Rozmowy kwalifikacyjne z kandydatami na urząd sędziego ETPC
29.05.2024
W dniach 27-29 maja 2024 r. Zespół do spraw wyłonienia kandydatów z ramienia Rzeczypospolitej Polskiej na urząd Sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka pod przewodnictwem Pani Henryki Mościckiej-Dendys, Podsekretarz Stanu w MSZ, przeprowadził rozmowy kwalifikacyjne z 26 osobami, które zgłosiły się do konkursu. Rozmowom kwalifikacyjnym przysłuchiwali się obserwatorzy wyznaczeni przez samorządy zawodów prawniczych i organizacje pozarządowe.
Rozmowa z każdym kandydatem trwała 30 minut i rozpoczynała się krótką autoprezentacją, obejmującą także wizję pełnienia funkcji sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Następnie wszyscy kandydaci odpowiadali na trzy identyczne pytania o charakterze problemowym, weryfikujące ich znajomość materii Europejskiej Konwencji Praw Człowieka:
- Proszę o ocenę relacji pomiędzy Europejskim Trybunałem Praw Człowieka a Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej w świetle orzecznictwa obu Trybunałów związanego ze stosowaniem praw i wolności podstawowych. Czy dotychczasowe orzecznictwo Trybunału Strasburskiego z jednej strony i Trybunału Luksemburskiego z drugiej strony wskazuje na kooperację czy konflikt w kwestii stosowanych standardów? Czy przystąpienie Unii Europejskiej do Europejskiej Konwencji może wpłynąć radykalnie na zmianę tych relacji?
- Obowiązki pozytywne państw-stron jako najważniejszy instrument zapewniający zgodność prawa krajowego z Europejską Konwencją Praw Człowieka. Proszę o przedstawienie stanowiska w odniesieniu do orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, które odwołuje się do koncepcji naruszenia przez państwo członkowskie tzw. obowiązków pozytywnych w dziedzinie objętej stosowaniem praw i wolności podstawowych gwarantowanych w Konwencji? Jakie są zdaniem Pani/Pana argumenty przemawiające za, a jakie przeciw wykorzystaniu w orzecznictwie koncepcji obowiązków pozytywnych?
- Proszę o przedstawienie Pani/Pana stanowiska w kwestii miejsca w porządku prawnym Rzeczypospolitej Polskiej art. 6 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.
Członkowie Zespołu mogli zadawać pytania uzupełniające.
Z grona osób spełniających wymagania z art. 21 Konwencji, Zespół wyłonił listę trojga kandydatów. Ponadto trzy osoby zostały wskazane jako kandydaci rezerwowi.
Lista ta pozostaje poufna i zostanie przekazana Panelowi Doradczemu Ekspertów Rady Europy do spraw wyłonienia kandydatów na wybór na stanowisko sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka do zaopiniowania.
Ostateczna lista zostanie opublikowana na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych po zakończeniu postępowania przez Panel Doradczy. Kolejnym etapem będzie otwarte spotkanie z trojgiem kandydatów w Senacie Rzeczypospolitej Polskiej na ostatnim lipcowym posiedzeniu Izby.
W trosce o zachowanie najwyższych standardów prosimy o zrozumienie, że procedura przebiega w reżimie poufności do czasu zakończenia prac przez Panel Doradczy Ekspertów RE.