Grupy robocze
Prace grup Procesu Warszawskiego będą prowadzone w uzgodnionych wcześniej obszarach, a ich celem będzie realizacja wspólnych interesów bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie, jak również umacnianie współpracy regionalnej. Grupy robocze będą spotykać się na poziomie eksperckim.
Cyberbezpieczeństwo
Miejsce: Republika Korei
Data: 7-8 października 2019 r.
Grupa ta będzie poświęcona sposobom wzmocnienia przez państwa infrastruktury oraz regionalnej stabilności w zakresie cyberbezpieczeństwa. Grupa będzie kontynuować budowanie wsparcia dla istniejących ram odpowiedzialnego zachowania państw w cyberprzestrzeni i promować mechanizmy współpracy w zakresie odstraszania i reagowania na incydenty cybernetyczne. Grupa posłuży także jako forum na rzecz wzmocnienia zdolności w zakresie cyberbezpieczeństwa w regionie poprzez wymianę dobrych praktyk w dziedzinach takich jak: reagowanie na incydenty, dzielenie się informacjami o wskaźnikach, rozwój strategii w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, a także zwalczanie cyberprzestępczości.
Materiały
Oświadczenie grupy roboczejPrawa człowieka
Miejsce: Stany Zjednoczone
Data: 10-11 października 2019 r.
Założeniem tej grupy roboczej jest promocja większej roli kobiet w zapobieganiu i trwałym rozwiązywaniu konfliktów w regionie. Tam, gdzie kobiety są w pełni zaangażowane w budowanie pokoju i bezpieczeństwa, a także konsultowane, krwawe konflikty są łagodzone i rozwiązywane, a z czasem zaprowadza się trwały pokój. Grupa będzie działać na rzecz pełniejszego wdrożenia Rezolucji 1325 Rady Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych, wzywającej państwa do promowania znaczącego udziału i ochrony kobiet i dziewcząt w krajach objętych kryzysem lub konfliktem. Grupa robocza podkreśli potrzebę rozważenia przez państwa uczestniczące przyjęcia, wdrożenia oraz odpowiedniego wykorzystania krajowych planów działania w tych obszarach. Grupa będzie również zachęcać państwa do angażowania się na rzecz zwiększenia roli kobiet na stanowiskach decyzyjnych w kluczowych instytucjach politycznych i związanych z bezpieczeństwem, których domeną jest rozwiązywanie konfliktów i procesy pojednawcze.
Materiały
Oświadczenie grupy roboczejBezpieczeństwo morskie i lotnicze
Miejsce: Bahrajn
Data: 21-22 października 2019 r.
Grupa ta skoncentruje się na sposobach promowania przez państwa bezpieczeństwa morskiego i lotniczego, ze szczególnym uwzględnieniem środków, jakie państwa mogą przedsięwziąć, by zapobiec przemytowi broni masowego rażenia (BMR). W tym celu grupa zajmie się dwoma tematami: pierwszym, dotyczącym budowania krajowego potencjału przechwytywania w nawiązaniu do „Oświadczenia w sprawie Zasad Przechwytywania” podpisanego w ramach „Inicjatywy w sprawie przeciwdziałania rozprzestrzenianiu broni masowego rażenia” (PSI). Drugi temat dotyczyć będzie tego, w jaki sposób państwa mogą w większym stopniu przyczynić się do realizacji istniejących porozumień międzynarodowych ustanawiających krytyczne standardy ograniczające przewóz materiałów powiązanych z BMR.
Materiały
Oświadczenie grupy roboczejBezpieczeństwo energetyczne
Miejsce: Polska
Data: 24-25 października 2019 r.
Grupa ta podejmie zagadnienia: istniejących obszarów współpracy w zakresie ochrony energetycznej infrastruktury krytycznej (CEIP), integralności łańcucha dostaw produktów ropopochodnych oraz dywersyfikacji źródeł, a także przesyłów energii; celem ww. jest wzmocnienie bezpieczeństwa w regionie, przy jednoczesnej stabilizacji rynków światowych. Grupa zbada jak chronić infrastrukturę energetyczną przed zagrożeniami naturalnymi, fizycznymi i technologicznymi, wobec których stoi produkcja energii, a także ryzykiem powstałym na skutek przejęcia kontroli nad złożami i ich eksploatacją w celu finansowania nielegalnych działań. Ponadto grupa robocza będzie poszukiwała sposobów wzmocnienia integralności łańcucha dostaw produktów ropopochodnych w celu przeciwdziałania przemytowi i nielegalnej sprzedaży ropy. Ocenie zostaną poddane możliwości dywersyfikacji poprzez wprowadzenie nowych technologii, włączając odnawialne źródła energii, które mogą przyczynić się do optymalizacji wykorzystania surowców naturalnych, przyciągnąć nowe inwestycje oraz wzmocnić gospodarki w regionie.
Materiały
Oświadczenie grupy roboczejProliferacja pocisków balistycznych
Miejsce: Rumunia
Data: 14-15 listopada 2019 r.
Grupa ta zajmie się problemem proliferacji pocisków balistycznych w regionie, a także jej wpływem na niestabilność regionu. Założeniem tej grupy roboczej jest próba określenia kroków, jakie państwa regionu mogą podjąć, by zmierzyć się kwestią rozprzestrzeniania broni, ze szczególnym uwzględnieniem wzmocnienia istniejących norm międzynarodowych w tym zakresie, poprawy przejrzystości, a także promowania środków budowania zaufania w regionie.
Materiały
Oświadczenie grupy roboczejKwestie humanitarne i związane z uchodźcami
Miejsce: Brazylia
Data: 4-6 lutego 2020 r.
Grupa robocza ds. humanitarnych i uchodźców ma na celu wsparcie wysiłków podejmowanych na poziomie regionalnym i państwowym, w tym koordynowanych przez agendy Narodów Zjednoczonych i organizacje humanitarne, na rzecz ochrony dzieci i młodzieży w konfliktach zbrojnych, a także zapewnienie dostępu do edukacji na odpowiednim poziomie w trakcie przesiedlenia. Przestrzeganie, ochrona i wspieranie praw dziecka stanowią fundament pełnego i harmonijnego rozwoju każdego społeczeństwa.
Materiały
Oświadczenie grupy roboczejPrzeciwdziałanie terroryzmowi i jego nielegalnemu finansowaniu
Miejsce: Maroko
Data: 4-5 marca 2020 r.
Zadaniem grupy jest wypracowanie sposobów międzynarodowej koordynacji działań w celu zwalczania zagrożeń ze strony ugrupowań terrorystycznych, w szczególności Al-Kaidy i jej sprzymierzeńców, a także opracowanie ogólnych zasad na potrzeby kształtowania polityk poszczególnych państw w dziedzinie przeciwdziałania terroryzmowi i jego nielegalnego finansowania, a także na potrzeby współpracy między państwami w tym zakresie.