengen, stanowiący załącznik do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 25 maja 2021 r. w sprawie wiz dla cudzoziemców[1] (a także do poprzedzających go rozporządzeń, obowiązujących od dnia 1 grudnia 2020 r.), w którym znajduje się nowododane pole „uzasadnienie”, gdzie – zgodnie z przypisem 2) – należy zawrzeć wskazanie istotnych faktów odnoszących się do powodów ponownej odmowy wydania wizy Schengen. Tym samym należy stwierdzić, że podniesiona przez Pana sugestia została uwzględniona przez ustawodawcę krajowego w zakresie, w jakim pozwala na to prawo UE,
a więc na etapie ponownego rozpatrywania wniosku wizowego.

Dziękując za Pana petycję pragnę zapewnić, iż każdy wniosek czy uwaga dotycząca organizacji pracy służby konsularnej wpływająca do Ministerstwa Spraw Zagranicznych jest zawsze wnikliwie analizowana przez nasze wewnętrzne jednostki organizacyjne i jest to też okazja do refleksji na temat przyjętych praktyk, procedur i rozwiązań.

 

 

Z poważaniem,

Marcin Jakubowski

Dyrektor

Departamentu Konsularnego

/podpisano elektronicznie/

Informacje dodatkowe:

 

Brak zgody podmiotu wnoszącego petycję na ujawnienie danych osobowych

Materiały

petycja​_ws​_zmiany​_formularza​_decyzji​_o​_odmowie​_wydania​_wizy​_Schengen
petycja​_ws​_zmiany​_formularza​_decyzji​_o​_odmowie​_wydania​_wizy​_Schengen.pdf 0.08MB
{"register":{"columns":[]}}