W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Realizacja Krajowego Planu Działania na rzecz Agendy ONZ dotyczącej kobiet, pokoju i bezpieczeństwa w latach 2019-2020

Implementacja Krajowego Planu Działania na rzecz implementacji Agendy ONZ „Kobiety, pokój i bezpieczeństwo” (NAP WPS) w Polsce (2019-2020).

W implementację NAP WPS zaangażowane są następujące resorty oraz formacje mundurowe: Ministerstwo Obrony Narodowej, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Policja, Krajowa Administracja Skarbowa oraz Straż Graniczna. W każdej z tych instytucji wyznaczone zostały osoby odpowiedzialne za koordynację procesu implementacji NAP WPS. Koordynację na szczeblu krajowym sprawuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

 

NAP WPS określa 4 podstawowe cele na lata 2018-2021:

  1. zwiększenie udziału kobiet w działaniach na rzecz zapobiegania konfliktom oraz utrzymywania pokoju;
  2. wdrażanie Agendy WPS w ramach polskiej pomocy humanitarnej oraz pomocy rozwojowej;
  3. ochrona i wsparcie ofiar przemocy ze względu na płeć oraz przemocy seksualnej w konfliktach zbrojnych;
  4. promocja i rozwój Agendy WPS w Polsce oraz w ramach współpracy dwustronnej
    i międzynarodowej.

 

  1. Działania podjęte w ramach implementacji Celu 2: wdrażanie Agendy WPS w ramach polskiej pomocy humanitarnej i rozwojowej

Wśród projektów realizowanych w ramach polskiej pomocy humanitarnej
i rozwojowej w 2019 i 2020 roku dotyczących implementacji Agendy WPS znalazły się różne przedsięwzięcia w wymiarze dwustronnym i wielostronnym, które nakierowane były na poprawę sytuacji kobiet i ich włączania w procesy edukacyjne i decyzyjne.

Wpłaty wielostronne: 200 tys. PLN do budżetu ogólnego UN Women

 

Projekty dwustronne w obszarze pomocy humanitarnej:

  1. W Jordanii Polska Misja Medyczna realizuje dwuletni projekt „Opieka medyczna dla kobiet i dzieci mieszkających w słabo rozwiniętych obszarach prowincji Zarka i Al-Mafrak” nakierowany na grupy kobiet żyjące w najcięższych warunkach. Jego ważną częścią są też szkolenia i pomoc z zakresu planowania rodziny.

Doradztwo z planowania rodziny skupia się na takich kwestiach, jak ocena potrzeb rodziny
i porady dot. wieku rozrodczego, kosztów wychowania dziecka i środków potrzebnych do utrzymania rodziny. Dzięki pracy kliniki mobilnej możliwe będzie zapewnienie uchodźcom syryjskim i społeczności lokalnej (mieszkającym w trudno dostępnych i słabo rozwiniętych obszarach, niepełnosprawnym, bez środków finansowych) podstawowej opieki medycznej, opieki okołoporodowej, pediatrycznej, poradnictwa z zakresu nowoczesnych metod planowania rodziny, możliwości otrzymywania leków, materiałów medycznych, skierowań do specjalistów. Budżet projektu w 2019 roku wyniósł 500 tys. PLN, a w roku 2020 600 tys. PLN.

 

Projekty dwustronne w obszarze pomocy rozwojowej:

  1. W Gruzji Polska od kilku lat w ramach inicjatyw współpracy rozwojowej wielopłaszczyznowo angażuje się w budowę systemu wsparcia dla ofiar przemocy domowej. Wsparciem bezpośrednim objęte są same ofiary przemocy, którym zapewniana jest pomoc psychologiczna oraz szkolenia zawodowe, umożliwiające osiągnięcie ekonomicznej niezależności. Osoby, które ukończyły szkolenia otrzymały opiekę doradcy zawodowego, który pomógł im znaleźć pracę. Dodatkowo dla kobiet będących ofiarami przemocy domowej prowadzona była cykliczna grupa wsparcia. Dla lekarzy, psychologów, nauczycieli oraz funkcjonariuszy policji organizowane są szkolenia przygotowujące te grupy do odpowiedniego reagowania w przypadku przemocy domowej. Poprzez emisję programów radiowych organizacje pozarządowe uwrażliwiały lokalną społeczność na zjawisko przemocy domowej.  W ramach projektów tworzone są także schroniska dla ofiar przemocy. Projekty były realizowane w wybranych regionach Gruzji (region Guria, Samcche-Dżawachetia, Swanetia, Imeretia, Samegrelo, Racha-Leczchuti oraz Kartlia Wewnętrzna).

Łączna wartość 8 projektów to 521.700 EUR.

 

  1. W Tanzanii w Dar Es Salaam realizowany jest dwuletni projekt „Budowa Centrum Wsparcia kobiet z Tandale” Europejskiego Domu Spotkań – Fundacji Nowy Staw. Celem projektu jest wzmocnienie pozycji społecznej i ekonomicznej młodych kobiet, poprzez stworzenie oferty dwuletnich kursów zawodowych z zakresu krawiectwa i haftu.

Budżet projektu to 669.240,00 PLN i jest w całości finansowany ze środków programu Polska pomoc MSZ.

 

  1. W Senegalu finansowany jest dwuletni projekt Polskiej Misji Medycznej „Zdrowo i lokalnie – zwalczanie niedożywienia u dzieci do lat 5, kobiet w ciąży i matek karmiących”. Nakierowany na bezpieczeństwo żywnościowe projekt uwzględnia przede wszystkim potrzeby grup szczególnie wrażliwych, a jego celem jest zmniejszenie śmiertelności i zachorowalności dzieci do lat 5 oraz kobiet w ciąży i karmiących będących skutkiem niedożywienia lub nieprawidłowego żywienia.

W wymiarze edukacyjnym projekt zakłada szkolenia pracowników służby zdrowia (20 osób)
i kobiet liderek (30 osób) z wykrywania niedożywienia, szkolenia i pokazy dot. zdrowego odżywiania. Projekt przyniesie więc nie tylko zwiększenie infrastruktury medycznej, polepszenie skuteczności diagnostyki niedożywienia oraz zwiększenie kwalifikacji personelu medycznego w wykrywaniu niedożywienia, ale także wzrost poziomu edukacji kobiet w gospodarstwach domowych i zwiększenie liczby kobiet z profesjonalnym przygotowaniem zawodowym.

Budżet projektu wynosił: 349.160,06 PLN w 2019 roku, w 2020 roku 407.034 PLN. Projekt jest w całości finansowany ze środków Polskiej pomocy.

 

  1. realizowany w Senegalu projekt o charakterze rozwojowym „Zwiększenie szans edukacyjnych i zawodowych młodych kobiet – modernizacja szkół zawodowych w Dakarze i Joalu”  ma na celu poprawę infrastruktury i wyposażenia ośrodków edukacyjnych, wzrost aktywności zawodowej i zatrudnienia kobiet i młodzieży oraz rozwój przedsiębiorczości i sektora prywatnego.

Projekt jest realizowany przez fundację Dobra Fabryka. Koszt projektu  654.525,00 PLN w 2019 roku. Projekt jest w całości finansowany ze środków Pomocy polskiej.

 

  1. Działania realizowane w ramach Celu 4: promocja i rozwój Agendy WPS w Polsce oraz w ramach współpracy dwustronnej i międzynarodowej.

 

  1. Promocja i zaangażowanie w implementację Agendy WPS na forach organizacji międzynarodowych

 

W latach 2018-2019 Polska aktywnie uczestniczyła w pracach Nieformalnej Grupy Ekspertów ds. WPS (wraz z zakończeniem członkostwa RP w RB ONZ zakończył się też nasz udział w pracach tej grupy), a także w pracach Grupy Przyjaciół WPS oraz spotkaniach sieci punktów kontaktowych ds. Agendy WPS (9-10 kwietnia 2018 roku w Berlinie, 10-11 kwietnia 2019 roku w Windhoek). W 2019 roku Polska dołączyła także do Grupy Przyjaciół Kobiet w Afganistanie. Na forum ONZ Polska promowała Agendę WPS w tematach przekrojowych, m.in. regularnie podkreślając kluczową rolę kobiet w procesach pokojowych w pracach Rady Bezpieczeństwa (RB), zarówno podczas jej spotkań, jak i negocjacji dokumentów. Zagwarantowano także udział kobiet reprezentujących społeczeństwo obywatelskie w spotkaniach zorganizowanych z inicjatywy Polski w RB w 2019 roku, m.in. podczas debaty otwartej nt. ochrony ludności cywilnej, debaty otwartej nt. dzieci w konfliktach zbrojnych, briefingów tematycznych oraz spotkań nieformalnych.

W ramach zainicjowanego przez Polskę i USA „Procesu Warszawskiego”, sesja grupy roboczej ds. praw człowieka (Waszyngton, 10-11 października 2019 r.) poświęcona została implementacji Agendy WPS
w regionie Bliskiego Wschodu oraz na poziomie globalnym.

W swoich wystąpieniach w ramach procedury Universal Periodic Review, w sytuacji gdy miało to uzasadnienie sytuacją w państwie poddawanym przeglądowi, Polska wielokrotnie wskazywała na potrzebę respektowania praw kobiet i dziewcząt, zwalczanie przemocy domowej oraz podkreślała znaczenie udziału kobiet w procesach budowania pokoju i bezpieczeństwa w ramach implementacji Agendy WPS.

W 2019 roku przedstawiciele Polski (zastępca Szefa Sztabu Generalnego oraz Przewodniczącej Rady ds. Kobiet) wzięli udział w pierwszej edycji spotkań w ramach sieci współpracy dotyczącej WPS (Women, Peace and Security Chiefs of Defence Network) oraz w konferencji Szefów Sztabu Obrony państw uczestniczących w misjach. Ponadto Polska regularnie uczestniczy w corocznych konferencjach Komitetu NATO ds. Równego Traktowania Płci oraz pracach nieformalnej grupy roboczej do spraw Agendy WPS w Unii Europejskiej w Brukseli.

 

  1. Nauka i szkolnictwo wyższe – zaangażowanie polskich naukowców i studentów w aktywność związaną z implementacją Agendy WPS

 

W ramach włączenia środowisk naukowych i studentów we wdrażanie Agendy WPS w Polsce przedstawiciele MON współpracowali przy opracowywaniu i publikacji szeregu artykułów dotyczących zaangażowania kobiet w działania dotyczące pokoju i bezpieczeństwa oraz w misje zagraniczne:

  1. Drapikowska B. Kobielski A., Participation and leadership of female soldiers in operations outside the country, National Defence Academy in Vienna, Women in Peace Operations Part Three: Women`s Participation and Leadership in Military Components of Peace Operations, National Defence Academy, Vienna 2019.
  2. Participation of women in creating security - Polish Armed Forces as an example, Defense Resources Management, 2018,
    online:http://www.codrm.eu/conferences/2018/Carte%20CoDRM%202018.pdf.
  3. Udział kobiet w kształtowaniu bezpieczeństwa na przykładzie grup dyspozycyjnych, [w:] Globalne i lokalne perspektywy bezpieczeństwa państwa, J. Maciejewski, M. Zawartka, J. Fiodorow (red.), Wyd. Uniwersytetu Wrocławskiego, Wrocław 2018.
  4. Women, peace and security – feminizacja bezpieczeństwa a prawa kobiet we współczesnych misjach i operacjach, [w:] Ustroje – prawa człowieka – bezpieczeństwo – integracja europejska.
  5. Księga jubileuszowa z okazji 70 urodzin prof. Jerzego Jaskierni, red. R. Czarny, Ł. Baratyński, P. Ramiączek, K. Spryszak, Wyd. Adam Marszałek, Toruń 2020.
  6. Artykuł naukowy : „Wojskowa służba Kobiet”, książka pod redakcją Eweliny Waśko–Owsiejczuk pt.: Kobiety w polskich służbach mundurowych – role, zadania i wyzwania”.

 

Przedstawiciele formacji mundurowych, w tym zwłaszcza MON, brali udział w charakterze prelegentów w licznych konferencjach i seminariach naukowych organizowanych przez wyższe uczelnie oraz instytucje rządowe, poświęconych zagadnieniom związanym z udziałem kobiet w formacjach mundurowych oraz misjach zagranicznych, m.in:

  1. „Defense resources management in the 21st century”, referat: “Participation of women in creating security - Polish Armed Forces as an example”, Brasov 8-9.11.2018 roku, Regional Department of Defense Resources Management Studies (MON);
  2. NATO Information Day, referat: Women in Polish Armed Forces, Warszawa, 22.11.2018 roku, organizatorzy: MSZ, MSWiA, MON, SP RP w Brukseli, ASzWoj (MON);
  3. Spotkanie NATO RTG 307, wystąpienie: “Gender and cultural perspectives in Polish PME”, Paryż, 12-14.12.2018 roku; (MON)
  4. Międzynarodowa Konferencja Naukowa “Oblicza bezpieczeństwa – przeszłość – teraźniejszość, przyszłość, referat: Udział kobiet – żołnierzy w systemie bezpieczeństwa na przykładzie sił zbrojnych RP, Kraków, 10.04.2019 roku. (MON)
  5. Międzynarodowa Konferencja Naukowa: „Ochrona praw człowieka w dobie kryzysu demokracji liberalne” w Sejmie RP , temat referatu: Women, peace and security – feminizacja bezpieczeństwa a prawa kobiet we współczesnych misjach, Warszawa, 15.04.2019 roku, organizator: Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach; (MON)
  6. XXX Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Socjologia grup dyspozycyjnych. Pomiędzy teorią nauk społecznych a praktyką”, referat: Udział kobiet – żołnierzy  międzynarodowym procesie bezpieczeństwa na przykładzie PKW Irak i PKW Afganistan, Wrocław, 08-09.05.2019 roku; organizator: Uniwersytet Wrocławski. (MON)
  7. Seminarium naukowe „Czy mundury mają płeć? Rola kobiet w zapewnieniu bezpieczeństwa światowego, krajowego i lokalnego” - udział przedstawicielek MON i Policji w charakterze panelistek; maj 2019 roku, organizator: Uniwersytet Jagielloński.

Polska aktywnie uczestniczyła w tworzenie nowego Programu Stypendialnego Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej im. Marii Skłodowskiej-Curie; który przeznaczony jest na wsparcie studiów młodych kobiet w zakresie nauk nuklearnych.

 

  1. Współpraca z NGOs, thinak-tankami i mediami

​​​​​​​

W ramach współpracy z mediami w 2019 roku przedstawicielki MON/Rady ds. Kobiet uczestniczyły, m.in. w następujących przedsięwzięciach: wywiad dla Pierwszego Programu Radia Polskiego „Co skłania kobiety do tego by włożyć mundur wojskowy” oraz „Kobiety w Wojsku Polskim”, wywiad dla TVP info: „Wojskowa służba kobiet”, wywiad w „Pytanie na śniadanie TVP” – „Kobiecość pod mundurem”, wywiad w programie  Aleksandry Jakubowskiej Gorące Pytania – „Dlaczego Kobiety chcą do wojska”,

W związku z 95-tą rocznicą kobiecej służby w Policji, w ramach promocji Agendy WPS oraz działań na rzecz zwiększenia udziału kobiet w misjach zagranicznych, w prasie branżowej Policji w latach 2018-2020 ukazała się seria artykułów na temat funkcjonariuszek Policji oraz oficerów łącznikowych (ogólnopolski magazyn policyjny Gazeta 997), m.in.: w wydaniu majowym w 2019 roku ukazał się artykuł : „Kobiety w Misjach”(Numer 170 / 05.2019 - Policja 997); w wydaniu marcowym z 2020 roku zainaugurowano cykl artykułów z okazji 95-lecia powołania policji kobiecej. Przestawiono obszerną relację z Gali „Kobiety w Policji” oraz 3 stronicowy artykuł dot. filmu dokumentalnego „Siła kobiet” zrealizowanego przez Biuro Komunikacji Społecznej KGP. Rozpoczęto też serię artykułów ukazujących sylwetki kobiet w strukturach Policji (Numer 180 / 03.2020 - Policja 997); w lipcowym wydaniu z 2020 roku przedstawiono sylwetkę kom. Stanisławy Filipiny Paleolog w monografii o policji kobiecej. (Numer 184 / 07.2020 - Policja 997; W numerze grudniowym ukazał się wywiad z policjantką pełniącą służbę
w misji EUMM w Gruzji oraz opublikowana została informacja na temat 20-rocznicy przyjęcia Rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 1325 dotyczącej kobiet, pokoju i bezpieczeństwa.

 

  1. Szkolenia dotyczące Agendy WPS

 

Ministerstwo Spraw Zagranicznych

W 2019 roku Agenda WPS została włączona do programu szkoleń dla kandydatów do misji cywilnych WPBiO organizowanych w Ministerstwie Spraw Zagranicznych (od 2020 roku w szkoleniu uczestniczą także przedstawiciele innych resortów i służb mundurowych).

W 2020 roku Agenda WPS została włączona jako szkolenie obowiązkowe do cyklu szkoleń dla osób przygotowujących się do wyjazdu do placówek zagranicznych w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Od marca 2020 roku w szkoleniach wzięły udział 263 osoby.

 

Policja

Zgodnie z przyjętym w 2019 roku „Planem działalności edukacyjno-informacyjnej” do zadań do realizacji przez wszystkie jednostki i komórki organizacyjne Policji włączono przedsięwzięcia mające na celu wdrażanie „Krajowego Planu Działania na rzecz realizacji Agendy Organizacji Narodów Zjednoczonych dotyczącej kobiet, pokoju i bezpieczeństwa na lata 2018-2021”. Treść Planu została włączone do prowadzonych w jednostkach działań edukacyjnych dotyczących ochrony praw człowieka i równego traktowania. Zagadnienia związane z agendą WPS zostały wprowadzone w programy kursów specjalistycznych Policji dla policjantów – ekspertów, jak również dla policjantów pełniących służbę
w misji EULEX w Kosowie.

 

Ministerstwo Obrony Narodowej

Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach prowadzi Międzynarodowy Kurs dla obserwatorów wojskowych, którego program obejmuje zagadnienia dotyczące Agendy „Kobiety, Pokój i Bezpieczeństwo”. Temat Agendy WPS włączono w 2019 roku i ujęto w planie szkolenia uzupełniającego na 2020 rok dla kadry dowódczej, żołnierzy i pracowników (szkolenie będzie kontynuowane w 2021 roku). W 2021 roku planowane jest włączenie tego tematu także do szkoleń dla osób wyjeżdżających do attachatów wojskowych oraz opracowanie kursów dla nieetatowych pełnomocników ds. kobiet w jednostkach wojskowych oraz w formie wykładu na akademiach wojskowych dla studentów oraz uczestników kursów realizowanych przez te akademie.

 

Straż Graniczna

Od marca 2019 roku do 31 grudnia 2019 roku w Ośrodku Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu, w ramach kursu doskonalącego pt. "Przygotowanie funkcjonariuszy do realizacji zadań służbowych w ramach współpracy transgranicznej z państwami członkowskimi Unii Europejskiej oraz innymi państwami w ramach umów bilateralnych" z tematyki dotyczącej Agendy WPS zostało przeszkolonych 206 osób. Agenda WPS została również włączona do programu kursu doskonalącego pt. ”Przygotowanie funkcjonariuszy SG do pełnienia służby jako dowódca/zastępca poza granicami RP w ramach operacji wsparcia innych państw” realizowanego w OSS SG w Lubaniu oraz do kursu doskonalącego „Przygotowanie funkcjonariuszy SG do udziału w cywilnych misjach zagranicznych” w Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie.

 

Krajowa Administracja Skarbowa

W cyklu szkoleń na temat Agendy „Kobiety, pokój i bezpieczeństwo” i jej wdrażania w Polsce oraz Unii Europejskiej w 2020 roku wzięło udział 557 osób.

Z inicjatywy MSZ i we współpracy ze wszystkimi służbami mundurowymi podjęto działania mające na celu opracowanie założeń ujednoliconego dla wszystkich służb i resortów szkolenia on-line na temat Agendy WPS i jej implementacji w Polsce, którego uruchomienie planowane jest w 2021 roku.

 

  1. Wymiana doświadczeń

​​​​​​​​​​​​​​

Udział Krajowego Punktu Kontaktowego ds. Agendy WPS w warsztatach NATO na temat Krajowych Planów Działania – – prezentacja na temat priorytetów polskiego Krajowego Plan Działania dot. NAP WPS (Bruksela, czerwiec 2019);

Udział Krajowego Punktu Kontaktowego ds. Agendy WPS w szkoleniu dot. uwzględnienia perspektywy równego traktowania kobiet i mężczyzn w ramach Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony– wymiana doświadczeń na temat implementacji Agendy WPS w ramach Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony oraz w misjach UE;

Udział przewodniczącej i zastępczyni przewodniczącej Rady ds. Kobiet w MON w spotkaniu dyplomatycznym „Women in International Security (WIIS) Poland” w Ambasadzie Kanady;

Poprowadzenie przez przewodniczącą Rady ds. Kobiet panelu „Kobiety w armii – regulacje, problemy
i wyzwania” w trakcie XXXXI spotkania Grupy Roboczej ds. Zarządzania Kadrami Sił Zbrojnych Czech, Polski, Słowacji i Węgier;

Udział przedstawicielek Rady ds. Kobiet - w imieniu Szefa Sztabu Generalnego - w konferencji dotyczącej Agendy ONZ Kobiety, Pokój i Bezpieczeństwo w Szwecji;

Spotkanie robocze i wymiana doświadczeń z przedstawicielem Sił Zbrojnych Irlandii i przedstawicielem Ambasady Irlandii;

Spotkanie w Ambasadzie Zjednoczonego Królestwa na zaproszenie attaché wojskowego z udziałem Krajowego Punktu Kontaktowego ds. Agendy WPS (MSZ) i przewodniczącej Rady ds. Kobiet (MON)
w celu wymiany doświadczeń i nawiązaniu współpracy.

Udział funkcjonariuszek Straży Granicznej w:

  • „II.Wschodniej Konferencja i Targach Ochrony Granic”, Lublin 24-25.10.2018 roku – prezentacja doświadczeń z pobytu w misji przedstawicielki SG;
  • kursie pt. „24th Border Management Staff Course - for Women Leaders”, Duszanbe 3-28 czerwca 2019 roku, organizator: Border Staff College – BMSC, szkolenie dedykowane wyłącznie kobietom – urzędnikom służb granicznych państw członkowskich i państw partnerskich.

Udział przedstawicieli Policji i Straży Granicznej w konferencji "20 rocznica Rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 1325 dotyczącej kobiet, pokoju i bezpieczeństwa", która została zorganizowana przez European Union Police and Civilian Services Training 29.10 2020 roku. Wydarzenie zostało przygotowane we współpracy z hiszpańskim Guardia Civil oraz Austriackim Centrum Studiów dla Pokoju i Rozwiązywania Konfliktów.

 

Inne działania podejmowane w ramach promocji Agendy WPS w Polsce

Konferencja „Udział kobiet w misjach zagranicznych” (9.04.2019 r.) zorganizowana w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów we współpracy ze wszystkimi formacjami mundurowymi i MSZ.

Prezentacja dorobku polskiej Policji w misjach zagranicznych i akcja informacyjna dot. Agendy WPS oraz NAP WPS w trakcie „Warsaw Humanitarian Expo” w dniach 11-13 czerwca 2019 roku.

Przygotowanie przez Radę ds. Kobiet spotu nt.: „Kobiety na misji” - 2019.

Udział przedstawicielek MON w „Warsaw Security Forum 2019” w panelu „Participation of Women in Foreign Missions”.

Utworzenie na stronach internetowych I intranetowych służb mundurowych i resortów zaangażowanych w implementację Krajowego Planu Działania zakładek dotyczących Agendy WPS.

Opracowanie ulotki informacyjnej na temat Agendy WPS i Krajowego Planu Działania.

Opracowanie stopki e-mailowej w ramach obchodów 20-rocznicy przyjęcia Rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 1325.

Utworzenie sieci punktów kontaktowych w resortach i służbach mundurowych zaangażowanych w implementację NAP WPS.

Spotkanie Ministra Spraw Zagranicznych p. Jacka Czaputowicza z kobietami–ambasadorami w Polsce na temat implementacji Agendy WPS (styczeń 2020),

Publikacja na stronach internetowych resortów/służb mundurowych notek rocznicowych dotyczących Rezolucji 1325 oraz informacji po spotkaniach nieformalnego zespołu międzyresortowego ds. implementacji NAP WPS.

W 2020 roku planowano szereg przedsięwzięć w związku z 20-tą rocznicą przyjęcia Rezolucji RB ONZ nr 1325, które nie doszły do skutku z uwagi na epidemię COVID-19, m.in. z inicjatywy MON 8 marca 2020 roku planowany był w Warszawie „Bieg kobiet” (liczba kilometrów do przebiegnięcia odpowiadała procentowemu udziałowi kobiet w armii); uroczyste spotkania rocznicowe przedstawicielek służb mundurowych w 20-tą rocznicę przyjęcia Rezolucji 1325, wystawa w Muzeum Policji dotycząca udziału w misjach zagranicznych, z uwzględnieniem udziału kobiet, wystawa
w ramach Warsaw Humanitarian and Development Expo (część ekspozycji miała dotyczyć udziału kobiet w misjach oraz agendy WPS). Większość z planowanych wydarzeń została przełożona na 2021 rok.

 

Linki do stron internetowych zawierające informacje na temat Agendy WPS:

https://www.wojsko-polskie.pl/articles/tym-zyjemy-v/2020-10-301-sia-kobiet-na-rzecz-budowania-bezpieczenstwa-i-pokoju/

https://www.gov.pl/web/kas/agenda-kobiety-pokoj-i-bezpieczenstwo

https://www.gov.pl/web/obrona-narodowa/rada-ds-kobiet-w-resorcie-obrony-narodowej

https://www.policja.pl/pol/kobiety-pokoj-bezpiecz/22618,Krajowy-Plan-Dzialania-na-rzecz-realizacji-Agendy-ONZ-dotyczacej-kobiet-pokoju-i.html

https://www.gov.pl/web/dyplomacja/bezpieczenstwo-globalne

 

Warszawa, 10 grudnia 2020 roku

{"register":{"columns":[]}}