W Poznaniu o europejskiej perspektywie dla Bałkanów Zachodnich
05.07.2019
5 lipca br. w Poznaniu zakończył się Szczyt Bałkanów Zachodnich, który był głównym wydarzeniem polskiego przewodnictwa w Procesie Berlińskim w 2019 r. Proces Berliński zapoczątkowany przez Niemcy jest inicjatywą łączącą partnerów z Bałkanów Zachodnich oraz część państw Unii Europejskiej.
– Polska zdecydowała się przyłączyć do Procesu Berlińskiego, ponieważ jesteśmy głęboko przekonani, że wnosi on wartość dodaną do stosunków Unia Europejska-Bałkany Zachodnie – podkreślił premier Mateusz Morawiecki i zwrócił uwagę, że nasz kraj dzieli się z państwami Bałkanów Zachodnich swoimi doświadczeniami w zakresie budowy sprawnych instytucji państwowych, samorządowych, sprawnych instytucji podatkowych i doświadczeniami dotyczącymi zwalczania korupcji. – Staramy się promować, rozwijać infrastrukturę z północy na południe, wewnątrz regionu, żeby zwiększać możliwości handlowe, inwestycyjne, bo wierzymy bardzo mocno (w to), że to jest najlepsza droga do integracji Bałkanów Zachodnich i całej Europy Wschodniej, Europy Środkowo-Wschodniej – jako tego drugiego płuca Unii Europejskiej, drugiego płuca Europy – mówił premier.
Podczas odbywającego się dziś Szczytu Liderów szefowie rządów państw będących partnerami Procesu Berlińskiego rozmawiali o najważniejszych sprawach dla regionu Bałkanów Zachodnich. Sesję plenarną otworzył prezydent Andrzej Duda, a gospodarzem spotkania był premier Mateusz Morawiecki. W spotkaniu wzięli udział premierzy państw Bałkanów Zachodnich, kanclerz Niemiec, premierzy Francji, Wielkiej Brytanii, Chorwacji i Słowenii, kanclerz Austrii oraz Wysoka Przedstawiciel UE ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa. Uczestniczyli w nim również szefowie kluczowych europejskich instytucji gospodarczych i finansowych – Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EIB), Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBRD) oraz regionalnych instytucji z Bałkanów Zachodnich - RCC (Regional Cooperation Council) i RYCO (Regional Youth Cooperation Office).
Premier Mateusz Morawiecki zaznaczył, że kraje Europy Środkowej mają unikatowe doświadczenie w dziedzinie transformacji, reform systemowych, a także procesu pojednania pomiędzy narodami. – Chciałbym, abyśmy z jednej strony odnotowali sukcesy, a z drugiej strony zdiagnozowali, co można było osiągnąć jeszcze lepiej w poszczególnych obszarach, i przede wszystkim wyznaczyć nowe ambitne cele, mapę drogową i podjąć dalsze zobowiązania – oświadczył premier podczas otwarcia sesji plenarnej. Liderzy jednomyślnie potwierdzili europejską perspektywę dla Bałkanów Zachodnich, co zostało odnotowane w konkluzjach przewodnictwa. Potwierdzono wolę pogłębiania współpracy w dziedzinie szkolnictwa wyższego, badań, przedsiębiorczości, a także współdziałania na szczeblu samorządów. Prezydent Andrzej Duda oraz premier Mateusz Morawiecki wyrazili ponadto gotowość do wspierania regionu poprzez dzielenie się naszymi doświadczeniami i podkreślili, że zarówno Proces Berliński, jak i Inicjatywa Trójmorza potwierdzają nasze rosnące zaangażowanie w regionie.
W czwartek 4 lipca br. odbyły się sesje plenarne w formatach: ministrów spraw zagranicznych, ministrów do spraw gospodarczych (pod przewodnictwem minister Jadwigi Emilewicz) oraz ministrów spraw wewnętrznych (pod przewodnictwem minister Elżbiety Witek). Minister Jacek Czaputowicz przewodniczył obradom ministrów spraw zagranicznych państw Procesu Berlińskiego. Głównymi tematami spotkania były: europejska perspektywa partnerów z Bałkanów Zachodnich i rola Procesu Berlińskiego we wspieraniu ich europejskich aspiracji. W ramach wydarzenia odbyło się również Forum Społeczeństwa Obywatelskiego będące platformą wymiany doświadczeń i współpracy dla organizacji pozarządowych oraz Forum Biznesu, służące pomocy przedsiębiorcom w nawiązaniu kontaktów i pogłębieniu specjalistycznej wiedzy. Tematem wspólnej sesji ministrów spraw zagranicznych oraz przedstawicieli organizacji społeczeństwa obywatelskiego była współpraca regionalna i rola, jaką w jej umocnieniu mogą pełnić te organizacje.
Ponadto wczoraj wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk podpisał porozumienie Polski z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju oraz Europejskim Bankiem Inwestycyjnym o finansowym wsparciu dla projektów infrastrukturalnych realizowanych w regionie Bałkanów Zachodnich w ramach Western Balkans Investment Framework.
W uzupełnieniu do podpisanych wczoraj porozumień, dzisiaj premierzy pięciu krajów Bałkanów Zachodnich i Bułgarii podpisali również Memorandum w sprawie powołania Regionalnego Instytutu Badawczego.
Seria wydarzeń w Poznaniu rozpoczęła się zorganizowanym 3 lipca Forum Think Tanków, podczas którego eksperci i zaproszeni goście z regionu dyskutowali o m.in. europejskich aspiracjach regionu Bałkanów Zachodnich, wyzwaniach stojących przed europejską polityką rozszerzenia, a także o przyszłości Procesu Berlińskiego.
Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Fot. Tymon Markowski/MSZ
Materiały
konkluzje polskiego przewodnictwaChairs_conclusions.docx 0.05MB informacja nt. deklaracji końcowej po szczycie bałkanów zachodnich
Informacja_nt_deklaracji_końcowej_po_Szczycie_Bałkanów_Zachodnich.docx 0.02MB Galeria zdjęć 4 lipca
Galeria zdjęć 5 lipca